| 6684464 a întrebat:

Explicati-mi si mie, cine stie, cum sta treaba cu Duhul Sfant.
Din cate stiu, dupa plecarea Lui Isus, a fost trimis Duhul Sfant sa indrume oamenii. Cum face asta?
Si din cate am inteles, oamenii Il dobandesc. Cum deosebesti un om cu Duhul Sfant de unul fara?
Oamenii cu Duhul Sfant au bonusuri, adica anumite calitati pe care ceilalti nu le au?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Exact.De fapt, Galateni5:22,23 arata cele 9 calități pe care le manifesta cei care au spiritul sfânt, rodul lui.

18 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Duhul Sfant ESTE a treia FIINTA a Dumnezeirii. Duhul Sfant vine singur la persoanele care IL cauta cu dorinta si fac ceea ce trebuie pentru ca Acesta s-a vina la ei. Poti recunoaste oamenii care au Duhul Sfant doar prin convietuirea langa acestia si observandu-le comportamentul. Da, oamenii cu Duh de la Dumnezeu au "bonusuri". Duhul Sfant comunica cu aceste persoane indicandu-le ce si cum s-a faca in viata. Duhul Sfant este SINGURA fiinta din univers care asigura legatura dintre om si Dumnezeu, de aceea pacatul contra Duhului Sfant intrerupe orice cale de salvare a omului prin intreruperea cu sursa iertarii, Dumnezeu.

| 6684464 explică (pentru danut):

Aha, si cum le indica?

| danut a răspuns (pentru 6684464):

Ce s-a indice, fi mai explicit.

| 6684464 explică (pentru danut):

"Duhul Sfant comunica cu aceste persoane indicandu-le ce si cum să faca in viata." Nu ai scris in multe locuri cuvantul ala, dar te-nteleg.

| danut a răspuns (pentru 6684464):

Asa este.

| doctorandus a răspuns:

Versetele de la sfarsitul Evangheliei dupa Marcu spun ce pot face oamenii care au primit Duhul Sfant. Din nefericire, aceste versete sunt apocrife (nu faceau parte din Biblie, ci au fost adaugate pe parcurs de copisti creativi).

| ania a răspuns:

Înainte de răstignire, Mântuitorul le-a explicat ucenicilor -EU voi ruga pe Tatăl și vă va da un alt Mângîietor, care să rămână cu voi în veac și anume pe Duhul adevărului, pe care lumea nu-L va primi/dar voi îl veți cunoaște, căci rămâne cu voi și va fi în voi(Ioan 15-16-17)
Dar Mângâietorul, adică Duhul Sfânt.vă va învățatoate lucrurile și vă va aduce aminte de tot ce v-am spus Eu(Ioan 14-26)/Când va veni Mângîietorul, Duhul Adevărului, vă va călăuzi în tot adevărul, căci EL nu va vorbi de la EL și va vorbi tot ce a auzit i vă va descoperi lucrurile viitoare.El Mă va prolăvi, pentru că va lua din ce este al Meu și vă va descoperi(Ioan 16-13, 14).ȘI evanghelistul Luca consemnează promisiunile Mântuitorului referitoare la Duhul Sfânt-Dacă voi, care sunteți răi știți să dați daruri bune copiilor voștrii, cu atât mai mult Taatăl vostrucel dein ceruri, va da Duhil Sfânt celor ce i-L cer!(Luca 11-13).Înaine de înălțare, Iisus spune-voi trimite peste voi făgăduința Tatălui Meu, dar rămâneți în cetate până veți fi îmbrăcați cu putere de sus.(Luca 24-49).Evanghelistul Luca, autor și al Faptelor Apostolilor, relatează împlinirea acestei promisiuni-Deodată a venit din cer un sunet ca vâjâitul unui vânt puternic..Niște limbi ca de foc au fost văzute împărțindu-se printre ei.Și toți s-au umplut de Duh Sfânt și au început să vorbească în alte limbi, după cum le da Duhul să vorbească(Fapte 2-2-4)Apoi Petru explică că e împlinirea profeției din Vechiul testament(Ioiel 2) și a ceea ce a primis Iisus-(odată ce s-a înălțat la dreapta lui DUmnezeu, și a primit de la Tatăl făgăduința Duhului Sfânt, a turnat ceea ce vedeți și auziți(Fapte 2-53).În versetul 39 explică pentru cine e valabilă-Făgăduința aceasta este pentru voi, pentru copiii voștrii și pentru toți cei ce sunt departe acum, în oricît de mare număr îi va chema Domnul, Dumnezeul nostru.
Apostolul Pavel, încurajează credincioșii să accepte acest dar-1 Corinten14
Umblați după darurile duhovnicești, dar mai ales să proorociți.
Bonusuri-cine vorbește în altă limbă, nu vorbește oamenilor ci lui Dumnezeu...cu duhul el spune taine(v.2)..cine vorbește în altă limbă se zidește (spiritual) pe sine însuși (v.4)
Cine proorocește vorbește oamenilor spre zidire, sfătuire, mângâiere(.v.3).dacă intră vreun necredincios... tainele inimii lui sunt descoperite, așa că va cădea cu fața la pământ, se va închina lui Dumnezeu șiva mărturisi că, întradevăr Dumnzeu este în mijlocul vostru.(v-25)
Eu sunt convinsă că așa cum promit aceste texte, Dumnezeu dă Duhul Sfânt oricui îl cere.
Iisus a mai promis-când va veni El, va dovedi lumea vinovată în ce privește păcatul, neprihănirea și judecata(Ioan 16-8)
Primul semn că după ce ceri Duhul Sfînt aceasta începe să lucreze în viața ta e că devii conștient deci de păcate, le regreți foarte mult și ai o dorință profundă de a avea o viață curată, neprihănită.

| milan9 a răspuns:

Pentru transmiterea Duhului Sfant Mantuitorul a lasat in urma Sa in mod special Biserica, Preotia crestina si sfintele taine.

| danut a răspuns (pentru milan9):

Draga milan, tu spui ca Dumnezeu Duhul Sfant face ce zice o biserica oarecare condusa de niste pacatosi, atentie la exprimare.

| milan9 a răspuns (pentru danut):

CUM INDRAZNESTI sa-L numesti pe Dumnezeu "pacatos"? thinking thinking Capul Bisericii este Hristos! EL INSUSI A AFIRMAT ACEST LUCRU!

| 6684464 explică (pentru milan9):

Esti crestin ortodox sa inteleg...thinking Nu-i nimic, crestin sa fii.

| danut a răspuns (pentru milan9):

Domnul Hristos este Capul Bisericii Lui, nu toate bisericile conduse de preafericiti sau papi, la aceste biserici m-am referit.
APOCALIPSA 14, 12 Aici este rabdarea SFINTILOR, care PAZESC PORUNCILE (cele 10 Porunci) lui Dumnezeu si credinta LUI Isus
Domnul Isus ESTE CAPUL ACESTEI Biserici, nu toate bisericile ci DOAR UNA, cea enumerata in cartea Apocalipsei. Eu am spus bine ce am spus, tu le-ai amestecat pe toate in aceiasi oala.

| milan9 a răspuns (pentru danut):

Biserica este una singura, cea Ortodoxa, ramasa neschimbata in istoria crestinismului.
Pe de alta parte, in nici un caz ca nu insinuezi ca o amarata grupare adventista cu numarul 30846 in ordinea aparitie sectelor ar fi acea Biserica din Noul Testament. In nici un caz nebunia aceasta... sad

| danut a răspuns (pentru milan9):

Hai mai milan, adevarata Biserica ortodoxa, cea din Romania nu sunteti voi ci Biserica Ortodoxa care se inchina Sambata, daca vrei ii poti gasi si pe net, fata de ei noi suntem foarte apropiati. Om fi a 30846 biserica dar suntem cei din Apocalipsa lui Ioan, voi aveti traditia, noi avem Crezul vostru dar si CUVANTUL.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Adventistii ar face bine sa renunte la vechile traditii evreiesti si sa citeasca in Noul Testament in ce zi CELEBRAU crestinii INVIEREA... Acest lucru avea loc DUMINICA.
Este vorba de Noul Testament.
Primul secol crestin.

| 6684464 explică (pentru milan9):

"Biserica este una singura, cea Ortodoxa, ramasa neschimbata in istoria crestinismului. " Inca mai ai aceeasi parere?

| ExprimareLibera a răspuns:

Duhul sfânt intra doar în anumiți oameni. Tu decizi daca il lași să intre în tine sau nu.

| VladimirConstantin a răspuns:

Duhul Sfant il dobandesti facand fapte bune. Si cei fara de Duh Sfant sunt rai si intunecati la fata. Asa ii recunosti.
Daca ai Duh Sfant te duci in rai direct fara sa mai treci vamile vazduhului.