| anonim_4396 a întrebat:

Haideti sa vorbim putin despre slabiciunile lui Dumnezeu. In primul rand cine a venit cu ideea cum ca Dumnezeu este atotputernic? Daca in Biblie scrie cum ca Dumnezeu s-a odihnit a 7 zi acest lucru este clar un semn de slabiciune din partea sa si ne da de inteles cum ca Dumnezeu are puteri limitate. Altfel cum se explica toate eroriile creatiei? Practic cand esti un Dumnezeu atotputernic ar trebui sa poti creat absolut totul exact asa cum iti doresti si perfect. Altfel cum se explica toate lucrurile ce functioneaza prost? Ce rost mai avea sa creeze un sistem digestiv care sa elimine aproape tot din ce mananci si bei cand putea sa creeze un sistem care sa absoarba 100% din tot ce mananci si sa o transforme in energie astfel omul nu mai avea nevoie de atat de multa mancare.

9 răspunsuri:
| CristiB93 a răspuns:

Cine esti tu sa-l judeci pe Dumnezeu?

| Exilee a răspuns:

Singura slabiciune a ta este ca inca te mai indoiesti de Dumnezeu...

| ErrorFound a răspuns:

Nu cred ca esti tu in masura sa judeci creatia domnului Dumnezeului prostilor fiindca el este http://youtu.be/9p7BThXBCyA?t=27s si poate te trimite la frigare pentru restul eternitatii pentru ca asa ii crapa lui capul ca e bine si frumos si trebuie sa-l asculti ca altfel o patesti...asa zice preotii din vechime si pana azi...

| Scarbo a răspuns:

Fiind atotputernic poate crea si lucruri perfecte si imperfecte, depinde cum are el chef.

| Analytical a răspuns:

Nu-mi place thriller-ul.

| sempreinvolo30 a răspuns:

Apostolul Pavel arată că această a şaptea „zi" are o durată de mai multe mii de ani, deoarece ea era încă în curs pe timpul său (Evrei 4:3–6). Dar sugerează cuvântul ‘odihnă’ că Iehova nu mai lucrează deloc? Nicidecum, pentru că Iehova nu se opreşte niciodată din lucru
ioan5:17 spune Dar el le-a răspuns: „Tatăl meu a lucrat fără încetare până acum şi eu lucrez fără încetare"
Prin urmare, el s-a odihnit în sensul că nu a mai creat lucruri fizice aici pe Pământ. Însă lucrarea sa prin care îşi duce la îndeplinire scopurile nu a încetat niciodată. Din această lucrare a făcut parte inspirarea scrierii Sfintelor Scripturi
Nu putem noi lua locul creatorului, cand a terminat de creat totul a spus in GENEZA 1:31 Apoi Dumnezeu a văzut tot ce făcuse şi iată că totul era foarte bun.

| andri22 a răspuns:

Off cate neconvingeri fata de Dumnezeu care ne-a dat viata pe acest pamant in aceasta lume! daca tu ai munci non-stop 6-7 zile nu ar trebui sa te odihnesti el e atotputernic pentru ca ne scoate din orice primejdie grea! Sper sa intelegi.

| gorigoscop a răspuns:

Nu el ne a creat mai.acu serios cine mai crede in prostia asta cu dumnezau.au auzit de a minuni toata viata.si nimic in viata nu este o minune este o intamplare/coincidenta.el, chiar daca ar exista probabil ca sta intr un scaun de piele si rade de noi si de, incapacitatea noastra de a intelege ca detinem liberul arbitru.sau ne place sa credem asta.nimeni nu face nimic perfect, in afara de oameni, cei care stiu ca isi pot lua viata in propriile maine.si referitor la chestia cu a 7 a zi s a odihnit (se refera la preotu din sat care s a dus sa se imbete atunecea.) pentru toti "crestini" ne vedem in rai, sau la capat va astept jignirile "credinciosilor"

| SuchDoge a răspuns:

Buna dimineata... De ce zeul biblic omnipotent perfect si binevoitor le ordona supusilor sa treaca prin ascutisul sabiei orase intregi de la primul nou nascut pana la ultimul aminal si sa-si pastreze fetele virgine pentru ei? de ce le ordona sa injunghie femei gravide in pantec, sa spanzure oameni in fata lui si alte minuni? De ce permitea sclavagismul si permitea stapanilor sa-si bata sclavii pana la moarte? De ce era manios, gelos si cu trasaturi umane? De ce ii placea mirosul carnii arse? Daca era atotstiitor si stia dinainte tot ce se va inampla, de ce a regretat ca a creat omenirea si s-a hotarat sa o distruga? etc.

PENTRU CA E O LEGENDA! scrisa acum 2000 de ani de catre oameni care credeau ca cerul e un rezervor de apa cu gauri in el prin care ploua. Nu ai cum sa gasesti logica intr-o legenda.

Pe mine ma intriga faptul ca in ziua de azi, la tehnologia si informatiile de care dispunem, unii oameni se opresc la o legenda cu animale vorbitoare vrajitori uriasi demoni balauri si alte minuni, fara nici o dovada ca sa o sustina. Ba mai invoca si credinta...adica ei cred toate astea doar pentru ca vor sa creada, si li se pare ok si logic lucrul asta. Cand se cunosc atatea lucruri despre universul care ne inconjoara si despre existenta noastra, cand avem informatia la degetul mic si prin cateva clickuri putem afla pana si legendele din care a fost inspirata biblia.