| anonim_4396 a întrebat:

Daca un asa zis Dumnezeu a creat aceasta lume si a avut tot timpul din lume ca sa o creeze cum se face ca a creat-o atat de incredibil de prost?
Iar daca e sa priviti cum functioneaza aceasta lume ea pleaca de la un sistem de baza spre exemplu sistemul nostru solar care apoi acelasi sistem este multiplicat in intreg Universul, de asta se si cheama Univers adica aceeasi versiune peste tot. Plecand de la acest fapt ca s-a creat un singur sistem care a fost apoi multiplicat atunci creatia lui Dumnezeu chiar nu ma mai impresioneaza deloc si mi se pare chiar banala.

29 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Toate sunt frumoase si perfecte dar pasta cu omul facut din lut nu o cred chiar daca ma pici cu ceara, deci vrajeala de Buftea cand mai facea filme. Dar nu-i nici-o problema ca are cine sa ne scape daca nu credem, Ema ne-o trage intru-na cu psalmii ei, altceva nu mai stie.

| EmaS a răspuns:

Asta este culmea! Pana si lui Dumnezeu voi ii gasiti defecte.Acest sistem este extraordinar de frumos si de complex.In el exista un echilibru perfect.Citeam undeva ca daca axa pamantului ar fi doar cu un grad mai aproape de soare,ar fi topit de marea caldura a soarelui. Priveste natura,soarele,stelele, apele, muntii.Tot ce a creat Dumnezeu, este minunat!

| EmaS a răspuns:

VanCheez
Pai Dumnezeu l-a creat perfect, insa in el s-a nascut gandul ca sa fie mai mare decat Dumnezeu! Când ai fost făcut." Ezechiel 28:13, 15. "Erai un heruvim ocrotitor." Ezechiel 28:14. "Ajunsesei la cea mai înaltă desăvârşire, erai plin de înţelepciune, şi desăvârşit în frumuseţe. …erai acoperit cu tot felul de pietre scumpe… timpanele şi flautele erau în slujba ta, pregătite pentru ziua când ai fost făcut… Ai fost fără prihană în căile tale, din ziua, când ai fost făcut, până în ziua când s-a găsit nelegiuirea în tine." Ezechiel 28:12-15.
Tot asa s-a intamplat si cu Adam si Eva. Dumnezeu i-a facut,le-a facut o gradina minunata,sa fie fericiti, dar ei n-au ascultat de Creatorul lor, ci de cel rau.

| wales a răspuns:

Tu doreai să fi un robot preprogramat perfect?

| thealchemist a răspuns:

Lumea e perfecta, in caz ca nu ai observat.
iar univers inseamna ca e doar o fata a monedei, mai exista inca una fara de care lumea nu ar fi completa.

| Necrophagist a răspuns:

Fă tu unul atunci

| miradoniz a răspuns:

hee hee întrebarea ta îmi amintește o definiție controversata a "binelui și a răului" -"binele" ar fi "ordinea",iar "răul",ceea ce este înafara acestei ordini,deși se supune încă anumitor legi,sau ceva de genul astahee hee și eu ma gândeam mai ieri ca lumea este incredibil de perfecta,totul funcționează într-o ordine minunata,ale cărei dedesubturi nu le cunoaștem în întregimehee hee probabil ca are întradevăr,același sistem, de altfel-cum îi zice"the grand design"?hee hee numai omul iese în evidenta, nu-i asa?hee hee

| blondissima a răspuns:

Daca tot esti atat de "suparat", de ce nu creezi tu ceva mai putin banal?

| Hăgiul a răspuns:

Ceea ce stii tu este doar un bob de orez dintr-un sac. Si sacul ala unul dintre milioanele de saci. Si sacii aia o mica parte din productia anuala. ...etc... dar in spatele acestui joc de fatada se afla un intreg proces de productie, procese complicate sprijinite poate pe procese mult mai simple care-ti sunt accesibile tie si tocmai de asta ti se par asa de "banale".
Asta e si ideea, daca Dumnezeu ar aparea pe pamant multi ar deveni atei.

| Polaris a răspuns:

Ne trebuie o planetă în formă de raţă.

| CobraLeon a răspuns:

Ce imi plac mie crestinii astia cand se infurie. Privind la raspunsurile lor mi-am dat seama ca, cuvintele lor sunt scrise cu atata furie si cu atatia nervi ("Ca vezi dom'le, cum iti permiti sa spui asa ceva de Dumnezeu"). Sunteti mai mult decat patetici...omul si-a exprimat opinia, doar atat.

Oricum, legat de subiect...iti recomand sa urmaresti asta: http://www.youtube.com/watch?v=dcWR9sjBy3A Practic, nu m-am putut opri din ras. Gandindu-ne la faptul ca acesti crestini cred ca suntem singuri in univers...creatia lui este mai mult decat banala(asta de ar exista asa ceva)

| ZoeyMe a răspuns:

Dumnezeu a creat o lume superba, insa oamenii o distrug zi de zi.

| améliee a răspuns:

Mie, personal, creatia lui Dumnezeu mi se pare superba. E de ajuns sa te uiti la o floare ca sa iti dai seama cat e de frumoasa, la un om ca sa iti dai seama cat e de complexa.

| TeKs2911 a răspuns:

Bai frate, nu stiu ce dracului puneti niste intrebari asa de tampite!
Daca nu iti convine ca D-zeu te-a lasat pe pamant omoarate frate la ce tot injurati si va bateti jog de D-zeu!

| Anabellasos a răspuns:

@Kary tin sa te contrazic:"Pentru asta le-a dat gandire."
Tind din ce in ce mai tare sa cred ca nu toti se bucura de acest privilegiu: inteligenta(gandirea cum o numesti tu).
Dovada: o mare parte din dragii nostri utilizatori TPU

| heyromania a răspuns:

Creatia lui Dumnezeu e magnifica, fara dragostea lui de oameni nimic nu s-ar fi creat. Si apropo banala nu e creatia lui Dumnezeu, ci a pacatelor oamenilor.

| lalabell a răspuns:

Buei si daca tu esti asa de destept si asa mare geniu ce dracu mai faci mei pe pamantul asta sincer, ca vad ca tu esti destept tare mah, de ce dracu nu iti creezi tu propria lume perfecta si du-te frate si traieste tu in ea. doamne ce dobitocenii pot iesi dintr-un singur cap sincer esti o specie noua printre pamanteni. Mai bine apukte si fa si tu ceva creativ cu viata ta si vezi-ti de ale tale lasa-l pe dumnezeu si femeile si cautati de viata ca vad ca te **** gija de tot si de toate mai putin de tine

| ColaCola a răspuns:

In primul rand zi MERCIIII ca te mai lasa Dumnezeu in viata.El e Atotputernic si te-a creat pe tine.Nu-ti ajunge toata viata asta ca sa descoperi tot ce a facut el in 6 zile

| jordan210cm a răspuns:

Banala asa-i trebuia sa fim creaturi universale!happy

| ゼロの a răspuns:

Pai.Inca nu s-a descoperit tot universul.Noi cunoastem doar o mica parte din acesta.Nu ai de unde sa stii daca peste tot este la fel. Poate intr-o alta galaxie exista si alte forme de viata si alte legi ale fizicii.Intrebarea ta este interesanta imi place. Sper ca viata iti va oferii un raspuns mult mai bun decat al meu.In 2015 se va intampla ceva interesant. Daca vei apuca sa traiesti inca cateva zeci de ani, poate vom convietuii cu extraterestri.

| smile20000 a răspuns:

Eu cred ca tu esti ala banal

| russyy a răspuns:

Ke tampit esti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Ema pai din cate am inteles si pe Satan tot Dumnezeu l-a creat, chiar si asta e minunat? Ooops, na vezi ca te-am prins. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai uitate la documentarul propus de harciog, sa vezi ce au fost in stare unii mult mai destepti decat tine, care se credeau ei insisi dumnezei.si mai vorbim.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai Emo pai daca Dumnezeu il crea perfect atunci Satan n-avea cum sa deraieze de la legile lui Dumnezeu, astfel rezulta ca l-a creat imperfect.
Ca un motor de tractor, daca nu e gandit bine cand incepi sa ari cu el se strica. laughing

| KaRy a răspuns:

Dumnezeu a creeat doar lumea nu le-a spus oamenilor si ce sa facalaughingPentru asta le-a dat gandire. pentru a realiza singuri ceva si a se descurca.

| KaRy a răspuns:

Asa e Bubuxilinah, dar eu ma refeream in general, fata de celelalte specii. Stiu ca uneori se mai incalca regula pentru ca un animal poate fi mai destept si ca un omlaughing

| AndreiG_2248 a răspuns:

Tu vorbesti ca Dumnezeu a creat lumea prost rolling on the floor atunci parerea mea e ca tu esti orb sau stai cu ochii inchisi cum poti spune asa ceva mai ales despre univers nimic din ce este creat nu este inutil sau banal totul are un rost si este foarte complex incat nu putem sa-l descifram nu sunt eu un savant sau un adevarat crestin dar stiu bine ca totul este cum trebuie sa fie.Ca noi credem altfel este din cauza ca dealungul timpului omul a suferit modificari datorita lui fiindca a vrut doar sa se imbogateasca si sa aiba averi nu s-a mai gandit si la ceilalti sau sa avanseze spiritual si intelectual asa ca nu mai posta chestii care nu le intelegi nici tu nici eu nici nimeni deocamdata.

| ionutmaxus10 a răspuns:

Ai 5 ani dumnezeu a creat totul in pace si a dat ingerilor putere dar unul dintre ei a vrut sa aiba mai mult asa ca dumnezeu la dus in lumea diavolilor de aia acum animalele sunt rele si uni oameni la fel acum intelegi?