| anonim_4396 a întrebat:

Cui le este promis iadul si de catre cine in Biblie?
Exista citate in Biblie in care Iisus Hristos sau Dumnezeu sa faca referire la iad si la cei care vor ajunge acolo?

8 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

In Biblie scrie in mai multe locuri despre existenta iadului:
Apoc.20:15,,Oricine n-a fost gasit scris in Cartea Vietii, a fost aruncat in iazul de foc.,,
Apoc.21:8,,Dar cat despre fricosi,necredinciosi, scarbosi, ucigasi, curvari, vrajitori, inchinatorii la idoli, si toti mincinosii partea lor este in iazul care arde cu foc si pucioasa.,,
Apoc.19:20,,Amandoi au fost aruncati de vii in iazul de foc care arde cu pucioasa.,,
Apoc.20:10,,Si diavolul, care-i insela a fost aruncat in iazul de foc si pucioasa.,,
Cu siguranta ca exista viata dupa moarte.In primul rand cred tot ce scrie in Biblie, apoi sunt marturii ale unor oameni care au experimentat moartea clinica.http://www.viatavesnica.ro/......ea-clinica

| danut a răspuns:

In Biblie nu este facuta nici o referire la iad sau ce se intelege printr-un loc unde cei pedepsiti se vor chinui vesnic.
prin iazul de foc se face referire la ceea ce spune Apostolul Petru in cartea sa 2Petru 3, 10. Ziua Domnului însã va veni ca un hot. În ziua aceea, cerurile vor trece cu troznet, trupurile ceresti se vor topi de mare cãldurã, si pãmântul, cu tot ce este pe el, va arde.".
In esenta iazul de foc este planeta noastra care-si va gasi sfarsitul prin foc la vremea stabilita si nu va fi un foc vesnic ci unul TOTAL.

| sabin89 a răspuns:

Cuvantul "iad" a aparut prima data in traducerea Luther a Bibliei, in germana, ca un echivalent al termenului "sheol" din ebraica, respectiv "hades" din greaca. Uite si un text in care apare "sheol" (respectiv iad). In Geneza 43:38, patriarhul Iacov (fiul lui Isac si nepotul lui Avram) le spune fiilor sai: "daca i s-ar intampla vreo nenorocire (lui Beniamin) in calatoria pe care o faceti, cu durere imi veti cobori perii mei albi in sheol".
Conform Bibliei, cum rezulta din acest text, oamenii buni (precum Iacov) la moarte merg in sheol; adica, mai pe romaneste, se duc in iad.

| 4b a răspuns:

''Moartea si Locuinta mortilor au fost aruncate in iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua. Oricine n-a fost gasit in cartea vietii, a fost aruncat in iazul de foc''. (Apocalipsa 20:14, 15)winking

| Silviuloan a răspuns:

Nu multi cred in iad dar nici macar in rai, dar avem marturii in Biblie la Ef 4, 9si multe altele...

| raymusic5432 a răspuns:

Basme

| soimos13 a răspuns:

Deci ai vazut clar raspunsurile, concluzia este ca Isus Christos nu zice niciodata nimic despre Iad, ci o zic unii oameni de rand, adica cioflingari, care apar in biblie in mod episodic ca figuranti dubiosi!

| EmaS a răspuns (pentru soimos13):

Iadul este o realitate.O sa te convingi pe pielea ta.