| anonim_4396 a întrebat:

Facerea 11

1. Tot pamantul avea o singura limba si aceleasi cuvinte.
2. Pornind ei inspre rasarit, au dat peste o campie in tara Sinear; si au descalecat acolo.
3. Si au zis unul catre altul: "Haidem! sa facem caramizi si sa le ardem bine in foc." Si caramida le-a tinut loc de piatra, iar smoala le-a tinut loc de var.
4. Si au mai zis: "Haidem! sa ne zidim o cetate si un turn al carui varf sa atinga cerul si sa ne facem un nume, ca sa nu fim imprastiati pe toata fata pamantului!"
5. Domnul S-a coborat sa vada cetatea si turnul pe care-l zideau fiii oamenilor.
6. Si Domnul a zis: "Iata, ei sunt un singur popor si toti au aceeasi limba; si iata de ce s-au apucat; acum nimic nu i-ar impiedica sa faca tot ce si-au pus in gand.
7. Haidem! sa Ne coboram si sa le incurcam acolo limba, ca sa nu-si mai inteleaga vorba unii altora!"
8. Si Domnul i-a imprastiat de acolo pe toata fata pamantului; asa ca au incetat sa zideasca cetatea.
... (restul sunt detalii irelevante)

Ce au facut oamenii chiar asa de rau? De ce i-a pedepsit dumnezeu? Am mai primit ceva raspunsuri de genul "ei vroiau sa fie mai presus de dumnezeu" sau "ei vroiau sa ajunga in cer, alaturi de dumnezeu", raspunsuri complet eronate si cu putina logica putem sa ne dam seama de ce.

7 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

Plictiseala ce vrei. Iti dai seama ce plictisitor e sa fii Dumnezeu? Sa sti totul, sa poti sa faci orice si sa sa stai taota ziua sa te uiti la oameni pe Pamant. E logic ca dpa putin timp, plictiseala ajunge la cote imense. Ei bine atunci God incepe si pedepseste oamenii ( nu conteaza daca au facut sau nu ceva rau, e irelevant, oricum nu ai putea tu sa intelegi maretia si inteligenta zeului suprem).

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Frate,aceasta este un fel de pilda dupa parerea mea."Pilda"Turnului Babel este:
Niste oameni au venit dintr-un anumit loc(rasarit). Deci de acolo a pornit totul.Atunci au construit un turn dar au inlocuit materialele obisnuite cu altele mai diferite. Piatra/stanca=credinta.Smoala=necredinta,prihanirea.Deci si-au inlocuit credinta cu necredinta si neprihanirea cu prihana.
Acesti oameni au vrut sa se dea mari cu realizara lor, adica cu turnul.Aceasta fapta fiind mandria, o fapta rea.Atunci Dumnezeu a trimis pe Sfantul Sau Duh sa creeze mai multe limbi, Duhul Sfant actionand nu intr-o secunda ci in mai multi ani, secole.Intra pe www.stiintasitehnica.ro si gasesti dovada existentei limbii mama, de acum vreo cateva mii de ani.
Dumnezeu facand acest lucru pentru ca oamenii sa nu se mai inteleaga la a face rau.
Pace:D

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unii mor în picioare, alţii trăiesc în genunchi.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Decat sa ai barca si sa nu stii sa zbori, mai bine o bicicleta... da verde.

| unbaiatanonim a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce nu au facut la fel cand au trimis NASA astronauti in spatiu? Pe ei de ce i-a lasat sa treaca de cer si sa ajunga in spatiu? thinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce ai citat tu,este unul din pasajele biblice care probeaza,fara echivoc, ca scrierea respectiva a fost conceputa de oameni, la nivelul acela de intelegere a realitatilor, O divinitate, atotstiitoare nu putea sa gandeasca asa de prostesc pentru cum apreciem azi.Atunci cand vrei ca oamenii sa te preaslaveasca, nu le incurci limbile, decat daca nu gandesti.Gaia,nu mai ridica astfel de probleme, care nu fac decat sa-i determine pe habotnici sa-ti dea raspunsuri infantile.

| unbaiatanonim a răspuns:

Dumnezeu e un troll.