| Mădă0611 a întrebat:

Gata, m-am semi enervat, semi-semi-semi-de-tot-enervat, adica deloc laughing. Vad ca peste tot unde se cearta lumea pe teism sau ateism, crestinism mai mult, ca romanii nu stiu de teism, dar stiu ca ateismul e cu dracu, se aminteste de credinta ateilor in big-bang. Io nu stiu sa scrie pe undeva ca ateismul presupune musai credinta in nu stiu ce, atheos inseamna doar fara zeu; nu cred in big-bang, nu ma prea intereseaza cum a aparut sau de ce exista lumea, dar stiu ca zeii venerati de oameni nu exista. Acum sa trec la ceilalti, teisti. Il credeti pe dumnezeu prost? V-a cerut sa credeti in el si sa va iubiti aproapele. Il iubiti ca pe voi insiva? Daca nu, de ce? V-ati gandit vreodata ca daca dumnezeu e in tot si toate, facand rau cuiva, ii faceti lui? Presupun ca aveti pe cineva la care tineti cel mai mult, cum va simtiti cand cineva raneste acea persoana? Dar daca persoana care o raneste va e la fel de draga?

26 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Tu vrei sa spui la un moment dat ca El este in tot si toate, si este si in rau? Daca da, o sa iti explic.

| Mădă0611 explică (pentru DoarBogdan):

Nu m-am gandit la rau in sensul in care zici tu, pentru ca, asa cum ziceam mai sus, raul e doar perceptie, subiectiva.

| Fatamuntilor a răspuns:

Mada,atata timp cat,, lupta'' se da pe net, eu zic ca e de bine...ca daca era sa o facem pe campul de lupta ne algeam cu capete sparte, dinti lipsa, smulgerea podoabei capilare.
Nu mi-a cerut nimeni sa-mi iubesc aproapele, o fac ca asa simt.Ma straduesc cat pot sa nu fac rau, nu spun ca nu m-am gandit la razbunare, dar nu am trecut la fapte!
Mi s-a facut rau... am plans, am rabufnit, si am incercat sa iert!
Nu crezi ca exista om cu adevarat fericit?

| Mădă0611 explică (pentru Fatamuntilor):

De asta nu m-am enervat, mi se par chiar amuzante discutiile pe net laughing, dar sunt unii dus cu pluta si duc online-ul offline, ca de exemplu unu l-a omorat pe altul ca i-a dat unfriend pe facebook, asta ca exemplu.

Fericire de durata nu exista, in rest, toti avem momente in care suntem fericiti sau foarte fericiti. Ce e cu intrebarea asta?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Mădă0611):

Zicem ca omul fericit nu este ranit....si nu raneste pentru ca totul e,, roz'' pentru ei!

| Mădă0611 explică (pentru Fatamuntilor):

Raneste, pentru ca binele si raul sunt doar perceptii, subiective, "drumul spre iad e pavat cu intentii bune".

| sublime89 a răspuns:

Si eu m-am semi-enervat de vreo 3 ani de cand am ales sa activez pe site-ul asta. laughing Eu pana atunci nu am dezbatut deloc pe net cu niciun crestin, si nici in viata reala, sau prea putin.
E simplu de ce teistii sunt atat de convinsi ca ateii cred in big bang. Ei ii vad pe atei drept adeptii stiintei, iar teoria stiintifica actuala despre aparitia universului este big bang-ul, asa ca teistii presupun automat ca nu poti sa fii ateu fara sa crezi in asta. Ei vad big bang-ul ca pe un fel de anti-dumnezeu, ca sa spunem asa. Daca crezi in big bang, e musai sa nu crezi in varianta biblica a creatiei, deci nici in d-zeu. Normal ca sunt si acei teisti care il plaseaza convenabil pe zeu chiar in "spatele" big bangului, drept cauza declansatoare. Dar ei sunt o alta categorie, mai adaptata cat de cat descoperirilor stiintifice.
Si mie mi se pare de ajuns sa nu crezi in zeii inventati si venerati de oameni pentru a te numi ateu. Unii spun ca nu e asa, ca ateii resping existenta oricarui creator, chiar nevenerat vreodata. Dar cum niciun om nu crede in acel zeu nevenarat, inclusiv teistii, atunci inseamna ca toti am putea intra in aceeasi oala? Cum ai putea sa nu fii ateu atunci cand nici macar nu ai vreo idee in legatura cu posibilul creator care ar exista? Sa crezi doar asa in "ceva", cum spun unii, doar de dragul de a crede? Mi se pare o prostie. Si acel "ceva" ar putea pana la urma sa fie orice, nu neaparat un creator sau zeu. Cu totii credem in ceva, daca e s-o luam cu sensul asta. Eu cred in univers. Sau asta nu se pune? Nu se pune sa cred in tot ce exista si il pot vedea cu ochii mei, ci doar sa cred in ceva care nu se arata niciodata? E buna logica asta laughing

| Mădă0611 explică (pentru sublime89):

Credinta mea e cam la fel, si "panteism" e cea mai apropiata denumire, sau poate e corecta si nu au inteles-o altii. laughing Dumnezeu e in tot si toate, e natura, materia si energia, e legile fizicii. "Who are you who live in all these many forms? You're death that captures all. You, too, are the source of all that's gonna be born. You're glory, merci, peace, truth. You give calm a spirit, understanding, courage, the contented heart." The thin red line.

| sublime89 a răspuns (pentru Mădă0611):

Si iti place sa-i spui "Dumnezeu"? Sa folosesti cuvantul asta? Pana la urma e doar un cuvant prin care incerci sa spui ceva, dar eu cred ca ar fi indicat sa se foloseasca altceva, sau poate chiar sa se inventeze un nou cuvant cu ocazia asta laughing Stii cum e, cand spui "dumnezeu", oamenii imediat si sar la concluzii, si au impresia ca stiu despre ce e vorba, mai ales teistii. Imediat il asociaza cu zeul personal in care cred ei.

| Mădă0611 explică (pentru sublime89):

De asta si folosesc "dumnezeu", ca sa nu se atace sau apere cand aud "ateu" si ca sa le pot spune cum e dumnezeu. Eu vorbesc despre al meu, dar folosind termenul respectiv, sunt atenti, deschisi, calmi.

| sublime89 a răspuns (pentru Mădă0611):

Da, poate ca e o tactica buna. Ai reusit sa convingi pana acum ceva teisti sa creada in "dumnezeul" tau, si sa renunte la al lor?hee hee

| Mădă0611 explică (pentru sublime89):

Nu trebuie sa creada in al meu, le-as cere prea mult, plus ca ar trebui sa renunte la confortul psihic (credinta in suflet, iubire, rai, salvator, s.a.m.d.), ci doar sa fie cat de putin rai pot cu celelalte forme de viata, printre care si oamenii.

| drutzix a răspuns:

Te-ai suparat rau? laughing
Bine zis despre ateism. Ateismul nu este o ideologie cu dogme sau alte tampenii. Atat timp cat nu crezi in zei esti ateu. Poti fi ateu si sa crezi ca gravitatia este cauzata de pitici care incearca sa tina totul lipit de pamant.
Eu nu inteleg de ce majoritatea crestinilor nu citesc Biblia. Eu daca as crede ca o carte a fost scrisa de creatorul universului atunci as citi cartea respectiva nu doar o data.

| Mădă0611 explică (pentru drutzix):

Asta cu piticii n-o stiam, dar stiu ca ateii mananca bebelusi. don't tell anyone

| drutzix a răspuns (pentru Mădă0611):

Mi-a venit pe moment, nu mai dezvalui si tu secretele ateilor pe TPU laughing

| 6684464 a răspuns:

Dar de ce nu te sinucizi? Daca viata nu inseamna nimic, daca nu vrei sa stii cum au aparut lucrurile si incotro se indreapta, de ce? Ce rost are sa traiesti daca traiesti degeaba? Daca oricum existenta ta(ca om) dispare si nu mai conteaza decat, POATE pentru buruieni, viermi, etc...

| Mădă0611 explică (pentru 6684464):

Sper sa vad cum dispar unele religii, asa ca astept.

| 6684464 a răspuns (pentru Mădă0611):

"Unele", adica ceva anume, sau oricare? In orice caz... trist, foarte trist... sad
Daca tot nu crezi ca exista viata dupa moarte fa-te presedinte sau ceva ce poate schimba in bine aceasta viata, unica, pe care o ai... Pe a ta si nu numai, sa ramai in istorie sa se aminteasca de tine din cand in cand macar..., ca altfel, nu esti mai presus ca un caine domestic(comparativ cu anumite societati, desigur).

| DarkAndDreary a răspuns (pentru 6684464):

Tot timpul aud "Dacă nu crezi în Dumnezeu, de ce mai trăiești?"
De ce aș vrea să venerez un zeu toată viața? De ce să nu-mi trăiesc viața cum îmi place fără să-mi fie frică că Dumnezeu cel bun și iubitor mă va arunca în iad pentru eternitate?

| 6684464 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Pentru ca daca nu faci o schimbare pentru binele viitoarelor generatii, traiesti degeaba si esti mai folositoare moarta decat vie.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru 6684464):

Ce legătură are?
Nu poți fi o persoană bună fără vreun dumnezeu?

| Mădă0611 explică (pentru 6684464):

Unele, adica cele care exista acum, ca sigur o sa apara altele, oamenii nu pot trai fara speranta.
Un caine domestic e mai bun decat majoritatea oamenilor, de fapt toate animalele, domestice sau nu, dau clasa majoritatii oamenilor.

| Mădă0611 explică (pentru 6684464):

Si ce bine faci tu viitoarelor generatii?

| 6684464 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

"Ce legatura are" cu ce?
Ba sigur ca da. Am spus eu ca nu? Depinde si din ce intelegi a fi buna, pentru ca daca esti buna nu inseamna numai a nu face rau.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru 6684464):

laughing Eu ma intreb cati dintre voi v-ati arunca de la etaj daca am stii toti sigur ca nu exista ceva ca Dumnezeu. Majoritatea dintre voi nu ati avea motiv sa traiti. Asta da chestie interesanta.

| 6684464 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Ce prostie laughing. Ioan 3:16.