| Inferno a întrebat:

Exista un motiv pentru care Dumnezeu trebuie sa fie necesar?

24 răspunsuri:
| DreamAutopsy a răspuns:

Da, sa-si faca popii bani si sa spele cat mai mult creierul oamenilor.

| DenisIonut01 a răspuns:

Nu! trebuie sa crezi si atat, nu pierzi nimic daca crezi dar daca nu crezi o sa pierzi totul happy

| HueyFreeman a răspuns (pentru DenisIonut01):

Pariul lui Pascal, eronat.

| LoveToHate a răspuns:

Nu,nu exista.De ce ar trebui sa existe? Ploaia nu vine datorita lui Dumnezeu, nu ninge datorita lui, noi nu traim si suntem sanatosi datorita lui si pot sa continui pana maine dimineata.
Aaa, poate ca exista un motiv, sa umple portofelele preotilor cu bani.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da ordinea din Univers

| Inferno explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Ordinea din Univers care nu exista? Deoarece Universul tinde spre entropie tot mai mare?

| M25M a răspuns:

In afara de a ne plasa reponsabilitatea actiunilor noastre nu vad un alt motiv.

| martzian a răspuns:

Esti tot aici? Intrebandu-te cu privire la ceva ce (dupa parerea ta) nu exista...

| Inferno explică (pentru martzian):

De unde stii ca, dupa parerea mea, nu exista?

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

E bine ca ma contrazici. Stiu ca stii ca exista - undeva in adancul tau - dovada aparenta obsesie. E o cautare surda si plina de sentimente amestecate.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Religia genereaza moralitatea.Sau,cel putin a generat.

| Maomau a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Ceeee?
Ce se cheama moralitate, faptul ca popi excrocheaza lumea ca sa le ia banii sau ca faptul ca le umbla ochii dupa fundul femeilor tinere?

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Maomau):

Pentru asta a fost conceputa, in trecut.Acum da, credinta nu mai e asa puternica, si egaleaza cu tot ce ai spus tu.

| CryChristiAN a răspuns (pentru WR104):

'' NU va inselati. Dumnezeu nu lasa batjocorit. Ce seamana omul, aceea va si secerea''( Galateni 5, 6)
Oricum, toti o se ne luam plata, la fel si acel hulitor din videoclipwinking

| WR104 a răspuns (pentru CryChristiAN):

Acel hulitor este un celebru actor de comedie, castigator a 5 premii Grammy, probabil deja si-a luat plata pentru ca decedat in vara anului 2008, pacat.

| CryChristiAN a răspuns (pentru WR104):

Si aceasta ''prezentare'' sunt curios cand a fost facuta.

| WR104 a răspuns (pentru CryChristiAN):

In acel video era in 1999.

| CryChristiAN a răspuns (pentru WR104):

Mersi mult.

| WR104 a răspuns (pentru CryChristiAN):

Cu placere, numai bine.

| KristalPop a răspuns:

Nu.

| Zenit313 a răspuns:

Categoric NU!
Nu stim inca cum a aparut universul, asta nu inseamna ca trebuie sa inventam explicatii aberante si copilaresti.
Daca Dumnezeu a creat universul, atunci cine l-a creat pe Dumnezeu sau cum a aparut el in existenta?!
Daca Dumnezeu a existat dintotdeauna, putem spune acelasi lucru si despre univers.
Deci nu avem nevoie de Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu n-are nici un motiv ca sa fie necesar pentru el insusi. Daca ipotetic ar exista vreun creator, ar fi suficient si deplin prin insasi existenta sa. Nu cred intr-un dumnezeu perfectibil.

| Maomau a răspuns:

Categoric DA!
Poi cum ar traii sarlatanii in carca prostilor daca nu ar exista Dumnezeu?