| ilivici a întrebat:

1Corinteni 11:10 - "De aceea, femeia, din pricina ingerilor, trebuie sa aiba pe cap un semn al stapanirii ei". Din cate stiti, o buna parte din femeile din bisericile neo-protestante poarta batic pe cap. Iar motivatia care sta la baza acestui gest "plin de evlavie" este cea prezentata in versetul cu pricina. Zilele trecute am aflat si eu de ce din pricina ingerilor femeia trebuie sa poarte un batic pe cap, si sa stiti ca am ras cu pofta minute in sir. Problema e ca demult, la inceputul "civilizatiei biblice", "fiii lui Dumnezeu (adica ingerii) au văzut că fetele oamenilor erau frumoase; şi din toate şi-au luat de neveste pe acelea pe care şi le-au ales" (Geneza 6:2). Lucrul acesta nu i-a fost deloc pe plac Domnului Yahveh, si de aceea, a hotarat sa trimita potopul peste fiii oamenilor. Dupa potop, slujitorii Domnului Yahveh au luat hotararea ca de acum inainte toate femeile sa-si acopere capul, ca NU CUMVA SA FIE ASTFEL VAZUTE DE CATRE INGERI SI SA REPREZINTE O ISPITA PENTRU EI, ca NU CUMVA SA LE TREACA DIN NOU ACESTORA PRIN CAP SA SE IMPREUNEZE CU FIICELE OAMENILOR, SI ASTFEL SA PROVOACE MANIA DOMNULUI YAHVEH!
Crestinelor fara batic, nu va este frica ca o sa atrageti mania lui Dumnezeu atunci cand un inger o sa fie sedus de capul vostru descoperit si o sa va ia de nevasta?

6 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

rolling on the floor
Cand vreau sa rad copios, intru pe TPU, sectiunea Religie.

NOname
| NOname a răspuns:

Http://i.imgur.com/6sqSqyI.jpg

Un cârnaţ? :>

https://www.facebook.com/....../photo.php

| danay72 a răspuns:

1corinteni11:3-16 arata actiunea, cadrul si motivele pentru care o femeie trebuie sa isi acopere capul.

| Mădă0611 a răspuns:

Pai de ce crezi ca nu toate femeile poata batic? Sa fim seriosi, ingerii sunt ingeri, "barbatii e porci"; daca ai fi femeie, ce ai vrea, un inger sau un porc? laughing

| Lizzu a răspuns:

Prefer un inger decat un barbat.

Asta daca exista laughing) asa ca...la naiba cu baticulwinking

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Contextul acestui verset arată motivul pentru care trebuie să aibă femeia uneori capul acoperit: aşa se demonstreză supunere faţă de principiul autorităţii stabilite de Dumnezeu pentru creaturile sale.
(copiii sunt sub autoritatea părinţilor, soţia sub autoritatea soţului, soţul sub autoritatea lui Cristos şi Cristos sub autoritatea lui Dumnezeu)

Atunci când femeia respectă acest principiu recunoscând că bărbatului i sau încredinţat unele responsabilităţi ea oferă un bun exemplu îngerilor care, deşi sunt creaturi mult superioare oamenilor, trebuie şi ei la rândul lor să demonstreză supunere faţă de Dumnezeu în calitate de Creator.