| GiulianoSenior a întrebat:

Exista Dumnezeu? Dati-mi un motiv... happy

43 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| victoreanu a răspuns:

Undeva in adancul sufletului tau stii deja ca exista.

| Alexandru_Popisteanu_1994 a răspuns:

Ce este mai usor sa crezi : ca universul a aparut din nimic intr-o secunda sau ca a fost creat in 7 zile?
Si Enstein a crezut in Dumnezeu

| KoropYulyan a răspuns (pentru larysa20):

Mda nu poti dovedi nimica citind biblia asa pot explica si eu existeata lui Harap-Alb! Mai biblia este o alta carte de stiinda, ia o asa Bing-Bang (Dumnezeu) a creiat lumea Iisus Hristos este un savant, si apostori sunt asistenti si ucenici sai! Nu stiu daca ai intales dar saper sa te ajute!

| geani3001 a răspuns:

Iti raspund cu o alta intrebare care mi-a adresat-o si mie un prieten ''Daca nu Dumnezeu, atunci cine a facut lumea?''

| sublime89 a răspuns (pentru Alexandru_Popisteanu_1994):

Asta-i buna laughing Tu stii cati ani zice religia ca are unviersul? 6000. Si stiinta stii cati ani zice ca are? 13, 8 miliarde. Tu in care crezi?
Si nu, Einstein nu credea in zeul in care crezi tu, stai linistit.

| andreiush25 a răspuns:

Tu ai vreun motiv pentru care sa crezi in el? Eu sincer nu. Biblia ba chiar imi dezvaluie inexistenta lui prin stupidul care il contine.
Un om care e nascut in India sau Japonia isi sustine religia la fel cum si-o sustine un crestin ortodox. Nu are nici un sens.
Nu exista dumnezeu.

| Angel0 a răspuns (pentru sublime89):

Da-ne si noua sursa unde se spune ca pamantul are 6000 de ani.
Nu scrie nicaieri in Biblie.
Hindusii numesc ere geologige zilele lui Brahma.

| Inferno a răspuns:

Tertullian, scriitor crestin, afirma ca motivul credintei in divin ar fi chiar absurditatea acestui lucru. ( "Credo quia absurdum.") Prin urmare gradul de absurditate ar unui lucru reprezinta doar nepotrivirea sa cu logica umna, care este limitata.

| dragos9234 a răspuns:

Da.
Pentru ca oile au coarne(probabil cel mai rational argument in sustinerea existentei divinitatii biblice).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista deoarece ceva nu putea aparea din nimic in cazul asta aparitia Universului!

| M25M a răspuns:

Poti sa primesti cate motive vrei pentru existenta lui sau non-existenta lui. Daca vrei sa crezi ca exista un Creator(nu neaparat Dumnezeu) crezi, daca nu, nu. E simplu. Nu cred ca ai postat aceasta intrebare doar ca sa iti intareasca credinta. Crede in ce vrei atat timp cat nu se rasfrange asupra altuia in mod negativ.

| Mikhtarian a răspuns:

Natura si animalele,cat si omul insusi.
Stiinta e buna pana la un punct,de acolo Dumnezeu preia controlul.
Gandeste-te,daca planeta noastra ar fi fost mai aproape cu cativa cm de soare,ne-am fi ars.
Cine a creat planetele,natura, animalele, oamenii, de unde vin sentimentele.
Orice obiect are un Creator, iar Creatorul nostru este Dumnezeu.

| sublime89 a răspuns (pentru Angel0):

Nu scrie, dar se deduce logic. Se poate calcula.

| Mădă0611 a răspuns:

Motiv ai cerut, nu dovada.
Exista in mintile unora pentru ca nu inteleg lumea si nu vor sa accepte realitatea.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Alexandru_Popisteanu_1994):

De ce vrei sa zici si tu ceva despre un lucru cu care esti paralel? Teoria evolutiei, canci, big-bang-ul, canci, dar ne dam cu parerea oh go on
:'(

Einstein n-a crezut in dumnezeul tau, era prea inteligent pentru asta.

| Mădă0611 a răspuns (pentru sublime89):

S-a descoperit ca Pamantul nu are 6000 de ani, gata, era metaforic. Oky, sa intram in joc. 1 zi = o era, dar cum se face ca Soarele a fost creat dupa vreo 3-4 "ere" dupa ce a fost creat Pamantul (cu vreo 2 ere inainte sa faca Soarele existau nori si plante)? rolling on the floor) Crestinii si logica...

| Inferno a răspuns (pentru Angel0):

Sames Ussher, teolog irlandez, a reusit prin secolul 17 sa calculeze varsta Universului folosind numai Biblia. Rezultatul a fost unul cat se poate de corect, in ceea ce priveste calculele facute, Universul a fost creat in octombrie 4000 i. Hr.
In 1920 Hubble, astronom american, foslosindu-se de efectul Doppler (descoperit de Christian Doppler prin 1800) a concluzionat ca toate galaxiile se departeaza unele de altele.
In prezent varsta Universului este estimata la 13, 73 miliarde de ani, iar calculele se fac folosind constanta Hubbler. Daca stii viteza cu care un corp se deplaseaza, atunci, "deruland" timpul in urma, poti afla data la care Universul isi incepeam expansiunea.

Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns (pentru Mădă0611):

Da, exact laughing Si cu stelele e la fel, in ziua a 4-a parca scrie ca au fost create. Deci restul universului a fost creat la 4 "ere" dupa pamant. We truly are special laughing

| AltcinevaPeAcestCont a răspuns:

Da,există.Noi suntem creaţia Lui şi poate face ce vrea cu noi! Uită-te în jur! Tot ce vezi este creat de El!

| AltcinevaPeAcestCont a răspuns (pentru andreiush25):

Normal,celor dezinteresaţi nu se arată. Caută-L şi o să-L găseşti! Dumnezeu îi iubeşte pe toţi, chiar şi pe atei! O să regreţi că ai spus asta, dar atunci va fi prea târziu.Ca să-L găseşti pe Dumnezeu trebuie să ai voinţă, dar dacă tu n-ai voinţă-n tine cum vrei să-L găseşti?! Roagă-te Lui căci te iubeşte!

| Mădă0611 a răspuns (pentru sublime89):

smug
Vezi cand vine apocalipsa sa te uiti pe cer sa nu iti pice o stea in cap, ca cica o sa cada pe Pamant :-s

| RAY a răspuns:

Daca tu crezi ca din nimic o aparut un creator care a creat sute de miliarde de stele din nimic e credinta ta
mihai are dreptate atata timp cat nu ma obligi sa cred in zeul tau crede in el, totusi trebuie sa ai o mare imaginatie sasi imaginezi asa ceva si sa crezi fara dovezi ca doar de aia se numeste credinta ca nu ofera nici o dovada, acuma daca ai facut chimie posibil ca sti cei hidrogenul si heliu si ca ele creaza alte elemente fara nici un dumnezeu

| sublime89 a răspuns (pentru Mădă0611):

Atunci o sa fim toti ca fat-frumos cu stea in frunte rolling on the floor

| RAY a răspuns:

Da sa citesti biblia in special vechiul testament
http://ro.scribd.com/doc/99860629/Crime-in-Biblie
sau nt
http://www.atei.ro/Text/aficimprn.html

"Sa nu credeti ca am venit sa aduc pacea pe pamânt. N-am venit sa aduc pacea, ci sabia" - Matei 10:34.

| Mădă0611 a răspuns (pentru sublime89):

rolling on the floor

| andreiush25 a răspuns (pentru AltcinevaPeAcestCont):

L-am cautat destul ...si m-am saturat. Daca vrea ceva stie unde stau.

| AltcinevaPeAcestCont a răspuns (pentru andreiush25):

Ai,Doamne, ce amuzant! laughing
Şi te aştepţi să-ţi bată direct la uşa, nu? Nu-ţi dai seama că El bate la uşa fiecăruia dintre noi, chiar şi la tine, dar tu nu-I răspunzi? La fel şi Satana.Şi ea bate la uşă...Ai dreptul să-i răspunzi cui vrei...

| andreiush25 a răspuns (pentru AltcinevaPeAcestCont):

Si ea bate la usa? Satana e femeie?:O
Ai e capul meu.o astept :>
http://www.costume-sexy.net/img/p/161-244-thickbox.jpg