| uguugu a întrebat:

Hei TPU de la o vreme urmaresc tot mai multe seriale cu specific sf(magie, vraji, wicca stuff like that); am tot auzit ca toata faza asta cu vrajile si incantatiile ar fi un lucru rau, pacat, e adevarat? si a doua intrebare este: chestiile astea chiar exista, carti vechi in care se gasesc vraji adevarate nu alde mama omida ghicitoare in cana cu cafea?

Răspuns Câştigător
| OOOLEOOO a răspuns:

Vrajitoria e pacat in religia crestina fiindca vrajitori/ghicitori fac ceva ce nu pot face altii oameni, ca niste zei, cea ce iar aduce concurenta zeului crestin.

Si referitor la faptul ca daca exista sau nu, iti spun ca orce minciuna porneste de la adevar.

10 răspunsuri:
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Normal ca exista.Sau existau, dar dupa parerea mea, astfel de lucruri sau lucrari au fost distruse din "motive intemeiate"... daca intelegi ce vreau sa zic.

Si eu stiu ca in Biblia ne relata ca nu trebuie sa ne "jucam" cu astfel de lucruri.

Răspuns utilizator avertizat
| DyNo a răspuns:

Normal... ca nu exista asa ceva. Auzi, in secolul 21 e.n. se mai pune problema, daca exista sau nu magie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru the2k):

Si ce mai zici ce ritualurile ocultistilor prea marite intelept?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru the2k):

Deci tu spui ca ocltismul e basm? Atunci te inseli amarnic. Si eu numai cred in basme insa asta nu e basm e realitatea pe care nu o vezi.

Răspuns utilizator avertizat
| thealchemist a răspuns:

Numai daca intentionezi sa faci rau e pacat.
si da, exista carti reale de magie, daca insa le poti tu citi corect e alta problema.

| uguugu explică (pentru thealchemist):

Mai iti dai seama ca nu m-am gandit niciodata sa fac rau cuiva(din orice punct de vedere); aceste carti chiar se gasesc in Romania (anticariate sau ceva)?

| thealchemist a răspuns (pentru uguugu):

Dupa cite stiu eu nu, daca le vrei normale trebuie sa le cumperi din strainatate.
exista insa multe pe internet gratis, destule pentru 10 ani de studii, numai ca trebuie sa te hotarasti ce vrei, Wicca, magie, etc.