| DanionM a întrebat:

,,Fii pulbere sub paşii mamei tale, fiindcă raiul este acolo unde calcă paşii ei." (-proverb arab-) Pe lângă defectele pe care le pot transmite, părinţii au darul de a ne oferi din înţelepciunea lor de viaţă, indicându-ne, chiar şi nonverbal,,, pragul de sus" de care s-au lovit pentru a-l observa pe cel de jos. De ce apoape toţi copiii preferă să experimenteze pe pielea lor toate aceste greşeli, suportând consecinţele?

3 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

O mama trebuie sa isi educe copiii in spiritul crestin sa foloseasca puterea exemplului. Intotdeauna in spatele unui barbat puternic se afla o femeie puternica fie mama sau sotia.

| BlackSulphur a răspuns:

Din inconstienta, din prostie, din dorinta de a experimenta. Totusi, cea mai buna experienta o iei din practica, nu?

| GreenBubble a răspuns:

Pentru ca indiferent de parerile altora, nu ai de unde sa stii cum va fi un lucru pana nu il experimentezi.Asta ne indeamna pe toti sa invatam din propriile greseli si nu din ale altora.