| tuGatita a întrebat:

Exista dragoste, exista si Dumnezeu..Corect?

40 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu este dragoste.

| GRs a răspuns (pentru EmaS):

Daca nu crezi in Dumnezeu dar iubesti ceva sau pe cineva, atunci acea dragoste cum se numeste?

| EmaS a răspuns (pentru GRs):

Este o dragoste fireasca, normala.

| MMihai a răspuns:

Exista dragoste, exista si Dumnezeu..Corect?
Numai parțial!

Și un ateu care nu are nici o treabă cu nici un Dumnezeu, poate să iubească, deci poate exista și dragoste fără nici un Dumnezeu!

| Hombre a răspuns:

Exista si capre, corect?

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Tot nu vrei sa renunti la ele? Exista si oite!

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Oitele Domnului ratacite sau oile care se tine dupa talanga de la gatul lui Harciog. laughing

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Dar nu vad legatura...cu Harciog!
Eu vorbeam despre tine.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Pai tu dupa ce planeta esti, nu stii ca ciobanii pune la magari o talanga (clopot) la gat ca oile si caprele sa stea in jurul lui si sa-l urmeze.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Atat de mult te-ai ratacit in cele sfinte incat le-ai uitat pe cele pamantesti, treci in turma si urmeaza talanga.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Aaaa! Deci tu esti ciobanul, sau pastorul cel bun?!happy

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Sunt pe dracu' "pastorul cel bun" eu sunt cu marlitu'.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Cand o sa iti intre mintile in cap?

Răspuns utilizator avertizat
| Hombre a răspuns (pentru Bosorogul):

Daca tot te-ai bagat in seama si vorbesti doar cu tine pe adresa mea, spune macar despre ce e vorba ca nu inteleg.

NOname
| NOname a răspuns:

Permite-mi să râd.

| CristiB93 a răspuns:

Corect happy, n-are rost sa dicutii cu ateii happy

| UnleashedPsycho a răspuns:

Nu =|
Nu cred în niciuna.

| RAY a răspuns:

Nu,este o iluzie, placere
nu stiu

| RAY a răspuns:

Tu stii cine e zeita dragostei?

| tuGatita explică (pentru RAY):

Nu cred in zei. Aici e vorba despre Dumnezeu, care e cu totul altceva!

| RAY a răspuns (pentru tuGatita):

El e un alt tip de zeu mai special

| RAY a răspuns (pentru tuGatita):

Dumne (zeu ) tu nu vezi ca ultimele litere contin zeu?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nimic mai fals. De aici ar rezulta ca ateii/agnosticii, eventual si cei de alte orientari spirituale care nu implica neaparat un dumnezeu care "e dragoste", nu iubesc pe nimeni sau nu pot iubi.

| Mădă0611 a răspuns:

Nope. big grin
Se zice ca iubirea vine din suflet, sufletul e de la dumnezeu, oamenii rai, adica cei care "nu iubesc", nu ar avea suflet (expresie), daaaaaar animalele iubesc, sincer, si sunt doar suflare de viata, n-au suflet, n-au nimic special de la dumnezeu, iubesc fara dumnezeu. Va cam contraziceti.
(ma repet, asa explic eu)

| M25M a răspuns:

Pentru mine, nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tind sa-ti spun ca pornesti de la o premisa falsa. Faptul ca TU sau EU iubesc pe cineva nu demostreaza cu nimic ca exista Yahve caci dragostea e un sentiment uman nu e ceva ce tinde sa vina de la Yahve sau oricare alt zeu.

| vitbsk a răspuns:

Iubirea e o virtute dumnezeiască dacă nu este orientată către patimi şi egoism.

| GRs a răspuns:

Nu.

| IoanieCriminalul a răspuns:

Dragoste da, dumnezau nu.

| PulbereDeStea a răspuns:

Dumnezeu este dragoste.

Răspuns utilizator avertizat
| Gabbriell a răspuns:

Da exista

| Increatul a răspuns:

Nu exista ''Dragostea,, in care crede lumea, nu exista ''Dumnezeu,,. Acuma sa-mi expun punctul meu de vedere despre dragoste, pe ''Dumnezeu,, il las in treburile lui sa nu-mi sara toata turma in cap. Iubirea nu este altceva decat o inventie a poetilor, un concept creat de religii pentru a manipula pe cei slabi.Totul se reduce la un razboi al controlului, la cine reuseste sa manipuleze pe cine.Cine va fi toxicomanul si cine furnizorul de droguri.Lumea nu stie ce inseamna cuvantul ''Dragoste,, cu adevarat. Exista ''Dragoste,, da nu iluzia in care crede lumea. Dragostea nu poate sa fie invatata, nu poate sa fie cultivata. Dragostea cultivata nu va fi deloc dragoste.(lumea traieste o iluzie, numita ''Dragoste,, care ii cultivata). Toate religiile au distrus sacralitatea iubirii… Ele au condamnat-o ca fiind un ''Pacat,,… Si aceasta conditionare s-a imprimat atat de adanc in mintea omeneasca. Trebuie să devii vulnerabil, total vulnerabil, deschis. E riscant. E riscant să laşi pe cineva să-ţi ajungă la ''Suflet,,, e periculos, pentru că niciodată nu ştii ce îţi va face acel om o dată ce va ajunge să-ţi cunoască toate secretele, toate ascunzişurile. De aici frica. De asta nu ne deschidem. Cunoaştem pe cineva superficial şi credem că ne-am ''îndrăgostit,,. Fiecare fiinta umana are nevoie de propriul ei spatiu, asa ca trebuie sa nu dam buzna sau sa interferam in acel spatiu.A interfera este lucru natural pentru indragostiti, pentru ca fiecare dintre ei incepe sa il vada pe celalalt ca apartinandu-i.Nu incerca sa o silesti a o aduce la starea ta de spirit:las-o impreuna cu ea insasi. In acest mod, treptat, se cladeste respectul unuia fata de celalalt. Acest respect devine fundatia ''Dragostei,,. Cerinta de baza este ca celuilalt sa i se acorde libertatea absoluta de a fi el insusi-Cine mai face asta in ziua de azi?''Dragostea,, adevarata nu iluzia care o cunoaste lumea consta, in ati gasi echilibrul prorpriu in interior ce ii foarte greu de gasit, cand ''Religile,, te invata o ''Dragoste si o Iubire Virusata,,.

| Ctinescu a răspuns:

Exista iubire conditionata si iubire neconditionata. Nu se contrazice nimeni, exista iubirea noastra care tine, zic eu, mai mult de planul fizic, si iubirea neconditionata, cum e iubirea de parinti. Exact ca animalele, daca-i dai 2 picioare cainelui tau, va continua sa te iubeasca, si nu pentru ca esti stapanul lui, ci pentru ca e prietenul tau.

| faravise a răspuns:

Concepte fade. Dumnezeu este un concept, o filosofie, totul se rezuma la niste cuvinte scoase de niste oameni. Ai fost indoctrinata ca o oaie prosta. Da, sunt ateu.

| tuGatita explică (pentru faravise):

Nu am ce zice pentru ca nu prea ai cum sa discuti cu ateii

| faravise a răspuns (pentru tuGatita):

Asta pentru. ca in general folosim argumente logice.