| photographer24 a întrebat:

Exista Dumnezeu? Veniti si cu argumente puternice, nu cu citate din biblie care au fost scrise de fel si fel de oameni.Argumente palpabile.

37 răspunsuri:
| William a răspuns:

Chiar vrei sa crezi in Dumnezeu sau ai pus intrebarea ca sa arati tuturor ca nu putem sa te ducem in rai sau in iad (sa vezi ca sunt reale) sau sa Il aducem pe Dumnezeu in fata ta ca sa Il vezi.''Credinta vine in urma auzirii cuvantului lui Hristos''.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Un argument valabil pentru cei care doresc un suport sincer pentru credinţa lor în existenţa sacrului a fost oferit de un mare om de ştiinţă, Erwin Schrödinger, laureat al premiului Nobel pentru fizică cuantică.
- El a observat că volumul maxim al unei gene (particulă a materialului ereditar) poate fi cuprins într-un cub cu mărimea laturii de MAXIM 100 distanţe atomice – însumând astfel un număr de atomi cuprins între o mie şi un milion – în funcţie de tipul şi de mărimea atomilor).

- Tot el afirmă că este practic imposibil ca acest număr limitat să poată explica un comportament ordonat, să formeze o structură organizată, să posede un,, program" de autoreproducere completă, de redare a unui caracter, funcţie sau organ în organismul dezvoltat ulterior, un,, program" de coordonare cu celelalte gene, de gestionare a unui metabolism propriu etc…

- Automat, concluzia acestei realităţi, este faptul că existenţa şi manifestarea unei gene, şi prin translaţie – a vieţii în general, constituie, în faţa oricărei tehnologii avansate, o enigmă, un mister de neînţeles, o manifestare minunată a Sacrului, o amprentă discretă a Celui care se află în spatele cortinei...

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Stai sa vad daca am inteles "argumentul" tau...

"Zeul meu exista deoarece un nene care se ocupa de fizica cuantica a zis ca apariti si evolutia vietii "ie" naspa"

Asa ca o curiozitate, poti sa prezinti sursa informatiei tale?

Apropo, stiai ca Erwin nu era crestin? Nu prea merge sa-l folosesti pe el pentru a demonstra existenta zeului tau.

| sublime89 a răspuns:

Vrei sa-l pipai pe d-zeu? Perversule laughing Dovezi palpabile... Nu exista asa ceva, si stii ca nimeni n-o sa-ti poata arata asa ceva. Exista doar dovezi impotriva existentei lui, deocamdata.

| oprescudorin11 a răspuns:

Argumentul principal ar fi ca Dumnezeu nu are nevoie de argumente, nici de explicatii!
Pe de alta parte, incearca sa te crezi dumnezeu:nu-mi mai povesti la ce sa te astepti!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Si Indiana Jons, a spus ca nu vrea argumente din Biblie (Daca vrei vizioneaza : sfantul si marele Grall ), da, nu nimic, daca nu vrei Biblia, care este cartea de referinta ai adevaratilor crestini, prin care Dumnezeu ne-a descoperit adevarul despre El, si scopul Sau. Atunci poti sa meditezi si sa-mi raspunzi la cateva intrebarii? De pilda : Cine crezi ca a facut cerul cu stelele, luna si Soarele., si pamantul doar pe care-l calcam,? Cine crezi ca le-a pus intr-o ordine deplina? Cine a stabilit dimensiunile pamantului? Cine crezi ca a pusraurile sa curga in marii si oceane /cine a stabilit un hotar marii? Cine a stabilit miscarea de rotatie si revolutie a pamantului? Cine a hotarat circuitul apei in natura? Cine a facut ca pamantul sa fie cu o forma, cine i-a stabilit legile fizicii? Cine a stabilit trasaturile fizice si psihice ale omului? Cine te-a facut pe tine intr-un mod minunat? Cine ti-a stabilit functiile vitale ale corpului? Cine spune ca nu exista Dumnezeu ce fel de om este?

| photographer24 explică (pentru PorumbRodica1965):

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Big_Bang si ti-am raspuns la majoritatea intrebarilor tale, si da cei care spun ca nu exista Dumnezeu se numesc atei.Acum te rog imi dai un raspuns concret.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru photographer24):

Daca big banitul este ceva concret si credibil pentru tine cum poti sa-l explici? Caci cei ce l-au scormonit nu au putut explica ceea ce au vrut sa fie? Stii este o metoda din masinatia lui Satan (impotrivitorul lui Dumnezeu )de-a induce omul in eroare si de a nu-l lasa sa gaseasca calea adevarata ce duce la viata vesnica. El doar se foloseste de tot felul de minciuni pentru al pune pe Dumnezeu intr-o oglinda negativa in fata omului slab si imperfect. Cine vrea sa gaseasca adevarul, cu umilinta il cauta si- daca este sincer Dumnezeu il ajuta sa-l gaseasca.

| photographer24 explică (pentru PorumbRodica1965):

Atunci cum de si-a gasit Cain femeie cand pe pamant erau doar Adam, Eva si Cain.Nu ma lua cu chestii cum ca nu au fost scrise in biblie sau ca Adam si Eva mai aveau si fete, daca ar mai fi avut fete se recurgea la incest deci tot nu se putea, atunci unde se afla adevarul.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru photographer24):

Adineauri ai spus ca nu vrei argumente biblice in ceea ce priveste existenta lui Dumnezeu. Dar bine daca ai inceput, consider ca esti interesat de conversatie serioasa si ziditoare.Nu? La inceput, pentru ca sa perpetuee specia umana, era permisa casatoria intre frati, erau aproape perfecti, nu erau boli ca si acum, sa se transmita descendentilor. Dar desigur eu si o seama care credem in existenta lui Dumnezeu, nu-l judecam noi pe El, pentru felul in care a inmultit oamenii pe pamant. Ceea ce a facut El si face in continuare este deosebit. Asa ca cine sunt eu, ca sa-l judec pe Dumnexeu?>Dar daca vrei sa citesti Biblia este bine, dar daca ai vrea sa o studiezi cu cei competenti, pentru a o intelege. ar fi si mai bine. Succes deplin iti doresc.

| photographer24 explică (pentru PorumbRodica1965):

Prieteni, mie mi se pare ca ati luat-o razna toti...inainte era permis incestul si deodata s-a hotarat barbosul ca nu mai e voie...De ce incerci sa-mi speli creierul cu abureli, adu argumente concrete si nu ma aburi cu prostii dintrastea ca inainte era voie si acum nu.RUSINE.

| Darkmagic a răspuns (pentru photographer24):

Photographer24 wrote:
"Atunci cum de si-a gasit Cain femeie cand pe pamant erau doar Adam, Eva si Cain.Nu ma lua cu chestii cum ca nu au fost scrise in biblie sau ca Adam si Eva mai aveau si fete, daca ar mai fi avut fete se recurgea la incest deci tot nu se putea, atunci unde se afla adevarul".

Ca ateu ce te respecti ar fi trebuit sa citesti Biblia ca sa-i poti combate pe crestini.
N-ai citit-o Fotografule!
Nasol de tine... big grin

1. Daca citeai Vechiul Testament, aflai si tu ca acesta este o istorie a poporului evreu si atat.
Adam si Eva au fost intr-adevar primii oameni, DAR, primii oameni evrei iar in Vechiul Testament este vorba numai despre acest popor.
Concomitent cu acestia, puteau sa existe pe pamant si alte zeci si sute de semintii dar V.T. nu este interesat de ele.

2. Poate citind cu ceva atentie, ai fi aflat si ca la finalul descrierii fiecarui personaj important din V.T. scrie urmatoarele:
"CUTARE dupa actiunea X, a mai trait Y ani si A NASCUT FII SI FIICE".

Mai vrei "argumente", si tu nu ai habar de Geneza care saraca, are vreo 5 pagini. laughing
Rusine bre!
Mergi de studiaza, si dupa aia poate te bag in seama cu argumente, sa fie si seama fericita. big grin

Inca o data, the Ineptia: rolling on the floor

"Atunci cum de si-a gasit Cain femeie cand pe pamant erau doar Adam, Eva si Cain.Nu ma lua cu chestii cum ca nu au fost scrise in biblie sau ca Adam si Eva mai aveau si fete, daca ar mai fi avut fete se recurgea la incest deci tot nu se putea, atunci unde se afla adevarul".

Aleluia! rolling on the floor

| photographer24 explică (pentru Darkmagic):

Esti constient ca fac ceva pe biblia ta, numai minciuni scrise la betie, de fapt nici voi nu stiti cu adevarat ce zice bublia, niste minciuni, vise, dorinte...o drama totala.O sa va manance mucii cu credinta voastra intr-un zeu inventat.

| photographer24 explică (pentru Darkmagic):

De asta lumina a fost creata in prima zi si in a patra soarele? De asta cretini pitici cu minte bolnava, de asta folosesti tu internetul cretinucule ca l-a creat dumnegod, ai auzit de stiinta furuncul bubonic? ai auzit de evolutie?

| Darkmagic a răspuns (pentru photographer24):

Ecce Homo!
rolling on the floor

Asa s-a terminat cu intrebarea intrebarilor...
Ai vazut pana si tu ca esti prost informat...si te-ai suparat!
Parca e cineva de vina pentru:
Inca o data:
"Atunci cum de si-a gasit Cain femeie cand pe pamant erau doar Adam, Eva si Cain.Nu ma lua cu chestii cum ca nu au fost scrise in biblie sau ca Adam si Eva mai aveau si fete, daca ar mai fi avut fete se recurgea la incest deci tot nu se putea, atunci unde se afla adevarul. "

Cu astfel de prostii, strici tu ploile ateilor cu carte.
rolling on the floor
Suparatule! rolling on the floor

| photographer24 explică (pentru Darkmagic):

"Biserica spune că Pământul este plat dar eu ştiu că este rotund pentru că am văzut umbra lui pe Lună şi am mai multă încredere în o umbră decât în Biserică." – Ferdinand Magellan

"Toţi oamenii care gândesc sunt atei."- Ernest Hemingway

"Toate religiile sunt întemeiate pe teama celor mulţi şi pe isteţimea câtorva."- Stendhal

"Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost."- Voltaire

"Se poate ca rolul nostru pe această planetă să nu fie slăvirea lui Dumnezeu, ci crearea lui."-
Arthur C. Clarke

"Biblia este cea mai puternică forţă pentru ateism concepută vreodată."- Isaac Asimov

"Religia este o rămăşiţă a copilăriei inteligenţei noastre."- Bertrand Russel

"Religia este capodopera artei de a dresa animalele, deoarece dresează oamenii cum să gândească."- Arthur Schopenhauer

"Nu mă deranjează părţile pe care nu le înţeleg din Biblie, ci părţile pe care le înţeleg."- Mark Twain

"Credinţă înseamnă a crede ceea ce ştii că nu e adevărat."- Mark Twain

"Vrea Dumnezeu să împiedice răul dar nu poate? Atunci este neputincios.
Poate dar nu vrea? Atunci e răuvoitor.
Vrea şi poate? Etunci este diabolic."- Epicur

"Modul de a vedea, prin credinţă, este de a închide ochiul raţiunii."- Benjamin Franklin

"Religia este o iluzie şi îşi derivă puterea din faptul că se potriveşte cu dorinţele noastre instinctuale."- Sigmund Freud

"Puneţi la îndoială cu îndrăzneală până şi existenţa lui Dumnezeu pentru că, dacă ar fi unul, trebuie cu atât mai mult să fie de acord cu omagiul raţiunii decât al fricii oarbe."- Thomas Jefferson

"Nu pot crede că acelaşi Dumnezeu care ne-a înzestrat cu simţ, raţiune şi intelect, a făcut asta cu scopul ca noi să uităm să le folosim."- Galileo Galilei

"Credinţa: să nu vrei să ştii ce este adevărat."- Friedrich Wilhelm Nietzsche

"Din paradis lipsesc toţi oamenii interesanţi."- Friedrich Wilhelm Nietzsche

"Şi dacă ar exista un Dumnezeu, cred că este foarte improbabil ca el să aibă atâta vanitate încât să se simtă jignit de cei care se îndoiesc de existenţa lui."- Bertrand Russel

"Dacă ignoranţa faţă de natură a dat naştere la zei, atunci cunoştinţele despre natură îi vor distruge."- Baron D’Holbach

"Nu este la fel ca în Biblie, că Dumnezeu a creat omul în propria sa imagine. Dar, dimpotrivă, omul l-a creat pe Dumnezeu în propria sa imagine."- Ludwig Feuerbach

"Cu sau fără religie, oamenii buni vor face lucruri bune, iar oamenii răi vor face lucruri rele, dar ca oamenii buni să facă lucruri rele e nevoie de religie."— Steven Weinberg

"Cele mai groaznice şi cele mai crude crime pe care istoria le-a înregistrat au fost comise sub adăpostul religiei sau al altor motive la fel de nobile."- Mahatma Gandhi

"Ceea ce se afirmă fără dovezi poate fi respins fără dovezi"- Christopher Hitchens

"Religia este considerată de oamenii obişnuiţi ca fiind adevărată, de către înţelepţi ca fiind falsă, de conducători ca fiind utilă"- Seneca cel Tânăr

"Oamenii nu comit vreodată crime cu atâta dedicare şi cu atâta bucurie ca atunci când o fac din motive religioase"- Blaise Pascal

"Nu poţi convinge un credincios de nimic; credinţele lor nu se bazează pe dovezi, ele se bazează pe nevoia adânc înrădăcinată de a crede."- Carl Sagan

"Este de departe mai bine să se înţeleagă universul aşa cum este el de fapt decât să se persiste în amăgire, oricât de satifăcătoare şi liniştitoare ar fi."- Carl Sagan

"Religia este excelentă pentru a controla oamenii obişnuiţi."- Napoleon Bonaparte

Cu astea fiind spuse, baga-ti religia in dos sau tine-o pentru tine, nu suntem interesati de basme.

| casian_6565 a răspuns (pentru photographer24):

Daca o ei logic ar fi imposibil cu big bangul? De ce? pai expllozia aia trebuia sa aiba loc undeva intr un spatiu Dumnezeu a creat si universul. nu exista nimic asa ca nu avea cum sa i a nastere dintr o explozie ceva, e ilogic

| danut a răspuns (pentru photographer24):

Din curiozitate, ai facut un "recensamant" al celor enumerati de tine in privinta optiunilor sexuale? Fa o statistica si apoi discutam.

| fllu07 a răspuns (pentru photographer24):

Tu vii si zici sa nu venim cu citete din biblie care a fost scrisa tot de oameni.
dar tu vii cu teoria bing bang-ului, scrisa tot de oameni.
pai om inteligent esti tu? ai clacat. decat sa recunosti existenta lui Dumnezeu, mai bine acepti o teorie inexplicabila? care zice ca din boom, o iesit tot ce este azi? laughinglaughinglaughing
uitete la tine cat de penibil esti.

| fllu07 a răspuns (pentru photographer24):

«Să se facă lumină.» Atunci‚ s-a făcut lumină. Şi Dumnezeu a numit lumina Zi‚ iar întunericul l-a numit Noapte. Şi a ajuns să fie seară şi a ajuns să fie dimineaţă‚ o primă zi." — Geneza 1:3‚ 5.
Fireşte că soarele şi luna se aflau în spaţiul cosmic cu mult înainte de această primă „zi"‚ dar lumina lor nu ajungea pe suprafaţa pămîntului‚ astfel încît să poată fi văzută de un observator terestru. Acum‚ în această primă „zi"‚ evident că lumina a devenit vizibilă pe pămînt‚ şi‚ datorită mişcării de rotaţie a pămîntului în jurul axei sale‚ au început să se succeadă pe pămînt‚ alternativ‚ zilele şi nopţile.

Anterior‚ în legătură cu „ziua" întîi a fost utilizată expresia „Să se facă lumină". Cuvîntul ebraic folosit aici pentru „lumină" este ’ohr‚ care înseamnă lumină în sens general. Dar în legătură cu „ziua" a patra cuvîntul ebraic se schimbă în ma·’ohr′‚ care înseamnă sursă de lumină. Într-o notă de subsol în legătură cu „Luminătorii"‚ Rotherham spune în a sa Emphasised Bible: „În vers. 3 ’ôr [’ohr]‚ lumină difuză". El arată apoi în continuare că cuvîntul ebraic ma·’ohr′ din versetul 14 înseamnă „sursă de lumină". În „ziua" întîi lumina difuză‚ străbătea‚ în mod evident‚ straturi succesive de „scutece"‚ care înfăşurau pămîntul‚ dar sursele acelei lumini nu puteau fi văzute de către un observator terestru‚ din cauza straturilor de nori care acopereau încă pămîntul. Acum‚ în această a patra „zi"‚ lucrurile‚ evident‚ s-au schimbat.

| Dorotheea21 a răspuns:

Nu ma obisnuiesc cu intrebarile de felul acesta, la fel cum nici tu nu intelegi Big-Bangul sau motivul acelui fenomen, si sunt foarte sigura de asta. laughing
Pentru mine da, Dumnezeu exista, nu trebuie sa argumentez cuiva si nici nu as vrea sa mi se arate Dumnezeu in niciun chip, imi e suficient ca stiu ca este undeva, in interiorul meu.
Ce ar mai fi Credinta, daca toate s-ar arata dupa dorinta?
Cred in ceva, pentru ca il vad?
Incep sa va compatimesc pe voi cei de aici, ca nu credeti, este o problema de alegere personala dar nici cu speranta nu stati prea bine daca vreti dovezi si dovezi, si dovezi...
Respecta-mi alegerea, tot la fel cum nici eu nu am nimic impotriva ca tu sa fii ateu.
As vrea sa intelegi foarte profund ceea ce am scris, sa nu fie nevoie sa intram intr-un dialog identic cu alte sute de la acest capitol. happy

| photographer24 explică (pentru Dorotheea21):

Raspunsul tau nu isi are rostul, mai bine nu te mai chinuiai.O seara buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce argumente puternice ii poti da unui orb ca lumina exista?
Pana nu va fi in stare sa vadacu ochii lui nu va intelege nimic.
Oricine discuta cu un ateu despre divinitate are timp de pierdut sau nu stie nimic nici el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu este.nu exista. orice egzistenta ajunge la inexistenta. dumnezeu ESTE. dintotdeauna si e vesnic.am un argument puternic, cu care te-as putea convinge.amarul.dar cu ala numa Dumnezeu te poate convinge.eu as putea cu parul, dar ai crede de frica, si Dumnezeu nu vrea dragoste cu sila, ci de bunavoie.deci ai grija sa nu vina amarul peste tine.

| CoMyYySiAtat a răspuns:

Dragul meu, ce ai incercat prin intrebarea asta ai incercat degeaba.
Ca sa nu te plictisesc o sa raspund scurt!
Religia a fost creata ceva de genul :
Cineva a gasit cativa prosti si le-a spus ca a gasit un unicorn roz pe cer. Dar il poate vedea numai el pentru ca este special. Altii, ca sa arate ca sunt si ei speciali au inceput sa sustina ca il vad si ei si astfel au aparut si oameni care ii cred. Dar bineinteles ca au ramas si oameni care nu cred. Si cum respectivul unicorn este o chestie relativa, supranaturala, care incalca orice lege a fizicii, se pot gasi miliarde de argumente care sa afirme existenta lui si tot atatea care sa o infirme.

Bineinteles, in timp, se presupune ca oamenii au evoluat si ca adevarul ar fi trebuit sa iasa la iveal. Insa au aparut si oameni cu adevarat inteligenti, care au creat niste argumente mai bune pentru a pastra religia in civilizatie. Deoarece exista cateva motive pentru care religia este inca necesara, motive pe care le-am enumerat in penultimul meu raspuns, dat la alta intrebare(adica cel pe care l-am dat inaintea acestuia), daca te intereseaza.

Tin sa precizez inainte sa inchei ca ceea ce am scris mai sus este strict parerea mea si nu oblig pe nimeni sa o ia de buna.

| CoMyYySiAtat a răspuns (pentru CoMyYySiAtat):

Ti-am dat raspunsul asta, care nu are dovezi palpabile cum ai cerut, ce-i drept, pentru ca fara sa iau citate din biblie(pe care tin sa precizez nu am citit-o, doar am rasfoit-o)nu se poate. Tinand cont ca biblia este "dovada suprema a existentei lui dumnezeu", daca nu combat ceea ce scrie in ea cu argumente reale, palpabile, cum sa fac altfel?

| secessumaeternum a răspuns:

Vesnica intrebare... Am 2 postari in legatura cu asta, putin cam ironice si chiar zeflemitoare insa se bazeaza pe logica si stiinta http://laviergedeferblanc.wordpress.com/......nipotenti/
http://laviergedeferblanc.wordpress.com/......otenti-ii/

| TheDrink a răspuns:

Mai uite se vede ca esti ateu si eu o sa te conving ca dzeu exista.o intrebare cine a creat oameni planeta etc extraterestri? uite ei exista extraterestru vine de la extra terra adica in afara terei si dzeu e extraterestru pentru ca este in afara terei nu arata ca aia din poze hidosi sunt multe semne ca dumnezeu este aproape

| Lidia9494 a răspuns:

Iti recomand articolul. https://basinicolorate.wordpress.com/......olerantei/ Sper că nu au reușit ignoranții să te convertească big grin.