| misterelvisz a întrebat:

Funda celui mai bun raspuns! Si făra citate din biblie!
Dacă Dumnezeu nu exista şi tu crezi in EL ce pierzi? Iar daca e invers?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Daca d-zeu nu exista, si eu cred in el, mi-am irosit o viata intreaga intr-o minciuna. Daca d-zeu exista, dar eu nu cred in el, ma insel, dar pot sa zic ca macar am avut bunul simt de a nu crede ca un astfel de tiran a creat universul si pe noi.

39 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Nu pierzi nimic daca devii un om mai bun...

| Mădă0611 a răspuns (pentru milan9):

Pai daca crezi in Allah si omori necredinciosi, esti mai bun? La fel in cazul oricarui alt teist care omoara in numele zeului venerat, avem si crestini din astia.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Mădă0611):

"Nu pierzi nimic daca devii un om mai bun..."

Mada, tura asta lasa-l, daca la asta i-ai comentat. O zis si el ceva bun, cu care sunt sigur ca putem fi cu totii de acord.

| Mădă0611 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Oricum mie nu imi prea raspunde. laughing Ii comentez raspunsurile sa ma amuz, ca lipsa raspunsului e si ea un raspuns.

| M25M a răspuns:

Hmm."fara citate" si tu practic citezi pe Pascal? Oh, the irony!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faptele fac diferenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chestia asta a mai zis-o cineva inainte. Un filosof sau nu stiu cine. A facut pariu cu el insusi si si-a zis ca daca Dumnezeu nu exista si el crede in El nu va pierde nimic, dar daca Dumnezeu exista si el nu crede va pierde totul. Nu-i chiar asa, pierzi timp, timpul dedicat bisericii, pelerinajelor etc, timp pe care l-ai putea petrece cu familia, distrandu-te etc. Mai pierzi si o viata intreaga traita in minciuna.
Tu decizi ce merita si ce nu.
Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma rog dumnitale? tu esti ma pascale?

| DarkAndDreary a răspuns:

Daca Horus exista si tu nu crezi in El?

| Blamely a răspuns:

Pierzi timp, nimic mai mult.

| sappy a răspuns:

Cred ca exista o forta atotputernica, sub diferite forme si nume dar sa nu ne asteptam sa ne rezolve problemele.Am vazut multi oameni revoltati ca daca ar exista Dumnezeu ar trebui sa aduca pacea, sa vindece orice etc! Cel mai pretios dar este propria gandire si puterea de decizie pentru asta nu ai nevoie de preoti sa te ajute sau de rugaciuni pentru orice lucru pe care poti si tu sa-l rezolvi sau sa te duci la "moaste"si sa-ti gasesti sanatatea!

| AdrianDihoricescu a răspuns:

E absolut tot aia. Un creştin crede un ateu nu crede, diferenţa e că acel creştin crede in viaţa după moarte ateul cel mult acceptă posibilitatea(nu crede in viaţa după moarte, dar nici nu o exclude neapărat, e o incertitudine), în rest... nu prea mai contează, toţi trăim după aceleaşi legi, plătim aceleaşi impozite, avem aceeaşi guvernanţi incompetenţi, ş.a.m.d, creştinul e convins de viaţa de apoi, pe ateu nu-l interesează dacă e sau nu.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Hai mah ca e simpla treaba. Psihologia asta inversa a folosit-o un sfant catolic. A zis ca nu pierde nimic daca crede, chiar si daca crede in gol, dar daca nu crede ar putea pierde eternitatea. Doh!

| 1cristian1990 a răspuns:

Pariul lui Pascal!
*Daca crezi si exista ai castigat totul!
*Daca crezi si nu exista nu ai pierdut nimic, pentru ca religia te indreapta spre bine, liniste sufleteasca, dragoste etc!
*Daca nu crezi si exista ai pierdut TOTUL!
Aviz ateilor!

| Mădă0611 a răspuns (pentru 1cristian1990):

Care dintre (dumne)zei?
Aviz crestinilor!

Si cred ca intreba ce e acel totul castigat sau pierdut.

| 1cristian1990 a răspuns (pentru Mădă0611):

Sunt crestin si ma mandresc si nu imi irosesc intreaga viata punand intrebari despre ce si cum! Lasa lucrurile sa fie asa cum sunt, alege ateismul si lasa-i pe altii sa aleaga pe Dumnezeu si invatatura maestrilor care au fost pe pamant mai ales a lui Iisus ca nu au nimic de pierdut! Intr-adevar biblia e schimbata, puteti gasi cate intrebari vreti de acolo, dar nu va irositi viata in sensul asta, mai bine, distrati-va traiti viata dar nu va mai indreptati atentia catre Dumnezeu sau Satan, doar sunteti atei, NU?!

| Mădă0611 a răspuns (pentru 1cristian1990):

Si ateii au vreo carte in care scrie ca trebuie sa se distreze si sa isi traiasca viata (asta pentru cei ca tine inseamna alcool, tigari, droguri, sex)?
Pai eu ii las pe altii, ei nu lasa oamenii se aleaga, folosind amenintari si santaje, gen pariul lui Pascal.

| 1cristian1990 a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu il consider just acest pariu! Nu te santajeaza nimeni, stai linistita, esti o fiinta libera si poti alege ce vrei tu! Ai fost amenintata de cineva? Este justitie, apeleaza la ea, amenintarea e o ilegalitate grava!
Asta e problma, nu te mai uita dupa alti ca e crestin si ca se drogheaza, fumeaza, etc fiecare va dormi cum isi asterne, priveste daca vrei cuvintele lui Iisus si atata, legea crestina e scrisa si e foarte simpla, incat oricine o poate intelege, definitia ei este 'iubirea' si asta spune tot. Restu sunt povesti cu israeliti din vechiul testament, care chiar nu mai conteaza! Daca chiar vrei sa iti propun un scriitor pe care il poti citi cu incredere, am sa ti-l propun! Acesta fiind un scrib care a scris dupa dictare divina poate un sfert din viata lui! Scriind cu o pana 15000 de pagini dupa dictare divina, reusind ca scrierile lui sa treaca printre degetele celor care vroiau sa ii reduca la tacere munca sa! Cu mare placere ti le-as trimite. cristi_seb e id-ul meu de mess!

| Mădă0611 a răspuns (pentru 1cristian1990):

Nu, merci, am chestii mai importante de citit, al caror autor nu pretinde ca i-a soptit cineva inexistent. Ce zici tu imi suna a Joseph Smith.

| Alphawolf a răspuns (pentru 1cristian1990):

"Daca crezi si nu exista nu ai pierdut nimic, pentru ca religia te indreapta spre bine, liniste sufleteasca, dragoste etc!"

Te poti amagi cat vrei, dar convingerea ta este departe de a fi realista. Religia te involueaza, iti pune piedici ratiunii, nu te lasa sa intelegi adevarata realitate. Vei trai in subiectivism, convingerile tale vor fi doar un rahat(nimic mai mult) impodobit de slabiciuni. Daca asta numesti tu indreptare, inseamna ca directia ta este inapoi.

| 1cristian1990 a răspuns (pentru Mădă0611):

Jakob Leorber ( e putin cam imposibil sa scrie cineva 15000 de pagini cu o pana si tot ce a scris e de nivel stiintific care in perioada aia (1800) e cam imposibil sa descopere!
Pai nu are cum sa fie inexistent, daca e sarbatorit de 2 ori pe an timp de 2014 ani si calendarul se orienteaza dupa El! Sarbatoresti revelionu?
Nu sunt chiar asa de indoctrinat de religia crestina, nu sunt preot, nici pocait, am convingerile mele!

| 1cristian1990 a răspuns (pentru Alphawolf):

Asa sa fie, o sa risc sa cred!
Nu sunt un fanatic crestin, pe langa crestinism am convingerile mele spirituale!
Si tu in ce directie te vei indrepta daca pentru tine viata nu are nici un sens, doar de a trai ca o frunza-n vant? Dupa ideile tale care mi le spui si mie, sau sti de la cineva, care te-a indoctrinat si crezi ca e mai usor sa nu crezi intr-un Dumnezeu si te complaci cu asta?
In felul acesta putem continua ore in sir!
Ideea e ca suntem aici cu un scop, si nu e de a maca si de a ne reproduce ca si animalele, in felul acesta, nu aveam constiinta si era totul mai simplu, nu ne puneam noi 2 aici intrebari! Cati oameni atatea idei, nu judec pe nimeni, e alegerea noastra a fiecaruia! Nu trebuie sa te conving ca e bine sa crezi in Dumnezeu si nici pe voi nu ar trebui sa va preocupe religia daca nu credeti in nimic! Nu stiu cu ce scop stati pe aceasta categorie, 'religie' si raspundeti la fiecare care vorbeste de Dumnezeu, daca nu va pasa de El!

| Mădă0611 a răspuns (pentru 1cristian1990):

Asta-i buna! Deci exista pentru ca e sarbatorit, pai si Mos Craciun exista in cazul asta, si ielele, iepurasul de paste. Calendarul "se orienteaza" dupa el pentru ca unii credeau ca exista, au facut o mare porcarie, astfel lumea nu stie ce inseamna echinoctiu si solstitiu, de aici unde se afla pe planeta, de ce exista anotimpuri, zile si nopti, dar hei, la ce folosesc astea? Jakob Leorber, mda, altul care auzea voci, si tu crezi ca chiar i-a soptit Iisus 15000 de pagini, ca alta treaba nu avea. Deloc nu esti indoctrinat, chiar deloc.

| 1cristian1990 a răspuns (pentru Mădă0611):

Cele 15000 de pagini sunt reala ti le pot pune in fata, nici asa nu crezi? incredibil! Nu sunt mazgalite asa numai sa fie! E informatie valoroasa pura! Trebuie sa cunosti multa informatie din toate directiile de studiu ca sa iti faci o idee, nu, gata a zis unu ca nu exista Iisus, e mai bine pentru mine si asa este!
Ok! Sa presupunem ca nu a existat Iisus!
Atunci, cuvintele pe care le-a spus, au venit din gura unui om oarecare, putea omul sa conceapa in acea vreme asemenea invataturi? Dupa cum observi Iisus le vorbea in pilde ca sa ii faca sa inteleaga!
Asa ca putem spune ca nici Hitler nu a existat, dar intreaba familiile indurerate care si-au pierdut rudele si fratii si vezi ce spun!
Dinaia eu nu judec, fiecare crede ce vrea! Si nu m-am nascut in acea vreme ca sa il cunosc pe Iisus dar nici pe Hitler, trebuie doar sa crezi ca s-a intamplat si doar documentele o pot spune si dupa cum vorbim noi 2 aici vorbim din documente, atunci inseaman ca toti mint sau toti spun adevarul? Ce este drept si ce este stramb pe lumea aceasta? Spune-mi tu!
Si referitor la indoctrinare, eu poate m-am gandit la lucrul acesta dar am ales ce sa cred, dar tu nu esti indoctrinata sa nu crezi nimic si doar ce iti sopteste mintea sau poate alti oameni...si cat sunt oamenii din zile noastre de perfecti si se complac in ce e mai usor, e foarte usor sa traiesti fara nici un sens!
De ce exista satanisti, pentru ca sunt contrariul celor care cred in Dumnezeu, de ce exista bine si de ce exista rau, de ce exista frumos si de ce exista urat etc, de ce lumea aceasta e duala, totul e dual? Daca lumea este duala, de ce nu ar exista Dumnezu si Satan sau numai unu exista?

| Alphawolf a răspuns (pentru 1cristian1990):

Despre ce directie si sens vorbesti? Cea pe care ti-o indica prejudecatile si subiectivismul? Eu ii dau directia si sensul.

Cu ce sa fiu indoctrinat? Indoctrinarea presupune adoptare de prejudecati si idei subiective. Cu valori evidentiate de realitate nu poti fi indoctrinat. Nu pot fi indoctrinat cu valori ateiste, fiindca acele valori nu exista. Tot ce se sustine fara dovezi se respinge fara dovezi. Valorile religioase sunt cu plus realitatii, sunt fara suport, sunt prejudecati, deci cu ele poti fi indoctrinat, dar in ateism nu poti fi indoctrinat, findca ateismul nu propune nicio varianta, ci el doar respinge varianta cu plus, cea religioasa, spirituala.

"Ideea e ca suntem aici cu un scop" - De unde stii, din Biblie, din speculatiile si filozofiile(unora) pe langa realitate, sau asta iti dicteaza slabiciunile sa crezi?

"Nu stiu cu ce scop stati pe aceasta categorie, 'religie' si raspundeti la fiecare care vorbeste de Dumnezeu, daca nu va pasa de El!" - Faptul ca nu intelegi lucruri simple imi sustine raspunsul anterior. Nu gandesti obiectiv, gandesti cum iti convine, subiectiv(efect religios).

| 1cristian1990 a răspuns (pentru Alphawolf):

Bine domnule obiectivitate, asa sa fie cum zici tu! A aparut pamantul din big-bang si ai evoluat din maimuta si esti aici fara nici un scop si viata noastra nu inseamna nimic! Esti prea destept pentru mine sti care e calea justa si toate sensurile! Gata am inteles tongue Vreau doar sa fi fericit si implinit daca cunosti aceste sensuri si esti 100% sigur ca ceea ce tu gandesti este just!

| Mădă0611 a răspuns (pentru 1cristian1990):

Vai indoctrinat poti fi.
Si Tinerete fara batranete si viata fara de moarte are "invataturi". Noul testament, don'shorul crestin, a fost scris de altii, dupa ceva timp dupa ce Iisus a murit, acel timp insemnand sute de ani, daca el e o simpla poveste, cartea nenelui tau cum ar putea fi altceva?
yawn bine/rau, urat/frumos, nu exista, e doar perceptie. La 24 de ani spui "Cele 15000 de pagini sunt reala ti le pot pune in fata" si "Pai nu are cum sa fie inexistent, daca e sarbatorit de 2 ori pe an timp de 2014 ani si calendarul se orienteaza dupa El!", n-are rost sa continui. oh go on Am doar o intrebare, carui cult apartii?

| 1cristian1990 a răspuns (pentru Mădă0611):

Si ce imi raspunzi tu acum, pot fi decat povesti ale oamenilor! Si de ce oamenii aceia toti au scris tocmai despre Iisus, puteu sa scrie si ei despre vremea de afara! Mai sunt evanghelii nu doar cele 4 de care se vorbeste in biblie! De unde sti tu si esti asa de sigura ca asa a fost? Vrei sa spui ca tu nu esti indoctrinata intr-o directie sa crezi de alti oameni, ti se pare doar ca nu esti! Pana la urma crezi ceva, nu poti nega asta, altfel nu discutam aici! Puteai spune ''nu imi pasa daca exista sau nu'' si atunci te credeam ca esti ateu, nu gaeseai atatea explicatii ca gata 100% nu exista, dar tu de care cult apartii?
Nu are rost sa mai continuam asa! Nu am si Nu ai de unde sa stim adevarul, asta e concluzia!

| misterelvisz explică (pentru 1cristian1990):

Adevarul e ca ajung sa gandesc ca viata e prea scurta ca sa-mi bat capul cu cine are cu adevarat dreptate, biblia, coranul, Darwin sau poate nici unul, dar stiti cred ca important e ceea ce ai in inima si "regulile" dupa care iti traiesti viata! Poti fi crestin si poti fi mai rau decat toti ateii la un loc si viceversa!
Poti fi ateu si poti avea un caracter mai nobil decat toti preotii impreuna!
Si inca ceva, oameni in general simt nevoia de a crede ca exista ceva dupa moarte, multi dintre nu-si traiesc viata cu speranta ca vor trai mai bine in viata de dupa moarte, dar cine ne poate asigura ca aceea viata exista? Intr-o "institutie condusa" de dragostea lui dumnezeu totul e contracost! Hai s-o mai slabim un pic religiile sun o mare afacere nimic mai mult! Afacere atat de bine organizata si elaborata incat nu ai nici macar dreptul de a decide daca vrei sa-i apartii, esti botezat inainte sa apuci sa spui primul tau cuvant! Asa ca tinand cont de toate astea si multe altele... chiar mai credeti in "Mos Craciun"?

| 1cristian1990 a răspuns (pentru misterelvisz):

Intr-o mare masura ai dreptate! Dinaceea nu sunt un mare fanatic crestin, dar sunt botezat crestin, si accept multe idei crestine care mi se par benefice! La faptul ca lumea ar putea fi condusa din umbra si acesti conducatori ar avea influente in toate domeniile sociale, cum ar fi si religia, nu te-ai gandit? Si poate dinaceea nu accept chiar tot! Eu accept purul spirit crestin, ceea ce te invata cu adevarat de bine, nu trebuie sa privesti la oameni ci la invataturile cu adevarat bune din aceasta religie, e problema preotilor ca nu respecta aceasta doctrina, sunt si ei oameni, toata lumea are discernamant, cunoaste binele si raul, sa fim seriosi! Am citit cateva notiuni de religie pe langa crestinism, caut binele si nu ma uit la cei din jur, fiecare cum isi asterne, asa doarme! Daca te uiti dupa parerile tuturor, nu ajungi nici unde! Avem discernamant! Dar ideea e ca lumea aceasta e mult prea perfecta sa nu fi fost creata de cineva! Asta e ideea dupa care ma ghidez si trebuie sa fie tare redus acela care spune contrariul! Observa doar detaliile acestei lumi si iti dai seama! Iti pot recomanda o carte scurta care subliniaza cat ar fi de importanta o singura insecta pe planeta aceasta(detalii) si o sa fi uimit de complexitatea informatiilor din ea in cateva pagini!

| misterelvisz explică (pentru 1cristian1990):

Prietene sunt ai perfecta dreptate! Dar eu pana la urma refuz sa-mi mai pierd timpul. am ajuns la concluzia ca viata e prea scurta ca sa o mai si filozofez, incerc totusi sa fiu pe fiecare zi mai bun desi nu e o misiune usoara in mediul in care traim! Sunt autodidact din cauza unor circumstante complicate nu am avut parte de foarte multa scoala! Dar in schimb sunt atras de carti ca fierul de magnet! Si ce am inteles pana acum e ca ideea e sa lasi o "semnatura" sau "amprenta" in lume, pentru ca au trait n miliarde de persoane pe pamant si doar cei mai buni fac parte din istorie! Asa ca fi cel mai bun sau macar unul dintre cei mai buni in domeniul pe care il practici si e posibil ca numele tau sa fie pomenit si peste cateva sute de ani(cazuri exceptionale bineinteles). Oricum totul are un inceput si un sfarsit iar daca urmasi nostri nu vor fi capabili sa se "mute" pe alta planeta (macar o parte din ei daca nu ma insel cu 11 persoane sanatoase se poate popula o planeta in timp, nu stiu exact ) inainte ca soarele sa explodeze raza humana si toate vietuitoarele de pe planeta Terra vor pieri. Asa ca ori facem ceva important ori nu are rost sa ne batem capul. Asta e parerea mea, sa descoperit de curand ca o parte din adn-ul uman e extraterestru in alte cuvinte ori venim de pe alta planeta, ori am fost creati de o civilizatie superioara, ba mai mult ar exista posibilitatea ca noi sa fim hibrizi intre extraterestri ce au venit regular sa ne viziteze si o rasa inferioara ce exista pe pamant. Repet imi pare rau ca momentan nu-ti pot da mai multe detalii in plus e hora 4.20 a.m deci sunt mort de oboseala, oricum mi se pare interesanta opinia ta si mi-ar face placere sa pot vorbi cu tine mai mult despre tema asta! O zi buna!

| 1cristian1990 a răspuns (pentru misterelvisz):

Intr-o mare masura am cam fi creati de extraterestrii sunt multe dovezi pentru oamenii cu constinnta mai inalta, restul nu prea cred! Dar asta nu exclude existenta unui Dumnezeu! Pe ei cine i-a creat? Exista fiinta sau forta suprema in universul acesta! E bine si adevarat sa faci ceva pe planeta aceasta, toti trebuie sa muncim si sa gandim ceva, altfel am fi morti de mult, altii sunt mai inzestrati, altii mai putin inzestrati, fiecare dupa fortele proprii, e nevoie de toata lumea! Dar... daca viata aceasta e un test pentru cealalta viata, 70 de ani in comparatie cu mult mai multi? Sau Daca intr-adevar omul are un suflet nemuritor iar Dumnezeu nu vrea moartea ci indreptarea omului atunci exista reincarnarea sufletului care e o farama din Dumnezeu creat la inceputul creatiei, aceasta fiind o a2-a sansa sau mii si mii de sanse pana la evolutia deplina a sufletului omului, fiind adevarata natura a sa nu aceasta materiala! Sunt mai multe lumi de la cele mai grosiere la cele mai subtile pe nivele diferite de vibratie, nu doar lumea aceasta!

| misterelvisz explică (pentru 1cristian1990):

Foarte interesanta opinia ta! Ma bucur cand vad minti "deschise", inseamna ca totusi mai exista o speranta. De ce spun asta? Pentru ca marea majoritate e atat de indoctrinata incat refuza sa creada in alte posibilitati decat cele dictate de Vatican, Mecca etc. O zi buna si multumesc pentru timpul acordat!

| misterelvisz explică (pentru 1cristian1990):

Adevarul e la vedere! Semnele sunt peste tot! Deschide ochi si pune inima in tot ce faci! Atat iti pot spune... sau pot delira si iti spun ca exista indici ca adn-ul uman e extraterestru sau semne de civilizati superioare ajunse pe o planeta virgina. Religia sunt principi vechi si antice cu intentie buna dar prea supravalorata mai putine luxuri si mai multe ajutoare. o seara buna si lor si tie! stiu pare absurd dar e doar adevarul. Partea buna e ca am incredere in urmasi mei... o seara buna!

| misterelvisz explică:

Sublime89 hai sa-ti explic de ce ai castigat funda! Eu sunt ateu intrebarea mi-a pus-o profesorul meu de religie acum 14 ani, si raspunsul meu a fost aproape identic!
Iar celorlalti va multumesc pentru timpul acordat!

| misterelvisz explică:

Mada0611 la faza cu mos craciun ai fost tare de tot xD! si apropo daca stiam voi cauza atata polemica nici nu mai puneam intrebarea! multumesc oricum tuturor! si-mi cer scuze poate m-am grabit cu funda!

| 1cristian1990 a răspuns (pentru misterelvisz):

Stai linistit, discutam si noi, fiecare crede ceva! Nu suntem toti la fel de evoluati! O putem lasa pe Mada sa ne lumineze ca stie exact cum a fost, nu e indoctrinata deloc!
Scuze ca discutam altceva decat ce ai intrebat tu si tot primesti mailuri!

| misterelvisz explică (pentru 1cristian1990):

Nici o problema chiar ma deleitez cu raspunsurile domnisoarei Mada! Si daca imi permiti cred ca pot afirma si confirma ca circa 99% din populatia mondiala suntem indoctrinati intru-un fel sau altul... important e ceea ce alege fiecare sa faca cu viata lui restul material pentru "haters"! Si cred ca sunteti capabili de a realiza si avea niste conversati mai interesante si constructive daca v-ati dori! O zi buna tuturor!

| misterelvisz explică:

Dumnezeu de fapt sunt eu... si aleg raiul doar ca am ajuns cam la sfarsit... lumea e ipocrita vanduta si hapsana. sper ca cei ce vor ajunge pe urmatoarea planeta "virgina" sa fie modificati "genetic" si sa-si vada sentimentele in oglinda! Cel putin asa la un anumit nivel de ura iti faci harakiri si nu mai chinui si pe alti... posibil sa nu ma exprim bine dar simt ceea ce scriu! Si cred ca asta face o mica diferenta!