| mentholinks a întrebat:

"Fiindcă* atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică." Luand-o logic daca Dumnezeu iubea atat de mult lumea o ierta, nu? In schimb, ce a facut? L-a trimis pe singurul Lui Fiu la moarte ca sa aiba motiv sa ierte lumea nu? Si ce e mai ciudat e ca nici macar nu iarta toata lumea ci doar pe cei care cred in Isus si fac ce a poruncit El, deci ce rost mai are faptul ca Isus a murit?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Iisus nu a murit, un zeu nu poate muri, plus ca imediat dupa asa zisa moarte trupeasca sa si dus in RAI, adevarat isi spun ca azi vei fi cu mine in imparatia domnului, plus ca dumnezeu a spus,
inainte de mine nu era nimeni si nici dupa mine nu va fi vreun mantuitor
dumnezeu putea ierta nu sa faca tot circul asta

suntserios
| suntserios a răspuns:

E doar o poveste care face religia mai dramatica

| xerxes1 a răspuns:

Care moarte?
Stia dinainte ca o sa invie a treia zi.
A cam trisat.

| bogdan324 a răspuns:

O intrebare de logica:
Daca El este omniprezent si omnipotent,inseamna ca el poate fi in mai multe locuri deodata si poate lua orice forma, corect?
Ei bine, daca El poate fi oriunde si in orice forma, atunci, oare cine era cu adevarat acel ''fiu''?

| Irinel15123532 a răspuns:

Dragul meu prieten, te rog, nu necinsti moartea Lui Hristos pe cruce. Dumnezeu te iubeste si te asteapta in continuare cu bratele deschise sa vii la El, dar nu iti bate joc de planul Lui si de dragostea Lui. Toti gresim si Dumnezeu intelege asta, dar vino la El, nu persista in neascultare pana ce inima ti se impietreste. Omul a calcat o porunca inaintea Lui si face raul in continuare si trebuia o jertfa de ispasire si cei care Il accepta pe Hristos primesc iertarea pe baza jertfei Lui, pe baza lucrarii Lui. Dar Dumnezeu spune ''Nu doresc moarte nimanui'' si Dumnezeu nu minte. El are iertarea pregatita si este gata sa o ofere oricui o doreste, Nu vrea cu nici un chip sa te respinga.

| suntserios a răspuns (pentru Irinel15123532):

Pe scurt, habar nu ai cum sa răspunzi la întrebare doar mai bagi putina propaganda

| gratargratar a răspuns:

Este o intrebare buna. Raspunzand direct la ea, putem spune ca (tot pe cale logica) iertarea nu era indeajuns.
Cu alte cuvinte, era nevoie de o schimbare structurala in om, schimbare pe care numai Fiul o putea efectua, un fel de a doua creatie a omului. Prin intrupare, Hristos a schimbat potentialitatea firii umane. Numai cei care il asuma pe Hristos au parte de aceasta potentialitate. Daca ar fi schimbat aceasta potentialitate pentru toti oamenii, indiferent de credinta sau necredinta in Fiul lui Dumnezeu, atunci ar fi incalcat libertatea noastra de alegere. Deci Fiul lui Dummnezeu este intruparea si masura Mantuirii pe care o da Dumnezeu celor ce cred in El, mantuire desavarsita.

| Uvox a răspuns:

Pe lângă drama inutilă? Ca sa va indatoreze, sa va ceara orice după si voi sa faceti orice in numele lui.

| Romanul86 a răspuns:

Dumnezeu face dreptate nu acte de pietate.