| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a întrebat:

Exista ateism sau nu?
Eu cred ca nu exista ateism, ateismul este negarea existentei lui Dumnezeu.
Oricat ati vrea, nu puteti sa spuneti ca Dumnezeu nu exista, voi il negati! happy
Pe Dumnezeu il vedem in fiecare zi, in fiecare lucru.

19. Fiindca ce se poate cunoaste despre Dumnezeu le este descoperit in ei, caci le-a fost aratat de Dumnezeu.

20. In adevar, insusirile nevazute ale Lui, puterea Lui vesnica si dumnezeirea Lui se vad lamurit, de la facerea lumii, cand te uiti cu bagare de seama la ele in lucrurile facute de El. Asa ca nu se pot dezvinovati;

21. fiindca, macar ca au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslavit ca Dumnezeu, nici nu I-au multumit; ci s-au dedat la gandiri desarte, si inima lor fara pricepere s-a intunecat.

Răspuns Câştigător
| Mclaren12 a răspuns:

Parerea mea este ca nu este ateu cineva care neaga exiatenta zeului evreiesc (aici intra oricine care nu este adeptul religiilor avraamaice) in care cred crestinii ca indoctrinatii, ci este ateu cineva care respinge existenta oricarei divinitati. Eate o diferenta si exista astfel de oameni spalati pe creier de pseudo-stiinta moderna.

12 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Pai tu iti negi caracteristica fundamentala ce te defineste, desi e vizibila din orice unghi ai privi. Deci se poate sa contesti si evidentul, cu toate ca nu este cazul aici: Existenta Lui Dumnezeu numai evidenta nu este.
Caracteristica ta fundamentala iti permite insa sa il vezi pretutindeni: bravo.

| Dandanache a răspuns:

Exista ateism, chiar daca unii il neaga. Il vezi in fiecare zi, la fiecare intrebare pe care o postezi.

| RAY a răspuns:

Ateismul este lipsa teismului atat, plus ca exista mai multe forme de ateism ca si multe forme de teism, personal cred in ateismul negativ, agnostic

| SG1995 a răspuns:

De aici rezulta ca si tu crezi in absolut toti zei: cei greci, cei egipteni, cei persi, hindusi, etc...sau din prea multa prostie si subiectivitate nu ai realizat ca ateismul se refera la absolut toate divinitatiile nu doar la Yahweh.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru SG1995):

Asta e doar parerea mea, eu cred ca Dumnezeu este unul, Iisus Hristoswinking

| SG1995 a răspuns:

Raiu are rezerva de prosti, n-ai auzit : "Fericiti cei saraci cu duhu."

| cristi202 a răspuns (pentru SG1995):

Sarac cu duhul nu inseamna sarac cu mintea, duhul e duh, mintea e minte. Isus spunea sa fim blinzi ca porumbeii, dar si intelepti ca serpii. Sarac cu duhul inseamna sa nu fii prin de ceva. Esti bogat cu duhul cand ai de toate si inima iti sta in ele, adica daca ai o masina traznet, tu sa nu poti renunta la ea atunci cand e cazul (mai bine mori in ea in caz ca te prinde o inundatie pe vreun drum, decat sa o lasi ca sa iti scapi viata, e doar un exemplu), esti sarac cu duhul cand esti liber fata de toate, te folosesti de ele, dar nu iti prind inima, nu te leaga, nu ele fac viata ta. Fiecare din noi avem lucruri bune, am dat deja un exemplu, cel cu masina, sau rele, tigarile de exemplu, care
ne pot lega, si devin astfel rele pentru noi, si avem lucruri bune, "inofensive", pe care le folosim fara probleme si ne fac viata frumoasa. Si asta nu are de-a face cu prostia sau inteligenta, adica cu creierul, ci cu inima.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică:

Nu rezolvi nimic injurand, sper ca ti-ai dat seama...
Ai rezolvat ceva? Te simti mai liber?
Injura-ma in continuare :l

| Golyat18 a răspuns:

Ateismul este parerea din mintea unor oameni deci aceeasta "doctrina" sau cum vrei tu sa-i spui exista.
Ateism nu inseamna realitate ci perceperea realitatii din mintea unor oameni care se numesc atei.
Daca iti spun ca am vorbit cu extraterestrii ma crezi 100%?
Eu zic ca nu, tot asa e si cu dzeu. (asta e un exemplu)

| SG1995 a răspuns (pentru Golyat18):

O definitie cam ambigua mein freund.

| Golyat18 a răspuns (pentru SG1995):

De ce?

| SG1995 a răspuns (pentru Golyat18):

Pentru ca ai dreptate ateismul ca e un concept csre nu exista lipsa credintei, dar si aia trebuie definita, la fel cum.e definit intunericul.