| LibertateDeGandire a întrebat:

Furt din buzunarele noastre, intr-o țară in care sunt copii și bătrani care sufera de foame!? https://www.youtube.com/watch?v=LoIJO-28qKA

19 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

E bine ca oamenii vad si ca isi dau seama ca Dumnezeu nu este de acord cu tot ce face biserica.

| milan9 a răspuns:

Cele mai frumoase biserici sunt de fapt cele care sunt mai mici si mai modeste. De asta ar trebui sa tina cont mai marii Bisericii.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Esti tare observator da te intreb ce religie esti?

| LibertateDeGandire explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

,,Religia'' mea este credinta in Divin. restul ceea ce a inventat oamenii ( traditii,ritualuri,dogme,secte, religii, case de rugaciuni, etc.) toate,, contracost'' ...nu sunt decat tertipuri de manipulare! Sa te mai informez ceva : Divinitatea, aceea putere primordiala si indescriptibila( nu mos cu barba cum il descrie Daniel in biblie) exista fara indoiala si nu are nevoie de nimic ritualic, traditional sau dogmatic, pentru A FI! Bineinteles ca pentru a ajunge la aceste convingeri trebuie sa te informezi, nu sa urmezi turma fara sa te intrebi care este rostul tau in lume! Fii fericit de acest DAR dat de Divin : viata! Ciao!

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru LibertateDeGandire):

Divin- este ceva ce nu cunosti si oare te-ai intrebat e sfant lucrul acela? Si eu nu imi imaginez mos cand spun Dumnezeu, Spunem daca ai apasare cateoda asa pe frunte si gandesti mai diferit, Du-te si te spovedeste si sa vezi tu Divin ce bine te simti ca esti in cursa vrajmasului cum am fost eu.

| LibertateDeGandire explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Ok.Tu cunosti? si daca afirmi ca,cunosti,de unde si cum ai descoperit ceea ce inseamna Divin? prin ce ti s-a,, explicat" de catre altii? Tu dupa capacitatea ta de discernere si prin constiinta proprie, ai descoperit ceva? E timpul sa-ti revizuiesti,, valorile"care ti le-au implementat altii! ai capacitatea asta, de ce nu ti-o folosesti?

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru LibertateDeGandire):

Nu mi sa explicat de catre altii, singur am aflat, am descoperit ca exista Satan si Dumnezeu si 3 ani am fost inselat de diavol si in urma cu 2 zile i-am vazut lucrarea aia draceasca fara sa imi dau seama si tu esti in plasa si nu iti dai seama, atata iti spun daca ai dureri de spate, si simti ca parca te apasa pe frunte si simti ca gandesti altfel. nu mai face vei avea vedeni ca mine ca nu le mai am ca am oprit tot. Dar sincer iti spun Biblia e cuvantul lui Dumnezeu, daca continui sa folosesc necurat o sa am vedenile in continuare, eu n-am stiutca se poate sa ai si vedeni, din cauza asta intelegi si m-am speriat,

| LibertateDeGandire explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Diavoul,satani,demoni si alte bazaconii au fost inventate pentru a infricosa plebea si ai conduce catre,,refugiul"religiilor,sectelor,etc. Daca un copil este infricosat ca sub patut este un drac si nu trebuie sa se dea jos din pat, acel copil va fi inmarmurit de frica,DAR daca i se v-a arata si demonstra ca sub pat nu este ABSOLUT NIMIC si nimeni,acel copil va fi eliberat de FRICA! Asa si ci cei infricosati de diavolii parosi si cu coarne,inventii a vechilor popi... orice om rational va privi viata asa cum este,si va multumii Divinitatii de fiecare clipa daruita,va fi un om LIBER,ceilalti ( ca tine ) infricosati de superstitii si dogme,vor traii o viata sinistra,fiindca omul este ceea ce gandeste! Te gandesti la draci,ei vor,,aparea„in viata ta,prin autosugestia pe care ti-ai format-o. ELIBEREAZA-TE,nu este tarziu. Daca biblia este cuvantul lui Dumnezeu ( Yahwe,Adonai,Eli,Sabaoth,etc.) cum iti inchipui ce poate fi schimbator? Adevarata Divinitate nu se schimba dupa om,NICIODATA! sunt baliverne inventate de salbaticii evrei care habar nu aveau ce forma are pamantul! Ei stropeau cu sange prostimea, faceau jertfe, cerazand ca astfel suynt mai aproape de zeul lor, Chiar biblia descrie cu detatlii acestea! sau nu stiai? daca nu stiai acestea ti le indic eu foarte clar si deslusit! las popii, si dezvoltati capacitatile cu care te-a inzestrat adevarata Divinitate a universuluui pe care inca nu avem capacitatea sa o deslusim in totaloitate!

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru LibertateDeGandire):

Rapundem la urmatoarea intrebare, 1 Exista necunoscutul? 2 nu am vazut draci sau oameni sau fantome, sau ce iti mai imaginezi tu, 3 am analizat de 3 ori ceea ce s-a intamplat ca sa nu cred ca am innebunit intelegi, am crezut prima data ca nu vad bine ceea ce vad.

| LibertateDeGandire explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Vrei raspunsuri? informeaza-te si din carti,nu de la popi,ritualuri,traditii,secte, religii, dogme, etc.
Te ajut. citeste aceasta carte, online; iti va deschide mintea (cred) http://www.slideshare.net/......entuluitau

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru LibertateDeGandire):

Dragu meu eu stiu raspunsul si stiu din toate domenile dar cand vine vorba de religie sunt primitiv, in rest sunt modern si la zi.

| LibertateDeGandire explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

In,,imensa``ta cunoastere, ce ai vrut sa spui cu denumirea: lucrare draceasca? de unde ti-ai insusit asemenea termeni si in ce consta?(mai ales ca afirmi ca esti primitiv in religie)

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru LibertateDeGandire):

Pai hai sa iti spun drac=diavol=dracesc= draceasca=, Din propriul meu experiment, am vrut sa spun, dar am spus pe acent din Maramures se zice drac, ca nu in toata tara sunt acentele la fel.

| LibertateDeGandire explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Nu ai raspuns! Ce inseamna drac pentru tine?

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru LibertateDeGandire):

Drac = Diavol asta inseamna

| LibertateDeGandire explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Ce este? cum arata? L-ai vazut? sau https://www.youtube.com/watch?v=8hVVYiCoENA

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru LibertateDeGandire):

Nu am vazut da mi-a intrat in cursa laughing si in chip nevazut l-am prins.voi vil imaginati cu coarne si demonii si tot ce ati vazut nu e chiar asa

| LibertateDeGandire explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Ti-a intrat in cursa? da ce draq, e sobolan? In chip nevazut? ba da'ce termen bisericesc ai bagat! genu asta de interpretari tine la babe si mosi care-si julesc genunchii in jurul sandramalelor mistice numite biserici, NU cuiva care traieste cu adevarat in sec.XXI! Apropo' ai facut cumva vreo plimbare cu masina timpului?

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru LibertateDeGandire):

Auzi ma gandesti prea mult, daca n-ai inteles iti recomand tie masina timpului ca eu inteleg si daca tot ai venit cu ideaa du-te in sex XXI si invata, Si plus de asta nu suntem la fel toti ortodoxi cat ma duc eu la biserica sa ma gandesc cand am fost ultima data acum 3 ani, Si invata termeni bisericesti sa nu ai nevoie de masina timpului.