| Ghostrider332 a întrebat:

Dati-mi motive ca dumnezeu nu exista. Daca
Imi dati alte raspusuri nu mai scrieti!

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Lipsa dovezilor man,nu exista nici macar o singura dovada ca exista dumnezeu,iisus,ingeri,satana etc
credinta nu cere dovezi,crede dar nu cerceta, nu tu ai nevoie de motive sa nu crezi ca nu exista si cei care cred ca exista au nevoie de dovezi in primul rand,primul pas spre ateism e vechiul testament citestel folosesti ratiunea si vei vedea ce ateu vei deveni, ce sens are creatia? un creator care apare din nimic creaza totul din nimic,apoi creaza pe adam din pamant si din coasta lui adam si apoi le pune un copac cu mereu din care spune ca daca vor manca vor cunoaste diferenta intre bine si rau? ce e rau in asta? ba chiar se spune dupa ce au muscat,iata ca si omul a devenit ca noi, apoi dumnezeu sasi izgoneasca propia creatie pentru un mar, dar vezi eu nu stiau diferenta intre rau si bine deci nu stiau ce faceau de fapt, alt motiv e nepasarea fata de propia lui creatie cica lumea e a lui satan, pai cum naiba un creator da propia lui creatie inamicului sau?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ionut1492 daca alea sunt dovezi ce sa spun n-am cuvinte, cica cu miile unde sunt cu miile, tu stii ce e o dovada? un om care traieste in minciuna nu are nevoie de dovezi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Yehova nu există decât în biblie.

Răspuns utilizator avertizat
| Skippy223 a răspuns:

Salut! Ai luat primul pas spre luminare.
Nu sunt dovezi concrete, dar pot sa-ti ofer niste movite pentru care un Dumenzeu omniprezent, omniscient si toate alea nu ar exista. O sa incerc sa fiu scurt.
1) In primul testament, dumnezeu a fost foarte rau si barbaric. A omorat milioane de oameni si in primul testament au aparut legile (10 din ele le regasesti in noul testament). Intrebarea e:
De ce un dumnezeu ATOTSTIUTOR a creat un set de legi in vechiul testament, si a ales doar cateva dintre ele (cele 10 porunci) pentru noul testament? Daca el stie stot, atunci de ce a trebuit sa-si schimbe decizia?

2) Dumnezeul asta ar trebui sa fie un idiot daca el se bazeaza pe povesti si scrieri ca sa-si raspandeasca dogma. Scrierile si povestile se modifica cu timpul, apare problema cu traduceri in alte limbi, etc.

3) Un lucru in biblie STIM SIGUR ca este fals: Varsta planetei noastre. In biblie scrie ca planeta e aproximativ 6000 ani. Stinta a dovedit ca pamantul nostru este ma 4.54 miliarde de ani. Asta e unu din MULTE lucruri gresite in biblie.

4) Daca dumnezeu ar exista, nu crezi ca e prea rau pentru ca un necredincios, indiferent de ce a facut in viata, cate vieti a salvat, cat bun a facut sa fie trimis in iad, unde el va fi tormentat pe VECI? Ce fapta rea poate fi pedepsita cu tortura infinita? E dumnezeul asta moral? Daca exista, chiar vrei sa crezi si sa urmezi regulile lui?

5) Prima mentionare a lui Isus in biblie a fost zeci de ani dupa moartea lui. Nu stiu exact cati, dar a trecut foarte mult timp. E la fel ca si cu jocul acela "telefonul fara fir". Intamplarea se modifica, se adauga la ea, etc.

6) Daca dumnezeu exista, nu te-ai intrebat vreodata de ce ne iubeste asa mult? De ce? Noi suntem limitati mental si fizic. Suntem "pacatosi" de la natura. De ce ii pasa asa mult de noi? Noi am fi ca niste jucarii pentru el. De ce nu ar putea sa faca alte creatii care sunt mai reusite? Sau de ce nu s-ar fi plictisit de noi dupa un timp?
Si daca totusi ne iubeste si ii pasa de noi, ce suntem pentru el? Animale? Ca si niste hamsteri pentru copi de 6-7 ani? Suntem draguti si amuzanti, si prostuti?

7) Cati oameni a omorat dumnezeu? 2, 821, 364 - sursa din biblie
Cati oameni a omorat Satana? in jur de 10 - care si alea sunt impartite cu dumenzeu, pentru ca a facut un pariu cu el cand a omorat copii lui Iov (cred ca Iov se scrie, in engleza e Job)

8) Daca mori si ajungi in rai, insa familia si copii tai ajung in iad, cum poti sa fi etern fericit cand sti ca copii tai sufera in iad? e dumenzeu rau pentru ca te OBLIGA sa fi fericit, cand altii sufera?

9) Cati preoti sunt acuzati de pedofilie?

10) Cati copii mor in tarile din africa si asia care sunt putin sau chiar deloc dezvoltate? Mor de foame; se drogheaza; trebuie sa omoare ca sa traiasca, etc.

11) Ce te face sa crezi ca dumnezeu exista, si nu allah, zeus, ragnarok, Yahwe? Pentru ca te-ai nascut intr-o tara ortodoxa/catolica, familia ta este ortodoxa/catolica, si ai fost crescut in religia asta. Daca te-ai fi nascut cu parinti musulmani, ai fi crezut in allah.

Cu toaste astea, considerand, CONSIDERAND ca un dumnezeu exista; chiar vrei sa crezi in el, si sa ii urmezi legile idioate? Sau preferi sa iti traiesti viata dupa cum vrei, sa ajuti oameni cum poti tu mai bine si sa faci ceva bun in lumea asta ca sa-ti ajuti copii, sau generatia urmatoare? Preferi sa crezi ca un dumnezeu te priveste si cu asta basta - sa nu pui intrebari, sa nu ai dubii, doar sa stii?
A fost o intrebare; Preferi sa fi
1) ateu sau agnostic, si sa fi un om bun si sa ajuti pe altii, dar sa nu crezi.
2) sa fi crestin, dar sa nu faci nimic deosebit, sa-ti traiesti viata crezand, dar fara sa iti iesi din cale ca sa faci ceva bun.
Adica cum, dumnezeu ii ia doar pe aia care cred in el, INDIFERENT ca aia sunt niste hipocriti care fac bine doar pentru ca le e frica de iad?

Daca vrei sa mai lamuresc ceva, sau sa-ti mai aduc alte motive, spune-mi. Sper ca macar te-am facut sa iti pui tu singur alte intrebari, si informeaza-te daca nu esti lamurit.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Skippy223):

Cum a omorat oameni daca zici ca nu exista?

| Skippy223 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Eu zic ce scrie in biblie. Din biblie si ce e scris, dumnezeu a omorat 2, 821, 364 oameni si satana in jur de 10, care, dupa cum am spus, sunt jumatate si vina lui dumnezeu.

Alte argumente?

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Conform vechiului testament bogdane, el vorbea de biblia ta, cum dumnezeu a omorat ba prin potopt ba a omorat copii din egipt ba datea tot felul de ordine, dumnezeu din vechiul testament e total opus cu cel din noul testament, fi sincer lasa ipocrizia si vrajeala asta

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Dumnezeu exista, dar este complet gresit sa te intrebi cine L-a facut pe Dumnezeu. De ce?
In primul rand, Dumnezeu daca este atotputernic el este superior fata de toate dimensiunile cunoscute (spatiu si timp) => deci Dumnezeu este superior timpului, de aceea nu are sens sa intrebi cand a fost facut Dumnezeu. Se stie ca nimic din ce exista nu poate influenta aceste dimensiuni (spatiul si timpul), deci daca Dumnezeu este atotputernic => el este superior fata de aceste dimensiuni (este mai puternic decat timpul).
Tu te intrebi daca exista Dumnezeu (adica vrei dovezi care sa te faca sa stii ca exista Dumnezeu)? O dovada este chiar gravitatia din punctul meu de vedere. Gravitatia reprezinta o curbare in spatiu-timp (dupa cum se mentioneaza in teoria relativitatii lui Einstein). Eu am observat ca o curbare in spatiu-timp este de fapt imposibila in mod obisnuit. De ce? Deoarece Spatiul si timpul nu reprezinta ceva material, deci logic vorbind, ele nu exista (si cand spunem noi ca exista, de fapt noi ne generam decat o senzatie in mintea noastra; deci noi spunem ca acea senzatie reprezinta timpul (de ex) - dar, daca timpul reprezinta senzatia creierului meu inseamna ca atunci cand va disparea creierul meu, va disparea si timpul. Suna logic? Nu! Deci, timpul este o dimensiune (un grad de libertate) care de fapt nu exista, si fiindca exista o curbare in ceva ce nu exista (ceea ce e imposibil) aceasta este considerate chiar o minune.
Daca exista aceasta minune in domeniul fizicii (gravitatia = curbare in spatiu-timp) cum iti dai seama ca exista Dumnezeu? Iti dai seama ca exista Dumnezeu, deoarece stii ca nimic din ce exista nu poate curba de fapt spatiul-timp (ceva ce nu reprezinta nimic/ce nu exista) -> deci singura explicatie rationala este ca vine din "Exteriorul dimensiunilor, adica din exteriorul timpului = este ceva mai presus de timp". Si, deoarece stim ca timpul pe toate le supune, si ca este "o Forta" mai presus de timp, putem spune ca aceasta "Forta" supune absolut tot (adica este Atotputernica).
Evolutia este adevarata, insa multi oameni spun ca religia contrazice stiinta, dar aceasta afirmatie este falsa. Religia se impleteste perfect cu stiinta oamenilor, dar religia este foarte gresit interpretata (ea a fost interpretata gresit de toti oamenii de-a lungul istoriei pentru a castiga bogatii - ex: preotii catolici ardeau pe rug pe oameni de multe ori pe nedrept... etc., desi Dumnezeu a zis "sa nu ucizi", "sa nu te razbuni, adica sa ierti", "sa fi calm" si acestia (preotii) faceau exact opusul. Cum poti spune tu ca acestia sunt neprihaniti, daca ei tot pacatuiesc de fapt?)
Deci, si Big bangul si evolutia (si toata stiinta) este adevarata. Geneza, potopul lui Noe si minunile lui Iisus, pana si invierea Lui - sunt niste metafore (niste secvente din biblie care trebuie interpretate metaphoric => toata biblia este o carte de metafore).
Iti dau niste citate sa vezi:
"15. Si mi-a zis: Apele pe care le-ai vazut si deasupra carora sade desfranata, sunt popoare si gloate si neamuri si limbi." - apocalipsa lui ioan, cap. 17: vers: 15 - link:
"6. Iar Iisus le-a zis: Luati aminte si feriti-va de aluatul fariseilor si al saducheilor.
7. Iar ei cugetau in sinea lor, zicand: Aceasta, pentru ca n-am luat paine.
8. Dar Iisus, cunoscandu-le gandul, a zis: Ce cugetati in voi insiva, putin credinciosilor, ca n-ati luat paine?
9. Tot nu intelegeti, nici nu va aduceti aminte de cele cinci paini, la cei cinci mii de oameni, si cate cosuri ati luat?
10. Nici de cele sapte paini, la cei patru mii de oameni, si cate cosuri ati luat?
11. Cum nu intelegeti ca nu despre paini v-am zis? Ci feriti-va de aluatul fariseilor si al saducheilor.
12. Atunci au inteles ca nu le-a spus sa se fereasca de aluatul painii, ci de invatatura fariseilor si a saducheilor."
Deci, apele din biblie = neamuri (adica apa ii reprezinta pe oameni)
painea = invatura cea buna
neghina = (din alte pilde se spune de ea) reprezinta acea planta care impiedica graul sa creasca, iar omul care a semanat-o este de fapt diavolul.
Deci, in biblie cand se mentioneaza de aceste: ape, Soare facut dupa pamant, stele se refera de fapt la un sens metaphoric.
Soarele - este Iisus Hristos (reprezinta sufletul lui Iisus Hristos. ("16. Eu, Iisus, am trimis pe ingerul Meu ca sa marturiseasca voua acestea, cu privire la Biserici. Eu sunt radacina si odrasla lui David, steaua care straluceste dimineata." - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/apocalipsa/22/) Se stie ca majoritatea stelelor sunt compuse din H si He. Hidrogenul reprezinta o senzatie (lauda), si cam la fel este si heliul (reprezinta "ranva").
Se mai spune de Iisus ca avea picioare de arama (arama din punct de vedere religios [Cu, adica cuprul = arama] reprezinta gelozia, invidia => deoarece, este scris in Vechiul Testament ca Dumnezeu (adica Iisus) este un Dumnezeu Gelos, iar picioarele reprezinta perioada vechiului testament.

Iti dau o lista de metafore:
-din punct de vedere biblic:
>hidrogenul = reprezinta bucuria, veselia (e cel mai simplu element, de aceea se aseamana hidrogenul cu bucuria)
>oxigenul = este adevarul ]> inseamna ca apa inseamna (H2O) o senzatie de bucurie - adevarata => si dupa cum am mai zis Dumnezeu ii considera pe oameni "ape" - deci, inaintea lui Dumnezeu oamenii sunt dragoste in ochii lui.
>borul = senzatie ca in mijlocul tau se intampla prostii.
>carbonul = sminteala, minciuna, "ca ceva nu este in regula"
>azot = senzatia de importanta, "ceva important"
>fluor = senzatia ca "te simti bine". - ca este bine.
-protonul (care reprezinta cea mai mare parte din masa H, reprezinta bucuria)
-electronul (tristetea)
-neutronul (frica)
>Li (litiu) = mania
>He (heliul) = ranva (pentru a face un lucru)
>Be (beriliul) = senzatia ca ti-este bine in sensul in care te simti vessel (esti bucuros).
>Mg (magneziu) = mustrare blanda (senzatia aceea pe care o simti atunci cand esti certat, dar cu blandete).
>Ne (neonul) = senzatia de smerenie, sufletul smerit.
> etc. (o sa mai scriu in alt comentariu continuarea)
In concluzie, daca te gandesti extreme de bine ajungi la concluzia ca Dumnezeu exista, iar religia de-a lungul timpului a fost interpretata complet gresit = ea trebuie sa se inteleaga perfect cu stiinta.

Nimeni nu stie cine (sau mai bine zis ce reprezinta diavolul).
Diavolul reprezinta omul rau (rautatea).
Diavolul reprezinta mania, gelozia, gandirea proasta.
Diavolul reprezinta toata prostia lumii: uciderea, minciunea etc.
Tu crezi ca daca te infuri, daca esti gelos, daca gandesti prost, daca ucizi, daca minti (adica daca devi precum diavolul iti va fi bine)?

Cum am ajuns la concluzia ce reprezinta aceste elemente, desi nu se mentioneaza chiar toate semnificatiile in biblie? Am credinta ca Dumnezeu ma va ajuta sa le inteleg pe toate prin tot ce este in natura, deoarece este scris: "cere si ti se va da."
Ce am facut eu? Pai am asociat fiecare litera cu ceva din viata mea (a - reprezinta dragostea, b - reprezinta altceva..., c - uciderea, li (vine de la "to lie = a minti" si se stie ca doar persoanele manioase mint, de aceea am ajuns la concluzia ca Litiul reprezinta mania. Cum mi-am dat seama ca oxigenul reprezinta adevarul? Deoarece, oxigenul reprezinta cel mai important element cu care convietuieste omul in viata lui (si de aceea oxigenul este la fel de important precum adevarul pentru viata unui om) => asa am ajuns la concluzia ca oxigenul = reprezinta in ochii lui Dumnezeu notiunea de Adevar. (etc...)

De ce cred in spusa asta "Cere si ti se va da"? Deoarece, eu stiu ca daca omul vrea sa afle adevarul, Dumnezeu il ajuta intru toate.
Dar, multi se intreaba de ce Dumnezeu nu le-a dat o viata perfecta oamenilor (Adica toti sa fie cu masini, fara boli, fara stress etc.)? Deoarece, in ochii lui Dumnezeu viata omului este o desertaciune, insa (dupa cum am mai spus) el este de acord sa il informeze cu adevar (cu stiinta) pe om, caci Dumnezeu este Adevar.