| TrăieşteClipa a întrebat:

Geneza 6:2 "fiii lui Dumnezeu au văzut că fetele oamenilor erau frumoase şi din toate şi-au luat de neveste pe acelea pe care şi le-au ales. "

Cum ramane cu fiul unic?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Isus a fost prima persoana creata direct de Dumnezeu, apoi toate celelalte lucruril le-au creat impreuna.De aceea in Geneza1:26 se spune,, sa facem chip dupa asemanarea noastra,, pentru ca Isus a colaborat cu Dumnezeu.Proverbe8:30,31,Coloseni1:15-17

6 răspunsuri:
| mariamot a răspuns:

Se refera la creatia Lui Dumnezeu! Si noi suntem fiii Lui!

| TrăieşteClipa explică (pentru mariamot):

Ficele oamenilor nu erau si ele fice ale lui Dumnezeu?
Si cu uriasii care s-au nascut din aceste uniuni cum o mai interpretam?

| fllu07 a răspuns:

Biblia arata ca Isus a fost singurul creat in mod direct de Dumnezeu.
de aceea ii spune fiul unic nascut.
apoi restul ingerilor, si oamenii, au fost creati in colaborare cu Isus.
Se poate dovedi cu citate biblice.

| milan9 a răspuns:

Mantuitorul nu este creatie. El este Creatorul. Iată pe Dumnezeu Fiul prezentat ca şi CREATOR: thinking

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL (Hristos) ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

,, Eu si Tatăl meu una suntem" a spus-o chiar Fiul lui Dumnezeu.
Si din context se pare ca toti au inteles ca s-a recunoscut a fi una cu Dumnezeu!

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia (Mica) 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

| TrăieşteClipa explică (pentru danay72):

Am apreciat intotdeauna modul delicat in care iti prezinti opiniile.Eu nu reusesc.
Siteul acesta este un fel de gradina zoologica unde intalnesti toate speciile din univers, si cateodata trebuie sa pui la punct pe cineva.

| NuAmNumeStraniu a răspuns:

Salut jun