| Jardelin a întrebat:

Germania face presiuni ca emigrantii africani sa fie repartizati tuturor celor 28 de tari membre UE. Romaniei i-ar reveni in aceste conditii vreo 50.000.

Problema pe care o vad eu, este ca cei 50.000 sunt musulmani, iar intre ei sunt sigur ca vor fi si musulmani radicalizati, fanatizati dispusi la momentul si in situatia potrivite sa (se) moare pentru ideile lor.

Daca Germania se impune iar celelalte tari vor fi fortate sa primeasca emigranti, cum credeti ca vor evolua lucrurile din punct de vedere religios in Romania dupa adoptarea celor 50.000 de musulmani si dupa agitatia jihadista pe care o vor face?

Cu ce raspunzi, sau cum raspunzi, unui grup etnic de alta credinta propasit in Romania, care devine din ce in ce mai vocal si mai impulsiv?

26 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

"Agitatia jihadista pe care o vor face" - tu ai citit ce ai scris mai inainte? Crezi ca aia de bine fug de-acolo sau ca sa scape de lipsuri si de cretinii cu Allah Akhbar! in cap si tarite in rest? Bine, ca sa fie tacimul complet as modifica legea si i-as pune sa isi aleaga orice alta confesiune si sa se converteasca inainte de a le da azil...

| Jardelin explică (pentru KodrutZ):

Ce naiv esti! Asa crezi tu ca astia au trecut Mediterana cu vaporul ca sa fuga de extremistii musulmani?!

Referitor la extremisti, pentru stiinta ta, in mediile europene se dau ca certe informatii potrifit carora ISIS a penetrat deja Europa, si ghici in ce fel? Ai ghicit, o data cu vapoarele de emigranti care au tranversat si tranverseaza inca Mediterana.

| KodrutZ a răspuns (pentru Jardelin):

Faptul ca din citeva mii de imigranti se gasesc si doi-trei cretini din ISIS e partea a doua. Ai fi frapat cit de multi educati imigreaza. Nu de alta, dar si la ei aia rupti in dos nu isi permit sa iasa din cocina in care s-au nascut, cum e la noi cu zecile/sutele de mii care ajung la 20 de ani fara sa fi iesit din sat/comuna vreodata... Problema e ca musulmanul MEDIU se inmulteste serios. Eu unul in Italia efectiv m-am ingrozit.

| Jardelin explică (pentru KodrutZ):

Problema cu ISIS nu e partea a doua, e prima parte, pentru ca securitatea e pe primul loc.

Dar, per total apreciez ce ai scris. Incepi sa judeci.

| KodrutZ a răspuns (pentru Jardelin):

Incep sa judec, lol. Mersi pentru apreciere. Securitatea nu e pe nici un loc. Totul e paranoia indusa maselor ca sa nu se trezeasca. Ai vazut ce s-a intimplat in Islanda cind au dat de pamint cu FMI-ul si cu coruptia, nu? Fara sperietori gen ISIS, criza, marea campanie ANAF si altele, s-ar trezi si pe la noi mai multi. Vrei sa imi oferi securitate, ca stat? Foarte bine, testeaza-ma cit de riguros vrei, fizic, psihic, samd, dupa care da-mi dreptul sa imi cumpar armament/echipament militar si lasa-ma dracului sa ma apar, ca tu oricum nu esti in stare. Nu stiu daca iti aduci aminte de testele alea facute de niste jurnalisti cu ceva vreme in urma cind lasasera cate o valiza/geanta pe linga ambasade si nu numai si a stat aia ore intregi fara sa vina nimeni sa o verifice ce e cu ea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Extremisti sau nu, tot fratii nostri sunt.
Iisus nu ne intreaba daca suntem extremisti.
Ne iubeste inconditionat.

NOname
| NOname a răspuns:

Ospitalitatea creştină? Sau doar jardelinică?

| Jardelin explică (pentru NOname):

Da-o incolo de ospitalitate! Astia nu sunt turisti sau musafiri. Daca as sti ca vin aici si nu se fac simtiti, supunindu-se legilor si poporului majoritar, as lua cativa si la mine acasa.

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Este remarcabilă iubirea ta de aproapele.

- Dă-i încolo de muritori de foame!
...şi un trântit de uşă în nas.

| Jardelin explică (pentru NOname):

Auzi, eu macar sint sincer si spun ce gandesc.

Referitor la aproapele, normal ca atunci cand vor fi langa mine si vor avea nevoie de ajutor ii voi ajuta, ca nu ma lasa inima sa fiu indiferent. Pe mine ma frapeaza putin ipocrizia ateilor care din gura sunt foarte deschisi si permisivi ignorand complet problemele pe care le genereaza un numar atat de mare de emigranti musulmani. Astia care emigreaza nu sunt academicieni, profesori si ingineri in tarile lor, sunt cei mai saraci oameni cu o educatie rudimentara nepregatiti sa faca fata si sa inteleaga legile lumii civilizate. Si nu e numai atat, acesti oameni au o cultura total diferita de a noastra si o credinta despre care stim ce atrocitati genereaza in formele ei extreme. Recent in Austria o femeie de origina sarba a fost agresata verbal si fizic intr-un autobuz, de trei musulmani pentru ca purta un lantisor cu o cruciulita la gat. "Ar trebui sa te convertesti la islam!" iau strigat cei trei. Noroc ca a intervenit soferul care a mai chemat in ajutor si Politia.

Stalin spunea "nu ai oameni nu ai probleme!" (A nu se intelege ca sunt admiratorul lui Stalin.) Dar, parafrazandu-l pe el eu as spune "apar oameni, apar probleme!"

| Narcis2007 a răspuns:

Nu sunt la curent, de ce s-ar refugia africanii in Europa?

| Narcis2007 a răspuns:

Ma simt ignorat in discutia asta...serios chiar sunt curios ce se intampla acolo

| Jardelin explică (pentru Narcis2007):

:) Treaba e asa. O multime de africani emigreaza in Europa folosind tot felul de barci, barcute, vapoare si vaporase. Pana acum se pare ca noi europenii ne-am procopsit cu vreo 600.000 noi colegi de continent. Mai jos un link:

http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/6228236.stm

Restul il stii deja din discutii.

| Narcis2007 a răspuns:

Pe mine ma deranjeaza mai mult faptul ca ii incurajeaza pe africani sa plece, daca asta e singura lor masura or sa se trezeasca cu mult mai multi emigranti si nu or sa mai stie ce sa faca cu ei

| Jardelin explică (pentru Narcis2007):

Cica a fost o propunere ca europenii sa le scufunde ambarcatiunile inainte de a fi folosite. Dar nu a avut sustinere. Si mie mi se pare cam stupida.

| sublime89 a răspuns:

In primul rand, cred ca acesti oameni trebuie ajutati, pentru ca situatia lor e evident una disperata. Vin din tari extrem de sarace si macinate de conflicte, si isi risca viata incercand sa treaca Mediterana. E clar ca Europa e ultima lor speranta, si tarile membre UE nu pot sta cu mainile in san si sa lase zeci de mii de oameni sa moara. Uniunea a fost fondata pe principii de toleranta si cooperare intre popoare, si fiecare viata trebuie sa conteze. Daca poti sa salvezi vieti, si alegi sa nu o faci, esti aproape egalul unui criminal. Nu cred ca Europa vrea sa isi pateze din nou numele cu inca un genocid.

Daca unii dintre ei vor da semne ca apartin vreunor grupari islamice fundamentaliste, sau intentioneaza sa comita atentate pe cont propriu, sa fie arestati sau expulzati de unde au venit. Daca sunt pasnici, dar in acelasi timp sunt si fanatici religiosi, trebuie sa ne comportam cu ei exact asa cum ne comportam si cu crestinii fundamentalisti, sau cu extremistii din alte religii.

| Alcyon a răspuns:

Pana la urma o sa se-ajunga la ce spuneau unii (iar toti radeau de ei) ca tarile europene vor deveni musulmane happy Sa stii ca n-ar fi exclus. Cum africanii au o natalitate cu muult mai mare ca a noastra - cea a europenilor fiind in cadere libera - e posibil ca in scurt timp s-ajunga sa ne domine. Iar musulmanii sunt extrem de conservatori si-s sanse mici sa patrunda si la ei modelul familiei cu un singur copil. Dar, pana la urma, era ceva previzibil. Europa e un continent imbatranit ce are nevoie de vigoarea populatiilor mai putin dezvoltate, chiar daca asta e posibil s-o coste enorm.

| KodrutZ a răspuns (pentru Alcyon):

Nu e deloc exclus, e CERT. Chiar daca nu mai intra un singur musulman in UE, in maxim 3 generatii vor deveni majoritari astia care sint. Uite in Franta de exemplu - musulmanii toarna in media vreo 5-6 copii, iar astia albi, abia daca reusesc doi. Unde mai pui cuplurile de gay care nu produc urmasi, iar la musulmani nu vezi asa ceva.

| pufulescu a răspuns:

Poporul roman se caracterizeaza prin inactiune, deci nu va actiona! Partea tragica este ca imigrantii vor dicta in orice domeniu social, inclusiv religia, sub protectia 'corectitudinii politice'.

| Jardelin explică (pentru pufulescu):

In mare masura sunt de acord cu ce ai spus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le facem cont pe TPU si ii punem sa se certe cu ateii pe teme religioase.
Oare nemtii o sa-l trimita acasa si pe Dorugar cu prima transa de musulmani?

| Jardelin explică (pentru anonim_4396):

Sa nu ne faca ei noua niste conturi pe vreun TPU jihadist!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Sunt fratii nostri, ar trebui sa-i acceptam si sa-i iubim cu toata diversitatea lor.

| Jardelin explică (pentru anonim_4396):

Serios? Mai intii ar trebui sa inveti sa iti iubesti si sa accepti proprii frati de acasa cu diversitatea lor crestina.

| FastAndRelaxed a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa le impunem tuturor imigrantilor niste conditii stricte daca nu le respecta se pot intoarce de unde au venit, ce tot spuneti ca sunt saraci cand au avut MII de euro sa le dea traficantilor sa ajunga in Europa si de ce vor ei neaparat in Europa? Cand in Turcia era perfect pentru ei 100% vor veni si niste teroristi asta e sigur plus ca daca ei ajung in Romania si vor veni 7000 de imigranti la noi ne vor impune religia lor, pentru ei crestinismul e o gluma proasta asa ca deschideti cu totii larg ochii si nu ii mai primiti asa de bine si frumos.