| LanguageMaster a întrebat:

Există vreo diferență între slujbă și liturghie?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E similar cu prânzul pentru masă

(adică e slujba principală)

| oykoj98 a răspuns:

Da, slujba inseamna "programul de la biserica" pe cand liturghia, in cercurile ortodoxe, se refera de cele mai multe ori la acea slujba specifica a Sfantei Impartasanii. Cand are acest sens se mai numeste si Sfanta Liturghie.

Liturghie, mai are si un alt sens mai general. Mai poate fi un sinonim pentru Rit, adica multitudinea de practici si obiceiuri specifice cultului respectiv. De exemplu: Biserica Greco Catolica din Romania este de litughie Bizantina (la fel ca ortodocsii), pe cand cea Romano Catolica e de liturgie Latina, de aici si distinctia de "greco" si "romano" desi amandoua fac parte din aceeasi Biserica Catolica si au aceeasi teologie, dar practicile difera, si deci si slujbele sunt diferite.

| danieltulcea84 a răspuns:

Da....citește despre cele 7 Taine ale Bisericii Ortodoxe, despre sfintele ierurgii, despre cele 7 laude, despre molitfe etc