| alexwahl a întrebat:

Exista in Romania un om care sa faca mai mult bine decat Becali?

31 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Orice vaduva care a dat DOI BANUTI.

| danay72 a răspuns:

Isus a zis,, cand faci daruri de îndurare să nu știe stânga ce face dreapta.,, Matei6:3,4. Lui Dumnezeu ii place sa nu ne lăudăm cu ce facem.

| alexwahl explică (pentru danay72):

Ce vezi tu la televizor, e o mica parte din binefacerile lui Becali. Le da multora pe nas, mai ales celor ce le putrezesc banii in conturi, iar vecinii lor nu au tigle pe casa. Avem nevoie de lumina ca sa intelegem cuvintele sfinte.

| danay72 a răspuns (pentru alexwahl):

Sunt multi care fac asa și rămân anonimi. Aici eu nu vorbesc de el, ci de orice persoana care se lauda cu ce face.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice medic care practica medicina de urgenta pe un salariu de nimic si salveaza vieti face mai mult decat Becali in fiecare zi.

| alexwahl explică (pentru suntserios):

Poate ca si tu ai o meserie. Eu lucrez ca mecanic, dar cu siguranta nu am un salariu atat de "mic" ca si un medic.Fii sigur ca e mult mai mic! Comparativ cu ce ai spus tu,si eu salvez" vieti". Vine clientu sa i schimb uleiul,iar intre timp vad ca,o roata sta sa pice. II spun, si el se ocupa de problema, platindu ne. Zilnic am parte de experiente asemanatoare.
Una e meseria, iar alta e, FAPTA. Meseria trebuie sa ti o faci bine. Iar fapta buna pleaca din inima.

| suntserios a răspuns (pentru alexwahl):

Incomparabil ce zici tu cu un medic care salveaza concret o viata... si nu cred ca se gandeste la bani in momentul ala.

sa nu zici tu ca Becali a facut toate faptele din inima... cand arunca cu bani in stanga si in dreapta vroia spectacol, reclama, snobism, aroganta nu compasiune. Daca avea o inima atat de mare nu mai arunca cu bani in biserici si facea si mai multe fapte bune

| alexwahl explică (pentru suntserios):

Nu un medic ne a dat viata, si nici nu ne- poate salva. Cat despre becali, e un exemplu pentru mine. Eu ma uit doar la faptele lui bune. Nu vreau sa te supar.

| suntserios a răspuns (pentru alexwahl):

Tocmai ai zis ca un medic nu ne poate salva?
Da cine spanac face operatii?

| relian a răspuns (pentru alexwahl):

Asa este medicu ala stie f bine cati bani o sa ia, deci face o meserie asa cum o face oricine.Dar unia vad ca deja se cred sau cred ca medicii salveaza vietilaughing pai daca cu aia se ocupa, pentru aia sunt platiti ce vrei sa salveze crocodili laughing pfff ce idei pe unia frate.Hai sa vina si un taran sa zica eu salvez toti oamenii nu? Pai daca nu maninci mori normal, deci care e mai bun doctoru sau taranu? Eu zic taranu laughing Auzi si tu medici ope un salariu de nimic.Dar taranu ala ca nu ia chiar nimic cum e? Fara doctor omenirea supravietuieste, dara fara mancare nu cred.Doctoru ala de la urgenta stie f bine ce scoala face si ce bani o sa ia, deci nu la obligat nimeni sa faca jobu ala.Scuze ca scriu tie dar vad unia bat campiile tarii asa sa se afle in treaba.Mai degraba spuneai ceva mai bun, becalii nu da de la el nimic, pentru banii aia cei doneaza el este scutit de la taxe, deci banii aia el si recupereaza inapoi laughing dar ramane cu imaginea ca el este ala darnicu laughing

| relian a răspuns (pentru alexwahl):

Este un exemplu prost frate.Unu care vrea sa faca ceva o face fara sa arate, apare la tv, aduce el pe aia de la TV sal fimeze aia ce mare darnic este el.Cand de fapt banii aia ii scoate la taxe laughing deci el cauta imagine, cauta sa arate ce bun este el.Este un om fals aia este. Daca vrei sa domezi ceva fa-o fara sa te stie nimeni, iar banii oricum toti si scot inapoi la taxe, oamenii habar n-au despre asta.Sigur daca nu ai dona tu catre un spital, copii etc statu nu ar faceo, deci asta cu donatu este un mijloc prin care statu este intr-un fel fortat sa dea ceva.Doar ca nu-i da direct acolo ii da aluia care a facut donatia.Dar de fapt statu nu da nimic, il scuteste pe ala de X bani cat a donat de la taxe, deci statu nu mai primeste X bani de la becali pe anul ala. Iara voi sau pentru voi deja becalii e un fel de dzeu laughing ca sa vezi ce modele va alegeti ce exemple nemaipomenite laughing normal tu te uiti numai cum e casa pe afara, daca arata bine o lauzi, nu conteaza cei inauntru ca o fi leoppardu laughing

| oprescudorin11 a răspuns:

In mod SIGUR!
Cine e Becali asta al tau? Ce ti-a dat?
Bani? asta este diferenta intre bine si rau?

| alexwahl explică (pentru oprescudorin11):

Nu mi-a dat bani.Mi a dat dorinta si puterea de a face bine. Un om de apreciat. Cati bani s au dus din contul lui pentru nevoiasi?!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru alexwahl):

Da! Mi-a placut ca a dat un milion de uro muntelui Athos!
Ca da la cersetori!
Ca da pentru fotbal!
Dar inca nu am aflat daca e o afacere sau Credinta!
Inca!
Tu poti crede ce vrei! E dreptul tau!

| Holiday a răspuns (pentru alexwahl):

"Cati bani s au dus din contul lui pentru nevoiasi?!"

Din cauza celor ca el si a faptului ca genul asta de persoane sunt considerate modele exista in Romania atatia nevoiasi.
Becali de fapt e una dintre infectiile existente in societatea romaneasca, nicidecum un model demn de urmat.

| alexwahl explică (pentru oprescudorin11):

Nu e vorba nici de credinta si nici de afaceri. Fact e ca, a ajutat si ajuta pe cei in nevoie.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru alexwahl):

E de necontestat, (ceea ce zici).)desi, sunt altii cu mai multi bani furati si care uita ca sunt sarmani!

| alexwahl explică (pentru Holiday):

Dupa cum scrii, nici tu nu esti un model de urmat. Oare ai facut tu un sfert : 3356889... din faptele bune ale lui Becali? Nimeni nu e perfect.

| relian a răspuns (pentru alexwahl):

Din contul lui nu sau dus nimic stai tu linistit laughing stii vorba aia multi vad putini cunosc? Ei cam asa si cu chestia asta.Tu crezi ca banii aia au ajuns din contul lu Becalii? Crezi gresit.Afla ca atunbci cand cineva face o donatie indiferent cui, mai ales daca este om de afaceri i se reduc taxele, adica mai pe inteles el iti da tie iar statu ii da lu becalii, sau nu-i mai ia de banii aia taxe din afacerea lui.Concluzia este ca banii aia vin tot de la oamenii prapdatiti care platesc taxe.Chestia e ca oamenii cu bani se folosesc de a sta pentru imagine si putere.Plus ca daca n-ar fi facut ei asta statu nu ar fi da nimic tie de ex.
Deci cam asa sta situatia, nu te gandii c a da becalii bani asa aiurea.

| xerxes1 a răspuns:

Cu siguranta.Doar ca nu face circ din asta.

| Golyat18 a răspuns (pentru xerxes1):

Ceruk e albastru cu puncte rosi

| drutzix a răspuns:

Becali ala care a fraierit oamenii, le-a cumparat pamanturile pe bani de nimic si apoi le-a dat cadouri in valoare de 1% din suma pamanturilor lor?
Da, cred ca gasesti un om mai bun de atat.

| relian a răspuns (pentru drutzix):

Daca tu vinzi un teren si ne intelegem la un anume pret aia inseamna ca eu team fraierit sau cum? Pfff unia vorbiti de parca a venit careva si fva fortat sa vindeti ceva.Omu a stiut sau a fost sfatuit, ca el sigur habar n-are, deci cineva la sfatuit ce sa cumpere, a avut ceva bani si ia investit in ceva care niciodata nusi pierde valoarea, in terenuri.Si tu daca ai avea posibilitatea ai cumpara la pret mic, daca cineva iti vinde doar nu te duci tu mare darnic si spui nene las ca iti dau dublu laughing

| drutzix a răspuns (pentru relian):

Eu nu ma dau sfant. Si sper ca ai auzit de greseala logica "Tu quoque" pe care o faci acum, daca nu, ai google.

Omul face afaceri, corect, dar asta nu inseamna ca trebuie ridicat in slavi doar pentru ca isi face reclama pe spatele saracilor.

Si da i-a fraierit pe aia carora le-a cumparat pamanturile pe o pereche de blugi asa ca nu mai umbla cu cioara vopsita, daca vrei sa te dai om moral nu ii lasi pe altii fara paine ca sa faci tu avere, asta era ideea principala.

| relian a răspuns (pentru drutzix):

Omule daca tu imi dai mie un teren si moca, este vina mea ca asa vrei tu sa-l dai? Bati din gura numai aiurea.O pereche de blugi atat a vrut ala sau atat sau inteles, care e problema ta ca eu nu vad.A bagat mana in buunaru tau sau al altcuiva? Ala care ia vandut ce la obligat careva sal dea pe ce spui tu? Is deja lamurit si de tine laughing

| drutzix a răspuns (pentru relian):

Tocmai am spus ca singurul motiv pentru care am o problema cu el e ca se crede sfant. Daca esti credincios si iti iubesti aproapele nu il fraieresti, daca tu nu crezi ca se numeste fraierit faptul ca a profitat de pe urma taranilor needucati atunci nu am ce discuta cu tine.
Si eu de tine

| relian a răspuns (pentru drutzix):

Omule na profitat deloc, asa erau preturile alea atunci, cu atat se vindea terenurile, tu ce incerci sa spui ca eu nu pricep? Eu stiu f bine ce preturi aveau terenurile pe atunci, stai linistit ca si eu am cumparat ceva terenuri dar nu atunci, ceva mai tarziu.Eu nu am avut bani, daca as fi avut as fi cumparat terenuri la greu, atunci cand spui tu. Daca acum terenu are un pret si peste stiu si eu 25 de ani vine unu si spune aaa ai fraierit pe nu stiu cine.Cum sa fraieresc ca eu am luat terenri la pretu care era la vremea respectiva.Eu si altul, Becalii asta habar navea ce o sa fie peste 25 de ani. Poate ca i-a spus cineva ba vezi ca o sa faci milioane mai tarziu, asta nu inseamna ca el trebuie s-o faca pe sfantu cum spui tu atunci.Ala era pretu omu a cumpart terenri la preturile de atunci.Asta ma oftica pe mine cel mai mult la multi, vai ala a facut a dres, a inselat, sau a profitat. Daca omu a avut minte si a avut si ceva malai ia bagat acolo, putea f bine sa vina comunistii iar ii confiscau toate terenurile si o lua in freza.Atunci oare ce ai mai fi spus oare? Bineinteles te cred in stare sa fi ras de el, uite si prostu ala a pierdut toti banii laughing asa ai fi spus, lasa ca asa ii trebuie daca e prost.Deci cum o dai cu uni oameni no scoti la cap, deci fie ca tine cum spui tu a fraierit lume.De sfant normal ca nu-i, eu am si spus ca e magarie ce face el, isi face publicitate doar, el banii aia care ii doneaza ii scoate la taxe inapoi.Nu te gandi tu ca oamenii care fac donatii aia sunt asa bani dati moca laughing bine ca majoritatea oamenilor asa cred, multa lume nu stie ca de fapt aceste donatii se inregistreaza in acte si cand firma lui trebuie sa plateasca taxe baga chestia asta am facut donatie si automat isi recupereaza banii back.Eu nu am spus nimic de asta, ba l-am criticat chiar.Dar sa spui ca a fraierit lumea asta nu-i adevarat. Poti sa spui ce doresti e treaba ta, dar ce spui nu este adevarat. Tarani needucati? Tu crezi ca un taran vinde asa o casa un tern dupa ureche? So crezi tu, orice taran infi cat de taran ar fi el nu vinde asa nimic la plesneala, asta te asigur.Eu am trait ani buni printre tarani stiu f bine cum sta treaba.E ok nu avem ce discuta asta e, eu nu pot sa fac acuzatii aiurea, sa arunc cu vorba si acuzatii nefondate.Nici macar asa la o discutie, asta nu da bine deloc.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Exista, nu conteaza cat dai, conteaza pentru cine dai si cum dai. Daca dai cu inima rea sau ca sa te lauzi, nu are rost sa dai. Cand cineva vrea sa dea ceva, trebuie sa dea din propria inima, nu din lauda.

| Ben00 a răspuns:

Mazare. Doar ca acum face bine in Madagascar.

| relian a răspuns (pentru Ben00):

Mazare dona de unde de la el? Pai sa domezi din bani publici as faceo so ei sa fur banii oamenilor si sa spun fac opere de caritate pff ce idei mai aveti si ce oameni bagati in fata talhari la drumu mare laughing

| KiszMy a răspuns:

Da, eu. Fac bine tot timpul. Tu ce mai faci?