| Lucaciu_Catalin_1985 a întrebat:

Exista Dumnezeu? Niste dovezi clare?

38 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Exista Dumnezeu?==să zicem că da
Niște dovezi clare!==deja, vrei cam multe!

| Polaris a răspuns:

Today's gibberish: http://www.gotquestions.org/Does-God-exist.html
Lămurit? Eu nu.

| Dreamer a răspuns:

Iti dau eu chiar 10 dovezi si nu numai clare dar si stiintifice, doar sa ai rabdare sa citesti.

http://www.dumnezeuexista.ro/index.html

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns:

Daca erau dovezi clare se numea stiinta, nu credinta.

| RAY a răspuns:

1 dn nimic nu apare un zeu asa de complex cum e dumnezeu
2 din nimic nu se poate crea energie exact cea ce a demonstrat ecuatia
e egal mc2
3 daca nu era spatiu unde putea sa apara,tu nu ai nevoie de spatiu in primul rand ca sa existi?
ce dovezi exista sa vedem
complexitati care pot fi intelese prin teoria evolutiei
religia e speranta saraclui,bonavului,omului de rand
de aia oamenii cred si vor crede mereu au nevoie de o speranta speranta ne tine in viata,ne da viata
asa zisele dovezi pot fi pentru orice zeu nu doar pentru dumnezeu ar fi o ipocrizie sa spui ca argumeentele alea sunt valabile doar pentru dumnezeu
a facut religia lumea mai buna?
din pacate in tarile religioase sunt coruptie,saracie, violenta, criminalitate
in scimb in cele atee violenta, saracia e in scadere, de fapt potrivit unui sondaj cele mai violente tari sunt cele religioase

| bond007geims a răspuns (pentru RAY):

Ai o logică de râs, nu există nimic pentru că din nimic nimic nu apare. nu-mi dau seama ce ești - credincios - nu crezi în zei, evoluționist - și aceia susțim că totul a apărut din nimic. ce poamă îi mai fi și tu?

| RAY a răspuns (pentru bond007geims):

Poti dovedi ceva din cea ce afirmi?

| zurick a răspuns:

Puneti aceias intrebare tie!

| zurick a răspuns:

Credinta adevarata este cea mai buna dovada

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Când analizezi tot ce te înconjoară ajungi să găseşti multe dovezi în acest sens. Mulţi i-au în derâdere această idee dar gândeşte-te: este mai logic să crezi că am apărut din nimic decât să crezi că Cineva ne-a creat cu un scop anume?

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Si a creat universul pentru noi, nu? smug De fapt mai multe (uni)versuri. Cool. Foarte folositor, deci foarte logic.

| RAY a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Cine a spus ca am aparut din nimic?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai de capu vostru! Daca nu credeti in Dumnezeu, atunci in ce credeti?

Răspuns utilizator avertizat
| CannbalCorpse a răspuns:

Dovezi exista o carte veche numita bibile, eu nu cred in prostia asta.
Bibila putea sa f scrisa si de niste *****. care se plictiseau

| Ironicnαme a răspuns:

Nu, nu există. Acum poţi să te duci înapoi în pat şi să dormi liniştit.

| andreiush25 a răspuns:

Sigur o sa vina un credincios si o sa spuna : Este de ajuns sa te uiti in jurul tau puppy dog eyes.

Nu exista Dumnezeu. Si da exista dovezi clare care neaga existenta lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreiush25):

La fel de bine exista si dovezi clare care aproba existenta Lui.

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Care's astea ca eu nu vad nici una.

| anonim_4396 a răspuns (pentru drutzix):

Totul a fost creat de cineva sau de ceva ca doar nu am aparut asa din senin. Noi am numit acea persoana/forta Dumnezeu. Oamenii nu cred in existenta Lui, deoarece se asteapta ca El sa vina la usa lor si sa le zica "hei, eu sunt Dumnezeu".
Si s au mai intamplat minuni sau lucruri care nu au o explicatie logica. Mi am pus si eu acum cativa ani intrebarea asta, daca exista cu adevarat Dumnezeu si m am gandit, daca acest Dumnezeu n ar exista, de ce sunt atatea biserici, icoane, povestiri? presupun ca nu se faceau atatea pentru cineva care nu exista. Acum o sa zici ca toate astea s au facut pentru a tine oamenii in frau, sa fie speriati de ceva in caz ca fac ceva rau. Sunt deja multi oameni care nu cred in Dumnezeu, de ce mai sunt inca biserici? Daca nu cred nu pot fi speriati, renuntau sa mai faca atatea avand in vedere ca nu mai merge.

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma astept sa apara la usa mea ci ma astept sa ii deduc existenta filosofic si/sau stiintific.
Exista peste 100 de mii de zei in religii de pe tot globul iar multi dintre zei se contrazic si nu ar putea exista in acelasi univers. Deci daca icoane, temple, credinte si traditii nu dovedeste existenta zeilor respectivi de ce icoanele, templele, credintele si traditiile crestine dovedesc existenta zeului crestin?
Argumentum ad populum e o greseala logica ce spune ca ceva este adevarat pentru ca majoritatea populatiei crede ca este adevarat.
Eu cred ca religia a aparut din nevoia omului de a explica necunoscutul si evenimentele haotice din viata noastra. Tribalism care a crescut odata cu societatea si a ajutat un numar mare de oameni sa coexiste. Dar in timp a ajuns sa fie mai mult despre putere si bani.
Minunile sunt vazute doar de cei care au nevoia sa le vada. De exemplu multi oameni cred ca de Pasti faptul ca un popa intra singur intr-o camera, sta acolo putin si iese cu o lumanare aprinsa, o minune. Eu nu vad minunea in asta.
Nu te supara dar cati ani ai? Intreb pentru ca ai spus ca te-ai gandit al intrebarea asta acum cativa ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru drutzix):

15 si da, am inceput sa mi pun intebarile astea pe la 12. Plus ca daca *virgula* crezi in Dumnezeu nu pierzi nimic fie ca exista fie ca nu, insa daca Dumnezeu exista inseamna ca exista si iad si rai si nu cred ca e prea placut in iad

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu te sfatuiesc sa inveti niste filosofie si argumentare (eu asa am facut la varsta ta).
Ce te faci daca exista un Dumnezeu dar nu ala la care te rogi tu si de cate ori te rogi il faci pe dumnezeul adevarat si mai furios?
Ce ai scris tu se numeste pariul lul Pascal si este o greseala logica din mai multe puncte de vedere: face sa para ca alegerea ar fi un binara cand realitatea este alta, spune ca e bine sa slujesti din frica in caz ca exista dumnezeu ca sa nu ajungi in iad si spune ca zeul asta e atat de prost incat nu isi da seama dintre un om care slujeste ca vrea si unul care o face doar ca sa castige un loc in rai.

| Calininio a răspuns:

Aici e foarte bun sunetul facut de greieri. Nu exista dovezi clare nici de o parte nici de alta. Dar mai plauzibile, conform unei ratiuni de bun simt, mi se par dovezile ce inclina catre alte teorii decat cea creationista.

Răspuns utilizator avertizat
| Calininio a răspuns (pentru andreidu):

Are un statut special. Sa-mi permit sa intreb de ce?

Răspuns utilizator avertizat
| Rooksee a răspuns:

Nu cred ca poate sa iti dea nimeni o dovada clara. Poate sa iti spuna doar ca au existat niste miracole. Cred ca tu vrei sa ai niste dovezi care sa le vezi.
Stii ca se spune "Crede si nu cerceta".
Spunanu-ti cele de mai sus nu stiu sa iti raspund la prima intrebare.

| Thebestkiller a răspuns:

Daca nu ar exista Dumnezeu tu nu ai fii uite o dovada!

| lilith666 a răspuns:

Nu exista nicio dovada

| purpleee a răspuns:

Da exista, ne-a lasat sa ne inmultimlove struck

| eveliiina a răspuns:

Da de unde.oh go on e o prostie mare! Daca ar exista de ce a lasat raul sa domine in lumea asta? de ce nu face un bine? ce mai asteapta? nu e destul de grava situatia din lumea asta? ce vrea? sa batem din palme sau sa clipim si totul va fi ok? Hai sa fim seriosi cum sa existe dumnezeu sau eu stiu ce divinitati mai sunt. consider ca nu exista dumnezeu. nu vad nici o logica. degeaba citesti biblia aia, ca nu are rost, sunt scrise niste basme de niste betigi si fumati ca altfel nu am cum sa ii zic.nu sunt eu nu stiu ce om de stiinta dar totusi. nu vreau sa traiesc in presupuner si credinta. mai bine iti traiesti viata! so. good luck

| alicelivia a răspuns:

Cum iti imaginezi ca lumea mai traieste cat de cat in armonie? daca nu ar exista Dumnezeu ne-am da in cap unu la altu

Răspuns utilizator avertizat
| sylybossu25 a răspuns:

Dovezi clare nu sunt. Dar a crede in Dumnezeu este puterea de a spera chiar si in cele mai grele momente. sa crezi ca exista cineva care este mereu langa Tine si Te ajuta cand ai nevoie