| popavlad3 a întrebat:

Exista iad? Sau e inventat? Am auzit ca e ingrozitor acolo

17 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nimeni nu stie. Iar diversele secte care urmeaza literal Biblia se contrazic intre ele pe tema asta.

| RAY a răspuns:

Biblic nu exista asa ceva, dar fanatici interpretează biblia cum vor ei, biblic o data ce mori numai existi, căci pana și amintirea lor se pierde pe vechi, cei vii știu ca exista însă cei morți numai vor știi niciodată

| Holiday a răspuns:

Nu exista. E doar un instrument mistic. Ca si Raiul. Functioneaza pe principiul pedepsei si recompensei. Adica exact cum sunt dresate animalele la circ. Diferenta e ca alea chiar castiga ceva daca fac bine, si chiar si-o iau pe coaja daca nu fac.

| RaduIonutGheorghe a răspuns (pentru Holiday):

Dacă ai crezut și Raiul nu exista, nu ai pierdut nimic. Dacă ai crezut și Raiul există, ai câștigat totul. Dacă nu ai crezut și Raiul există, ai pierdut totul.

| Holiday a răspuns (pentru RaduIonutGheorghe):

"Dacă ai crezut și Raiul nu exista, nu ai pierdut nimic."

Esti imbecil?! Daca exista alt spiridus, ca sunt mii de astfel de personaje in diverse povesti, care vrea sa crezi altceva, iar tu crezi ca prostul in cel crestin? Nu pierzi!?

| Mayhem666 a răspuns:

Stiintific vorbind, nu a fost dovedit nimic.
Biblic vorbind... in cartea aia pana si serpii vorbesc.
Crezi in ce vrei, e alegearea ta.
Ma uimeste cum anumiti oameni cred ca iadul e un loc fizic. Daca asa ceva ar fi sa existe, clar ar fi mai mult ca o experienta in sine, nu ca un loc fizic unde poti sa te duci.
Acel asa zis "iad" poate sa fie diferit pentru fiecare, si anume re-trairea la nesfarsit a tuturor regretelor tale.
Nu te ia nimeni si te arunca intr-un ceaun cu lava pentru ca l-ai injurat pe unu acum 50 de ani ca te-a enervat.

| CostinAlamariu a răspuns:

Orice om care a suferit vreodată pe acest pământ știe ca iadul este 100% real pentru că l-au simțit pe pielea lor.

Orice om care a trăit în post și rugăciune alături de Dumnezeu pe acest pământ știe ca raiul e 100% real pentru că l-au simțit pe pielea lor.

Iadul și raiul nu sunt doar niște locuri abstracte în care ne ducem după ce murim. Pe ambele le putem trăi încă de pe pământ la o intensitate mai mică. Iadul este o stare de chin al sufletului și crede-mă ca sunt suflete care se chinuie grozav, chiar în jurul tău.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iadul exista din punct de vedere religios, un preot iti poate confirma acest lucru prin experiente proprii sau pur si simplu stiintific. Îți recomand sa citesti Infernul lui Dante Aligheri și acolo vei descoperi descrieri si relatori reale ale acestui loc sinistru, dar folositor oamenilor. Chiar și Biblia este o sursa importanta pentru afirmarea si studierea intrebarilor tale happy

| slayer09 a răspuns:

Exista iadul fiecaruia, asa cum traiesti asa iti asterni. Adica daca tu o sa mori si nu o sa mai ai corp cum o sa iti satisfaci placerile trupesti? Asta o sa fie un chin pentru tine, la fel si cu tigarile, la fel cu tot ce inseamna dependenta a trupului.

| Jay1 a răspuns:

Respingerea existenței iadului poate fi pusă și pe seama presupunerilor inexacte despre ce este iadul. Iadul este adesea imaginat ca un pustiu arzător, o temniță plină de cazane și furci sau un oraș subteran plin de fantome și spiriduși. Reprezentările populare ale iadului implică adesea o cameră de tortură în flăcări sau o închisoare spirituală în care locuiesc lucrurile rele – și unde lucrurile bune călătoresc pentru a lupta împotriva răului. Această versiune a iadului nu există. Există un loc adevărat numit iad, anumite detalii despre iad sunt date în Biblie, dar acele detalii nu se potrivesc cu miturile populare. Problema iadului derivă din patru propoziții cheie: Iadul există; este pentru pedepsirea oamenilor ale căror vieți pe Pământ sunt judecate ca fiind păcătoase!

| Pocait01 a răspuns:

Iuda 1:13; Mat. 8:12; Mat. 13:41-42; Apoc. 20:13-15
Tu la ce concluzie(raportată la întrebarea ta) ajungi citind aceste versete? Și mai sunt multe astfel de versete.

| Anonim027 a răspuns:

Exista și iad și raiul biblia spune In Ezechiel 33:11 Domnul Dumnezeu spune asa:
''Spune-le: ‘Pe viaţa Mea’, zice Domnul Dumnezeu, ‘că nu doresc moartea păcătosului, ci să se întoarcă de la calea lui și să trăiască. Întoarceţi-vă, întoarceţi-vă de la calea voastră cea rea! Pentru ce vreţi să muriţi?'', Iadul a fost creat nu ca scop ca omul sa meargă acolo dimpotrivă Dumnezeu a creat Iadul pentru satana și îngerii lui adică(demonii) în fiecare om Dumnezeu a pus gândul veșniciei, Dumnezeu exista El este viu Isus Hristos Fiul Lui Dumnezeu și Duhul Sfânt sunt 3 dar sunt una, Dumnezeu nu trimite pe nimeni în iad cii oameni aleg sa meargă acolo fiindcă Dumnezeu ne-a creat cu libertatea de a alege dintre bine și rău nu sunt roboti, citește Cuvântul Lui Dumnezeu pentru a-l cunoște mai bine pe El.Astfel, credința vine în urma auzirii, iar auzirea vine prin Cuvântul lui Hristos.
Romani 10:17
Domnul sa te binecuvinteze și sa te lumineze cu înțelepciune de sus, Nu te lăsa biruit de rău, ci biruiește răul prin bine.
Romani 12:21

| popavlad3 explică:

Eu totusi cred ca exista iadul. Ca sunt si pe net poze cu iadul, imaginat cum arata de oameni. Dar de existat exista. Dar, e foarte foarte ingrozitor acolo, inspamantator! E plin de foc si lava si de demoni si Satana. Eu am avut o tentativa de sinucidere, am vrut sa ma pun pe sina de tren sa ma taie trenul. Dar, nu am facut-o. Mi-a fost frica tare. Am renuntat in ultima secunda. E foarte ingrozitor sa fi taiat de roata trenului... Daca o faceam eram in iad

| RAY a răspuns (pentru popavlad3):

De asta crezi ca sunt poze pe net )))))))

| FaneTeodor a răspuns:

Exista iadul dar diavoli îți vor șopti mereu la ureche ca nu exista doar ca să faci mai multe păcate și după sa câștige sufletul tău.

| Ochacho a răspuns:

Ba eu am fost de cateva ori si e chiar ok, adica iarna e numai buna atmosfera sa te incalzesti