| Helena08 a întrebat:

Exista dovezi concludente cu privire la existenta lui Iisus Hristos, din punct de vedere istoric?

51 răspunsuri:
| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Da-mi exemplu de un singur ucenic care a lasat ceva scris, tot ce s-a scris in biblie de ei sunt de autorii bibliei care au fost departe de evenimente si ca distanta si ca timp.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Cel mai timpuriu manuscris cert este un fragment din Ioan cunoscut sub numele de John Rilands. Cercetatorii il dateaza intre 117-138-ceea ce dovedeste ca Evanghelia fusese copiata si se raspandise deja destul de mult.
Mai timpuriu chiar sunt 9 fragmente datate intre 50-70 care au fost gasite impreuna cu Sulurile de la Marea Moarta.

| Hope77 a răspuns:

Sigura ca exista. Existenta Sa nu este pusa la indoiala de nici un cercetator intreg la minte. Singurele dispute sunt in legatura cu diverse amanunte ale vietii Sale. Botezul si crucificarea Lui sunt considerate de cercetatori a fi evenimentele cele mai bine verificate istoric:

"Despite the divergence of scholarly opinions on the construction of portraits of the historical Jesus, almost all modern scholars consider the baptism of Jesus and his crucifixion to be two historically certain facts about him"

http://www.e-hope4all.info/jesus-in-history/
http://en.wikipedia.org/wiki/Historicity_of_Jesus

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Ti-am zis un ucenic, contemporan cu el, unu' din gasca lui, mai tu stii romaneste, vrei sa-ti desenez? Ce boala aveti toti indoctrinatii sa bateti campul pe linga problema in sine, dar absolut toti.

| MMihai a răspuns:

Exista dovezi concludente cu privire la existenta lui Iisus Hristos, din punct de vedere istoric?==Nu știu să existe asemenea dovezi credibile.
vezi și http://ro.wikipedia.org/wiki/Isus_cel_istoric

Pute internetul de minciuni creștine sau interesate de pelerinaje (evreii și arabii palestinieni interesați de turism religios au scos minciuni în serie pe tema asta. ).

Vezi Iisus & Horus /
/ Iisus & Dionisos, șamd.
care sunt variante ale aceleiași legende.
Mithra din Persia, nascut din fecioara pe 25 decembrie. Avea 12 discipoli si infaptuia miracole. Dupa moarte a fost ingropat si a inviat dupa 3 zile. Si el era numit tot "Adevarul" sau "Lumina". Ziua sacra de adorare a lui Mithra era duminica.
http://www.descopera.org/cine-a-fost-isus/
http://www.youtube.com/watch?v=WbcNrgVA9Y8
Zeitgeist The Movie | Film Documentar | Subtitrare in Romana | Full
etc.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Deseneaza-mi sa vad daca esti talentat.Ioan nu se multumeste sa redea faptele vietii Domnului Isus, ci presara in relatarea sa multe discursuri si reflectii mature, caracteristice unui apostol care L-a insotit pe Hristos, inca din anii adolescentei sale in Galileea continuand partasia sa cu Hristos pana la adanci batraneti, in provincia Asia. Evanghelia sa contine cel mai binecunoscut verset din Noul Testament, ceea ce Martin Luther a numit ''esenta Evangheliei''Ioan 3:16.
Mai vrei exemple: Si Luca si Matei si Marcu... Talmudul evreiesc, care ADMITE ca Isus a facut lucruri neobisnuite (si spune ca Isus a practicat vrajitoria) Ei nu contesta minunile facute de Isus, ci cauta o explicatie pentru ele.

| GizazCraist a răspuns (pentru C0nstantin):

Sunt banuieli dar pana si musulmanii recunosc ca Isus a exsitat. Acum nu se stie daca el chiar a fost fiuld lui Dumnezeu sau un profet sau 'nezeu mai stie ce dar el tehnic vrobind a trait

| Calininio a răspuns:

Chiar sunt curios sa le vad. Crys_Crysy_1998, poate au fost gasite fragmente ale unei presupuse cruci. Pestera putea fi o pestera oarecare. Si cum adica "a fost gasita viata pe terra " rolling on the floor?

| NickRudolf a răspuns:

Giulgiul in care a fost invelit Iisus Hristos la moartea Sa, unde datorita sangelui i sa imprimat fata si corpul pe panza ramanand inca un mister daca chiar este autentic.

| TudorLux a răspuns (pentru AntoniaCristina):

Tin sa te contrazic:crucea nu e o dovada a existentei lui Hristos pe Pamant, in acele timpuri, multi oameni erau rastigniti, haina putea fi a oricarui om, viata pe terra consta in manuscrise si povesti, de parca ma duc eu la un om si ii zic "acest decet are 300000 ani, si are puteri magice, si pe vremea aceea, lumea nu era prea inteligenta, credeau ca daca o femeie are parul prea lung e vrajutoare, taranii erau foarte usor de manipulat.

| relian a răspuns:

Nu exista nicio o dovada.Toti cei care au scris despre Isus au trait dupa moartea lui sau mai bine spus sau nasuct la multi ani dupa ce Isus se spune ca ar fi patit cea patit.Deci daca stai si te gindesti e ca si cum tu te nasti acum si dupa 30 de ani incepi sa scrii ceva ce s-a intamplat cu mult ca tu sa te nasti.Ce dovezi crezi ca vei avea? O dovada clara este atunci cind vezi, cind esti la locul faptei, iar pe vremea aia erau, traiau destui istorici insa nici unul nu la consemnat pe Isus.De ce? Habar nu am asta tragi tu concluzia.Sint istorici care au tyrait atunci in acei ani si au consemnat pe Ioan Botezatorul.Deci acei istorici care lau si vazut pe Ioan Botezatorul cum se putea sa il omita pe Isus mai ales la ciet se spune ca ar fi facut.Si apoi daca Isus ar fi fost asa un tip sa invie morti sa vindece boli si ce mai facea tu crezi ca imparatul de la Roma l-ar fi lasat asa, sau sa fie omorit? Ma indpoiesc de asta i oricine ar fi indiferent cum ar gindi ar proteja un astfel de om, lar tine aproape de el sai fie de ajutor.Chiar de Isus nu ar fi vrut l-ar fi luat cu forta la Roma sa aiba grija de imparat.De aici trag concluzia ca Isus na existat.Si cela mai aproape nascut de Isus este ala Josephus care este si a fost contestat de toti si de isotirici vremii si de altii de mai tirziu pentru ca numai balarii spunea.Deci acest istoric sai zicem asa s-a nascut cred cu 40 de ani dupa acele evenimente.Sau parca asa stiam, dar poti verifica.Si atunci dupa 40 de ani plus atii pina cind acest istoric a inceput a scrie ajungem undeva la 50-60 de ani de la un eveniment.Acum alege tu ce dovezi crezi ca poti avea dupa 50 de ani, tu personal care nici nai fost pe atunci.Cam asa stau dovezile despre Isus.Totul este povestea unuia sau altuia si nimic concret.

| Chøço a răspuns:

Biblia este o dovada. Pestera in care a fost ingropat Iisus.

| C0nstantin a răspuns (pentru Chøço):

Biblia este scrisa de oameni laughing O adunatura de povesti, iar pestera aceea putea fi pestera oricui

| Chøço a răspuns (pentru C0nstantin):

Da, este scrisa de oameni. Dar, nu orice fel de oameni. Tu, practic n-ai fost pe aceea vreme ca sa vezi dovezile ca Iisus a exista.

| C0nstantin a răspuns (pentru Chøço):

Biblia e o carte scrisa de o adunatura de oameni beti si prosti. Citesteste-o cu mare atentie si o sa vezi contradictii peste contradictii si chestii care se bat cap in cap. Inteleg ca daca in Evanghelia dupa Matei scrie una si in cea dupa Ioan alta... dar cand in aceeasi evanghelie la o distanta de cateva versete apar lucruri care se contrazic una pe alta... imi pare rau, dar deja e grav.

| Alexysa a răspuns:

In trecut o femeie ia sters fata si pe tesatura i sa imprimat fata

| Other00 a răspuns:

Da exista in ziua de azi 1 mantie cu care a fost el acoperit cand a murit si i-a ramas imprimata fata si trupul pe ea si chiar i-a apartinut lui

| obelix2266 a răspuns:

Poi mai concludente de asa nu stiu ce mai vrei,sau crezi ca Biblia e o colectie de basme populare plus sa nu uitam ca istoria au inventato greci iar pe timpul cand Moise a inceput sa scrie pe piele de capra ceea ce acum este Vechiul Testament,in egipt si la alte popoare nu exista notiunea de istorie.Ce sa fie mai mult decat milioanele de crestini care cred in ISUS,sutele de mii de locasuri de cult unde oamenii se roaga LUI,scrierile ebraice,grecest,latine,aramaica,care toate atesta existenta lui ISUS,scrierile profetice ale lui DANIE,ISAIA, EZECHEL, NEEMIA si totti ceilalti care cu sute de ani inainte de nasterea MANTUITORULUI au prevestit venirea sa si sacrificiul sau suprem.Ce sa mai vorbim de milioane de icoane si statui ce il reprezinta pe DOMNUL SLAVEI pe cruce, sau ca prunc. Nu stiu ce argumente mai vrei.Na daca te satisface, ia rotoli ebraici (rotoli de la CUMRAN)CA ARGUMENT ISTORIC SUPER STRAVECHI. SUCCES.

| consilierultau001 a răspuns:

Dovada cea mai clara este Biblia si invataturile sale