| sax15tag a întrebat:

Exista dumnezeu? in cateva cuvinte da - dece zici asta, nu - dece zici asta?

85 răspunsuri:
| Lizzu a răspuns (pentru Jackul336):

happy

| white93 a răspuns:

Dumnezeu cu ''d'' mare.
El este forta, autotputernicul.
In loc sa se faca intai pe el, l-a facut pe om.Asa el a construit o civilizatie care alege intre El si Alalatul.
Noua generatie este ''intre''.
Eu sunt cu El...
Oricum, daca te-am ajutat, funda?

| sax15tag explică (pentru SexoasaTha):

Parintii tongue

| sax15tag explică (pentru white93):

D mare sau mic tot una e, nu prea vad logica in ce scrii... cum sa se faca pe el? Din moment ce nu exista nu poate face absolut nimicwinking

| sax15tag explică (pentru doctorandus):

Daca natura = dumnezeu, inseamna ca nu e fiinta suprema despre care se tot vorbeste

| sax15tag explică (pentru dracu14):

Am citit geneza si nu mai are rost sa continui, nu se prea leaga multe inca de la inceput

| mimiwewem a răspuns (pentru RAY):

Măi nu știu, fiecare crede ce vrea.Eu de mică sunt învățată să cred în El...

| mimiwewem a răspuns (pentru HueyFreeman):

Hmm, m-ai pus pe gânduri.

| Biancaa29 a răspuns:

Da exista, si biblia ne dovedeste asta, citeste biblia si si iti vei da seama singur.

| Thunderstruck a răspuns (pentru mimiwewem):

Nu vreau sa fiu nesimtit, dar daca mi-ai fi spus asta in fata, te-as fi pocnit, chiar daca esti fata.Trebuie sa fii de o nesimtire iesita din comun sa zici asa ceva.

| sax15tag explică (pentru Biancaa29):

Am inceput sa citesc si m-a cam descurajatwinking Mai mult m-ar incurca Biblia

| mimiwewem a răspuns (pentru Thunderstruck):

Vai, ce mă doare! Fiecare crede ce vrea și punct!

| ArinaRya a răspuns:

Eu cred in existenta Lui deoarece L-am simtit de foarte multe ori prezent in viata mea. Am avut momente ratacitoare, cand nu cunosteam ce e bine si ce e rau, cand ma pierdeam in probleme, in descurajari insa odata ce am invatat cum sa ma rog, odata ce am inceput sa studiez Biblia si sa-I cunosc Cuvantul am inceput sa privesc total altfel viata, sa tratez cu o alta afectiune toate problemele. Am inceput sa ma schimb, am simtit cum tot ce era rau se transforma in trepte pe care mi le oferea El, iar binele de dupa aceea era inzecit. I-am cunoscut Cuvantul si Promisiunea, m-a ajutat si m-a iubit desi de multe ori L-am abandonat. Cat de minunat ma simt cand stiu ca Isus si-a dat viata pentru pacatele mele! Slava lui Isus!

| iurii75 a răspuns (pentru Jackul336):

Adam a ales să decidă singur ce e bine și ce este răi, cu alte cuvinte să se guverneze singur. Dumnezeu le-a dat oamenilor posibilitatea să "experimenteze" conducînduse singuri (luînd totodată măsuri pentru a îndrepta răul cauzat de ei). Dacă ar fi intervenit de la început, i s-ar fi reproșat că face abuz de putere și autoritate (chiar nu-i în stare să se conducă omul, chiar are nevoie ca cineva să-l dicteze?). Condițiile pe care le descrii, sînt oare rezultatul ascultării de Dumnezeu? Atunci e logic să fie învinuit? Nu se cuvine să judeci pe cineva necunoscînd motivația persoanei!

| sax15tag explică (pentru ArinaRya):

Si eu am avut probleme mari, descurajari, rataciri, dar niciodata cand am iesit din belele nu am simtit o prezenta divina. Ce e bine si ce e rau tot timpul am stiut si asta tot fara ajutorul lui.winking

| doctorandus a răspuns (pentru sax15tag):

Natura sau Universul este fiinta suprema, nu exista nimic supranatural, totul este inclus in natura.

| Thunderstruck a răspuns (pentru mimiwewem):

Nu vroiam sa fiu si eu nesimtit, dar chiar m-ai jignit zicandu-mi ce mi-ai zis.

| mimiwewem a răspuns (pentru Thunderstruck):

Îmi cer scuze.

| sax15tag explică (pentru iurii75):

De unde stii toate astea? Daca din Biblie sa stii ca sunt multe alte carti si la fel de multe divinitati fiecare cu povestea eiwinking

| sax15tag explică (pentru doctorandus):

Dupa spusele tale nu exista dumneze-ul din Biblie cel care a creeat tot si a vorbit cu moise si cu cine am mai vorbit... exista decat natura si universul? In concluzie crezi ca exista sau nu?

| sax15tag explică (pentru danay72):

Din cauza asta existam pentru ca exista un echilibru care s-a stabilit nu in cativa ani ci in mii sau milioane. Si din moment ce acum nu interactioneaza pentru pastrarea lui nu cred ca el l-a stabilit.

| danay72 a răspuns (pentru sax15tag):

Momentan Dumnezeu l-a lasat pe om sa se conduca singur pentru ca asa a vrut omul, independenta fata de Creator, si l-a lasat demonstrand astfel ca omul nu-si poate conduce pasii fara Dumnezeu, tot mai mult haos fiind in aceasta lume. legat de pamant Dumnezeu nu va lasa pana cand sa se distruga singur, tocmai de aceea va interveni curand. Apocalipsa11:18.

| sax15tag explică (pentru danay72):

Si vrei sa zici ca trebuie sa asteptam ca dumnezeu sa faca ceva in printa incalzirii globale si efectelor de sera si tot ce se mai intampla de pe urma industriei in ziua de azi? (asta fiind o mica parte la ce se intampla) pe langa asta atatea dezastre in care mor mii de oameni nevinovati, dumnezeu ce facea atunci? tongue sau asa vrea el sa mai rareasa din noi? si daca zici tu ca intervine o sa intervina si pentru cei care nu au auzit de el? sau numai pentru cei care cred in el?

| white93 a răspuns (pentru sax15tag):

Adica sa se creeze om, pentru ca el este forta.

| sax15tag explică (pentru white93):

Si de unde stii tu ca e asa cum zici?

| ArinaRya a răspuns (pentru sax15tag):

Toti simtit schimbarea insa nimeni n-o sustine

| sax15tag explică (pentru ArinaRya):

Simtim dara laughing si inca ceva... cum poti zice ca te simti atat de minunat cand stii ca cineva si-a dat viata pentru tine? (asta daca intr-adevar a existat) cu sau fara dumnezeu mi se pare ciudat sa faci afirmatii de genulwinking

| danay72 a răspuns (pentru sax15tag):

Dumnezeu e drept si cunoaste inima fiecarui om, deci el va fi nepartinitor cand va trece la actiune, fie ca cineva il cunoaste, fie ca nu.Cat despre faptul de al astepta,nu inseamna a sta cu mainile in san,ci sa facem tot ce depinde de noi cu privire la ingrijirea pamantului, sa studiem Biblia, sa aplicam cele invatate din ea, sa cultivam o relatie stransa de prietenie cu Dumnezeu, dar si sa le vorbim altora despre ce va face in curand.La fel ca in zilele lui Noe oamenii trebuie sa afle ca Dumnezeu va trece la actiune.I-a lasat destul pe oameni sa se guverneze singuri si va interveni El facand ca in cele din urma sa existe un singur guvern capabil sa rezolve toate problemele omenirii, incepand cu poluarea si terminand cu suferinta, saracia si nedreptatea. Danile2:44,Psalmi37:9-11,Isaia65:21-25,Psalmi72:12-14

| sax15tag explică (pentru danay72):

Da, dar e pacat ca totul se rezuma la biblie... te bazezi prea mult pe asta. exista si alte carti asemanatoare despre care cred unii ca sunt speciale la fel cum crezi si tu de biblie.