| Mădă0611 a întrebat:

Heeeeei! Am o intrebare cam ciudata. Penticostalii cred in vraji?

35 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Toti crestini trebuie sa creada in vraji, daca nu cred, nu sunt crestini. Vrajitoria este o forma de manifestare a celor care au drept mentor pe Satana. Biblia consfinteste acest lucru in istorisirea despre Saul.

| doctorandus a răspuns:

In Biblie scrie ca vrajitoarele trebuie musai ucise, penticostalii citesc Biblia si considera ca tot ce contine ea este purul adevar. Deci cred si in vraji, ca altfel nu ar fi dat Dumnezeu porunca sa ucida vrajitoarele.

| RAY a răspuns:

Daca in vechiul testament apar vrajitoare si vrajitori si vraji presupun ca cred in asa ceva, se stie ca majoritatea cred de fapt mai mult in supranatural decat in propia religie, lucruri care nici macar nu apar in biblie sunt luate ca traditi, obiceuri etc

| lpavel a răspuns:

NU! Stiu asta sigur ca am un prieten...happy

| Mădă0611 explică (pentru lpavel):

Dar baptistii sau advertistii?

I-am oferit ceva cuiva si s-a speriat. laughing Am o vecina care crede in vraji si e musai sa ia sau sa dea ceva cuiva, nu stiu cum functioneaza gandirea ei, dar e ceva legat de asta. Eu nu cred in chestii de genul, intreb pentru ca in caz ca persoana crede, sa-i explic ca voiam sa ajut si ca nu era nimic rau.

| CinevaNou a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca primeste ceva fara sa dea nimic in schimb crede ca i se fac vraji? wtf

| Mădă0611 explică (pentru CinevaNou):

Nu toata lumea, depinde cum e crescuta persoana. Am zis mai sus despre o vecina, pe mine ma amuza doar.

| oprescudorin11 a răspuns:

Toate sectele sunt facute pentru un scop material. Desigur ca nu cred in nimic afara de managerul lor.De acolo le vin banii si foloasele.Sau predicatorul lor, cum mai este numit.

| Idkidk a răspuns:

Nu.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca te-au confundat cu o vrajitoare, ar trebui sa te puna pe ganduri treaba asta.
Poti face un ban cinstit.

| Mădă0611 explică (pentru TrăieşteClipa):

Nu m-a confundat nimeni, doar ca in ziua de azi nu ofera nimeni nimic fara sa astepte ceva in schimb, deci cand oferi asa, trezesti suspiciuni, banuiesc.

| suffarstar a răspuns:

Cred in vraji dar nu ai ai voie sa mergi la vrajitoare sa iti prezica, pana cand incep ei sa iti "proroceasca". laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dat fiind ca am crescut intr-un mediu penticostal sunt in masura sa-ti raspund.
Da cred, mai exact cred ca cei care folosesc vraji, se folosesc de Satan precum proroci folosesc puterea Divina.

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Cum mi-as putea da seama daca cineva e baptist sau penticostal? M-am uitat pe fb si a dat like si unor pagini penticostale, si unora baptiste... thinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai la origine au fost batisti si pe urma un tip a creat secta penticostala avand ca adaos fata de batisti faptul ca "darurile duhului" precum vorbirea in limbi si prorocirea sunt inca valabile, iar batisti nu cred asta in rest nu-s prea diferiti in dogme, nu are la profil trecuta religia?

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Nu, dar si daca ar avea, ar fi "crestin"/"crestinism".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Hm, pai vezi cum ti-am zis in manifestariile baptistiilor nu exista chestia aia cu vorbirea in limbi sau prorocirea, deci ca atare daca il intrebi de astea e usor sa-ti d-ai seama cu cine ai de-a face...

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Ideea era sa ma prind fara sa intreb. laughing A cam trecut faza, prin primavara-vara imi placea muuuult de respectivul. E cam funny treaba: sunt panteista, ceea ce pentru mine inseamna atee, dar numai religiosi gasesc care sa nu bea, sa nu fumeze, sa nu se drogheze, sa nu mearga prin cluburi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Eh, Mada religia nu ar trebui sa fie o piedica atata timp cat exista toleranta

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Toleranta si grija se cam bat cap in cap. Poti sa-l accepti pe altul, dar cand tu crezi ca doar crezand si facand ceva esti ferit de rau, sau ca raul, de care oricine are parte, e pedeapsa pentru necredinta, se cam duce orice toleranta. Dar sa zicem ca lasi de la tine, neteist fiind, ca stii ca nu patesti nimic daca te faci ca ai crede nu stiu ce, doar ca intr-o relatie serioasa o sa apara un bebel. Teistul o sa vrea sa-l apere de draci, neteistul/ateul o sa vrea sa-l apere de superstitii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Depinde Mada, nu tot timpul exista relatii in care problema religiei e una minora... uite de exemplu eu sunt teist, dar nu cred ca m-ar deranja daca partera mea ar avea o alta religie sau chiar sa fie atee.

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Si cum ai vrea sa fie crescut copilul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Sincer, nu stiu...

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Mno vezi? Eu atata gandesc si analizez o chestie, o intorc pe toate partile posibile, incat renunt laughing, nici macar nu simt regret, doar dor de anumite senzatii, dar nu tristete ca n-a fost sau n-a mers. Apropo de regret, ca toata lumea zice "mai bine sa regreti ce ai facut decat ce n-ai facut". Daca regreti ce n-ai facut, e pentru ca ai o idee idealista despre acel lucru, dar daca l-ai fi facut, ai fi vazut ca nu era cum iti doreai, de asta regretul ca n-ai facut e mai mare, sau mai dureros, decat ca ai facut. Bine, nu vorbim de crime sau chestii de genul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Mai stii vorba aia "Pana la Dumnezeu te mananca sfintii", cam asa e si dilema ta, ca incercarea n-are moarte, faza e ca chestia cu educatia copilului o stabilesti dupa ce incepi sa vezi daca relatia are sanse nu inainte, ca na sunt 2 parinti nu 1...

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Pleci inainte, ca nici o relatie nu are sanse daca nu te implici, iar daca te implici, trebuie sa iei in calcul tot.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Mai faza e ca atunci cand incepi o relatie nu zici direct : "bai eu vreau ca cand om avea copil sa fie asa...", chestiune e ca intai cunosti persoane, vezi caracterul, iti d-ai seama daca chiar vrei sa mergi mai departe spre ceva serios sau nu? Pe urma puteti stabili celelalte, dar esential cand incepi o relatie e sa cunosti persoana, daca stii cum reactioneaza in anumite imprejurari iti d-ai seama daca merita sau nu sa mergi mai departe, desigur ca e mai usor sa o lasi balta decat sa te expui unui risc emotional, insa gandeste astfel nimic nu se face fara risc

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Nu zici, dar te gandesti, iei in calcul si bebelu, si cand pui problema cum am pus-o eu, poti pleca linistit, fara vreun strop de regret. Am sarit ideea ca oricum lumea nu e demna de vreun copil de-al meu. laughing
E ca si cum incepi o relatie, cu gandul si dorinta sa fie serioasa si de durata, dar nu te gandesti "ba, unde o sa stam"? Trebuie sa te gandesti la asta, altfel dai dovada de neimplicare, neimplcare e sinonim cu nesinceritate in cazul asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Mai, dar initial vezi daca e posibila relatia, tu ti-ai instant asta e teist deci nu il vreau ca imi indoctrineaza copilul, adica fara sa dai vreo sansa relatie, practic nu ai nicio idee despre cum e el ca persoana nu? Daca am dreptate chestia aceea poarta numele de prejudecata, pentru ca inainte sa-ti pui problema unei case de exemplu, iti pui problema cum e persoana x, e rezonabil, imi respecta deciziile, e o persoana cu care se poate discuta? Evident daca religia lui a fost cauza care a facut "relatia imposibila", e faptul ca pentru tine a contat mai mult ce conceptie despre lume are decat ce fel de persoana e, nu zic ca e rau, dar acest gen de gandire o manifesta un om inchis la minte fara suparare, cum am zis inainte sa pui o asfel de problema care tine de viitor incerci sa vezi daca in PREZENT sunt sanse de o relatie. Si din ce imi d-au seama cam toate astea sunt cauzate de frica si prejudecata... cum am zis nu mi-o lua in nume de rau, dar la cum ai pus problema asa vad eu situatia. Uite faptul ca o persoana are o anumita conceptie nu il face bigot, eu sunt ortodox de exemplu cu toate astea am concepti care nu-s tocmai ortodoxe, si asta nu ma face mai putin ortodox din moment ce sunt afiliat al acelui cult si frecventez biserica, ideea e ca " nu judeca o carte dupa coperta"

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Nu de prejudecata e vorba, ca eu plac o persoana dupa ce o foarte cercetez, si cand o cercetez de tot, imi trece.
E doar logica. Vrei ca cel pe care il iubesti sa fie ferit de rau. Ca si crestin, cum poti face asta? Crestinandu-l, nu? Restul e can-can.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

"Vrei ca cel pe care il iubesti sa fie ferit de rau. Ca si crestin, cum poti face asta? Crestinandu-l, nu? "
Depinde, am auzit de cazuri de cupluri crestin - musulman, cineva pe TPU mai de mult spunea ca bunicul sau era ateu iar bunica sa crestina, dar ea nu il presa cu asta, in acest caz e vorba de respect, nu poti "salva" cu forta...

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Da, si eu am vazut cupluri crestin-musulman, si ea, romanca, purta batic cum poarta musulmancele laughing, copiii aveau nume gen Amos si... thinking ceva nume din asta evreiesc, musulman. Cat despre bunicii respectivei persoane, la vremea la care erau de avut copii, nu se stiau cate se stiu acum despre psihic. Eu de cand stiu ca draci si suflet nu exista, nu mi-e frica de intuneric, imi era foarte frica de morti, dupa ce a murit bunicu, vreo 2 ani am dormit cu televizorul pornit; nu mai cred in draci, vraji, blesteme, treaba aia cu 7 generatii, chestii care iti iau linistea psihica.

| SmileyesotulmeusecretLOL a răspuns:

Nu, credința penticostalilor constă în faptul că fiecare cuvânt din Biblie adevărat, fără nici un fel de interpretare.

| mireacristiana a răspuns:

Nu! Ăștia din Asia cred în vrăji. Penticostalii cred doar în Dumnezeu și Isus. Ei nu învăța rugăciuni pe de rost, ci vorbesc cu Dumnezeu ca și cum ar vorbii cu un om de încredere. Îi spun lui Dumnezeu ce îi doare și cred că o să îi ajute și în final sunt foarte bine și fericiți. Ei respectă Biblia și Cuvântul ei.

| Mădă0611 explică (pentru mireacristiana):

Si astia din Romania, si din Europa, si din America, si din Africa, si din Australia, si probabil si pinguinii sin Antarctica si ursii de la polul nord. laughing Cei care chiar cred in dumnezeu, nu au cum sa creada in vraji, dar cine stie cine ce mai inventeaza ca sa scoata un ban.