| EmaS a întrebat:

Exista Dumnezeu? Exista dovezi in sprijinul existentei lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Da exista Dumnezeu, dorinta mea fiind ca toate inimile sa fie atinse de dragostea Lui. O, de ar cauta toti oamenii mantuirea sufletului lor!

111 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

1. Există Dumnezeu? Complexitatea planetei noastre ne indică existenţa unui Creator care nu doar a creat universul în care trăim, ci îl şi menţine în viaţă astăzi.

2. Există Dumnezeu? Complexitatea creierului uman indică existenţa unei inteligenţe superioare la originea sa.

3. Există Dumnezeu? „Întâmplarea" sau „cauzele naturale" nu pot explica în mod credibil toate aceste lucruri extraordinare.

4. Exista Dumnezeu? Pentru a putea afirma cu siguranţă că nu există Dumnezeu, trebuie să ignori complet pasiunea unui număr enorm de mare de persoane care sunt convinse că există Dumnezeu.

5. Există Dumnezeu? Ştim că există fiindcă în mod constant caută să ne atragă la El.

6. Există Dumnezeu? Spre deosebire de celelalte revelaţii ale lui Dumnezeu, Isus Hristos este imaginea cea mai evidentă şi mai directă a lui Dumnezeu.

Dovezi sunt, insa oamenii care nu vor sa creada orice dovada va fi adusa ei o vor contesta prin diferite explicatii.
Din orgoliu si mandrie nu pot accepta ca Dumnezeu exista si incearca sa se amageasca singuri unul pe altul.
Ce trist!

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Esperança):

De ce e mai real zeul tau ca altu?

| Esperança a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

In primul rand eu nu am nici un zeu, zeii sunt o lucrare omeneasca!
Eu am Dumnezeu care este mai presus de orice zeitate falsa si El este Singurul real pentru ca imi raspunde la rugaciuni.
Atunci cand am trecut prin clipe grele nimeni nu stia ce se intampla in sufletul si in inima mea, doar eu si Dumnezeu, numai Lui i-am cerut ajutorul si El mi l-a dat si azi sunt vie datorita Lui, azi am pace si liniste in suflet din cauza ca m-am lasat purtata de Mana Lui.
L-am cautat si L-am gasit, El traieste in mine.
Dumnezeu e Tatal meu si eu sunt copilul Sau nimeni si nimic nu ma poate desparti de El, prefer sa mor decat sa renunt la credinta mea in Dumnezeul cel vesnic!

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Esperança):

Fiecare crede in ce vrea mie nu-mi pasa de crezul cuiva sau de religia cuiva

| Esperança a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Poate tu te intelegi, ca eu NU!
Nu te intereseaza dar toata ziua stai la categoria "Religie" legandu-te de unul si de altul, nu te intereseaza dar imi pui tot felul de intrebari, esti cam ciudat!

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Esperança):

Nu stau toata ziua pe TPU, raspund la toate categoriile unde pot ajuta omul ca de asta intru sa ajut daca pot, nu ma leg de nimeni raspund la intrebarii

| Esperança a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Eu am zis de religie, nu ca stai tu toata ziua pe TPU. Iar cat despre asa zisul ajutor, e de-ajuns sa arunc o privire printre raspunsurile si intrebarile tale si sa iti zic ca "Nu se vede"!

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Esperança):

Nu am voie sa ma exprim?

Răspuns utilizator avertizat
| Allrc24 a răspuns:

Numeroasele minuni:Sf Lumina de Ierusalim, vindecari miraculoase de boli incurabile, numeroasele rugaciuni ascultate, insasi natura omului ni sine.Omul are un potential urias, omul a fost creat pentru a fi in comuniune cu Dumnezeu, nu pentru a se compalce in tot felul de placeri si patimi pamantesti:alcool, droguri, femei, etc. Omul este creat dupa chipul si asemnarea cu Dumnezeu:vointa, ratiune, sentimente. in fine dar cea mai mare dovada este in suflet, cand simti bucuria nepamanteasca a comuniunii cu Dumnezeu care aduce mantuirea. trebuie sa simti pentru a realiza cat de maret este Dumnezeu. Dumnezeu nu se intelege cu ratiunea omeneasca ci cu inima.
daca pana si serafimii cei cu 6 aripi care sunt cei mai apropiati ingeri de Dumnezeu isi acopera cu 2 fata, cu 2 picioarele(din pricina Slavei negraite a Domnului) si iL slavesc pe Dumnezeu neincetat

| Dumnezău a răspuns:

Dumnezeul biblic nu exista. Pot dovedi, dar nu am 50 de pagini la dispozitie aici.Pe scurt, pot spune, ca daca ar fi existat acest personaj, la cata manie si rautate infantila are, noi n-am mai fi existat, ca ne-ar fi distrus, fie pe noi, fie intregul Univers, fie si pe el, la pachet cu celelalte doua. Un zeu atotputernic si urmat de atat de multi, nu poate fi atat de cretin si mincinos cum este descris in Biblie. Cel mai bun exemplu impotriva lui Dumnezeu sunt miile de zei de pe planeta asta, la care oamenii se inchina, si exista o probabilitate extrem de mica, pentru ca orice zeu, inclusiv Dumnezeul vostru, sa fie cel real si cel drept.De fapt, doar oamenii slabi au nevoie de justificari prin zei, doar cei slabi, gasesc motive de a crede in zei, ce le influenteaza viata.

| EmaS explică (pentru Dumnezău):

Dumnezeu este dragoste.

| EmaS explică (pentru Dumnezău):

Si pentru Raymusic:În primul rând, există argumentul ontologic. Cea mai cunoscută formă a argumentului ontologic utilizează conceptul de Dumnezeu pentru a demonstra existenţa lui Dumnezeu. Se începe prin definirea lui Dumnezeu drept "cineva sau ceva mai presus de care nimic nu poate fi conceput". Apoi este clar că a exista înseamnă mai mult decât a nu exista, şi astfel cel mai mare lucru care se poate concepe trebuie să existe. Dacă Dumnezeu nu ar exista, atunci El nu ar fi cea mai mare fiinţă care ar putea exista – însă asta ar intra în contradicţie chiar cu definiţia lui Dumnezeu. Cel de-al doilea argument este cel teleologic. Argumentul teleologic constă în aceea că întrucât universul ne arată o concepţie atât de uimitoare, încât trebuie să existe o Persoană Divină care să îl fi conceput. De exemplu, dacă pământul s-ar situa la numai câteva sute de kilometri mai aproape sau mai departe de soare, nu ar fi în măsură să aibă viaţă pe el aşa cum se întâmplă acum. Dacă elementele din atmosfera terestră ar avea proporţii diferite cu numai câteva procente, orice vieţuitoare de pe pământ ar muri. Probabilitatea de apariţie a unei singure molecule de proteină este de 1 la 10243 (adică 10 urmat de 243 zerouri). Pe de altă parte, o singură celula este formată din milioane de molecule de proteine.

Al treilea argument logic cu privire la existenţa lui Dumnezeu este denumit argumentul cosmologic. Fiecare efect trebuie să aibă o cauză. Universul şi orice există în el reprezintă un efect. Trebuie, deci, să existe ceva care să fi cauzat apariţia şi existenţa acestuia. În sfârşit în acest şir, trebuie să existe ceva "ne-cauzat" care să fi fost sursa a tot ceea ce a apărut şi există. Acest ceva "ne-cauzat" nu poate fi decât Dumnezeu. Al patrulea argument este cunoscut şi sub numele de argumentul moral. Fiecare popor din istorie a avut o formă sau alta de norme sau legi. Toţi au avut o percepţie asupra binelui sau răului. Crimele, minciuna, hoţia şi imoralitatea sunt pretutindeni asociate cu răul. De unde am putea să avem acest simţ al binelui şi răului dacă nu de la un Dumnezeu Sfânt?

În ciuda a tot ce am prezentat mai sus, Biblia ne spune că există şi vor exista oameni vor refuza aceste argumente clare şi de netăgăduit cu privire la Dumnezeu şi vor crede minciuni în locul lor. Romani 1:25 declară: "căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu, şi au slujit şi s-au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvântat în veci! Amin." Biblia arată de asemenea că oamenii nu au nici o scuză pentru necredinţa în Dumnezeu: "În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui, se văd lămurit, de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot dezvinovăţi" (Romani 1:20).

Oamenii îşi justifică lipsa credinţei în Dumnezeu pentru că nu ar fi "ştiinţific" sau pentru că "nu ar exista dovezi". Adevăratul motiv este că odată ce oamenii ar recunoaşte că Dumnezeu există, ei ar trebui să recunoască şi că există şi o relaţie de responsabilitate faţă de Dumnezeu, şi în felul acesta că au nevoie de iertare din partea lui Dumnezeu (Romani 3:23; 6:23). Dacă Dumnezeu există, atunci suntem responsabili pentru faptele noastre înaintea lui Dumnezeu. Dacă Dumnezeu nu există, atunci noi am putea să facem orice dorim fără să fie cazul să ne îngrijorăm în privinţa judecăţii lui Dumnezeu. Eu cred că acesta este motivul pentru care evoluţionismul este atât de puternic promovat de către atât de multe persoane din vremurile noastre – pentru a le da oamenilor o alternativă la credinţa într-un Dumnezeu Creator. Dumnezeu există şi toţi ştim la urma urmei că El există. Simplul fapt că unele persoane promovează atât de agresiv necredinţa în existenţa lui Dumnezeu este de fapt un argument al existenţei Sale.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Bre iar ne iei cu filozofia asta antica, asa putem spune despre oricare alt zeu apropo de ce e al tau mai real ca altu? stiinta nu-i filozofie e ceva real bazate pe dovezi religia e filozofie atata tot mai buna e filozofia budista decat a voastra

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Astea sunt argumente lipsite de dovezi cand vei veni cu dovezi atunci poti demonstra ca exista acel zeu al tau pana atunci faci filozfie

| EmaS explică (pentru ateuNEGATIV):

Dovedeste-mi tu ca nu exista Dumnezeu.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

. De te va îndemna în taină fratele tău, fiul tatălui tău, sau fiul mamei tale, sau fiul tău, sau fiica ta, sau femeia de la sânul tău, sau prietenul tău care este pentru tine ca sufletul tău, zicând: Haidem să slujim altor dumnezei, pe care tu şi părinţii tăi nu i-aţi ştiut,
7. Dumnezeilor acelor popoare, care locuiesc împrejurul tău, aproape sau departe de tine, de la un capăt până la celălalt al pământului,
8. Să nu te învoieşti cu ei, nici să-i asculţi; să nu-i cruţe ochii tăi, să nu-ţi fie milă de ei, nici să-i ascunzi;
9. Ci ucide-i; mâna ta să fie înaintea tuturor asupra lor, ca să-i ucidă, şi apoi să urmeze mâinile a tot poporul.
10. Să-i ucizi cu pietre până la moarte, că au încercat să te abată de la Domnul Dumnezeul tău, Care te-a scos din pământul Egiptului şi din casa robiei.
11. Tot Israelul va auzi aceasta şi se va teme şi nu se vor mai apuca pe viitor să mai facă în mijlocul tău asemenea rău.
12. De vei auzi de vreuna din cetăţile tale, pe care Domnul Dumnezeul tău ţi le dă ca să locuieşti,
13. Că s-au ivit în ea oameni necredincioşi dintre ai tăi şi au smintit pe locuitorii cetăţii lor, zicând: Haidem să slujim altor dumnezei, pe care voi nu i-aţi ştiut,

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Chiar dumnezeu imi spune sa te ucid daca ma faci sa cred in isus, in vechiul teatament nu scrie ca are un fiu, nici acar nuse pomeneste de asa ceva ba chiar dumnezeu spune ca el comunica doar cu prorocii citeste Deuteronomul sau tu stii prea multe sti toata biblia?

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Si mie imi place filozifia daca as avea timp si as castiga ceva as scrie si carti filozofice isi fac eu pariu ca mari predicatorii sunt ateii de apa tari dar pentru banii fac si de astea sau preotii majoritatea sunt ateii, atei sunt foarte multi dar profita de voi si se aleg cu banii multi din prostia voastra tu crezi ca predicatorii astia americani stau in pustiu ca isus?

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

De o femeie va incerca sa te indrume spre ceva sa nu o asculti sa o omori cu pietre ca si femeia spurca doar venin din gura dumnezeu tau imi spune ca esti satana chiar tu

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Şi se va duce şi se va apuca să slujească altor dumnezei şi se va închina acelora, sau soarelui, sau lunii, sau la toată oştirea cerească, ceea ce eu n-am poruncit;
4. Şi ţi se va vesti şi vei auzi aceasta, să cercetezi bine şi de se va adeveri aceasta şi se va fi făcut urâciunea aceasta în Israel,
5. Să scoţi pe bărbatul acela sau pe femeia aceea care au făcut răul acesta la porţile tale şi să-i ucizi cu pietre.

| THCC a răspuns (pentru EmaS):

" De exemplu, dacă pământul s-ar situa la numai câteva sute de kilometri mai aproape sau mai departe de soare, nu ar fi în măsură să aibă viaţă pe el aşa cum se întâmplă acum."

Distanta pamantului fata de soare variaza in cursul anului de la 147. 1 milioane de kilometri pana la 152. 1 milioane de kilometri

| EmaS explică (pentru THCC):

Asta inseamna ca exista o Fiinta inteligenta care a creat acest sistem atat de bine pus la punct, nu?

| EmaS explică (pentru ateuNEGATIV):

Te-am invatat eu sa slujesti altor dumnezei? Eu te indemn sa slujesti singurului Dumnezeu adevarat!

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Mai invatat sa cred intr-un proroc numit isus

| EmaS explică (pentru ateuNEGATIV):

Dar Isus este mai mult decat un prooroc! El este Fiul lui Dumnezeu. Deci in esenta este Dumnezeu.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Dumnezeu in vechiul testament nu spune ca are un fiu el spune ca comunica doar prin prorocii am mai gasit ceva in biblie alți dumnezei se închină Lui" (Psalm 97:7 - 9

| Dumnezău a răspuns (pentru EmaS):

Nu! Iisus este dragoste, fie ca a existat sau nu. Taica-su, pe de alta parte, e un misogin nenorocit ce, de prea multe ori, uzeaza dublul standard, lipsit de ratiune si iubire sincera.Cred ca asta e cea mai mare greseala a crestinismului, sa-l numeasca pe Dumnezeu dragoste, cand el e, in multe cazuri, opusul, si uneori, neutru sociopat.

| EmaS explică (pentru Dumnezău):

Dumnezeu este dragoste. El a daruit pe Fiul Sau pentru noi.

| Dumnezău a răspuns (pentru EmaS):

L-a daruit pe Iisus pentru ca nu putea sa ii vomite mintea o alternativa, ce nu necesita sacrificiu si atata varsare de sange.Chiar ma irita faptul ca preferati, unii dintre voi, sa fiti atat de incapatanati, si sa promovati bunatatea inexistenta a lui Dumnezeu.Nu putea El mantui, daca este omnibenevolent, toate sufletele, fara ca fiul sau sa fie ucis si batjocorit? Si, oricum, el, prin Iisus, s-a daruit pe sine oamenilor.

| Dumnezău a răspuns (pentru EmaS):

Data viitoare, te rog sa vii cu niste argumente logice, nu alea prezentate in manualul de religie de clasa a X-a, bine? Le-am mai auzit de cel putin 50 de ori, si deja mi-e lehamite de ele.Biblia este un cocktail, de 15% istorie a evreilor, 85% fabulatii cel mult amuzante, iar Dumnezeul prezent acolo nu are sanse de existenta, daca gandesti logic, pentru o clipa, doar.Nici orice alt Dumnezeu, de orice factura ar fi el, nu prea are cum sa existe, pentru ca totul trebuie sa inceapa cu ceva, nu are cum sa rasara un zeu de la inceputul timpurilor, cand inceputul timpurilor, practic, nu exista.

Tare as fi curios sa te pui in pozitia unui indecis, aflat intre crestinism si ateism, si sa cauti niste argumente rationale si de bun-simt in favoare existentei lui Dumnezeu, fara a-l pune in balanta cu citate biblice sau argumente fara logica si sens.

| aliceinchains a răspuns:

Aoleu, măi Ema, și tu ai început să te întrebi dacă există dzău? Ești pe drumul ăl bun...

| mgtow a răspuns:

Daca stii de ce mai intrebi?

| EmaS explică (pentru mgtow):

Poate pentru ca am nevoie de confirmare.

| mgtow a răspuns (pentru EmaS):

Va confirma el prezenta cand murim, ma intrebam si eu dimineata asta daca am coborat din rai (deoarece sunt foarte de treaba).

| EmaS explică (pentru mgtow):

Waw, ce modest esti!

| MishuD a răspuns (pentru EmaS):

E foarte bine ca ai nevoie de o confirmare. Inseamna ca ai inceput sa pricepi ca toata afacerea asta religioasa nu e decat o afacere. Poate intr-o zi o sa realizezi (daca nu iti este teama) ca nu ai fost decat produsul unei societati inselate si o sa iti poti trai viata ca un om liber.
Desi nu prea iti dau multe sanse. Esti destul de bine intepenita in ghearele masinariei de spalat creiere.

| EmaS explică (pentru MishuD):

Nu te amagi singur, nu am nevoie de nici o confirmare.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Poate pentru ca am nevoie de confirmare.''
Acum ceva timp erai convinsa, acum ai nevoie de confirmare?! laughing Oricum, ma bucur sa vad ca intrebarea are o formulare logica, din pacate raspunsurile in sprijinul afirmarii ca dumnezeu exista nu se pot numi dovezi in punct de vedere logic, prin urmare ele nu demonstreaza nimic.

| soimos a răspuns:

Nu exista nici un Dumnezeu in intelesul biblic al acestei notiuni.
Exista doar creatie si o cauza primordiala care a dus la existenta acesteia!
Aceasta cauza nu se poate cunoaste prin religie sau credinta irationala, ci doar stiinta ne directioneaza catre cunoasterea acestei cauze prin Legile pina acum descoperite de Stiintele Naturii, ale Fizicii +etc!

| EmaS explică (pentru soimos):

Exista Dumnezeu.Eu Il cunosc!

| soimos a răspuns (pentru EmaS):

Tu esti un caz aparte care crede ca inchipuirea sa este realitate, dar acest cazuri sunt tratabile in spitalele in care Napoleonii si Christosii stau in acelasi pavilion cu Ceusescu!
Stiinta cu posibilitatile ei imense, nu are nici cel mai mic indiciu prin care sa i-l poata cunoaste pe Dumnezeu. pentru simplul motiv ca Dumnezeu fie nu exista fie nu se lasa cunoscut de nimeni prin nimic, deci nici de tine!
Daca Dumnezeu s-ar lasa cunoscut, astazi religia nu ar mai intra in categoria credinta ci in cea de Stiinta!
Asa ca daca aceasta "parere" pe care ai expus-o persista, eu cred ca este cazul sa vizitezi un psihiatru care te poate vindeca si aduce la normalitatea in care si tu ca si alte 6 miliarde de oameni, doar CRED ca exista Dumnezeu si STIU ca NIMENI nu i-l cunoaste!

| EmaS explică (pentru soimos):

"Eu voi fi impreuna cu ei. Le voi fi lor Tata si ei Imi vor fi Mie fii si fiice"
,, Nu vă mai numesc robi, pentru că robul nu ştie ce face stăpânul său; ci v-am numit prieteni, pentru că v-am făcut cunoscut tot ce am auzit de la Tatăl Meu.,,
,, Şi Eu voi ruga pe Tatăl, şi El vă va da un alt Mângâietor, care să rămână cu voi în veac;
Ioan 15. 26; Ioan 16. 7; Rom 8. 15-26;
17 şi anume Duhul adevărului, pe care lumea nu-L poate primi, pentru că nu-L vede şi nu-L cunoaşte; dar voi Îl cunoaşteţi, căci rămâne cu voi şi va fi în voi.
Ioan 15. 26; Ioan 16. 13; 1Ioan 4. 6; 1Cor 2. 14; 1Ioan 2. 27;
18 Nu vă voi lăsa orfani, Mă voi întoarce la voi.
Mat 28. 20; Ioan 14. 3-28;
Peste puţină vreme, lumea nu Mă va mai vedea, dar voi Mă veţi vedea; pentru că Eu trăiesc, şi voi veţi trăi.;
În ziua aceea, veţi cunoaşte că Eu sunt în Tatăl Meu, că voi sunteţi în Mine şi că Eu sunt în voi.,,

Dupa cum vezi versetele pe care ti le-am dat sunt cat se poate de adevarate. Dumnezeu da Duhul Sfant celor nascuti din nou care ne invata, ne calauzeste, ne da putere ca sa traim ca niste copii de Dumnezeu.

| soimos a răspuns (pentru EmaS):

Si versetele lui Eminescu sunt si mai adevarate, doar ca oamenii normali nu isi randuiesc viata dupa niste versete, cu atat mai mult daca au fost scrise de niste oameni primitivi fara cultura si fara cunoastere.
Cine nu intelege aceasta minima cerinta a vietii, acela nu este OM ci doar o oaie proasta aflata in turma pastorului care o mana catre abataor!

| EmaS explică (pentru soimos):

Dumnezeu imi calauzeste spre adevarata viata, cea vesnica in fericire si bucurie! Nu spre iad sau abator. El este izvorul apelor vietii.Si mai mult decat atat El mi-a dat un mod de viata frumos, curat, placut.Ma bucur de tot ce vine de la El.Este Stapanul meu binecuvantat.

| soimos a răspuns (pentru EmaS):

Foarte frumos!
Dar de ce nu iti tii aceasta mare binecuvantare care este atat de personala, numai pentru tine?
Te mana Dracu sa o pui pe forum?

| EmaS explică (pentru soimos):

Din dragoste pentru voi.As vrea ca toti sa simtiti eliberarea si bucuria mantuirii.
Dar pe tine cine te indeamna sa scrii pe forum?

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Am citit blestemele lui dumnezeu si toate legile care mi se par diabolice capitole intrgi blestema tu vezi in asta iubire? iata ce spune el blestem pe cel care va, blestemat sa fi, blestemat sasi fie copii, familia si toate neamurile, blestemata sasi fie soarta si cate serios atata ura n-am vazut, apoi eu sunt un dumnezeu gelos, manios care voi spulbera pe oricine care nu va face ce spun eu, din toate poparele tot voi sunteti ai mei, sa nu credei in alte popare si in zei lor ca veti vi blestemati de mania mea, orice proroc care va spune ascultatima, urmatima sa nul ascultati

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

De se va ridica în mijlocul tău prooroc sau văzător de vise şi va face înaintea ta semn şi minune,
2. Şi se va împlini semnul sau minunea aceea, de care ţi-a grăit el, şi-ţi va zice atunci: Să mergem după alţi dumnezei, pe care tu nu-i ştii şi să le slujim acelora,
3. Să nu asculţi cuvintele proorocului aceluia sau ale acelui văzător de vise, că prin aceasta vă ispiteşte Domnul Dumnezeul vostru, ca să afle de iubiţi pe Domnul Dumnezeul vostru din toată inima voastră şi din tot sufletul vostru.
4. Domnului Dumnezeului vostru să-I urmaţi şi de El să vă temeţi; să păziţi poruncile Lui şi glasul Lui să-l ascultaţi; Lui să-I slujiţi şi de El să vă lipiţi.
5. Iar pe proorocul acela sau pe văzătorul acela de vise să-l daţi morţii, pentru că v-a sfătuit să vă abateţi de la Domnul Dumnezeul vostru, Cel ce v-a scos din pământul Egiptului şi v-a izbăvit din casa robiei, dorind să te abată de la calea pe care ţi-a poruncit Domnul Dumnezeul tău să mergi; pierde dar răul din mijlocul tău.

| EmaS explică (pentru ateuNEGATIV):

Aici este vorba de dumnezei straini care au ochi dar nu vad, au urechi dar nu aud. Ei nu te pot ajuta cu nimic.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Cel care afirma un lucru trebuie sa o si dovedeasca ema, eu infirm existenta unui lucru care nu este sprijinit de dovezi de ce nu crezi tu in zeus? sau alba ca zapada, mos craciun?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS explică (pentru soimos):

Dragul meu daca gasesti o comoara ce faci :o tii numai pentru tine sau o imparti si cu altii?

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Ema cei aia o dovada pentru tine?

| chelstone a răspuns (pentru soimos):

Ai dreptate, ema sustine ca-l cunoaste pe dumnezeu, dar in acelasi timp ca mintea omeneasca nu-l poate intelege pe dumnezeu. Cat de frumos... laughing Si, intr-adevar, de ce ai crede in cineva pe care-l cunosti?! laughing Iti spun eu, chiar daca poate stii, doar cineva care este in totala opozitie cu logica poate afirma asemenea aberatii.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Poi nu prin mintea sau intelepciunea mea Il cunosc, ci prin Duhul Sfant. Cei firesti nu pot sa inteleaga lucrarile duhovnicesti.

| soimos a răspuns (pentru EmaS):

Draguta, faptul ca tu prostesti lumea cu minciuni nu este nicio comoara, ci un blestem!
Iar faptul ca religia ta, este infintata de un criminal ca falsul apostol Pavel, bazata pe o minciun care a fost impusa prin amenintarea cu moartea de un imparat criminal in serie care si-a ucis pina si propria sa familie, legalizand o religie blestemata care a tinut Europa in intuneric peste 1500 de ani si a ucis zeci de milioane de oameni nu este comoara decat daca esti dusa de acasa cu pluta!

| EmaS explică (pentru soimos):

Dragutule, tu nu intelegi ca, credinta iti aduce satisfactii spirituale si multa pace, bucurie? Sunt un simplu om caruia i s-a dat favoarea sa fiu un copil al lui Dumnezeu.Am fost creata ca sa-I aduc Regelui Regilor laudele mele, inchinarea mea.Sunt pusa deoparte ca sa-i slujesc Domnului si cea mai mare onoare pentru mine este sa fiu un inchinator al Sau!

| soimos a răspuns (pentru EmaS):

Draguta, vad ca tu habar nu ai ca tot ce tine de autosugestie pozitiva poate sa iti aduca satisfactii, daca reusesti sa te autosugestionezi ca senzatia pe care o ai atunci pioneza de pe scaun care ti-a intrat in fund, este ceva frumos si placut!
Tu nu esti decat fata parintilor tai, si doar nebunia din capul tau te face sa crezi ca esti fica lui Dumnezeu, asta mai ales ca tu urmezi o religie inventata de un criminal, o religie care se urineaza pe Legile lui Dumnezeu.
Tu n u faci altceva decat sa slujesti minciuna si sa preaslavesti prostia sub forma ei de credinta irationala!

| EmaS explică (pentru soimos):

Macar eu fac ceva constructiv, nu ca tine.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''ci prin Duhul Sfant''
Cum adica prin duhul sfant (sau cel din lampa lui Aladin, ca oricum nu-i nicio diferenta), acum ceva timp erai in ''cardasie'' cu el sau, aveati o relatie directa, acum, aveti intermediari?!

''Cei firesti nu pot sa inteleaga lucrarile duhovnicesti.''
Spre deosebire de Napoleoni, Cristosi, Elvisi, Jaksoni, cei casatoriti cu Alba ca Zapada sau cei a caror mama este Zana Maseluta, si pe care ii gasesti in toate ospiciile, cei ''firesti'' isi ocupa timpul cu lucruri importante, in lumea reala si in niciun caz n-au cardasii cu fiinte inexistente sau orice alta deviatie de la un comportament etic sau bazat pe obiectivitate si adevar.

| Coconutz a răspuns:

Nop.

| VladimirPutin a răspuns:

Nu există

| ROB3RT89 a răspuns:

Posibil sa existe! Tu susti tare ca DA. Tu trebuia sa vi cu dovezi concrete in acest sens!

| EmaS explică (pentru ROB3RT89):

Cum ştiu eu că Dumnezeu există? Ştiu că Dumnezeu există pentru că vorbesc cu El în fiecare zi. Nu Îi aud vocea efectiv, prin sunete, dar Îi simt prezenţa, Îi simt călăuzirea, Îi cunosc dragostea pentru mine, Îi doresc harul. Au existat lucruri care s-au petrecut în viaţa mea şi care nu au altă explicaţie posibilă decât că sunt de la Dumnezeu. Dumnezeu m-a mântuit şi mi-a schimbat viaţa într-un mod atât de miraculos încât nu pot face altceva decât să recunosc şi să laud existenţa Lui. Totuşi, nici unul dintre aceste argumente nu pot să convingă pe nimeni dintre cei care refuză să recunoască ceea ce este atât de clar. În final, existenţa lui Dumnezeu trebuie acceptată prin credinţă (Evrei 11:6). Credinţa în Dumnezeu nu reprezintă un salt în întuneric, ci este un pas sigur într-o zonă bine luminată unde 90% din oameni deja locuiesc.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru EmaS):

Draga Ema, daca visezi noaptea citatele din biblie si povestesti ziua, nu prea e ok! Hai sa te iau altfel.
De ce crezi tu ca marile personalitati sustin ca religia e cea mai mare excrocherie a tuturol timpurilor?! Cum a fost scrisa biblia, asa poate sa fie scrisa o carte care ii se va spune "triplie" si peste sute de ani toti crestini se vor ghida dupa cea ce scrie in ea!
Ori ce lucuru a fost gandit cu un scop, gadeste-te putin, in ultimi 10 ani cate biserici au fost contruite dar si cate spitale/oferfelinate? Bisericile catsiga teren! De ce? Aduc mai mult profit!

| EmaS explică (pentru ROB3RT89):

Draga Robert, religia nu prea are de-a face cu adevarata credinta. Poti sa ai o relatie cu Domnul Isus si in coltisorul din camaruta ta.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru EmaS):

Ce frumos ai spus-o, am tiparit deja fraza!happy

| Allrc24 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Dar te intreb cum explici prezicerile facute de Biblie cu atata acuratete?
implantarea cipurilor in frunte sau mana dreapta, reintregirea statului israel, etc?

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Allrc24):

A fost scrisa de cineva cu cap sa para cat mai realista si credula! Daca era scrisa de ori ce inapoiat, doar cei din gimnaziu credeau! Unii oameni chiar nu sunt capabili sa intelega excrocheriile la nivel mondial, dar vor intelege mai bine peste 10-20 de ani!

| EmaS explică (pentru ROB3RT89):

Martin Luther a spus ca mantuirea nu vine printr-o influenta religioasa, ci printr-o relatie personala cu Domnul Isus.

| EmaS explică (pentru ROB3RT89):

Acest lucru s-a intamplat cu mii de ani in urma, atunci cand nu exista televizor sau internet.Cu cativa ani in urma ar fi parut imposibil asa ceva.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru EmaS):

Draga Ema, iar incepi cu citate? Hai sa fim putin mai realisti.De ce oamenii rai care si-au facut averi prin excrocheri, inselaciuni au in mare parte tot ce vor si sunt si sanatosi si oameni credinciosi sunt doar niste bieti muncitori de rand care abia o duc de azi pe maine si mai sunt si bolnavi datorita medicamentelr pe care nu isi mai permit sa le cumpere si a postului...Asta cum o explici? Religia dupa parerea mea e sora cu educatia din ziua de azi care are ca scop sa te faca muncitor de rand ca mari alesi sa mai imprumute cate ceva pe spatele fiecarui individ in parte... E o relitate, care putini o vadhappy

| EmaS explică (pentru ROB3RT89):

Eu de cand L-am primit pe Domnul Isus in inima mea, am primit iertarea de pacate, am certitudinea mantuirii.Am o relatie personala cu Domnul Isus in fiecare zi.Eu ii vorbesc si El imi raspunde la rugaciuni, El imi da pacea si bucuria mantuirii indiferent de evenimente si imprejurari.Este un Dumnezeu real care se implica in viata mea si Ii pasa de mine.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru EmaS):

Ce spui tu n-are nici o legatura cu ce am spus eu mai sus! Fiecare isi apara opinile cu diverse argumente! Daca asta e parerea ta, ti-o respect sa nu'mi porti picahee hee

| EmaS explică (pentru ROB3RT89):

Dar eu nu iti port pica.Singurul lucru pe care ti-l doresc este ca si tu sa ai parte de experientele pe care le am si eu cu Dumnezeu. El iti umple inima de pace si de fericire.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru EmaS):

Am avut parte oarecum de ele... M-am rugat si s-a intmplat sa-mi fie ascultate rugaciunile! Ce zici, a fost o simpla coincidenta sau chiar a fost Domnul?!

| temugin a răspuns (pentru EmaS):

Si ce subiecte abordezi cu Dumnezeu?

| MishuD a răspuns (pentru EmaS):

Hmmmm, ti-ai pierdut prea mult timp din viata vorbind cu creaturi imaginare. Cred ca ar trebui sa faci ceva nou. Nu te-a plictisit inca toata monotonia asta? Dumnezeu, rugaciune, mancare, munca, somn...

| Kramerwalt a răspuns:

Am vazut aici trimiteri la psiholog si alte multe prospecte din astea idioate! bai oameni buni nu va mai luati ma asa de lume fie ca unii credem in Dumnezeu sau nu(eu sunt pe la mijloc)pentru ca nu sunt de acord cu bisericile cei si ce slujesc in ele si cei ce au imprastiat religia inclusiv scriitori Bibliei care ca orice scriitori au stiut sa minta frumos cred eu, Dumnezeu exista dar nu asa cum i-l vedem noi in Iocane(na va faceti chip cioplit si nu va inchinati lui), sau i-l citim in biblie! Dar asta nu inseamna ca daca doamna Ema este credincioasa in felul ei de a fii(profund si sincer)noi cei nelamuriti trebuie sa o trimitem la specialisti! Parerea mea si doar atat!

| Zazu a răspuns:

Ema, daca dragostea mea pentru caldura soarelui, lumina zilei si pace, se numeste D-zeu, sunt de acord cu tine, exista D-zeu.Eu respect forma fiecaruia de a crede in ceva, si am motivele mele sa o fac.
Soimos, esti o persoana care cunoaste amanuntele vechiului testament, de aceea am crezut ca esti evreu si nu ateu, dar argumentele tale nu isi au locul la categoria religie.Cunostintele tale sunt mai folositoare la Educatie si Cultura generala, bineinteles ca fara accentul agresiv pe care il ai. Daca cineva are nevoie de ajutor, aceea sunt adolescentii si cei care trec prin perioade grele in viata si au nevoie de lucruri clare si concise, expuse fara a fi interpretate din punctul de vedere al unui anumit rit religios.Nu esti cel mai indicat sa vii cu pareri pro sau contra, nici eu si nici altii. Dar cunostintele tale depre religie si istoria religiilor nu isi au locul intr-o disputa pierduta inca de la inceput.Cauta alta categorie, daca vrei sa ajuti cu adevarat.

| danay72 a răspuns:

Da, tot ce ne inconjoara atesta ca exista. Romani1:20. Iar faptul ca ne-a creat cu capacitatea de a iubi, cu necesitati spirituale, facultatea de a rationa, creati dupa personalitatea lui, dorinta de a trai vesnic, scot in evidenta cat de mult ne iubeste si pretuieste.

| MishuD a răspuns (pentru danay72):

laughing))))))))))))))))))))))))))

nici nu meriti un raspuns.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Parca tu trebuia sa ne spui asta

| EmaS explică (pentru adulahfaapdoøjadjal):

Dar ma credeti, daca va spun?

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns (pentru EmaS):

Nu

| EmaS explică (pentru adulahfaapdoøjadjal):

Ghici cine pierde? Eu, nu!

| EmaS explică (pentru adulahfaapdoøjadjal):

Iadul este probabil motivul principal pentru care Dumnezeu L-a trimis pe Iisus Hristos pentru a plăti pedeapsa pentru păcatele noastre. A fi exterminat după moarte nu este o pedeapsă corectă pentru păcate, ci iadul etern este fără îndoială pedeapsa corectă. Moartea lui Iisus a însemnat o moarte infinită, plata pentru pedeapsa infinită a păcatelor noastre – astfel încât noi să nu mai fim nevoiţi să plătim în Iad pentru toată veşnicia (2 Corinteni 5:21). Tot ce trebuie să facem noi este să ne pocăim şi să ne punem credinţa în El şi astfel suntem salvaţi, iertaţi, curăţaţi şi ni se promite un cămin veşnic în cer. Dumnezeu ne-a iubit atât de mult încât a făcut mântuirea posibilă pentru noi. Dacă noi vom respinge acest dar al vieţii veşnice, tot ce ne va rămâne vor fi consecinţele eterne ale deciziei noastre.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns (pentru EmaS):

Sure

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Cui se ruga Iisus inainte de crucificare?

| bestialu96 a răspuns:

Dumnezeu devieaza de la unele legi ale universului, cum nu stiu eu totul. Parerea mea este ca NU... dar doar parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista un creator, dar nu asa cum ti-l inchipui tu. Exista si dovezi, dar nu asa cum le expui tu.
Exista si puterea credintei, dar nu asa cum sustine majoritatea crestina.
Exista si atingerea absolutului, dar nu asa cum invata Biblia.
Nimic nu este ceea ce pare a fi!
Nimic nu da dreptul omului sa subjuge alt om in numele unei prapadite de religii, sau sa ucida in numele ei.
Nimic bun nu se poate realiza, atunci cand cel care tinde spre finalizare este slobod de gura.
Deci, draga Ema, daca iti doresti cu adevarat sa cunosti caile ascunse ale creatorului suprem, cred ca ar trebui sa te dedici mai mult meditatiei in loc sa porti conversatii pe Internet.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Dar de unde stii tu cum mi-L imaginez eu pe Dumnezeu? Eu Il cunosc intr-un mod personal.Si apoi, draga Kronstadt, daca eu nu as folosi internetul cum ar afla multi despre Dumnezeu? Pentru ca, vezi tu, la biserica nu prea se inghesuie multi sa mearga, si atunci le aduc eu '' biserica ''pe TPU! Este bine sa folosim orice ocazie pentru slava lui Dumnezeu. Si daca am aceasta oportunitate de a vorbi despre Dumnezeu intr-un mod armonios si placut, de ce nu? Nu vezi ca suntem bombardati de peste tot cu tot felul de reclame? Eu de ce sa nu Ii fac reclama Celui ce ne-a iubit atat de mult?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ca de obicei, pierzi esentialul... O seara faina!

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru anonim_4396):

Un fel de filozofie budista? yoga?

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Ca de obicei, inteleg numai cum vreau eu! laughing Nu cred ca prin meditatie poti sa Il cunosti mai mult pe Dumnezeu, ci prin rugaciune si prin citirea Cuvantului Sau. Ii poti cunoaste atributele si puterea.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce trebuie sa existe ceva divin?

| XxCrysXx a răspuns (pentru EmaS):

Exact.....as fi spus si eu asta, daca as fi stiut cum.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Logic vino tu cu dovezi din moment ce afirmi un lucru, raspunsul meu e nu exista nici un dumnezeu, divinitate etc, nu exista nici o dovada de vreo divinitate, majoritatea celor care vor sa demonstreze ca exista contrazic stiinta de parca asta ar demonstra ceva

| ateuNEGATIV a răspuns:

Numai sunt ignorat?

| ateuNEGATIV a răspuns:

| SmRpT a răspuns:

Nu stiu de ce am impresia ca esti cu capu'thinking pui numa intrebari despre Dumnezeu si Iisus, si alte alea despre religie...

| ahri a răspuns:

,, Oamenii cred că ceea ce este valabil pentru viaţa de toate zilele este aplicabil şi pentru lucrurile cele mai înalte ale existenţei. Ei nu se gândesc că ceea ce caracterizează aceste lucruri este tocmai faptul că nu se poate vorbi despre ele aşa cum se vorbeşte în viaţa de toate zilele, că în legătură cu ele nu se pot pune întrebările în acelaşi fel. Căci, mergând în sus de la o noţiune la alta, de la leu la animal de pradă ş. a. m. d., obligatoriu ajungi la ceva care nu mai poate fi descris, când nu mai are sens să întrebi: Ce este aceasta? Căci atunci când întrebi vrei să ai pe lângă subiect un predicat. La un moment dat trebuie să existe însă o Fiinţă supremă care nu mai poate fi explicată decât prin ea însăşi. Întrebarea Ce este Dumnezeu? este fără rost, în sens logic. Poţi merge ascendent până la superlativ; superlativului nu-i mai poţi ataşa însă niciun predicat, căci răspunsul care-l primeşti după aceea este: Dumnezeu este...; şi ceea ce urmează a-l descrie pe Dumnezeu ar trebui să fie superlativul. Ar fi cea mai stranie dintre contradicţiile posibile. "

| XxCrysXx a răspuns:

Da exista, cine crezi ca ar gija de noi zi de zi sau cum crezi ca am fost creati? cu siguranata nu prin stiinta, dumnezeu este acolo sus undeva si are grija de noi. Dumnezeu de iubeste:ATAT DE MULT A IUBIT DUMNEZEU LUMEA, INCAT A DATA PE SINGURUL SAU FIU CA ORICINE CREDE IN EL SA NU PIARA CI SA AIBA VIATA VESNICA..crede-ma chiar exista.

| Inferno a răspuns (pentru XxCrysXx):

Da da o dovada. Intrebarea suna asa:"Exista Dumnezeu? Exista dovezi in sprijinul existentei lui Dumnezeu?"
Pai daca universul nu s-a creat prin stiinta atunci s-a creat prin nestiinta.

| XxCrysXx a răspuns (pentru Inferno):

Pai s-o fi creat prin stiinta, sar cieva tot a planuit crearea nu?

| Martis_Gabi_1995 a răspuns:

Ce proasta esti! Dumnezeu ti-a dat viata.Cum poti sa pui o asemenea intrebare. El este totul.Precum exista ce-L bun exista si cel rau.Cum Dumnezeu isi poate lua orice forma si diavolul

| EmaS explică (pentru Martis_Gabi_1995):

,, Nebunul zice in inima lui:nu este Dumnezeu.,,

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Si prostul zice in inima lui dumnezeu exista.

| pisiKuzta a răspuns:

Daaaaaaaaaaa!