| sax15tag a întrebat:

Exista dumnezeu? in cateva cuvinte da - dece zici asta, nu - dece zici asta?

85 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Exista dumnezeu? in cateva cuvinte da - de ce zici asta, nu - de ce zici asta?==unii zic că da, alții că nu==asta este o întrebare tipică pentru șoimii patriei http://ro.wikipedia.org/wiki/%C8%98oimii_Patriei
( Și șoimul de Gigel, fiind un mic băiețel, a făcut pișu, pe el )
La pionieri, deja, puneau întrebători ceva mai inteligente.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Organiza%C8%9Bia_Pionierilor
http://ro.wikipedia.org/wiki/Uniunea_Tineretului_Comunist

Problema nu ar fi dacă există Dumnezeu, ci în ce măsură se implică sau nu în viețile oamenilor?

Dumnezeul care nu se implică, este cam la fel de util, sub aspect practic, ca și Dumnezeul, care nu există, ( și ne existând, nici nu se implică, că nu există, și neexistând nu are cum, să se implice).

| Lizzu a răspuns (pentru MMihai):

Si daca ne-a creat doar sa avem posibilitatea sa experimentam viata fizica asa cum e ea, in corpuri fizice fara sa se implice, doar sa fie ca un Observator?

Se spune ca fiecare suflet e o mica parte din sufletul Universal al Lui si existenta pe Pamant ar fi o experimentare a Lui in corp fizic, uman...ca si om

| MMihai a răspuns (pentru Lizzu):

Un Dumnezeu care s-ar implica nemijlocit, dacă ar exista un asemenea Dumnezeu, și care vine să vorbească cu mine și pe care îl văd și cu care vorbesc și îmi zice „aici ai greșit, aici ai făcut o altă prostie ", pentru mine este un Dumnezeu despre care știu deja sigur că există, și am certitudinea de 100% că există.

Un Dumnezeu, care nu se implică, poate există, sau poate nu există.

Despre un asemenea Dumnezeu nu am cum să afirm 100% sigur, că există.

Despre Dumnezeul, care nu se implică direct, nu se poate spune nimic, cu o certitudine de 100%.

| Lizzu a răspuns (pentru MMihai):

Da, in mare parte, e logic ce spui.
Si ma intreb daca logica chiar are vreun sens cand vine vorba de abstract.

happy

| Raniia a răspuns:

Dumnezeu este adapostul si sprijinul nostru, un ajutor, care nu lipseste niciodata in nevoi!

| sax15tag explică (pentru Raniia):

Intr-adevar nu lipseste, tot timpul te poti ruga la el, dar asta nu inseamna ca te asculta si te si ajuta.

| Raniia a răspuns (pentru sax15tag):

Prima cauza pentru care Dumnezeu, desi ar vrea, nu poate spune rugaciunilor noastre ''Da''sunt pacatele noastre.Pacatul este o actiune impotriva vointei Lui.Cat de pe dos este cand omul care traieste impotriva vointei lui Dumnezeu asteapta ca Dumnezeu sa se conformeze vointei lui, ascultandu-i rugaciunea! Desi traieste permanent cu spatele la Dumnezeu, se intoarce spre El cand trebuie sa ceara. Chiar logica si dreptatea omeneasca recunosc ca nu este corect.Cu atat mai mult dreptatea lui Dumnezeu.

| sax15tag explică (pentru Raniia):

Dumnezeu-l in care crezi tu e atot puternic normal ca poate sa faca ce vrea el. sau nu era asa? acum vrei sa zici ca e neputincios in unele situatii? de unde stii ca el ar vrea sa se roage pentru noi? de unde stii ca macar ar vrea sa ne rugam lui? eu nu cred ca il mai impresioneaza de atat timp de cand sau inventat poezioarele alea sa se tot repete la nesfarsit. dupa parerea mea si rugaciunea e o poezie pe care toti o stiu si o repeta intruna. eu m-as satura sa imi zic aceeasi rugaciune in fiecare zi sau seara cum vad la altii

| doctorandus a răspuns:

Definitie: Dumnezeu=natura (Spinoza: Deus sive Natura).
Natura exista.
Deci Dumnezeu exista.

| sax15tag explică (pentru doctorandus):

Daca natura = dumnezeu, inseamna ca nu e fiinta suprema despre care se tot vorbeste

| doctorandus a răspuns (pentru sax15tag):

Natura sau Universul este fiinta suprema, nu exista nimic supranatural, totul este inclus in natura.

| sax15tag explică (pentru doctorandus):

Dupa spusele tale nu exista dumneze-ul din Biblie cel care a creeat tot si a vorbit cu moise si cu cine am mai vorbit... exista decat natura si universul? In concluzie crezi ca exista sau nu?

| doctorandus a răspuns (pentru sax15tag):

Da, exista Dumnezeu=natura.

| danay72 a răspuns:

Da pentru ca totul este prea exact si bine pus la punct in creatie, ca sa fie pura intamplare.Romani1:20

| sax15tag explică (pentru danay72):

Din cauza asta existam pentru ca exista un echilibru care s-a stabilit nu in cativa ani ci in mii sau milioane. Si din moment ce acum nu interactioneaza pentru pastrarea lui nu cred ca el l-a stabilit.

| danay72 a răspuns (pentru sax15tag):

Momentan Dumnezeu l-a lasat pe om sa se conduca singur pentru ca asa a vrut omul, independenta fata de Creator, si l-a lasat demonstrand astfel ca omul nu-si poate conduce pasii fara Dumnezeu, tot mai mult haos fiind in aceasta lume. legat de pamant Dumnezeu nu va lasa pana cand sa se distruga singur, tocmai de aceea va interveni curand. Apocalipsa11:18.

| sax15tag explică (pentru danay72):

Si vrei sa zici ca trebuie sa asteptam ca dumnezeu sa faca ceva in printa incalzirii globale si efectelor de sera si tot ce se mai intampla de pe urma industriei in ziua de azi? (asta fiind o mica parte la ce se intampla) pe langa asta atatea dezastre in care mor mii de oameni nevinovati, dumnezeu ce facea atunci? tongue sau asa vrea el sa mai rareasa din noi? si daca zici tu ca intervine o sa intervina si pentru cei care nu au auzit de el? sau numai pentru cei care cred in el?

| danay72 a răspuns (pentru sax15tag):

Dumnezeu e drept si cunoaste inima fiecarui om, deci el va fi nepartinitor cand va trece la actiune, fie ca cineva il cunoaste, fie ca nu.Cat despre faptul de al astepta,nu inseamna a sta cu mainile in san,ci sa facem tot ce depinde de noi cu privire la ingrijirea pamantului, sa studiem Biblia, sa aplicam cele invatate din ea, sa cultivam o relatie stransa de prietenie cu Dumnezeu, dar si sa le vorbim altora despre ce va face in curand.La fel ca in zilele lui Noe oamenii trebuie sa afle ca Dumnezeu va trece la actiune.I-a lasat destul pe oameni sa se guverneze singuri si va interveni El facand ca in cele din urma sa existe un singur guvern capabil sa rezolve toate problemele omenirii, incepand cu poluarea si terminand cu suferinta, saracia si nedreptatea. Danile2:44,Psalmi37:9-11,Isaia65:21-25,Psalmi72:12-14

| sax15tag explică (pentru danay72):

Da, dar e pacat ca totul se rezuma la biblie... te bazezi prea mult pe asta. exista si alte carti asemanatoare despre care cred unii ca sunt speciale la fel cum crezi si tu de biblie.

| danay72 a răspuns (pentru sax15tag):

Este o carte profetica si tot ce s-a spus in ea s-a implinit in totalitate.De fapt, daca ai analiza-o ai vedea cat de utila este si cat de mult te poate ajuta in viata.
Biblia a fost scrisă pe parcursul unei perioade de 1 600 de ani. Scriitorii ei au trăit în epoci diferite şi au provenit din medii diferite. Unii au fost agricultori, pescari şi păstori. Alţii, profeţi, judecători şi regi. Evanghelistul Luca a fost medic. Chiar dacă scriitorii Bibliei proveneau din medii atât de diferite, armonia ei internă ei s-a păstrat.
Din prima carte a Bibliei aflăm cum au început problemele omenirii. Ultima carte ne arată că întregul pământ va deveni un paradis, sau o grădină frumoasă. De la început până la sfârşit, Biblia relatează evenimente petrecute pe parcursul a mii de ani şi ne ajută să înţelegem cum se împlineşte scopul lui Dumnezeu. Armonia ei internă este impresionantă, fiind un indiciu că această carte provine de la Dumnezeu.
Biblia este exactă din punct de vedere ştiinţific. Ea conţine informaţii care depăşeau cu mult cunoştinţele oamenilor din perioada în care a fost scrisă. De exemplu, cartea Leviticul cuprinde legi date poporului Israel din antichitate cu privire la carantină şi igienă. Popoarele vecine nu ştiau nimic despre astfel de lucruri. În plus, pe vremea când oamenii aveau tot felul de concepţii greşite cu privire la forma pământului, Biblia vorbeşte despre el ca despre un cerc sau sferă (Isaia 40:22). Biblia spune cu exactitate că pământul este ‘suspendat pe neant’ (Iov 26:7). Desigur, Biblia nu este un manual de ştiinţă, dar este foarte exactă când se referă la subiecte ştiinţifice. De fapt, aşa ar şi trebui să fie o carte ce provine de la Dumnezeu, nu?
Biblia este exactă şi din punct de vedere istoric, oferindu-ne informaţii demne de încredere şi concrete. Relatările biblice conţin nu numai numele unor persoane, ci şi genealogia acestora. Spre deosebire de istoricii laici, care de multe ori trec sub tăcere înfrângerile suferite de popoarele lor, scriitorii Bibliei sunt sinceri, vorbind deschis atât despre greşelile personale, cât şi despre cele ale naţiunii lor. De exemplu, în cartea biblică Numeri, Moise, scriitorul acestei cărţi, îşi recunoaşte o greşeală gravă, pentru care a fost aspru mustrat (Numeri 20:2–12). O asemenea sinceritate este rar întâlnită în alte relatări istorice, dar nu şi în Biblie, care este de origine divină.
O CARTE PLINĂ DE ÎNŢELEPCIUNE PRACTICĂ
Fiind inspirată de Dumnezeu, Biblia este „utilă ca să înveţe, să mustre, să îndrepte lucrurile" (2 Timotei 3:16). Da, Biblia este o carte practică şi vădeşte o înţelegere profundă a naturii umane. Acest lucru nu ne surprinde, întrucât Autorul ei este Creatorul nostru, Iehova Dumnezeu! El ne înţelege gândurile şi sentimentele mai bine decât noi. Mai mult decât atât, Iehova ştie de ce anume avem nevoie ca să fim fericiţi şi ce căi trebuie să evităm.
Să ne gândim la Predica de pe munte a lui Isus — o capodoperă a artei de a preda —, din Matei, capitolele 5–7. În această predică, el ne învaţă, printre altele, cum putem găsi adevărata fericire, cum putem rezolva neînţelegerile dintre noi, cum trebuie să ne rugăm şi cum putem avea o atitudine echilibrată faţă de lucrurile materiale. Cuvintele lui Isus sunt azi tot atât de practice şi de pline de forţă ca şi atunci când au fost rostite.
Unele principii biblice se referă la viaţa de familie, la obiceiurile de muncă şi la relaţiile cu alţii. Principiile consemnate în Biblie li se aplică tuturor, fără excepţie, iar sfaturile ei ne aduc întotdeauna foloase. Înţelepciunea Bibliei este rezumată în cuvintele rostite de Dumnezeu prin profetul Isaia: „Eu, DOMNUL Dumnezeul tău, te învăţ ce este de folos". — Isaia 48:17.

| danay72 a răspuns (pentru sax15tag):

Totul se rezuma la Biblie pentru ca ea este inspirata de Dumnezeu si ne-a oferit aceasta carte ca sa putem sa stim cum,, sa functionam '' corect, adica sa putem fi fericiti si impliniti.Dar Biblia est o carte deosebita din mai multe motive:
Biblia a fost scrisă pe parcursul unei perioade de 1 600 de ani. Scriitorii ei au trăit în epoci diferite şi au provenit din medii diferite. Unii au fost agricultori, pescari şi păstori. Alţii, profeţi, judecători şi regi. Evanghelistul Luca a fost medic. Chiar dacă scriitorii Bibliei proveneau din medii atât de diferite, armonia ei internă ei s-a păstrat.
Din prima carte a Bibliei aflăm cum au început problemele omenirii. Ultima carte ne arată că întregul pământ va deveni un paradis, sau o grădină frumoasă. De la început până la sfârşit, Biblia relatează evenimente petrecute pe parcursul a mii de ani şi ne ajută să înţelegem cum se împlineşte scopul lui Dumnezeu. Armonia ei internă este impresionantă, fiind un indiciu că această carte provine de la Dumnezeu.
Biblia este exactă din punct de vedere ştiinţific. Ea conţine informaţii care depăşeau cu mult cunoştinţele oamenilor din perioada în care a fost scrisă. De exemplu, cartea Leviticul cuprinde legi date poporului Israel din antichitate cu privire la carantină şi igienă. Popoarele vecine nu ştiau nimic despre astfel de lucruri. În plus, pe vremea când oamenii aveau tot felul de concepţii greşite cu privire la forma pământului, Biblia vorbeşte despre el ca despre un cerc sau sferă (Isaia 40:22). Biblia spune cu exactitate că pământul este ‘suspendat pe neant’ (Iov 26:7). Desigur, Biblia nu este un manual de ştiinţă, dar este foarte exactă când se referă la subiecte ştiinţifice. De fapt, aşa ar şi trebui să fie o carte ce provine de la Dumnezeu, nu?
Biblia este exactă şi din punct de vedere istoric, oferindu-ne informaţii demne de încredere şi concrete. Relatările biblice conţin nu numai numele unor persoane, ci şi genealogia acestora. Spre deosebire de istoricii laici, care de multe ori trec sub tăcere înfrângerile suferite de popoarele lor, scriitorii Bibliei sunt sinceri, vorbind deschis atât despre greşelile personale, cât şi despre cele ale naţiunii lor. De exemplu, în cartea biblică Numeri, Moise, scriitorul acestei cărţi, îşi recunoaşte o greşeală gravă, pentru care a fost aspru mustrat (Numeri 20:2–12). O asemenea sinceritate este rar întâlnită în alte relatări istorice, dar nu şi în Biblie, care este de origine divină.
O CARTE PLINĂ DE ÎNŢELEPCIUNE PRACTICĂ
Fiind inspirată de Dumnezeu, Biblia este „utilă ca să înveţe, să mustre, să îndrepte lucrurile" (2 Timotei 3:16). Da, Biblia este o carte practică şi vădeşte o înţelegere profundă a naturii umane. Acest lucru nu ne surprinde, întrucât Autorul ei este Creatorul nostru, Iehova Dumnezeu! El ne înţelege gândurile şi sentimentele mai bine decât noi. Mai mult decât atât, Iehova ştie de ce anume avem nevoie ca să fim fericiţi şi ce căi trebuie să evităm.
Să ne gândim la Predica de pe munte a lui Isus — o capodoperă a artei de a preda —, din Matei, capitolele 5–7. În această predică, el ne învaţă, printre altele, cum putem găsi adevărata fericire, cum putem rezolva neînţelegerile dintre noi, cum trebuie să ne rugăm şi cum putem avea o atitudine echilibrată faţă de lucrurile materiale. Cuvintele lui Isus sunt azi tot atât de practice şi de pline de forţă ca şi atunci când au fost rostite.
Unele principii biblice se referă la viaţa de familie, la obiceiurile de muncă şi la relaţiile cu alţii. Principiile consemnate în Biblie li se aplică tuturor, fără excepţie, iar sfaturile ei ne aduc întotdeauna foloase. Înţelepciunea Bibliei este rezumată în cuvintele rostite de Dumnezeu prin profetul Isaia: „Eu, DOMNUL Dumnezeul tău, te învăţ ce este de folos". — Isaia 48:17.
O CARTE DE PROFEŢII
În Biblie găsim numeroase profeţii, dintre care multe s-au împlinit deja. Să dăm un exemplu: Iehova a prezis prin profetul Isaia, care a trăit în secolul al VIII-lea î.e.n., că oraşul Babilon avea să fie distrus (Isaia 13:19; 14:22, 23). Profeţia descria în amănunţime cum urma să se întâmple acest lucru. Trupele invadatoare aveau să sece fluviul care trecea prin Babilon şi să intre în oraş fără nici o confruntare armată. Şi asta nu era totul. Profeţia lui Isaia menţiona şi numele regelui care urma să cucerească Babilonul: Cirus. — Isaia 44:27—45:2.
Aproximativ 200 de ani mai târziu, în noaptea de 5 spre 6 octombrie a anului 539 î.e.n., o armată şi-a aşezat tabăra în apropierea Babilonului. Cine se afla în fruntea ei? Regele persan Cirus. A fost astfel pregătit cadrul pentru împlinirea unei profeţii uluitoare. Urma însă armata lui Cirus să invadeze Babilonul fără nici o luptă, aşa cum fusese profeţit?
Babilonienii aveau un banchet în acea noapte şi se simţeau în siguranţă la adăpostul zidurilor solide ce împrejmuiau cetatea. Dar, în mod ingenios, Cirus a deviat apele fluviului ce străbătea oraşul. Astfel, nivelul apei a scăzut repede permiţându-le oamenilor lui să treacă prin albia fluviului şi să ajungă la zidurile Babilonului. Cum avea însă armata lui Cirus să treacă de ziduri? Din anumite motive, în acea noapte, porţile oraşului fuseseră lăsate în mod imprudent deschise!
Profeţia mai spunea despre Babilon: „El nu va mai fi locuit, nu va mai fi niciodată popor în el, din generaţie în generaţie. Arabul nu-şi va mai întinde cortul acolo şi păstorii nu-şi vor mai ţărcui turmele acolo" (Isaia 13:20). Profeţia a arătat nu numai că Babilonul avea să cadă, ci şi că oraşul urma să rămână nelocuit pentru totdeauna. Împlinirea acestor cuvinte este evidentă. Locul anticului Babilon — situat la circa 80 km sud de Bagdad, în Irak — este pustiu, dovedind că profeţia rostită de Iehova prin Isaia s-a împlinit: „Îl voi mătura cu mătura nimicirii". — Isaia 14:22, 23.

| iurii75 a răspuns (pentru sax15tag):

Cartea "Biblia - cuvîntul lui Dumnezeu sau al oamenilor" prezintă multe dovezi (atît istorice cît și legate de știință și altele) în favoarea inspirației divine a Bibliei (ceea ce nu este în privința altor cărți)

| Thunderstruck a răspuns:

Nu cred ca exista, deoarece nu exista dovezi.

| mimiwewem a răspuns (pentru Thunderstruck):

Dovada ești tu.

| RAY a răspuns (pentru mimiwewem):

De ce nu e zeus dovada ca el exista?

| HueyFreeman a răspuns (pentru mimiwewem):

Asta dovedeste ca avem parinti, nu existenta divinitatii.

| mimiwewem a răspuns (pentru RAY):

Măi nu știu, fiecare crede ce vrea.Eu de mică sunt învățată să cred în El...

| mimiwewem a răspuns (pentru HueyFreeman):

Hmm, m-ai pus pe gânduri.

| Thunderstruck a răspuns (pentru mimiwewem):

Nu vreau sa fiu nesimtit, dar daca mi-ai fi spus asta in fata, te-as fi pocnit, chiar daca esti fata.Trebuie sa fii de o nesimtire iesita din comun sa zici asa ceva.

| mimiwewem a răspuns (pentru Thunderstruck):

Vai, ce mă doare! Fiecare crede ce vrea și punct!

| Thunderstruck a răspuns (pentru mimiwewem):

Nu vroiam sa fiu si eu nesimtit, dar chiar m-ai jignit zicandu-mi ce mi-ai zis.

| mimiwewem a răspuns (pentru Thunderstruck):

Îmi cer scuze.

| mona a răspuns:

Eu cred ca exista in sufletul fiecaruia ca crede in El

| mimiwewem a răspuns:

Există! El a făcut lumea! El este atotputernic! El ne iubește.

| zurick a răspuns:

Eu cred ca da, cred intr-o ast fel de fiinta care a creat lumea[caci cred intr-o fiinta care este mai presus de omenire si care ne iubeste, ne ajuta si care este atotputernic

| sax15tag explică (pentru zurick):

Parerea mea e ca asa sunt unii oameni, simt nevoia sa fie condusi, simt nevoia sa fie ocrotiti, si atunci apeleaza la ceva divin, de care nici ei nu sunt siguri ca exista. Pur si simplu au nevoie sa stie ca cineva ii ajuta in mod indirect.

| zurick a răspuns (pentru sax15tag):

Asta e doar parerea ta respecta si parerile altora

| sax15tag explică (pentru zurick):

Pai de asta ziceam ca e parerea mea si nu am zis ca asa este. normal ca respect parerile altora, doar imi exprim punctul de vedere

| AvalohAlyn a răspuns:

Da.Exista.Eu cred in El fiindca mi-a demonstrat mie personal ca El exista. Puteam sa fiu mort sau o''leguma'' acum si uite-ma ca sunt in viata,sanatos,fericit si merge totul spre bine.
Plus de asta am cautat dovezi si argumente,m-am gandit si am analizat prin logica, filosofie, am citit carti duhovnicesti, am vazut documentare de genul, am citit mai ales cartile cu minuni ale Sf.Nectarie(dar mai sunt si multi alti Sfinti) si m-am convins ca El exista.
SI ceva FOARTE IMPORTANT SI LOGIC:Ganditorii lumii din trecut dar si din prezent si multi oameni de stiinta afirma ca orice efect are o cauza si in sirul asta lung de efecte si cauze trebuie NEAPARAT sa existe ceva necauzat si acel Ceva trebuie sa aiba putere extrem de mare,inteligenta, forta etc(mai are si IUBIRE sa nu uitam asta)
TREBUIE sa exista ceva necauzat, fara cauza, daca nu ar exista inseamna ca totul e infinit, cauze si efecte ceea ce e imposibil si ILOGIC!

Numai bine

| Liviu a răspuns:

Numai cred in nimic divin,numai cred in magie,numai cred in dumnezeu.
Oameni se trag din maimute,daca exista dumnezeu vostru facea ceva cu oameni astia rai,facea ceva, numai exista moarte, violuri, foamete.
Nu imi vindeti povestea cu 'adam si eva' si alte chestii de genu.
Cred doar ce vad.
unde e dumnezul vostru cand e foamete, cand e saracie peste tot? cand copilasi de 2 3 ani se nasc multilati?
aa stiu ce o sa mi se raspunda " Pacatul stramosesc, sau pacatul parintilor "
Ma oameni buni, sa gandim logic, eu nu cred in ceea ce nu vad.
Numai sunt capabil sa cred.
Dovezi solide nu are nimeni sa imi prezinte in afara de niste teancuri de hartii.
Cum sa cred in ceva in ce nu am vazut?
Acum o sa se trezeasca vreun destept sa zica "aerul nu il vezi dar il respiri sau ceva genul "
Eu pur si simplu numai cred.
Daca exista o faptura atotputernica, numai era atata rautate pe pamant.
Si sa nu mi se vanda vreo gogoasa gen " o sa ajungi iad sau altele "
asta e parerea mea.
Puteti sa criticati mult si bine.
Cine imi respecta parerea e ok.cine nu iar ok.

| sax15tag explică (pentru Liviu):

Intr-un fel sunt de acord cu tinewinking

| Liviu a răspuns (pentru sax15tag):

Ok,sunt prea indiscret daca intre in care fel? adica, la ce anume te referi, cu ce eesti de acord si cu ce nu esti de acord la ce am spus eu acolo happy

| sax15tag explică (pentru Liviu):

Faza cu maimutele inca nu s-a demonstrat in totalitate. stii veriga lipsa despre care se tot vorbeste... in rest eu zic ca ai dreptate

| Liviu a răspuns (pentru sax15tag):

Da,dar evoluam de la zi la zi dupa cum bine vezi,eu cel putin numai permit la nimeni sa imi spele creieru cu chestii de genu,entitati malefice, dumnezeu,zei,ingeri si toate cele.
Sunt povesti scrise de oameni de cand se stie.
Ce au zis,hai sa inventam o zeitate sa bagam frica'n oameni(sa nu zic alt cuvant.) ei bine,au reusit,preoti isi iau bani multi,cand zic mult vreau sa spun enorm de multi.
Te rupe la o pomana,te rupe la un parastas,te rupe la o nunta,la orice ei au de castigat.
Popi, politisti, medici, cei mai mari si mai tari oameni happy ei te rupe la mita cand ai nevoie de cevawinking
asta e parerea mea. care doreste sa ma contrazica, sa o faca frumos, la fel voi proceda si eu.

| sax15tag explică (pentru Liviu):

Si eu spun acelasi lucru, dar una e credinta in dumnezeu si alta religia si ramificatiile ei...(intr-adevar se spala multi bani prin religie si e cea mai profitabila institutie, iti faci o manastire si te-ai scos) cum e vorba aia sa faci ce zice popa nu ce face el. evoluam pe zi ce trece intr-adevar suntem tot mai destepti dar si destui prosti care nu ar avea pentru ce traii si culmea e ca ei se inmultesc in prostie laughing

| M25M a răspuns:

Neexplicarea unor fenomene nu rezulta implicarea unei divinitati.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Romani 1:20 - "Căci calităţile sale nevăzute, da, puterea sa eternă şi dumnezeirea sa, se văd clar de la crearea lumii, deoarece sunt percepute prin lucrurile făcute"
Evrei 3:4 - "Bineînţeles, orice casă este construită de cineva, dar cel care a construit toate lucrurile este Dumnezeu".

Însăşi creaţia dovedeşte că în spatele ei trebuie să existe Cineva care a avut puterea de a o aduce în existenţă.

| dracu14 a răspuns:

Cea mai simpla explicatie, este imposibil ca un zeu sa apara din nimic si sa creeze totul, daca citesti biblia o sa vezi ca ceva nu se leaga, cum a creat d-zeu lumina inaintea soarelui, asta chiar n-are pic de logica...

| Lizzu a răspuns (pentru dracu14):

"cum a creat d-zeu lumina inaintea soarelui"

Interesant ....la asta nu m-am gandit

| sax15tag explică (pentru dracu14):

Am citit geneza si nu mai are rost sa continui, nu se prea leaga multe inca de la inceput

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa inteleg a tu esti la intamplare aici intr-o societate cu dogme religioase, fiecare sustinand ca dumnezeul lor este cel real...lol.

| sax15tag explică (pentru anonim_4396):

laughing pai daca stai sa te gandesti sunt atati dumnezei si atat de multi zei au fost incat nu sunt sigur ca le poti stii numele tuturor, si da fiecare a fost cel adevarat

Răspuns utilizator avertizat
| unbaiatanonim a răspuns:

Misterioasa e Limba Romana de nu o stiu toti.

Răspuns utilizator avertizat
| Calininio a răspuns:

Nu, pentru ca singura "urma" de dovada a existentei lui e o ceata de besmetici care-si fac zeci de cruci in autobuz. In rest, totul e explicabil fără Dumnezeu

| Jackul336 a răspuns:

Daca exista de ce da la unii oameni IQ-uri de peste 130 daca le da soarta sa fie someri?

de ce le da o na
tura emotionala exceptionala (loialitate, devotament, profunzime de spirit) daca soarta ii transforma in oameni singuri, neimpliniti social si sentimental?

asa vrea domnul?

| Lizzu a răspuns (pentru Jackul336):

Se pare ca totul e pe dos in unele situatii, ai dreptate, dar e numai vina societatii in care traim zi de zi sufocati si a nimanui altcuiva din afara.

| Jackul336 a răspuns (pentru Lizzu):

Decat sa ma gandesc ca exista si nu se implica prefer sa ma gandesc ca nu e nimic si sa ma descurc cu ceea ce am

| Lizzu a răspuns (pentru Jackul336):

happy

| iurii75 a răspuns (pentru Jackul336):

Adam a ales să decidă singur ce e bine și ce este răi, cu alte cuvinte să se guverneze singur. Dumnezeu le-a dat oamenilor posibilitatea să "experimenteze" conducînduse singuri (luînd totodată măsuri pentru a îndrepta răul cauzat de ei). Dacă ar fi intervenit de la început, i s-ar fi reproșat că face abuz de putere și autoritate (chiar nu-i în stare să se conducă omul, chiar are nevoie ca cineva să-l dicteze?). Condițiile pe care le descrii, sînt oare rezultatul ascultării de Dumnezeu? Atunci e logic să fie învinuit? Nu se cuvine să judeci pe cineva necunoscînd motivația persoanei!

| sax15tag explică (pentru iurii75):

De unde stii toate astea? Daca din Biblie sa stii ca sunt multe alte carti si la fel de multe divinitati fiecare cu povestea eiwinking

| Miky1 a răspuns:

Exista,asa cum il percepem fiecare

| 7Dany a răspuns:

Da un search si vezi ca s-o mai pus intrebarea asta de o gramada de ori!

| sax15tag explică (pentru 7Dany):

Am dat search si inainte sa pun intrebarea si acum si nu gasesc... daca gaseam nu mai intrebamwinking

| white93 a răspuns:

Dumnezeu cu ''d'' mare.
El este forta, autotputernicul.
In loc sa se faca intai pe el, l-a facut pe om.Asa el a construit o civilizatie care alege intre El si Alalatul.
Noua generatie este ''intre''.
Eu sunt cu El...
Oricum, daca te-am ajutat, funda?

| sax15tag explică (pentru white93):

D mare sau mic tot una e, nu prea vad logica in ce scrii... cum sa se faca pe el? Din moment ce nu exista nu poate face absolut nimicwinking

| white93 a răspuns (pentru sax15tag):

Adica sa se creeze om, pentru ca el este forta.

| sax15tag explică (pentru white93):

Si de unde stii tu ca e asa cum zici?

| ArinaRya a răspuns:

Eu cred in existenta Lui deoarece L-am simtit de foarte multe ori prezent in viata mea. Am avut momente ratacitoare, cand nu cunosteam ce e bine si ce e rau, cand ma pierdeam in probleme, in descurajari insa odata ce am invatat cum sa ma rog, odata ce am inceput sa studiez Biblia si sa-I cunosc Cuvantul am inceput sa privesc total altfel viata, sa tratez cu o alta afectiune toate problemele. Am inceput sa ma schimb, am simtit cum tot ce era rau se transforma in trepte pe care mi le oferea El, iar binele de dupa aceea era inzecit. I-am cunoscut Cuvantul si Promisiunea, m-a ajutat si m-a iubit desi de multe ori L-am abandonat. Cat de minunat ma simt cand stiu ca Isus si-a dat viata pentru pacatele mele! Slava lui Isus!

| sax15tag explică (pentru ArinaRya):

Si eu am avut probleme mari, descurajari, rataciri, dar niciodata cand am iesit din belele nu am simtit o prezenta divina. Ce e bine si ce e rau tot timpul am stiut si asta tot fara ajutorul lui.winking

| ArinaRya a răspuns (pentru sax15tag):

Toti simtit schimbarea insa nimeni n-o sustine

| sax15tag explică (pentru ArinaRya):

Simtim dara laughing si inca ceva... cum poti zice ca te simti atat de minunat cand stii ca cineva si-a dat viata pentru tine? (asta daca intr-adevar a existat) cu sau fara dumnezeu mi se pare ciudat sa faci afirmatii de genulwinking

| ArinaRya a răspuns (pentru sax15tag):

Da, ma simt minunat cand stiu ca cineva m-a iubit atat de mult happy

| ArinaRya a răspuns (pentru sax15tag):

Sus a crescut inaintea lui D-zeu ca un lastar care iese dintr-un pamant uscat. Nu era frumos sa ne atraga privirile, era respins de oameni, obisnuit cu suferinta, intristarea, mahnirea, si noi nu L-am pretuit. El a luat suferintele, mahnirile si intristarile noastre si noi am crezut ca era pedepsit de Dumnezeu, lovit si smerit. Dar El a fost ranit si zdrobit pentru pacatele noastre. Pedeapsa care azi noua ne da pacea, a cazut peste El. Si prin ranile Lui, noi am fost vindecati. Cand noi nu stiam nimic, si fiecare isi vedea de treaba lui, Dumnezeu a facut in taina, ca pacatele noastre sa cada asupra lui Isus, fara ca noi macar sa fi stiut asta. Cand a fost batjocorit, chinuit si asuprit, nu si-a deschis gura sa carteasca, nici nu s-a plans. Era dus ca un miel la taiere si in durerea si in chinul lui, a tacut smerit. Mormantul lui nu a fost pus intre mormintele oamenilor neprihaniti, ci intre cele ale celor rai, si bogati si avari, desi nu savarsise nici macar un lucru nedrept, nici macar un singur pacat. Totusi Dumnezeu l-a zdrobit prin suferinta, iar prin cunoasterea lui ISus, El, Isus, va declara drepti pe multi oameni, si El va lua asupra Lui insusi, pacatele lor. De aceea Isus va domni peste toti, pentru ca s-a dat pe sine pana la moarte si si-a turnat sufletul ca o jertfa pana la moarte, si pentru ca a purtat pacatul tuturor, si a mijlocit pentru cei nedrepti si pacatosi. That is my Lord. That's why I love Him. Who can be like Him? Can you?

| sax15tag explică (pentru ArinaRya):

Daca vroia dumnezeu sa ne ierte pacatele nu putea pur si simplu sa ni le ierte fara sa fie nevoie de sacrificiu uman?

| Cocodrilo a răspuns:

Fiind prin definitie cu mult mai destept ca noi, a avut grija sa nu ne dea parola la cont. Asa ca, nu stim nici daca e ceva,, inauntru" si nici ce e.
Filosofii au tot dat tircoale sa sparga codul, dar probabil ca tot ce au reusit a fost sa introduca doar propriile lor idei, unele la fel de grele.
A fost un filosof austriac Ludwig Wittgenstein, prin anii 30, ale carui teorii erau atit de incilcite incit la prezentarea doctoratului a spus ceva in genul asta,, din lucrarea asta veti mai intelege ceva dar din cea pe care o voi scrie dupa, nu veti intelege nimic". L-au picat, dar mai tirziu l-au rugat sa vina la Cambridge sa predea filosofie. A venit intr-un tirziu in scirba (dupa ce a trait ani buni in mizerie pe un munte in Austria) si profesorii de la Cambridge l-au primit spunind,, Iata, a venit Dumnezeu".

Mai tirziu a aflat ca e bolnav de cancer si a exclamat cam asa,, Ce misto!".
Poate ca (si) el era Dumnezeu.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ludwig_Wittgenstein

| acidickiddo a răspuns:

Ma intriga intrebari de genu`. In viziunea mea,Dumnezeu exista,chiar daca nu sunt o mare credincioasa si spun o rugaciune doar cand imi aduc aminte... uneori,cand ma rog cu patos, sa zic asa, ii simt prezenta, simt ceva ce ma ocroteste, un fel de scut..alteori,cand neglijez rugaciunea,numai ii simt prezenta, its like it has vanished! pfoo! Pare ciudat sa explic,dar daca esti credincios, te rogi, incerci sa ai un limbaj si un comportament cum iti cere pana si Biserica, atunci posibil sa simti ceva, sa te simti altfel.Nu stiu, depinde de om..depinde de spiritualitatea acestuia. Difera de la un individ la altu`. Dar in linii mari, eu cred in Dumnezeu, pentru ca atunci cand ma rog si imi doresc ceva cu adevarat, chiar se. ntampla.

| sax15tag explică (pentru acidickiddo):

Asa se zice si despre legea atractie: daca iti doresti un lucru cu adevarat, o sa ti se intample. fara sa fie implicat si dumnezeu, si de ce unii credinciosi duc o viata asa de grea (cei care nici nu concep sa le zici ca nu exista) incat abia traiesc de pe o zi pe alta... pe ei de ce nu ii ajuta? pentru simplu fapt ca ti-ai dorit ceva si ti s-a intamplat de unde stii ca nu ti se intampla chiar daca nu te rugai la dumnezeu?

| Biancaa29 a răspuns:

Da exista, si biblia ne dovedeste asta, citeste biblia si si iti vei da seama singur.

| sax15tag explică (pentru Biancaa29):

Am inceput sa citesc si m-a cam descurajatwinking Mai mult m-ar incurca Biblia