| photographer24 a întrebat:

Exista Dumnezeu? Veniti si cu argumente puternice, nu cu citate din biblie care au fost scrise de fel si fel de oameni.Argumente palpabile.

37 răspunsuri:
| Darkmagic a răspuns (pentru Holiday):

Mergi in vacanta mai pustiulica, si tu esti degeaba pe aici.

Voi pe TPU executati Crestinismul bai "cultule", si atat!

Religia are, te citez: "Consecinte nefaste asupra societatii"?
rolling on the floor
Nu zau, mai autodidactule!
De Japonia ai auzit, mai "studentelul" lui peste?
Aia cred IN ZEI ba!
Mai mult decat atat, isi considera imparatul, un fel de semi-zeu!
Dupa mintea ta de pusti cu 12 clase... japonezii sunt un popor inapoiat?
Habar n-aveti de capul vostru, iar aici dati numai in Crestinism, ca atat va duce mintea.

Chiar NU am ce sa discut despre religiile lumii...cu niste autodidacti.
Daca citeai si alte raspunsuri, ai fi aflat si tu ca folosesc apelativul "Ba", cand comunic numai cu neaveniti.
Esti penibil, pa! big grin

| Holiday a răspuns (pentru Darkmagic):

Ai ramas in urma, japonezii sunt majoritari agnostici si atei, ce sa mai zic de chestia cu imparatul care nu mai e de actualitate demult.
Si da, din anumite puncte de vedere au fost un popor inapoiat pana nu demult, un popor de oameni manipulabili.Credinta in zei si in imparatul semi-zeu i-a tinut mult timp asa.

"... iar aici dati numai in Crestinism, ca atat va duce mintea."

E logic ca majoritatea discutiilor sa fie despre crestinism, din moment ce majoritari sunt crestini pe aici, si mai mult de atat, in Romania crestinismul e responsabil de situatia jalnica a societatii.
Daca ar aparea adepti ai islamismului, iudaismului, budusmului sau altii, discutiile ar fi mai diversificate, dar asa...

Pana la urma, doar nu ai impresia ca trebuie sa cunosti toate religiile, cultele, sectele din lume ca sa intelegi ca nu sunt decat un factor de alienare a societatii. Ti se pare ca existenta vreunui zeu e mai credibil decat a altuia?

Religia, oricare ar fi ea, tot o prostie e, mai daunatoare sau mai putin, dar niciuna nu aduce ceva bun societatii.

"Chiar NU am ce sa discut despre religiile lumii..."

Intr-adevar, nu ai.

Ba, tarane, pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu este.nu exista. orice egzistenta ajunge la inexistenta. dumnezeu ESTE. dintotdeauna si e vesnic.am un argument puternic, cu care te-as putea convinge.amarul.dar cu ala numa Dumnezeu te poate convinge.eu as putea cu parul, dar ai crede de frica, si Dumnezeu nu vrea dragoste cu sila, ci de bunavoie.deci ai grija sa nu vina amarul peste tine.

| CoMyYySiAtat a răspuns:

Dragul meu, ce ai incercat prin intrebarea asta ai incercat degeaba.
Ca sa nu te plictisesc o sa raspund scurt!
Religia a fost creata ceva de genul :
Cineva a gasit cativa prosti si le-a spus ca a gasit un unicorn roz pe cer. Dar il poate vedea numai el pentru ca este special. Altii, ca sa arate ca sunt si ei speciali au inceput sa sustina ca il vad si ei si astfel au aparut si oameni care ii cred. Dar bineinteles ca au ramas si oameni care nu cred. Si cum respectivul unicorn este o chestie relativa, supranaturala, care incalca orice lege a fizicii, se pot gasi miliarde de argumente care sa afirme existenta lui si tot atatea care sa o infirme.

Bineinteles, in timp, se presupune ca oamenii au evoluat si ca adevarul ar fi trebuit sa iasa la iveal. Insa au aparut si oameni cu adevarat inteligenti, care au creat niste argumente mai bune pentru a pastra religia in civilizatie. Deoarece exista cateva motive pentru care religia este inca necesara, motive pe care le-am enumerat in penultimul meu raspuns, dat la alta intrebare(adica cel pe care l-am dat inaintea acestuia), daca te intereseaza.

Tin sa precizez inainte sa inchei ca ceea ce am scris mai sus este strict parerea mea si nu oblig pe nimeni sa o ia de buna.

| CoMyYySiAtat a răspuns (pentru CoMyYySiAtat):

Ti-am dat raspunsul asta, care nu are dovezi palpabile cum ai cerut, ce-i drept, pentru ca fara sa iau citate din biblie(pe care tin sa precizez nu am citit-o, doar am rasfoit-o)nu se poate. Tinand cont ca biblia este "dovada suprema a existentei lui dumnezeu", daca nu combat ceea ce scrie in ea cu argumente reale, palpabile, cum sa fac altfel?

| TheDrink a răspuns:

Mai uite se vede ca esti ateu si eu o sa te conving ca dzeu exista.o intrebare cine a creat oameni planeta etc extraterestri? uite ei exista extraterestru vine de la extra terra adica in afara terei si dzeu e extraterestru pentru ca este in afara terei nu arata ca aia din poze hidosi sunt multe semne ca dumnezeu este aproape

| Lidia9494 a răspuns:

Iti recomand articolul. https://basinicolorate.wordpress.com/......olerantei/ Sper că nu au reușit ignoranții să te convertească big grin.