| MG4Life a întrebat:

FUNDAAA! Va rog frumos

Cine imi poate spuna legatura dintre

1)Flora , zeita romana a florilor si primaverii si Florii , sarbatoarea Intrarii Domnului in Ierusalim

2)Rosalia si rusalii ?

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| ateu123 a răspuns:

Simplu mitologia crestina a luat multe din mitologia romana,horus = Iisus apropo mitologia crestina este compusa doar din sarbatori,traditii pagane a grecilor, romanilor, egiptenilor etc

3 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Nu este nici o legatura. Doar ca numim noi gresit, nu se zice "Rusalii" ci ziua Cincizecimii.
Mai multe citeste aici:

- Rusaliile (din latină rosalia) (corect Sarbatoarea Cincizecimii), cunoscute si drept Pogorârea (coborârea) Sfântului Duh, sunt o sărbătoare crestină importantă, prăznuită întotdeauna duminica, la 50 de zile după Pasti. De Rusalii este comemorată coborârea Sfântului Duh asupra ucenicilor lui Isus din Nazaret. Potrivit scrierilor Noului Testament (Faptele Apostolilor 2, 1-11) acest eveniment a avut loc în ziua rusaliilor evreiesti (Savuot), la 50 de zile de la învierea lui Isus din Nazaret. De aceea sărbătoarea crestină mai poartă denumirea de Cinzecime (în latină Pentecostes, în franceză Pentecôte, în germană Pfingsten, în maghiară Pünkösd etc.). La 50 de zile dupa Pasti, poporul roman serbeaza, timp de trei zile sau o saptamana (diferentieri zonale), Rusaliile. Acestea sint personaje feminine (cvasi)malefice a caror existenta se petrece mai ales in vazduh, vara si in padure. Similar Ielelor, cu care uneori sunt confundate, una dintre calitatile lor principale este dansul deosebit de frumos. Danseaza in aer sau pe pamint, noaptea, asezate in cerc, dar, daca sint zarite de un muritor sau daca, din greseala cineva calca pe locul pe care au dansat (acolo iarba este arsa), acesta se imbolnaveste foarte grav de o boala numita, in limbaj popular, "luat de Rusalii". Remediul magic-ritual impotriva acestor boli il ofereau, in sudul tarii si in Moldova, Calusarii. Rusalii, latina Rosalia = sarbatoarea trandafirilor, constind in depunerea de trandafiri - rosae - pe morminte; rusaliile - femei fabuloase din categoria Ielelor, in mitologia romaneasca, fiicele lui Rusalim imparat; potrivit credintei populare, Rusaliile le iau oamenilor mintile. Acest mit - sarbatoare pagina -, a fost suprapusa ulterior peste sarbatoarea crestina postpascala (Pascha rosata sau Domenica rosarum) a Cincizecimii si devenita Duminica Rusaliilor cind casele sint imbodobite cu ramuri verzi. Sarbatoarea este legata de abundenta vegetala a verii. Caderea Rusaliilor este un dans frenetic cu prabusiri in somn hipnotic, practicat in Duminica Rusaliilor de femeile romance din zona Timoc, insa acesta este considerat mai degraba un caz izolat de datina locala. In Dobrogea romanizata, era obiceiul trandafirilor Rosalia de la sfirsitul primaverii, sarbatoare tinuta de credinciosi in relatie directa cu pomenirile din cultul mortilor. Iele, fapturi feminine supranaturale intilnite in mitologia romaneasca, foarte raspindite in superstitii, carora nu li se poate stabili insa un profil precis, din cauza marii diversitati a variantelor folclorice. Totusi, cel mai frecvent, Ielele sint descrise ca niste fecioare zanatice, cu o mare putere de seductie si cu puteri magice Sarbatoarea Cincizecimii (ce corespunde cu pogorarea Duhului Sfant) e Biblica si nu trebuie confundata cu sarbatoarea Rusaliilor care e o sarbatoare vrajitoreasca pagana din cultura Romei antice. Rusaliile nu sunt Biblice. Rusaliile au fost introduse in crestinism si combinate cu Cincizecimea de catre cultele greco-catolic si ortodox. Aceste 2 culte si de asemenea si cultul romano-catolic (ce au origine comuna) au introdus in crestinism multe elemente vrajitoresti pagane. Cuvantul Rusalia provine din latinescul Rosalia insemnand "ghirlanda de trandafiri" si denumeste festivalul roman al trandafirilor asociat cu cultul mortilor. Rusaliile nu apar in textele originale ale Bibliei si nici in diferite traduceri ale Bibliei in latina, engleza, germana, italiana, franceza. Cuvantul Rusalii a fost combinat fraudulos cu sarbatoarea Biblica a Cincizecimii. Deci: Cincizecimea si pogorarea Duhului Sfant sunt Biblice si sunt diferite de sarbatoarea nebiblica a Rusaliilor.

- In acelasi mod evenimentul Biblic al intrarii Domnului Isus in Ierusalim a fost combinat fraudulos cu sarbatoarea vrajitoreasca pagana a Floriilor ce provine din cultura Romei antice. Sarbatoarea Floriilor semnifica inchinare la zeita Flora si nu trebuie confundata cu evenimentul Biblic al intrarii Domnului Isus in Ierusalim. Floriile nu apar in textele originale ale Bibliei si nici in diferite traduceri ale Bibliei in latina, engleza, germana, italiana, franceza.

| kamykaze88 a răspuns:

Dupa cum ai spus si tu aceasta sarbatoare vine de la romani niste pagani o sarbatoare pagana multumesc

| cristin a răspuns:

Nici o legatura sarbatorile crestine nu au nici olegatura cu cele pagane