| anonim_4396 a întrebat:

HEI! Daca Dumnezeu exista atunci de ce nu se arata? De ce nu ne ajuta sa ajungem in rai.de ce nu ii ajuta pe cei ce fac crime, furt etc? Vreau sa spun ca eu cred ca D-zeu exisata dar macar sa ne dea un semn.De exemplu sa ni se arate in vis sau ceva de genu. Dar de unde stiu cei ce au scris Biblia totul despre D-zeu? Eu asta nu inteleg.Acum va rog sa nu ma invinuiti dar asta e parerea mea! Sper sa imi dati raspunsuri concrete!

P. S.:Fara raspunsuri rautacioase!

78 răspunsuri:
| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,de multe ori imi vorbeste prin glas launtric sau prin Cuvantul Sau.De exemplu,atunci cand medicii nu i-au mai dat nici o sansa de viata sotului meu, El mi-a vorbit ca va trece prin multe si grele incercari, dar se va intoarce din nou in mijlocul familiei.Si mi-a vorbit si prin vise, mi-a spus ca va fi bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Sa spunem ca exista dumnezeu, da doar cel din noul testament ala budist sti tu isus care sia petrecut copilaria in india si a invatat budismul acel zeu nu va pedepsi omul prin iad si rai din contra omul e doar in corp atat sufletul e altceva dupa cum afirmau si primi crestini, sufetul nu poate fi pedepsit pentru ca nu el face pacate si corpul care e mort

| EmaS a răspuns (pentru LgMihail):

Dar imi spune ca am o problema in accesarea acestei pagini.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Cand visam ratiunea dispare ema

| Anonim899 a răspuns:

Vad ca nu ai declarat nici un raspuns castigator,asta inseamna ca nu esti lamurit(a) inca,daca ai rabdare sa citesti tot te vei lamuri,tu faci greseala sa crezi ca Dumnezeu este conducatorul acestei lumi, tu nu stii un adevar simplu si important, Satan este conducatorul lumii.Altfel cum putea sa ii ofere lui Isus toate guvernele lumii daca nu erau ale lui? Cand Isus a fost ispitit de diavol, nu a pus la indoiala faptul ca Satan este conducatorul aceste lumi.Biblia consemneaza ce s-a intamplat:"Diavolul la dus… pe un munte inalt, i-a aratat toate imparatiile lumi si gloria lor si i-a zis:Toate aceste lucruri ti-le voi da tie daca vei ingenunchea si te vei inchina in fata mea". Atunci Isus i-a spus:"Pleaca satan!"( Matei 4:1, 8-10 ) Deci satan l-a ispitit pe Isus oferindu-i "toate imparatiile lumi". Daca nu era el conducatorul lor, cum putea el sa le ofere lui Isus? Pentru a afla de ce Dumnezeu permite suferinţa, trebuie să te gândesti la momentul în care a început suferinţa. Când Satan a condus pe Adam şi Eva în neascultarea lui Dumnezeu, o întrebare importantă a fost ridicată. Satan nu a pus în discuţie puterea lui Dumnezeu. Chiar si Satan ştie că nu există nici o limită in puterea lui Dumnezeu.Satan a pus sub semnul întrebării dreptul lui Dumnezeu de a conduce. Facandu-l pe Dumnezeu un mincinos care ţinea adevarul ascuns de la supuşii săi, Satan La acuzat pe Dumnezeu ca este un conducător rău. (Geneza 3:2-5) Satana a spus că omenirea ar fi mai bine fără conducerea lui Dumnezeu. Acesta a fost un atac la suveranitatea lui Dumnezeu, dreptul său de a conduce.Adam şi Eva sau răzvrătit împotriva lui Dumnezeu. Într-adevăr, ei au spus: "Nu avem nevoie de Dumnezeu ca domnitor. Noi putem decide pentru noi insine ceea ce este bine şi ce este greşit.Cum ar putea rezolva această problemă Dumnezeu? Cum ar putea el să înveţe toate creaturile inteligente ca rebelii au greşit şi că drumul său este cu adevărat cel mai bun? Cineva ar putea spune că Dumnezeu ar fi distrus pur si simplu rebelii şi a făcut un nou început. Dar Domnul a declarat scopul său de a umple pământul cu urmaşii lui Adam şi Eva, şi a vrut ca ei să trăiască într-un paradis pământesc. (Geneza 1:28) Dumnezeu îndeplineşte întotdeauna scopurile sale. (Isaia 55:10, 11) În afară de aceasta, a scăpa de rebelii din Eden nu ar fi răspuns la întrebarea care a fost ridicata în ceea ce priveşte dreptul lui Dumnezeu de a conduce.Un exemplu. Imagineaza-ti că un profesor spune elevilor săi cum să rezolve o problemă dificilă. Un elev inteligent, dar rebel susţine că modul în care profesorul rezolva problema este gresit. Ceea ce implică faptul că profesorul nu este capabil, acest rebel insistă că el ştie o cale mult mai buna pentru a rezolva problema. Unii elevi sunt de părere că el are dreptate, şi au devenit, de asemenea rebeli. Ce ar trebui să facă profesorul? Dacă el aruncă rebelii din clasa, care va fi efectul asupra altor elevi? Nu va crede ei ca elevul şi ceilalti care au fost inlaturati au dreptate? Toţi ceilalţi elevi din clasă au putea pierde respectul faţă de profesor, crezând că îi este frică de a fi dovedit ca greseste. Dar să presupunem că profesorul permite rebelului pentru a arata clasei cum ar rezolva problema.

Dumnezeu a facut ceva similar cu ceea ce face profesorul.Rebelii din Eden nu au fost singurii implicati. Milioane de îngeri au fost prezenti. (Iov 38:7; Daniel 7:10) Cum Dumnezeu rezolva aceasta rebeliunea ar afecta foarte mult toti acesti îngeri şi, eventual, toata creaţia inteligentă. Deci, ce a făcut Dumnezeu? El a permis lui Satan să arate cum va conduce omenirea. Dumnezeu a permis, de asemenea, oamenilor de a se guverna singuri sub îndrumarea lui Satana.Acum intelegi de ce este lumea cum este.

| EmaS a răspuns (pentru LgMihail):

Draga Mihai tu ce esti preot?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LgMihail):

Ortodoxia nu e adevarata religie, adevarata religie e credinta

| GusWaters a răspuns:

Catalina,fato,esti pe calea cea buna.O sa realizezi peste niste timp ca toate chestiile astea nu se intampla si toata chestia cu batranul din ceruri atotputernic, care este pe deasupra si narcisist si crud este doar un basm.Nu ai cum primi informatii sau semne de existenta din partea unei chestii ce nu a existat, si este un instrument de control creat de oameni.Este o greseala sa crezi ca chiar exista toata acea tarasenie ce se impersoneaza in Dumnezeu.

| ghiolbitza a răspuns:

Dumnezeu ti-a dat 10 porunci simple dupa care sa-ti ghidezi viata, ti-a dat liberul arbitru, libertate absoluta ca sa nu spui ca te limiteaza, mai mult nu are de ce sa iti dea. Avem noi o vorba, Dumnezeu iti da, dar nu iti baga-n traista. Raiul sau Iadul sunt doua locuri in care ajungi ca urmare a actiunilor si alegerilor tale. Dumnezeu nu are de-a face cu asta. Nu El te trimite acolo din proprie vointa, ci ca o consecinta a ceea ce ai facut tu, din voia ta. Spunea un parinte prin 2000 ca, daca Hristos ar veni acum pe pamant, astia ori l-ar admira pentru minunile Lui, ori l-ar baga la spitalul de nebuni. Dumnezeu nu se arata, nu i s-a aratat lui Moise, daramite noua, ci se descopera. Se descopera pe Sine fiecaruia dintre noi in asa masura incat sa ne fie noua de folos. La ce ne-ar folosi mie si tie sa ni se arate Dumnezeu, daca lumea ne-ar interna la spitalul de nebuni? In masura credintei ni se descopera Dumnezeu. Crede si nu cerceta e o doctrina eronata, practicata de inchizitorii catolici, total contrara invataturii ortodoxe. Biblia chiar spune sa cercetam si ne indeamna la studiul bisericesc, doar asa il descoperim pe Dumnezeu. Discutiile astea referitoare la existenta lui Dumnezeu chiar nu-si au rostul. Oameni fara nici o cercetare in domeniu isi dau cu parerea si incearca ei sa explice, sa rationalizeze absolutul. Nu sunt dovezi palpabile, care sa ne convina noua, in secolul 21, ale existentei lui Dumnezeu. Nu sunt nici dovezi concrete care sa nege existenta Lui. Astea sunt discutii inexhaustive, adica discutii fara sfarsit in care nu se stabileste nimic si nu se ajunge la nici o concluzie. Pariul lui Pascal mi se pare cea ma corecta abordare a acestei probleme.

| shadovv a răspuns:

Mai ateilor, inca mai veniti cu acest argument? "Daca Dumnezeu exista atunci de ce nu se arata". De 2000 de ani si tot acelasi argument...

Dar de unde stii tu ca nu te ajuta ca sa ajungi in rai cand tu habar nu ai ceea ce inseamna "bun".

| LgMihail a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. Bravo. Ai spus o prostie mare! laughing

| anonim4565 a răspuns:

Pai ca sa il vezi trebuie sa crezi si sa-L cauti.si e mai ferice de noi cei care credem fara sa-Lvedem decat pentru cei ce L-au vazut
daca vrei semn roaga-te si crede

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LgMihail):

De ce?

| LgMihail a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta ma intreb si eu.
Imi place mai presus de toate "ateismul" tau. Ca al majoritatii, de altfel : nefondat si in esenta inexistent. E doar o problema de frustrari, trandavie si iubire de sine, care va fac sa fugiti de Dumnezeu.
Mandria, bine-nteles, isi are locul. Ia fi atent, referitor la avatrul tau:

http://alexcurbet.wordpress.com/......au-crezut/

"Dumnezeu". Suficient de bun pentru "nebunii" astia. :->

Doamne-ajuta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru TutacBogdan):

Bine.eu ma refeream sa comentati nu sa luati de pe internet...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru aaaaa_8179):

Ai si tu dreptate la acest raspuns...am sa tin cont de parerea ta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mie una nu m-i s-a aratat niciodata D-zeu in vise decat rudele acre au decedat...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LgMihail):

Romania e o tara crestinta nu atee desi de ce spui a majoritati? in Romania sunt doar cativa mii de atei practic un nr foarte mic de persoane, ce frustrare am eu ca nul recunosc pe zeul tau ce frustrare ai tu ca nu recunosti 2000 de zei? tu crezi ca doar crestini sunt buni dar realitatea te contrazice

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asta e parerea mea si nu ai cum sa mi-o scimbi...

| LgMihail a răspuns (pentru anonim_4396):

Al majoritatii ateilor... Mai sunt si restul de atei, care joaca un rol bine-platit. Corporationistii si bancherii sau pseudostiinta voastra absurda si dobitoceasca.

E foarte simplu. Un singur Dumnezeu m-a intors in chip minunat, cu minune mare, vrednic fiind de toata Cinstea si Inchinaciunea. Unul este Dumnezeu. Doar diavolii sunt cei "multi". Daca ai cauta atent ai vedea ca in cinstea fiecarui zeu (diferit de Dumnezeul parintilor nostri - a lui Avraam, Isaac si Iacov si al semintiei celei drepte a lor) se fac lucruri imorale, pacatoase. Fiecare zeu din panteonul grecesc, de exemplu, pe langa ce ai citit tu in "Legendele olimpului" are atribuit ca "act de cult" fie cate o orgie, fie cate un jaf, fie cate o betie, etc. Fiind zeii patroni peste nelegiuri: hotie, curvie, desfatare, etc. Toate cele de care tu te alipesti, din trandavie si iubire de sine. Sau ma insel?

Am incheiat aici. Daca nu ai apucat sa vezi videoul acela...pacat. Daca l-ai vazut si te prezinti asa: un pacat si mai mare.

Am porunca unui sfant parinte, ce zice asa: "Fratelui spune-i o data, cand greseste. Dar numai O DATA. Caci daca nu intelege, atunci se va face vinovat si de neascultare si dispret fata de tine, si indoit se va osandi si indoit va pacatuii. Asa ca lasa-l. Nu te fa inmultitor pacatelor sale!"

Pace in suflet si lumina in cuget! Post usor daca te luminezi la vreme!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ghiolbitza):

Wow.ti-a luat ceva sa scrii atata, nu? si in plus e chiar inteligent

| kyton a răspuns:

Nimeni nu l-a văzut vreodată pe Dumnezeu pentru că Dumnezeu este Spirit, o formă de viaţă superioară creaturilor de pe pământ. Dar îi putem cunoaşte personalitatea prin lucrurile pe care le-a făcut. De exemplu, când privim forma şi varietatea florilor şi fructelor, ne dăm seama cât de iubitor şi de înţelept este Dumnezeu. Imensitatea universului sau modul in care suntem creati ne vorbeşte despre puterea sa.
Apoi, Dumnezeu ne-a acordat onoare, înzestrându-ne cu liber-arbitru.Azi există multă suferinţă din cauza faptului că mulţi aleg să facă răul. Dumnezeu promite ca va pune capat acestor suferinte in Isaia 11:4.
Cei care au scris Biblia au fost inspirati de Dumnezeu ce sa scrie asa cum se spune in 2 Timotei 3:16.Astfel cum ar fi putut cei aproximativ 40 de oameni sa realizeze o carte armonioasa si sa prezica profetii care s-au implinit in cel mai mic detaliu? Am gasit si un site cu unele intrebari si rspunsuri pe aceste tema. Oricum e mult de discutat.
http://www.bibleuniverse.com/......ng/ro.aspx

| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Semne primim in fiecare zi, numai noi nu stim sa le vedem, si Dumnezeu ne-a lasat pe fiecare cu liber arbitru adica sa facem ce vrem pentru ca fiecare om trebuie sa descopere calea spre rai.

| ghiolbitza a răspuns (pentru anonim_4396):

Am sa presupun ca e de bine comentariul tau...

| LgMihail a răspuns:

Apostolii tineau duminica, iar Hristos lucra sambata. Sabatul a fost desfiintat pentru cei "taiati imprejur cu mana neomenasca" - adica botezati.
Nu cred ca ai inteles insemnatatea lui.
Da, porunca prin care respectam ZIUA DOMNULUI o tinem. Pana la Hristos, ziua Domnului era a 7-a, cea in care nu a lucrat (dupa terminarea lumii). Ziua Domnului este acum Invierea lui Hristos (El lucrand pana si in sambata cand era mort, in iad, "vestind si duhurilor celor inchise", eliberand Sanurile lui Avraam si ducandu-le in Rai, etc.).

Adventist?
http://www.odaiadesus.ro/adventisti.html - Ia o gura buna de sectologie, schismaticule.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Zenicide):

Am cercetat dar nu am gasit niciun raspuns concret.nici aici pe TPU nu m-am lamurit destul...

| LgMihail a răspuns:

Intoarce-te la Ortodoxie. Citeste atunci asta (la modul general):
http://www.odaiadesus.ro/culte.html
Si vezi videoul:
http://www.youtube.com/watch?v=_jYaLUPpzVc

Doamne-ajuta! Si iarta-ma daca te-am jignit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LgMihail):

Iti multumesc cred ca o sa ma ajute mult...

| LgMihail a răspuns (pentru anonim_4396):

Lg.mihail pe Y! Messenger. Daca vrei putem sta de vorba. Sunt... tanar - sa nu iti faci ganduri ciudatelaughing
Imi va face placere. big grin