| Alinaaaapp a întrebat:

Hei! Daca vreau sa tin post (Postul Mare), pot avea si zile in care sa "renunt". Fiindca dacă, de exemplu este ziua mea in aceasta perioada si vreau sa mananc tort. Si daca tin doar ultima saptamana ma pot spovedi si impartasi?

8 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Exista un proverb Si cu sufletul in Rai si cu. mai era ceva.

| KR0NSTADT a răspuns:

Postul înseamnă în primul rând detoxifierea organismului. Dar, BOR i-a dat o conotație tâmpită, aruncând oile în derută. Un preot adevărat te va spovedi și împărtăși ORICÂND ȘI ORIUNDE. Nu trebuie să confunzi religia cu credința, indiferent de confesiunea din care faci parte.

| CostinAlamariu a răspuns:

De putut poti, dar n-o sa fie tinut corect. Pana la urma e alegerea ta daca vrei sa tii post sau nu si tu hotarasti care e prioritatea importantei intre Dumnezeu si tort.

| cristi202 a răspuns:

Ala nu mai e post. Postul inseamna abstinenta in vreo privinta, totala, sau deloc. Cindva, mi-am incercat puterile cu post tinut duminica (la neoprotesranti nu conteaza ziua cand tii), cand facea bunica mea numai bunaciuni. Nu am rezistat decat cateva saptamini doar sa ma uit fara sa ating nimic, dar, daca am hotarit, in acea duminica nu ma atingeam de nimic. Daca cedam si mincam vreo prajiturica in acea zi, postul era dus. Si tu cam asta vrei sa faci, in timpul lui sa te delectezi cu tort. Mai bine nu il tii.

| Dandinelle a răspuns:

Poți face tort de post, sau cum se zice mai nou vegan, așa nu te rumegă păcatele

| iurii75 a răspuns:

Crezi că "postul", adică renunțarea la anumite alimente, te apropie de Dumnezeu?

| ania a răspuns:

Unul socoteşte o zi msi presus decăt alta, pentru altul toate zilele sunt la fel...Cine face deosebire între zile pentru Domnul face. Cine nu face deosebire intre zile pentru Domnul nu o face...Dar pentru ce judeci tu pe fratele tãu? Romani 14-5, 6,10
Im Noul Testament cel adresatcrestinilor indiferent de naționalitate sãrbătorirea zilelor e lãsată la latitudinea fiecãruia.