| EmaS a întrebat:

Experiente dincolo de moarte. http://stirileprotv.ro/......l/60532034 Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Wow.Incredibil cum Dumnezeu mai lucreaza si azi. Dar cel mai incredibil e ca oamenii vazand minunile si lucrarile Lui Dumnezeu tot se mai intreaba"Exista Dumnezeu" unde e ca nu-l vad. Doamne ai mila. Mare Dumnezeu avem! A lui sa fie toata Gloria!

62 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ma ema nici un istoric din vremea acea nu a pomenit de isus erau multi istorici nu minti

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Ti-am dat citate dintr-o carte si numele cartii si autorul. Nu cred ca merita efortul de a scrie din nou, ca tie iti intra pe o ureche si iti iese pe alta.

| monstrulet a răspuns (pentru EmaS):

Mos Craciun exista! phbbbbt

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS explică (pentru IntrebariIntrebatoare):

Eu personal chiar cred!

| sinx a răspuns:

Pai dumnezeu nu este considerat atotstiutor? Pai daca este asa, crezi ca s-ar lasa pacalit de unul care inca nu e mort. Sau crezi ca daca ar ajunge in rai sau iar sau ce-o mai fi, cei de acolo l-ar lasa sa se intoarca? Asta este o gaselinita a bisericii pentru a-i convinge pe oameni ca exista viata dincolo. Partea buna pentru biserica este ca nimeni nu poate verifica happy

| EmaS explică (pentru sinx):

Dumnezeu face aceste lucruri pentru a asculta marturii si a intari credinta ca exista viata dupa moarte.http://www.viatavesnica.ro/......ea-clinica

| sinx a răspuns:

Ema tare as fi vrut sa vad comentariul tau care intre timp l-ai sters. big grin Incerca sa imi raspunzi iar ca poate de data asta apuc sa il vad.

| EmaS explică (pentru sinx):

Poate este vorba de o greseala.Eu nu am sters nici un comentariu.

| sinx a răspuns (pentru EmaS):

Pentru a asculta marturiile cui? Pai atotstiutorul crezi ca are nevoie de marturii pentru a afla ce se intampla? Si crezi ca fiind atat de puternic ar recurge la o metoda atat de mult controversata in loc sa intareasca altfel credinta? happy povesti...

| EmaS explică (pentru sinx):

Vedem ca bogatul L-a rugat pe Dumnezeu sa trimita pe cineva ca sa le spuna fratilor lui despre realitatea iadului, ca sa nu ajunga si ei in acel loc.,, Bogatul a zis: „Rogu-te, dar, părinte Avraame, să trimiţi pe Lazăr în casa tatălui meu; căci am cinci fraţi, şi să le adeverească aceste lucruri, ca să nu vină şi ei în acest loc de chin." Dumnezeu ne trimite semnale de alarma.

| sinx a răspuns (pentru EmaS):

Te rog sa incerci sa imi argumentezi in orice alt fel in afara de biblie. Pentru mine nu prezinta credibilitate, deci daca ai putea argumenta altfel, ai avea parte de tot respectul meu.

Tot nu mi-ai raspuns cum de se poate insela atotstiutorul vostru dumnezeu in privinta cuiva. Unul care a creat totul crezi ca nu stie cand un om este sau nu mort? Crezi ca nu stie daca il poate primi sau nu in ''lumea cealalta''? Asa usor sa fie de pacalit?

| EmaS explică (pentru sinx):

Dumnezeu nu se inseala niciodata.El a ingaduit aceste lucruri ca sa fie o marturie pentru cei ce nu cred ca exista viata dupa moarte. Tu imi ceri sa iti demonstrez ca exista Dumnezeu fara Biblie.Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu.Ea este ghidul crestinului.Eu imi calauzesc viata traind dupa principiile lui Dumnezeu.

| EmaS explică (pentru sinx):

Tu crezi ca intregul univers si omul sunt rezultatul unei oarbe intamplari?

| sinx a răspuns (pentru EmaS):

Exact... iti cer sa justifici raspunsul fara a cita din biblie. Mergand pe principiul asta inseamna ca si cei care citeaza din coran au dreptate nu? De ce ar fi mai buna biblia decat coranul? Daca ai orice alte dovezi in afara de o carte, te rog sa-mi le impartasesti.
Si da, cred ca universul si omul sunt rezultatul unei oarbe intamplari, dar nu e relevant intrucat discutam de cu totul alt ceva.

| EmaS explică (pentru sinx):

Cum poti sa crezi ca acest univers poate sa apara din nimic? Omul o fiinta atat de complexa? Cu siguranta toate sunt rezultatul unui scop sau design.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Cercaetatorii au ajuns la concluzia ca Isus cu adevarat a inviat din cele scrise de martorii oculari.Ei nu puteau sa afirme ca ei L-au vazut cum a inviat ci este rezultatul cercetarii lor atat a marturiilor scrise cat si dovezile arheologice si mormantul gol.

| sinx a răspuns (pentru EmaS):

Care cercetatori? un link ceva se poate?

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Cercaetatorii au ajuns la concluzia ca Isus cu adevarat a inviat din cele scrise de martorii oculari.''
Hai ca deja bravezi, cercetatorii, intotdeauna fac studii, si in urma studiilor trag concluzii, niciodata nu se trag concluzii in functie de ceea ce sustin unii, pentru ca nu marturiile cuiva certifica anumite intamplari, vezi tu demonstratiile nu se fac in urma a ceea ce sustin unii.

''este rezultatul cercetarii lor atat a marturiilor scrise cat si dovezile arheologice si mormantul gol.''
Marturiile unora nu reprezinta, nu constituie actul unor cercetari, iar un mormant gol sau arheologia nu stabilesc niciodata faptul ca cineva a inviat sau nu, dar tu esti prea inculta si se vede ca habar nu ai despre ce vorbesti. Un mormant gol nu certifica faptul ca mortul care a zacut in el o perioada de timp dupa care a disparut, a inviat.
''Dovezi arheologice''?! Pai tu recitesti ceea ce scrii?! Tu nici nu stii cu ce se ocupa un arheolog si vorbesti de dovezi arheologice care certifica invierea cuiva?! Se pare ca nu ai proprietatea acestui termen, arheologie. Arheologia nu certifica faptul ca cineva a murit sau nu, ori ca a inviat sau nu. Dar tu, in necunostinta de cauza te cufunzi tot mai mult in penibil cu astfel de fraze aberante.

| Marinush123456789 a răspuns:

Astia sunt niste mincinosi nesimtiti,e bine ca vor sa ii aduca pe oameni inapoi la Dumnezeu, dar nu asa, nu cu minciuni pentru ca altcineva e tatal minciunilor iar ei pacatuiesc pentru ca spun minciunile astea.

| EmaS explică (pentru sinx):

Am citit in cartea,, Nu am destula credinta ca sa fiu ateu,, de Norman L.Geisler, Frank Turek. Si iti mai recomand cartea care contine marturii istorice in sprijinul credintei crestine,, Marturii care cer un verdict,, de Josh McDowell. Poti sa le cauti la o biblioteca crestina. Sunt extrem de interesante si constructive.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Din moment ce ti-am dat si sursa informatiilor de ce te incapatanezi sa ma faci mincinoasa? Cine este MINCINOSUL? Deci refuzi sa crezi ce spun oamenii de stiinta? Atunci inseamna ca tu nu crezi ce spune Biblia nu crezi ce spun cercetatorii, crezi numai ceea ce vrei tu!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Din moment ce ti-am dat si sursa informatiilor de ce te incapatanezi sa ma faci mincinoasa?''
Pai daca esti mincinoasa si sustii ca cercetatorii afirma faptul ca iisus a inviat si cand in realitate si in cele 12 puncte pe care le-ai postat ei sustin cu totul si cu totul altceva, cum altfel decat micinoasa te poti numi?! Uite ce ziceau cercetatorii: ''Ucenicii au avut experiente pe care ei le-au crezut aratari reale ale lui Isus inviat.'' Ei vorbesc depre niste experiente pe care ucenicii le-ar fi crezut reale, ei nu sustin ca dumnezeu a inviat. Deci ai mintit!
Dar de cate ori te-am rugat sa-mi spui in care din cele 12 puncte pe care le-ai citat cercetatorii au ajuns la concluzia ca iisus a inviat?! de vreo 3-4 ori, raspunsul?! niciunul.

''Deci refuzi sa crezi ce spun oamenii de stiinta?''
Oamenii de stiinta nu au sustinut ca iisus a inviat.

''Atunci inseamna ca tu nu crezi ce spune Biblia nu crezi ce spun cercetatorii, crezi numai ceea ce vrei tu! ''
Atunci inseamna ca tu degeaba citesti ce spun oamenii de stiinta, pentru ca se pare ca nu ai propriatatea de a intelege anumite nuante din concluzie. Cercetatorii nu au afirmat ca iisus a inviat, in schimb tu ai afirmat ca cercetatorii sustin faptul ca iisus a inviat, deci prin consecinta logica ai mintit.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''dovezile arheologice si mormantul gol.''
Cum altfel decat mincinoasa si inculta te poti numi cand sustii ca invierea lui iisus este certificata de faptul ca mormantul este gol sau prin dovezi arheologice?! De cand arheologia se atesta invieri?! De cand un mormant gol inseamna ca mortul care a stat in el a inviat?! Numai in mintea ta, de fapt, niciun arheolog nu a sustinut asa ceva, cum nici un cercetator nu a afirmat ca un mormant gol certifica o inviere. Dar tu, MINTI, iar apoi, ''ti-am dat si sursa informatiilor'', asa si?! Sursa nu sustine ca iisus a inviat! ''Cine este MINCINOSUL?'' Tu minti, si nu este prima data...

| EmaS explică (pentru chelstone):

Tot acesti cercetatori continua dand ordinea aratarii Domnului Isus dupa ce a inviat.Persoane care L-au vazut, L-au auzit, L-au atins.Si alte dovezi.
1.Maria Magdalena- Mormantul gol.
2.Maria Magdalena si cealalta Marie -Mormantul gol si fasiile de panza.
3.Petru si Ioan.
4.Doi ucenici- Au mancat cu El.
5. Unsprezece apostoli- Au vazut ranile, si au mancat.
6. Unsprezece apostoli.
7.Cinci sute de frati.
8.Pavel.
Pana si Talmudul evreiesc, admite ca Isus a facut lucruri neobisnuite. Exista probe care sa o alta explicatie pentru lucrarile lui Isus? Sa invieze mortii, sa dea vedere orbilor, sa umble pe ape.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Tot acesti cercetatori continua dand ordinea aratarii Domnului Isus dupa ce a inviat.Persoane care L-au vazut, L-au auzit, L-au atins.Si alte dovezi.''
Scrierile unora nu reprezinta dovezi, la fel cum nici filmuleltele propagandistice nu reprezinta dovezi. Pilat din Pont de ce nu mai apare in poveste?! Avea toate interesele sa o faca.
Pe langa faptul ca nu exista vreo dovada a faptului ca iisus a inviat, nu exista dovezi nici ale inaltarii la cer a lui iisus. Dupa asa zisa inviere, toate actiunile lui iisus apar langa si cu ucenicii sai, cei care l-au hulit nu l-au vazut, Pilat din Pont nu l-a vazut, l-au ''vazut'' doar cei din breasla lui. Si inca odata, acei cercetatori, nu au demonstrat invierea lui iisus, demonstratia unei invieri nu se face in baza unor hartogarii lasate de ucenicii lui iisus. Acestia nu au vreo autoritate, cu atat mai mult cu cat au existat in acel grup si oameni care si-au tradat liderul. Scriirele lor nu demonstreaza ceva.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Exista documente atestate istoric si consemnate de martori oculari.
1.La momentul si la locul potrivit,asa cum a prezis Vechiul Testament, Isus intra in Ierusalim si invata adevaruri profunde si in conformitate cu mai multi martori oculari independenti, face treizecisi cinci de miracole si invie morti.
2.Martori oculari care inainte au fost lasi si neincrezatori incep dintr-o data sa proclame cu indrazneala invierea lui Isus in ciuda amenintarii cu persecutia si cu moartea.
3.Chiar si in cetatea unde Isus a murit se naste o noua miscare, biserica si ea se raspandeste rapid prin mijloace pasnice pe baza credintei ca Isus a inviat din morti.Acest fapt este greu de explicat daca invierea nu era adevarata.Cum ar fi putut crestinismul sa se nasca intr-o cetate ostila ca Ierusalimul, daca trupul lui Isus ar fi fost in continuare in mormant?
4.Mii de evrei din Ierusalim, inclusiv preoti farisei, isi abandoneaza cinci din cele mai indragite credinte si practici ale lor si adopta altele noi si ciudate dupa ce se convertesc la crestinism.
5.Saul,cel mai inflacarat dusman al noii biserici,se converteste brusc si devine cel mai prolific sustinator al ei.El strabate toata lumea antica pentru a proclama invierea, indurand persecutii si martiraj. Daca invierea nu a existat, atunci ce l-a facut pe acest om dintr-un prigonitor sa ajung el insusi prigonit?
6. Iacov, fratele sceptic al lui Isus, se convinge subit ca fratele lui este Fiul lui Dumnezeu si apoi devine conducatorul bisericii din Ierusalim.
7. Dusmanii evrei ai crestinismului nu neaga dovezile, ci aduc explicatii naturaliste eronate pentru a le justifica.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Presupun ca, continutul de la cele 7 puncte a fost copiat de undeva, dar, faptele acestea nu atesta invierea lui dumnezeu, nu atesta faptul ca iisus s-a inaltat la cer...

| EmaS explică (pentru chelstone):

Da,este continuarea scrisa de acei cercetatori. Logic ca Isus s-a inaltat la cer sub privirile mai multor martori.
,, După ce a spus aceste lucruri, pe când se uitau ei la El, S-a înălţat la cer, şi un nor L-a ascuns din ochii lor.
Şi, cum stăteau ei cu ochii pironiţi spre cer, pe când Se suia El, iată că li s-au arătat doi bărbaţi îmbrăcaţi în alb
şi au zis: „Bărbaţi galileeni, de ce staţi şi vă uitaţi spre cer? Acest Isus, care S-a înălţat la cer din mijlocul vostru, va veni în acelaşi fel cum L-aţi văzut mergând la cer."

| PetruRares a răspuns (pentru EmaS):

Si daca eu as scrie acum ceva, cum ca Iisus a avut un fiu, si peste 1000 de ani cineva gaseste scrierile e musai sa fie adevarat?