| anonim_4396 a întrebat:

HEI! Daca Dumnezeu exista atunci de ce nu se arata? De ce nu ne ajuta sa ajungem in rai.de ce nu ii ajuta pe cei ce fac crime, furt etc? Vreau sa spun ca eu cred ca D-zeu exisata dar macar sa ne dea un semn.De exemplu sa ni se arate in vis sau ceva de genu. Dar de unde stiu cei ce au scris Biblia totul despre D-zeu? Eu asta nu inteleg.Acum va rog sa nu ma invinuiti dar asta e parerea mea! Sper sa imi dati raspunsuri concrete!

P. S.:Fara raspunsuri rautacioase!

78 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu ne vorbeste prin creatie prin oameni prin vise prin Cuvantul Sau, numai ca oamenii nu iau seama.El ne-a vorbit prin Fiul Sau pe care l-a dat ca sa moara in locul nostru la cruce.Tu trebuie doar sa accepti iertarea Lui.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

De ce nu ne vorbeste direct?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

El ne vorbeste in multe feluri, dar multi nu vor sa asculte.De exemplu de cate ori ti-a vorbit Dumnezeu prin Ema, si tu ai bagatelizat-o? Nu vei putea sa spui ca nu ai stiut.

| LgMihail a răspuns (pentru EmaS):

Http://www.oodegr.com/english/ekklisia/holylight.htm Iti recomand si tie "vorbitoare cu Dumnezeu", Ema.

Apropo, exista si varianta in romana. Mai... jos, in pagina.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Eu te-am intrebat altceva si domnul anas din africa vrea sa ma convinga de zeul lui sal cred? eu te-am intrebat de ce nu nu se arata direct omului nu ca ne vb prin oamenii

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

El vorbeste oamenilor care se sfintesc prin modul lor de viata prin mult post si rugaciune.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Cam multe ema ceri, eu cer sa vb cu el deci de ce nu ne vorbeste? tie isi vorbeste la propiu?

| EmaS a răspuns (pentru LgMihail):

Tu stii ca prin rugaciune noi comunicam cu Dumnezeu?
Nu merge in limba romana.

| LgMihail a răspuns (pentru EmaS):

Al 5-lea e in Romana. Iti dau din nou linkul:
http://www.oodegr.com/english/ekklisia/holylight.htm

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,de multe ori imi vorbeste prin glas launtric sau prin Cuvantul Sau.De exemplu,atunci cand medicii nu i-au mai dat nici o sansa de viata sotului meu, El mi-a vorbit ca va trece prin multe si grele incercari, dar se va intoarce din nou in mijlocul familiei.Si mi-a vorbit si prin vise, mi-a spus ca va fi bine.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Sa spunem ca exista dumnezeu, da doar cel din noul testament ala budist sti tu isus care sia petrecut copilaria in india si a invatat budismul acel zeu nu va pedepsi omul prin iad si rai din contra omul e doar in corp atat sufletul e altceva dupa cum afirmau si primi crestini, sufetul nu poate fi pedepsit pentru ca nu el face pacate si corpul care e mort

| EmaS a răspuns (pentru LgMihail):

Dar imi spune ca am o problema in accesarea acestei pagini.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Cand visam ratiunea dispare ema

| EmaS a răspuns (pentru LgMihail):

Draga Mihai tu ce esti preot?

| anonim_4396 explică (pentru LgMihail):

Ortodoxia nu e adevarata religie, adevarata religie e credinta

| LgMihail a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. Bravo. Ai spus o prostie mare! laughing

| anonim_4396 explică (pentru LgMihail):

De ce?

| LgMihail a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta ma intreb si eu.
Imi place mai presus de toate "ateismul" tau. Ca al majoritatii, de altfel : nefondat si in esenta inexistent. E doar o problema de frustrari, trandavie si iubire de sine, care va fac sa fugiti de Dumnezeu.
Mandria, bine-nteles, isi are locul. Ia fi atent, referitor la avatrul tau:

http://alexcurbet.wordpress.com/......au-crezut/

"Dumnezeu". Suficient de bun pentru "nebunii" astia. :->

Doamne-ajuta!

| anonim_4396 explică (pentru LgMihail):

Romania e o tara crestinta nu atee desi de ce spui a majoritati? in Romania sunt doar cativa mii de atei practic un nr foarte mic de persoane, ce frustrare am eu ca nul recunosc pe zeul tau ce frustrare ai tu ca nu recunosti 2000 de zei? tu crezi ca doar crestini sunt buni dar realitatea te contrazice

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asta e parerea mea si nu ai cum sa mi-o scimbi...

| LgMihail a răspuns (pentru anonim_4396):

Al majoritatii ateilor... Mai sunt si restul de atei, care joaca un rol bine-platit. Corporationistii si bancherii sau pseudostiinta voastra absurda si dobitoceasca.

E foarte simplu. Un singur Dumnezeu m-a intors in chip minunat, cu minune mare, vrednic fiind de toata Cinstea si Inchinaciunea. Unul este Dumnezeu. Doar diavolii sunt cei "multi". Daca ai cauta atent ai vedea ca in cinstea fiecarui zeu (diferit de Dumnezeul parintilor nostri - a lui Avraam, Isaac si Iacov si al semintiei celei drepte a lor) se fac lucruri imorale, pacatoase. Fiecare zeu din panteonul grecesc, de exemplu, pe langa ce ai citit tu in "Legendele olimpului" are atribuit ca "act de cult" fie cate o orgie, fie cate un jaf, fie cate o betie, etc. Fiind zeii patroni peste nelegiuri: hotie, curvie, desfatare, etc. Toate cele de care tu te alipesti, din trandavie si iubire de sine. Sau ma insel?

Am incheiat aici. Daca nu ai apucat sa vezi videoul acela...pacat. Daca l-ai vazut si te prezinti asa: un pacat si mai mare.

Am porunca unui sfant parinte, ce zice asa: "Fratelui spune-i o data, cand greseste. Dar numai O DATA. Caci daca nu intelege, atunci se va face vinovat si de neascultare si dispret fata de tine, si indoit se va osandi si indoit va pacatuii. Asa ca lasa-l. Nu te fa inmultitor pacatelor sale!"

Pace in suflet si lumina in cuget! Post usor daca te luminezi la vreme!

| LgMihail a răspuns:

Dumnezeu nu zice : "Crede si nu cerceta". Asta o zice un filozof anti-crestin in secolul 2.
Nicaieri nu apare asa ceva in Bibliebig grin

| LgMihail a răspuns:

Ia sa mai citesti si tu. Poate chiar sa te indeletnicesti si cu ceva practica. Mai lasa BUG Mafia ca nu te duce Uzzi in Rai si nici Linkin Park nu iti dezleaga pacatele.

Doamne-ajuta!

| Shaoran a răspuns (pentru LgMihail):

Mihai, lasa-i asa cum sunt, in voia lui Dumnezeu.
Iti impli zadarnic sufletul de mahnire.
Doamne ajuta

| LgMihail a răspuns (pentru Shaoran):

Doamne-ajuta, frate!

| LgMihail a răspuns:

Apostolii tineau duminica, iar Hristos lucra sambata. Sabatul a fost desfiintat pentru cei "taiati imprejur cu mana neomenasca" - adica botezati.
Nu cred ca ai inteles insemnatatea lui.
Da, porunca prin care respectam ZIUA DOMNULUI o tinem. Pana la Hristos, ziua Domnului era a 7-a, cea in care nu a lucrat (dupa terminarea lumii). Ziua Domnului este acum Invierea lui Hristos (El lucrand pana si in sambata cand era mort, in iad, "vestind si duhurilor celor inchise", eliberand Sanurile lui Avraam si ducandu-le in Rai, etc.).

Adventist?
http://www.odaiadesus.ro/adventisti.html - Ia o gura buna de sectologie, schismaticule.

| LgMihail a răspuns:

Intoarce-te la Ortodoxie. Citeste atunci asta (la modul general):
http://www.odaiadesus.ro/culte.html
Si vezi videoul:
http://www.youtube.com/watch?v=_jYaLUPpzVc

Doamne-ajuta! Si iarta-ma daca te-am jignit.

| anonim_4396 explică (pentru LgMihail):

Iti multumesc cred ca o sa ma ajute mult...

| LgMihail a răspuns (pentru anonim_4396):

Lg.mihail pe Y! Messenger. Daca vrei putem sta de vorba. Sunt... tanar - sa nu iti faci ganduri ciudatelaughing
Imi va face placere. big grin

| anonim_4396 explică (pentru LgMihail):

Cati ani ai?

| LgMihail a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti pot spune acolo. Prefer sa nu discut astfel de lucruri aici. Vorbim in privat. Daca vrei totusi - sa nu pierdem timpul - da-i add. big grin Iti pot spune si pe mess laughing

| LgMihail a răspuns:

Esti intr-o ratacire. Asculta aici: Intr-o ratacire!
Singura religie in care corpurile oamenilor sunt si ele indumnezeite de Dumnezeu este Ortodoxia: Sfintele Moastel ale sfintilor se comporta ca oasele lui Elisei si hainele lui Pavel : fac minuni, sunt frumos mirositoare, varsa tone de mir sfant si sunt neputrezite pururi! Nu ard in foc, nu se descompun in apa, nu sufera degradare la lumina sau in pamant, viermii nu se apropie de ele!

Domnul Dumnezeu a binecuvantat Dreapta-Credinta - Ortodoxia - ca tot cel ce o umeaza, sa Il urmeze si pe Hristos. Iti doresc sa vezi lumina adevarului, sa fii liber si sa te faci viu! AMIN!

| LgMihail a răspuns:

Ilogic. laughing
Singurul lucru - tu, un neortodox - care trebuie sa-l stii despre Ortodoxie: Ortodoxia nu o intelegi, discerni, cunosti pana nu o PRACTICI!

Toate cele bune!

| LgMihail a răspuns:

Esti agramat! laughing
De pustnicul de 137 de ani din muntele Rarau nu zici nimic?
Chiar sunt curios ce inseamna sa ai barba? laughing Intrucat barbat... vine de la "purtator de barba".
Dumnezeu l-a facut pe barbat astfel - iar tu afirmi ca sfintenia tine cont de asta? Cred ca nu ai aruncat nici cel mai chior ochi al tau pe Biblie.
Barba, adesea, simbolizeaza cuviosie. Sfantul Apostol Pavel ii numea pe acestia sfinti, nu eu. Iar daca el a facut-o, atunci si eu o fac.
Punct.

Cat despre tine esti... diLOW rau...

| LgMihail a răspuns:

Tare. Religia ta e cea corecta si... exista de cativa ani...
Nici nu stiu de ce imi bat capul cu toti dementii si derbedeii certati cu Dumnezeu Cel Adevarat.

Ia-ti o minte, caci asta care o ai nu te mai ajuta prea mult big grin

| shadovv a răspuns:

Mai ateilor, inca mai veniti cu acest argument? "Daca Dumnezeu exista atunci de ce nu se arata". De 2000 de ani si tot acelasi argument...

Dar de unde stii tu ca nu te ajuta ca sa ajungi in rai cand tu habar nu ai ceea ce inseamna "bun".

| anonim4565 a răspuns:

Pai ca sa il vezi trebuie sa crezi si sa-L cauti.si e mai ferice de noi cei care credem fara sa-Lvedem decat pentru cei ce L-au vazut
daca vrei semn roaga-te si crede

| anonim4565 a răspuns:

Citeste mesajul trimis

| anonim4565 a răspuns:

Omule in primul rand chiar daca cineva ar fi vrut sa ti se inchine nu trebuie sa accepti...in al doilea rand da te-am judecat, dar tu nu ii judeci pe adventisti? eu nu sunt adventist.Dca suntem ceva suntem prin harul Lui Dumnezeu.De ce sa ne laudam noi? ce suntem noi? suntem pamant si in pamant ne intoarcem.Ce merite avem noi? Nici un merit, suntem oameni care pacatuiesc ce merit ai tu? ce merit am eu? ce am facut noi asa bine ca sa moara El pentru noi? eu nu sunt nimic, n-am meritat nimic.nu merit sa-mi dea hrana de zi cu zi nu merit sa respir aerul ce l-a creat, nu merit sa am sanatate, cu ce suntem noi mai buni ca cei care mor de foame in africa? cu ce suntem mai buni ca cei fara maini? nu-mi place la tine ca te porti ca un fariseu.iti spun asta pentru ca doresc sa vezi pe ce drum mergi.Nu poti ajunge in rai cand tu nu ierti cand nu uiti ce au facut cei ce ti-au gresit, tu spui rugaciunea Tatal nostru? daca o spui mai rau faci.dar nu am fost lipsit de politete.Eu zic ca ti-am vorbit frumos.

| Shaoran a răspuns:

Dumnezeu se arata, Minunat e Dumnezeu intru Sfintii sai. Il poti vedea si tu, trebuie doar sa il cauti.
Ne ajuta sa ajungem in rai, fara ajutorul lui de a ajunge in Rai, nu am avea nici o sansa.
Sa ii ajute pe cei care fac crime si etc? Pentru ca ne-a dat sansa sa alegem, sa fim buni sau rai. El incearca sa ii ajute, dar aceia nu prea vor, si nu ii poate obliga.
Cei care au scris Biblia erau apostoli, si calatoreau impreuna cu Iisus. Mai mult, Dumnezeu li s-a aratat prin revelatii.
Nici un ortodox, asa cum ar trebui, nu o sa te invinuiasca pentru ca intrebi.
Doamne ajuta.

| GusWaters a răspuns:

Catalina,fato,esti pe calea cea buna.O sa realizezi peste niste timp ca toate chestiile astea nu se intampla si toata chestia cu batranul din ceruri atotputernic, care este pe deasupra si narcisist si crud este doar un basm.Nu ai cum primi informatii sau semne de existenta din partea unei chestii ce nu a existat, si este un instrument de control creat de oameni.Este o greseala sa crezi ca chiar exista toata acea tarasenie ce se impersoneaza in Dumnezeu.

| ghiolbitza a răspuns:

Dumnezeu ti-a dat 10 porunci simple dupa care sa-ti ghidezi viata, ti-a dat liberul arbitru, libertate absoluta ca sa nu spui ca te limiteaza, mai mult nu are de ce sa iti dea. Avem noi o vorba, Dumnezeu iti da, dar nu iti baga-n traista. Raiul sau Iadul sunt doua locuri in care ajungi ca urmare a actiunilor si alegerilor tale. Dumnezeu nu are de-a face cu asta. Nu El te trimite acolo din proprie vointa, ci ca o consecinta a ceea ce ai facut tu, din voia ta. Spunea un parinte prin 2000 ca, daca Hristos ar veni acum pe pamant, astia ori l-ar admira pentru minunile Lui, ori l-ar baga la spitalul de nebuni. Dumnezeu nu se arata, nu i s-a aratat lui Moise, daramite noua, ci se descopera. Se descopera pe Sine fiecaruia dintre noi in asa masura incat sa ne fie noua de folos. La ce ne-ar folosi mie si tie sa ni se arate Dumnezeu, daca lumea ne-ar interna la spitalul de nebuni? In masura credintei ni se descopera Dumnezeu. Crede si nu cerceta e o doctrina eronata, practicata de inchizitorii catolici, total contrara invataturii ortodoxe. Biblia chiar spune sa cercetam si ne indeamna la studiul bisericesc, doar asa il descoperim pe Dumnezeu. Discutiile astea referitoare la existenta lui Dumnezeu chiar nu-si au rostul. Oameni fara nici o cercetare in domeniu isi dau cu parerea si incearca ei sa explice, sa rationalizeze absolutul. Nu sunt dovezi palpabile, care sa ne convina noua, in secolul 21, ale existentei lui Dumnezeu. Nu sunt nici dovezi concrete care sa nege existenta Lui. Astea sunt discutii inexhaustive, adica discutii fara sfarsit in care nu se stabileste nimic si nu se ajunge la nici o concluzie. Pariul lui Pascal mi se pare cea ma corecta abordare a acestei probleme.

| anonim_4396 explică (pentru ghiolbitza):

Wow.ti-a luat ceva sa scrii atata, nu? si in plus e chiar inteligent

| ghiolbitza a răspuns (pentru anonim_4396):

Am sa presupun ca e de bine comentariul tau...

| Zenicide a răspuns:

Au scris Biblia sub inspiratie divina. Cel putin asa am inteles eu pana acum happy

| Zenicide a răspuns:

In Biblie nu apare nicaieri "CREDE SI NU CERCETA" cel putin nu sub forma asta, nu exact asa.

| anonim_4396 explică (pentru Zenicide):

Am cercetat dar nu am gasit niciun raspuns concret.nici aici pe TPU nu m-am lamurit destul...

| Andreeajust a răspuns:

In primul rand Dumnezeu se lasa cautat, prin cuvantul Lui ( biblia), El te ajuta daca tu il cauti si ai o relatie mai stransa cu El,'' in vis''? se arata numai daca tu esti mai apropiata de El si esti sincera inaintea Lui. Cei ce au scris Biblia au fost inspirati de la Duhul Sfant. Si... D'-zeu doreste sa ajungem in rai dar trebuie sa'i predam viata lui si sa ne marturisim pacatele. logic ca nu-I place atunci cand ne vede ca furam sau chestii de genu.dar daca esti aproape de El.nu o sa faci lucrul acesta. o sa ajungi sa'l iubesti cu adevarat si sa ai o viata noua. P.S: sper ca te'am ajutat! happy

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Buna, preaiubito, Dumnezeu nu ii ajuta pe cei ce fac crime sau ei nu vor sa fie ajutati? Dumnezeu nu face cu forta daca nu stiai.
Vad ca esti in cautare de Adevar sau vanat de Adevar? daca nu crezi in Dumnezeu, de ce exista pe tot pamantul marturii despre iad? oameni in toata firea marturisesc de iad, de un lucru asa SERIOS, intelege ca nu e numai 1 om sunt mai multi, multe marturi. Si mai intelege ca e o ETERNITATE UNDE O PETRECEM.
O marturie a unei fete care a vrut sa vada raiul si Isus i-a arata ambele pentru ca Isus spune in Ieremia 33:3
„Cheamă-Mă, şi-ţi voi răspunde; şi îţi voi vesti lucruri mari, lucruri ascunse pe care nu le cunoşti."
Si i-a arata acelei fete, adica fiicei Lui, i-a aratat ce a vrut.
Vezi? ce simplu, te-ai rugat vreodata lui Dumnezeu? SINCER.
http://www.youtube.com/watch?v=VOCGYjS5BZI
Versiunea romana:
http://www.youtube.com/watch?v=xzrYWPtQybw
Un fost ateu s-a pocait:
http://www.youtube.com/watch?v=hbXCYdyoE8M
O femeie traia in pacat s-a pocait dupa ce a ajuns sa vada Iadul si Raiul:
http://www.youtube.com/watch?v=Izz37bzBZxc,
O fata din Korea a pictat Raiul si Iadul (mai mult iadul):
http://www.youtube.com/watch?v=6138KRaiJsQ
Un fost ateu s-a pocait, nu l-a pocait nimeni, Duhul Sfant l-a schimbat:
http://www.youtube.com/watch?v=hbXCYdyoE8M
Un pacatos care traia in pacat a fost TORTURAT in IAD: http://www.youtube.com/watch?v=il_FiKVt-4Y
ingrozitor, dar e MINUNAT faptul cum Dumnezeu schimba omul, e absolut uimitor. Tot ce e rau iti ia, iti aduce o pace in inima, de nedescris, Isus spune in 1 Petru 5:7.
Oare de ce L-a trimis pe Isus pe cruce, nu pentru ca ne iubeste, ca sa moara pentru noi ca noi sa avem viata vesnica? ne iubeste, si nu vrea sa pierim.
John 3:16
Noi facem parte din Rai, acolo e locul nostru, IADUL E PENTRU SATAN SI DEMONII LUI, nu pentru oameni, omul alege unde merge...
Nu trebuie sa facem cum au facut acei ingeri care l-au urmat pe Satan.
Acestui DEMON ii pare rau ca l-a urmat pe Satan in timpul cand Dumnezeu l-a izgonit din Paradis.
http://www.youtube.com/watch?v=Yuer_zvPR0o&feature=plcp
PLANGE, imi pare rau petru acel DEMON, acum e in iad, zice ca nu stia de ce la urmat pe satan, oricum E PREA TARZIU, pentru noi care inca suntem in viata e o binecuvantare ziua aceasta.
Dumnezeu a facut omul cu ratiune, i-a dat vointa proprie, nu suntem roboti, slava Domnului, ce minunati suntem creati.
Alt lucru important.
Dumnezeu face minuni si astazi, MULTE MINUNI.
Slavit sa fie Dumnezeu. Amin.
Vindeca bolnavi:
http://www.youtube.com/watch?v=WukyfhkhE7E
Dumnezeu e viu si ne vorbeste si azi:
cateodata vorbeste literal (1 Samuel 3:6)
cateodata prin vise (Geneza 41:25)
cateodata prin ingeri (Luca 1:30)
cateodata prin viziuni (Acts 10:10-11)
alteori prin alti crestini (Galateni 1:11)
cateodata prin scriptura (Matthew 22:29)
vorbeste prin profeti (2 Samuel 12:7)
si mai poate vorbi chiar si prin sentimentele noastre (2 Ioan 1:3).
Nu cumva Dumnezeu avertizeza oamenii si AZI? ca El e Dragoste sa ne intoarcem la El sau vom pieri? Dumnezeu nu vorbeste numai din Biblie, exista proroci, exista alti credinciosi, exista si Biblia Cuvantul Lui Dumnezeu, Dumnezeu e Viu ieri azi si in veci.
Nu vezi ca multi oameni mor de necunostinta? adica MOR ajung in iazul de foc.
Preaiubituule/preaiubito, tu esti chemat dar multi chemati putini alesi Matei 22:14.
Sti ce zice Dumnezeu de inteligenta omului? ca e o prostie sau nebunie in fata Lui.
Dumnezeu nu trebuie ''investigat'' El exista, nu trebuie nimeni sa Ii dovedeasca existenta, este o deceptie de la cel rau.
Dumnezeu e minunat.
Dumnezeu exista si nimeni nu trebuie sa dovedeasca existenta Lui, se vede in toata creatia lui, Galaxiile, tot ce vezi in jurul tau, TU, etc.
Domnul meu este viu!
Soarele lumineaza lumina lui pentru El.
Vantul bate sa-L glorifice.
Pasarile canta admiratia lor pentru El.
Si iubirea din inimile noastre doar ca un rezultat al Lui.
Stiind si vazand asta, nu inteleg cum cineva va fi in stare sa zica ca nu exista Dumnezeu. Biblia este cuvantul Lui. Profetiile din biblie se implinesc!
Avem un Dumnezeu EXTRAORDINAR. Care ne iubeste.

Pe de alta parte Satan e influenta majora a idealulilor, opinilor, speculaţiilor, sperantelor şi religiilor false ale lumii toate sunt sub controlul său şi au răsărit din minciuni şi deceptii.
Satan este numit domnul puterii aerului in Efeseni 2: 2. El este "domnitorului acestei lumi" în Ioan 12: 31.Aceste titluri şi multe altele semnifica capacităţile lui satan. Satana este "printul a puterii de aer" semnifica ca într-un fel el conduce peste lume şi oamenii din el.

El nu guverneaza lumea complet; Dumnezeu este suveran încă. Dar aceasta înseamnă că Dumnezeu, în înţelepciunea sa infinită, a permis Satana să opereze în această lume în limitele pe care Dumnezeu a stabilit pentru el. Când Biblia spune că Satana are putere peste în lume, trebuie să ne amintim că Dumnezeu i-a dat domeniu peste cei necredincioşi numai. Credincioşii nu mai sunt în conformitate cu regula lui Satan (Coloseni 1: 13). Necredincioşi, pe de altă parte, sunt prinsi "in capcana diavolului" (2 Timotei 2: 26), se află în "puterea celui rău" (1 Ioan 5: 19), şi sunt în robia lui Satan (Efeseni 2: 2).

Deci, atunci când Biblia spune că Satana este "dumnezeul veacului acestuia", ea nu spune că el are autoritate finala. Satana guverneaza lumea necredinciosilor intr-un mod specific. În 2 Corinteni 4: 4, necredinciosul urmează pe Satana la ordinea zilei: "Dumnezeul veacului acestuia a orbit mintea de necredincioşi, astfel încât ei nu pot vedea lumina Evangheliei slavei lui Hristos." Schema lui Satan include promovarea filozofiilor false în lume — filosofii care orbesc pe necredincios la adevărul evangheliei. Filozofiile lui Satan sunt cetati în care oamenii sunt închişi, şi ei trebuie să fie eliberati de Hristos.

Un exemplu de o astfel de filosofie falsă este credinţa că omul poate câştiga favoarea lui Dumnezeu dupa un anumit act sau acte.În aproape fiecare religie falsa, beneficierea de favoarea lui Dumnezeu sau a câstiga viata vesnica este o tema predominanta. Câştiga mântuirea prin fapte, cu toate acestea, este contrar revelaţiei biblice. Omul nu poate lucra pentru a câştiga favoarea lui Dumnezeu; viaţa veşnică este un dar gratuit (vezi Efeseni 2: 8-9). Şi că darul gratuit este disponibil prin Isus Hristos şi El singur (Ioan 3: 16; 14: 6). Ai putea întreba de ce omenirea nu va primi pur şi simplu darul gratuit al mântuirii (Ioan 1: 12). Răspunsul este că Satana-dumnezeul acestei lumi — a ispitit omenirea să urmeze mândria lui în schimb. Satana stabileşte ordinea de zi, lumea necredincioasă urmeaza, şi omenirea continuă să fie înşelata. Nu este de mirare că Scriptura il cheama pe Satana un mincinos (Ioan 8: 44).
Ma rog ca Dumnezeu sa iti deschida ochi in fata Adevarului.In Numele Domnului Isus.Amin.

Fiecare este liber sa aleaga.
Iadul este o realitate.
Domnul Isus ne vorbeste despre grozavia iadului.
Intunericul de afara, locul de osanda, plansul si scrsnirea dintilor, iazul de foc si pucioasa, locul de chin ETERN, gheena. Vedem ca focul va fi natura predominanta a iadului. Focul cel vesnic. Sunt multe marturii ale oamenilor care au experimentat moartea clinica si au vazut iadul si raiul.
Eu nu castig nimic daca cineva se pocaieste sau nu. Eu as dori ca toti sa primeasca bucuria mantuirii in inima. Nimeni nu se va putea dezvinovati.
Dumnezeu ne vorbeste prin creatie prin oameni prin vise prin Cuvantul Sau, numai ca oamenii nu iau seama. El ne-a vorbit prin Fiul Sau pe care l-a dat ca sa moara in locul nostru la cruce. Tu trebuie doar sa accepti iertarea Lui si sa Il urmezi, sa iti iei crucea sa Il urmezi.
Vom avea parte de o bucurie nemarginita sa il vedem pe Creatorul nostru, daca lasam pacatele, sa traim in puriate, fair trade.Nu crezi?
Multi nu stiu ce aleg, cum zicea si acel inger aruncat din cer, ''nu stiu de ce l-am ascultat pe satan, acum sunt in focul vesnic.''
Dumnezeu exista.
Miracole s-au intamplat ieri azi poate daca Dumnezeu ne mai suporta RAUTATEA si rebeliunea copiilor lui vor mai fi:
http://www.youtube.com/watch?v=n4ImHc8cVXA&feature=youtu.be
Cerurile spun slava lui Dumnezeu, şi întinderea lor vesteşte lucrarea mâinilor Lui.

2 O zi istoriseşte alteia acest lucru, o noapte dă de ştire alteia despre el.
3 Şi aceasta fără vorbe, fără cuvinte al căror sunet să fie auzit:
4 dar răsunetul lor străbate tot pământul, şi glasul lor merge până la marginile lumii. În ceruri El a întins un cort soarelui.
Rom 10.18;
5 Şi soarele, ca un mire care iese din odaia lui de nuntă, se aruncă în drumul lui cu bucuria unui viteaz:
6 răsare la un capăt al cerurilor şi îşi isprăveşte drumul la celălalt capăt; nimic nu se ascunde de căldura lui.
7 Legea Domnului este desăvârşită şi înviorează sufletul; mărturia Domnului este adevărată şi dă înţelepciune celui neştiutor.
Orice plan are un proiectant. Universul are un plan foarte complex.Prin urmare, universul a avut un proiectant.

Exista destule devezi ca Dumnezeu exista, TU, etc.
May God bless you and keep you safe.

| anonim_4396 explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Se pare ca ti-a luat mult sa scrii ditamai monologul sau mai bine zis ti-a luat mult sa il copiezi de pe net...dar asa sunt oamenii...se cred inteligentii pamantului(app nu am citit ce ai scris ca pot sa iau si de pe net singura)

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai conteaza de unde ei daca e scris din Biblie? nu am copiat, am un laptop care nu are tastatura buna, scuze daca nu intelegi, am mai modificat.happy.Eu ti am raspuns.Tu alegi.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru anonim_4396):

Ala cu Satan l am copiat, nu m am interesat, nici nu ma intereseaza de el, pe mine ma intereseaza doar Dumnezeu, cum sa i fiu pe plac, sper ca te am ajutat.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=WukyfhkhE7E
http://www.youtube.com/watch?v=MAuM_5bwo6s
http://www.youtube.com/watch?v=0Hzc1IVbIJY&feature=endscreen
http://www.youtube.com/watch?v=M1P2Z9_7xb4

uite si MIRACOLE, daca nici asa nu crezi, nush...May God bless you :).Ma rog ca cel rau sa nu te deceptioneze in continuare, in numele lui Isus Hristos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sal, in primul rand dumnezeu este rodul imaginetiei omului de a explica natura, universul, viata si viata de dupa, 2 nu se arata pentru ca nu exista de aia se arata doar in vise unde culmea se stie ca in vise dispare ratiunea deci cum sa credem asemenea persoane? asa zisele miracole ca http://www.descopera.ro/......nselatorie facute ca sa imbogateasca vaticanul, in lume sunt 700 de milioane de atei si milioane de oamenii de stinta care ar vrea sa dovedeasca existenta lui dar nimeni nu a putut dovedi inca, argumente crestine 1 suntem limitati mintali sal intelegem dupa cum vezi nimeni nu poate dovedi pentru ca cresdinta nu cere dovezi si doar sa crezi atata tot, credinta poate fi o motivatie o speranta pentru om sau speranta pentru lumea de dincolo asta ne mintim uni pe alti si fugim de realitate

| LgMihail a răspuns (pentru anonim_4396):

O prostie demna de un... ateu:
asa zisele miracole ca (link despre minunea de la Ierusalim) facute ca sa imbogateasca vaticanul(complet impotriva Ortodoxiei si a minunii de la Ierusalim - chiar vaticanul se pronunta in articoul care il dai).

In schimb, daca ai fii un cautator ai sta ore in sir si ai gasi si asta:

http://www.oodegr.com/english/ekklisia/holylight.htm

Vizionare placuta. Asa ceva nu ai vazut.

| anonim_4396 explică (pentru LgMihail):

Bine ca sa imbogateasca popi ortodoxi, desi acel clip imi va arata ca exista acel zeu numit dumnezeu? incredibil

| LgMihail a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu l-ai vazut si ai hulit. Eu ma retrag. Nu astept pareri laughing
Ia in considerare niste "clase" de studiu al camerelor video. E un clip din 96, iar focalizarea aparatului arata autenticitatea fenomenului.

| LgMihail a răspuns (pentru anonim_4396):

Altfel, poti merge chiar tu de Inviere, la Ierusalim. Eu am fost - marturisesc nu de Inviere. Dar am vazut destule minuni si in luna lui maihee hee

| anonim_4396 explică (pentru LgMihail):

Daca nea anas din africa ma invita la el la jungla sa-mi arate ce exista zeul lui sa merg?

| anonim_4396 explică (pentru LgMihail):

Daca te incarci electrostatic si te descarci pe cineva i provoci un soc sau poti aprinde o lumanare fara magie, multe minuni sunt facute cu ajutorul chimiei

| LgMihail a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te-ai uitat la video nu? laughing)

Pace si lumina-n sulfet!

| anonim_4396 explică (pentru LgMihail):

Sami pierd timpul cu porcari de astea, omul e mincinos si ar face orice ca sa faca banii eu nu cred in oamenii mai usor cred in pisica mea decat in omul de langa mine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mie una nu m-i s-a aratat niciodata D-zeu in vise decat rudele acre au decedat...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da-mi o dovada daca tot ma contrazici

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar de ce nu se arata?

| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Semne primim in fiecare zi, numai noi nu stim sa le vedem, si Dumnezeu ne-a lasat pe fiecare cu liber arbitru adica sa facem ce vrem pentru ca fiecare om trebuie sa descopere calea spre rai.

Răspuns utilizator avertizat
| aaaaa_8179 a răspuns:

Dumnezeu a vorbit cu lumea a cum mii de ani dar dupa ce lumea a devenit pacatoasa el s-a retras si ne-a lasat inpace. Dar pentru ca el ne iubeste ne ajuta. Nu se arata pentru ca noi suntem pacatosi dar i se arata unui preot etc.

| anonim_4396 explică (pentru aaaaa_8179):

Ai si tu dreptate la acest raspuns...am sa tin cont de parerea ta

| AdyutzZz a răspuns:

FratelolaughingBiblia a fost scrisa prin visele care in care i se arata Dumnezeu in vis si le ziceawinkingsi Dumnezeu ne-a dat Raiul tuturos, dar Adam si Eva au pacatuit si de fapt viata in care traim noi acum este doar un test pentru a veadea cine merita Raiul si cine nutonguesi semnul a fost chiar Iisus cand a a venit pe Pamant.Si de aratat nu are cum pentru ca este o fiinta mistica, el nu se poate arata directhappysper ca te-am ajutat(funda?).

| Angiiiiiii a răspuns:

Daca credeai in dumnezeu nu mai intrebai....asta e ca in dragoste cand crezi ce iti spune iubitu/a asa ca iti zic sa te gandesti daca s.ar arata la toti atunci ar mai fi considerat dumnezeu? iti zic eu nu iar legat de chestia cu crimele daca l.ar controla atunci ne.ar controla si pe noi am fi roboti asta vrei iar daca ne.ar controla nu am mai fi asa cum suntem happy asa ca crede in el daca asta vrei daca nu declarate ateu si punct...e pacat ca te.ai gandit la asta dar totusi dumnezeu ne iubeste pe toti si ne IARTA PE TOTI.