| Steregoi a întrebat:

Fosilele se formează doar dacă animalele sunt îngropate adânc și repede, înainte să aibă timp să putrezească si acest proces a avut loc in timpul potopului biblic. Existenta fosilelor este o dovada ca potopul biblic a avut loc. Ce puteti spune?

Răspuns Câştigător
| NGheorghe a răspuns:

De obicei folosim expresia "a arunca ceva în apă", sau "ceva este luat de apă". Acum, activitatea de a "îngropa animalele în apă" este o activitate foarte nerealistă.
Potopul a avut loc, iar povestiri despre el exista cam în toate culturile (chiar și în societăți foarte primitive). Versiunea biblică, cum că el s-ar datora depravarii, este exagerată.