| anonim_4396 a întrebat:

Geneza 2:7 - "...si astfel omul s-a facut un suflet viu". Este aici un pleonasm? Poate exista si suflet mort?

37 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Da. Omul este sufletul, deci când moare e suflet mort, nu merge în alta parte. Ezechiel 18:4

| RAY a răspuns:

Domnul Dumnezeu a făcut pe om din ţărâna* pământului, i-a** suflat în nări† suflare de viaţă, şi omul s-a făcut†† astfel un suflet viu.

era un corp fara suflet adam si iahve ia suflat un suflet simplu

| T0T a răspuns:

În sens metaforic, da.

| milan9 a răspuns:

Omul nu e doar suflet! Sufletul NU ÎNCETEAZĂ niciodată să existe!

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB:  ei bine, iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| Clorox a răspuns:

Nu este pleonasm!

| sabin89 a răspuns (pentru Clorox):

De ce nu? Lumea zice ca sufletul e nemuritor, deci nu poate fi decat viu

| Clorox a răspuns (pentru sabin89):

Sufletul poate sa moara

| VelaJohnny a răspuns:

JesseH ti-a argumentat foarte frumos. Eu doar as mai adauga Ezechiel 18:4, 20 unde spune ca sufletulele pacatoase mor.

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Domnul Dumnezeu a făcut pe om din ţărâna* pământului, i-a** suflat în nări† suflare de viaţă, şi omul s-a făcut†† astfel un suflet viu.

| sabin89 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Pai Jesseh incepe cu un "Da". Deci la intrebarea mea "Este un pleonasm?" ea zice "Da".

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

Geneza 2:7 din NWT big grin „Şi Iehova Dumnezeu l-a făcut pe om din ţărâna pământului, i-a suflat în nări suflare de viaţă şi omul a devenit un suflet viu. "

Conform cu Geneza 1:24, si animalele sunt suflete, doar NWT traduce prin „suflete", uite textul ebraic din Geneza 1:24

וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים תֹּוצֵא הָאָרֶץ נֶפֶשׁ חַיָּה לְמִינָהּ בְּהֵמָה וָרֶמֶשׂ וְחַיְתֹו־אֶרֶץ לְמִינָהּ וַיְהִי־כֵן׃

doar baga-l la Google Translate.winking

| VelaJohnny a răspuns (pentru sabin89):

Ai pus doua intrebari, ultima „Poate exista si suflet mort?", si cu siguranta s-a referit la asta.winking

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Iahve il da suflet la adam in acel verset, nu ne putem baza doar pe un verset

Facerea omului
4 Iată* istoria cerurilor şi a pământului, când au fost făcute.
* Gen 1:1; Ps 90:1; Ps 90:2;
5 În ziua când a făcut Domnul Dumnezeu un pământ şi ceruri, nu era încă pe pământ niciun copăcel* de câmp şi nicio iarbă de pe câmp nu încolţea încă, fiindcă Domnul Dumnezeu nu dăduse încă ploaie** pe pământ şi nu era niciun om ca să lucreze† pământul.
* Gen 1:12; Ps 104:14; ** Iov 38:26-28; Iov 38:11; Iov 38:9; † Gen 3:23;
6 Ci un abur se ridica de pe pământ şi uda toată faţa pământului.
7 Domnul Dumnezeu a făcut pe om din ţărâna* pământului, i-a** suflat în nări† suflare de viaţă, şi omul s-a făcut†† astfel un suflet viu.
* Gen 3:19; Gen 3:23; Ps 103:14; Ecl 12:7; Isa 64:8; 1 Cor 15:47; ** Iov 33:4; Fapte 17:25; † Gen 7:22; Isa 2:22; †† 1 Cor 15:45;
Raiul
8 Apoi, Domnul Dumnezeu a sădit o grădină* în Eden**, spre răsărit†, şi a pus†† acolo pe omul pe care-l întocmise.
* Gen 13:10; Isa 51:3; Ezec 28:13; Ioel 2:3; ** Gen 3:24; † Gen 4:16; 2 Imp 19:12; Ezec 27:23; †† Gen 2:15;
9 Domnul Dumnezeu a făcut să răsară din pământ tot felul* de pomi, plăcuţi la vedere şi buni la mâncare şi pomul** vieţii în mijlocul grădinii şi pomul† cunoştinţei binelui şi răului.
* Ezec 31:8; ** Gen 3:22; Prov 3:18; Prov 11:30; Apoc 2:7; Apoc 22:2; Apoc 22:14; † Gen 2:17;
10 Un râu ieşea din Eden şi uda grădina, şi de acolo se împărţea şi se făcea patru braţe.
11 Numele celui dintâi este Pison; el înconjoară toată* ţara Havila, unde se găseşte aur.
* Gen 25:18;
12 Aurul din ţara aceasta este bun; acolo se găseşte şi bedelion* şi piatră de onix.
* Num 11:7;
13 Numele râului al doilea este Ghihon; el înconjoară toată ţara Cuş.
14 Numele celui de al treilea este* Hidechel1. El curge la răsăritul Asiriei. Al patrulea râu este Eufratul.
* Dan 10:4;
15 Domnul Dumnezeu a luat pe om şi l-a aşezat* în grădina Edenului ca s-o lucreze şi s-o păzească.
* Gen 2:8;
16 Domnul Dumnezeu a dat omului porunca aceasta: „Poţi să mănânci după plăcere din orice pom din grădină,
17 dar* din pomul cunoştinţei binelui şi răului să** nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri† negreşit."

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Și Domnul a spus: Țara a ieșit, sufletul celor vii, în dreapta țării și podgoria, și viața țării pentru dreapta ei, și așa a fost.

| NGheorghe a răspuns:

... si omul a început sa "funcționeze".
Exista televizoare care funcționează cât si televizoare care nu au funcționat niciodata?
Televizor stricat = pleonasm!
Sau : Televizor nefunctional = alt pleonasm!
Vezi cum tu știi esența dar te împiedici in detalii. Partea ce îmi place mie ( omul creat sa fie stăpân peste flora si fauna, nicidecum peste semenul sau ) ii faină pentru ca reduce religia la psihologie aplicată, adică religia este știință ce se ocupa cu legile sufletului. In schimb, a doua versiune a Genezei, partea cu Adam care greșește si tu plătești pentru greșeală lui... este cam tâmpită. Șerpi vorbitori - fabule; afli in ultima carte: Apocalipsa, ca șarpele din prima carte: Geneza, este satana - nașpa rău. Porunca era: dacă mănânci mori in ziua respectiva... si Adam a trăit mai mult ca toți!, D-zeu devine măcelar si croitor de le face haine sa nu li se vadă fundu - alta tâmpenie. Iar pe tine te deranjează ca eu nu cred aceasta gigantica aberației care este si inutila pe deasupra.
Ca geneza este alcătuită din doua mituri diferite, nu o zic eu ci Eliade.
Ca primul mit este foarte corect si util, nu o zic eu, Pavlov a luat premiul Nobel pentru ca a studiat si rezumat același comportament instinctual.
Asta e, Biblia conține minciuni, dar si explicați extrem de corecte; si utile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pt ca la atata iau dus capu pe aia care au scris asta. Crezi ca au facut ctc si iso standard dupa cineva sa vada daca chiar are sens ce au scris acolo?

| Florin9Florin9 a răspuns:

Da poate exista, poate ai auzit de expresia,, moartea a2a ''(din Biblie) prima moarte este cea a trupului (pe care toți o vom,, experimenta' ' la un moment dat (moartea trupului este despărțirea sufletului de trup). Moartea a2a este moartea sufletului (despărțirea sufletului de Dumnezeu, iadul) pe care doar anumite persoane o vor experimenta. Sufletul este mort când este despărțit de Dumnezeu (oamenii pot avea trupul viu dar sufletul mort (dacă îl resping pe Dumnezeu).

| anonim_4396 explică (pentru Florin9Florin9):

"despărțirea sufletului de Dumnezeu, iadul"
Daca Yehova a creat tot ce exista in jurul nostru inseamna ca a creat si iadul. Explicatia mea pentru asa o prostie biblica este ca dupa ce a creat iadul Yehova a facut o afacere cu "diavolul" sa-i trimita suflete pacatoase ca altfel nu-mi imaginez de ce Yehova cel atot-iubitor si drept ar trimite suflete in chinul vesnic.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oamenii aleg dacă vor să stea departe de Dumnezeu (sau lângă El). Dumnezeu nu trimite pe nimeni în iad, oamenii aleg să meargă acolo (din dorința lor de a sta departe de Dumnezeu).

| Holiday a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Pe principiul "ma pupi in fund, sau mori!". Foarte logic...

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Tu chiar habar nu ai de biblie fugi si citeste geneza, iahve a suflat un suflet lui adam ca abia ce l-a creat din pamant galben, explicatia ta nu are legatura cu geneza, evrei nu mergeau in nici un iad si rai, nici unde nu scrie in biblie ce afirmi acolo

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Iahve nu a creat nici un iad nici un rai, satanel e un inger cate testeaza credinta

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Stiu si eu ca Yehova n-a creat nimic. Incercam sa-i dau o explicatie "mai pe limba lui".
Si "satanel" nu are absolut nicio legatura cu biblia sau cu evreii. Satan era un Zeu venerat in toate religiile pagane antice iar crestinismul a avut grija sa-l transforme in bau-bau sa faca lumea sa se teama de el si eventual de zei. De asemenea evreii si-au presentat zeul inventat de ei ca fiind in opozitie cu imaginea lui Satan inventata de ei astfel incat oamenii sa se roage ca niste sclavi fricosi la Yehova.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi si imaginez iahve dupa ce a facut un om din lut tia amintit stai ca ceva e gresit asta e uscat hai sa suflu pe el sa-i dau viata, astfel adam a devenit adam dupa ce iahve a suflat pe el

| anonim_4396 explică (pentru Florin9Florin9):

Ce vorbesti bre. Pai si atunci de ce mai exista "judecata"? Nu Yehova ii judeca pe oameni si-i trimite in iad sau rai? Daca ar fi cum zici tu s-ar duce cine vrea unde vrea indiferent de ce a facut.

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Povesti idioate.
In orice caz, mitul asta al lui Adam nu este inventia bibliei. Evreii s-au inspirat din mitologia egipteana cand au nascocit povestea asta cu Adam si Eva.
https://www.tpu.ro/......i-departe/
Biblia a furat din paganismul antic o gramada de personaje si concepte, inclusiv rastignirea, moartea si invierea, mitul celor 3 magi, potopul etc. Ideea este ca in paganism toate acestea sunt *alegorii spirituale* care au o semnificatie mai profunda, dar crestinii chiar iau de-a buna tot ce scrie in biblie de parca s-a intamplat cu adevarat.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Prin faptele de pe pământ au dat de înțeles dacă vor să fie lângă Dumnezeu sau departe de El.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Holiday):

Pe principiul :alege dacă vrei să fi lângă Mine sau departe de Mine.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

M-am referit în perspectiva Noului Testament, greșeala mea...

| sabin89 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

"(oamenii pot avea trupul viu dar sufletul mort (dacă îl resping pe Dumnezeu)."
Deci toti userii astia pe aici care il resping pe Dumnezeu au suflet mort?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru sabin89):

Da... Dar e decizia lor dacă îl lasă așa până la moartea trupului sau îi schimbă starea... Câtă vreme trupul trăiește Dumnezeu îi ține mâna întinsă acelei persoane.

| AndreiM77 a răspuns:

In biblie termenul suflet este redat de prin cuvantul ebraic nephesh si termenul grecesc psykhe.
In versetul spus de tine observam ca nu se spune că omului i-a fost dat un suflet, ci se spune că el a devenit un suflet, o fiinţă vie. Nephesh si psykhe inseamna literalmete o fiinta vie, nu un suflet care este separat de omul material.

| sabin89 a răspuns (pentru AndreiM77):

Bun, si nu era suficient sa zica "...si astfel omul a devenit un nephesh/suflet"? De ce mai trebuia si "viu"? Ca doar se intelegea. Nu era sa-l fi facut direct mort.

| AndreiM77 a răspuns (pentru sabin89):

Deci, cum am spus, nephesh/suflet=suflet=fiinta (fie el animal sau om), dar inseamna ca e si fiu, poti spune foarte simplu si suflet mort, adica fiinta moarta.

| AdiTorrent7 a răspuns:

Cuvantul "suflet" are in Biblie cel putin 3 sensuri. Se refera atat la partea nemuritoare cat si doar la trup.

| JesseH a răspuns:

Da.

Geneza 12:13 „Și sufletul meu să trăiască..."
Psalmii 33:19 „ca să le scape sufletul de la moarte"
Psalmii 66:9 „El ne-a păstrat sufletul cu viață"
Psalmii 94:17 „Curând ar fi sufletul meu în tăcerea morții"
Isaia 10:18 „Va arde trup și suflet"
Ezechiel 18:4 „sufletul care păcătuiește, acela va muri"
Ezechiel 18:27 „își va păstra sufletul viu"
Matei 10:28 „Temeți-vă de Cel ce poate să piardă și sufletul și trupul, în gheenă"