| miha_3376 a întrebat:

Credeti in blesteme, farmece, vraji, ghicit in carti, magie alba sau magie neagra?big grin

Răspuns Câştigător
| papatukjatlekjulk a răspuns:

Doamne Nu! In primul rand ca e pacat fata de credinta ta in Dumnezeu si in al doilea rand nu au nici o farama de adevar! Si nici tu sa nu crezi!

42 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

La fel de mult cum cred in Papaye Marinarul.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu cred si nu am crezut niciodata in asa ceva.

| juniper a răspuns:

Putin doar big grinbig grin

| xibalba a răspuns:

Nu cred, la fel cum nu cred in divinitati

| oz a răspuns:

Niciodata.

| c0rn3l1uss a răspuns:

Nu preahappy

| Gabry a răspuns:

Nu.
Daca ar putea cineva sa-mi demonstreze ca exista, as crede...

| thealchemist a răspuns:

Da. nu stiu exact ce vrei sa intrebi, nu citesc celelalte raspunsuri ca sa vad ce cred altii. stiu doar ca exista.

| daddy a răspuns:

Recent o prietena din copilarie mi-a spus ca s-a dus la o prezicatoare acu un an k viata ei devenise cam grea si a vrut sa vada cum stau lucrurile
mi-a spus ca la prima sedinta i-a dat detalii precise din trecutul ei cum ar fi k a divortat, k unul dintre parinti a decedat ( lucruri personale pe care nu avea de unde sa le cunoasca )
si a 2-a oara despre viitorul ei, i-a spus ca se va recasatorii si va avea un copil, si k isi va schimba jobul ( si s-a adeverit mai putin cu jobul k a ramas tot acolo )
nu stiu ce sa zic poate ca sunt si persoane care au harul asta nu numai sharlatani straight face

| AlinutzaRouz a răspuns:

Eu una da, mi se pare mai real decat dumnezeu sau alte zeitati, sincer

| elisa_2627 a răspuns:

Aceste forme exista.In Biblie la Deutronom scrie sa nu practicam aceste forme si nici macar sa ne insotim cu persoane care le practica. Daca nu ar exista nu am fi fost avertizati.Nu trebuie sa credem ca sa nu ni se intunece mintea si astfel sa cadem in capcana.Fie ea magie alba tot de la Satan pleaca, care este stapanitorul acestei lumi.

| miha_3376 explică:

Daca da de ce, daca nu de ce?big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar astia ce ne fac de ne-au tampit pe toti? magie la ultimul standard de tehnologie, de la ei alba niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ghicitoria, magia, cei care cauta semne prevestitoare, leaga cu farmece, mediumurile, prezicatorii cum sunt zodiacurile... Deuteronomul 18:10–12. Oare daca creatorul avertizeaza si le condamna, motivul cu care o face, mai cu seama ca zice ca e spre binele nostru sa il ascultam. Cei care stiu sa se fereasca sunt ocrotiti, care stiu toate metodele folosite de cel rau, dar si cum sa se protejezecine nu vrea sa creada nu inseamna ca nu ar avea efect asupra lor. Balaurul cel mare, şarpele cel vechi, cel numit Diavol şi Satan, care induce în eroare întregul pământ locuit. (Apocalipsa 12:9) Daca Diavolul si demonii exista cu adevarat, cum si noi suntem persoane reale, si acele lucruri, ca vrem sa le credem sau nu vrem, ele ii poate afecta pe toti. NUmai ca cine ne spune de ele, ne si ajuta sa nu fim afectati de ele, ca si un medic care da indicatii unei persoane sa se fereasca de anumite boli, sau sa nu agraveze starea de boala pe care o are. Da cum acel medic nu spune la intamplare, si crreatorul ne da multe motive si arata si urmarile daca nu tinem cont de el. Dar ce reteta ar da creatorul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar magii ce erau? sau cei care ghiceau visele regilor si le erau prin preajma mereu traiau la curti, sunt in biblie, multe multe exemple, fara de ei nu se intampla nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Magii l-au vestit chiar pe Isus, parca asa este, de unde au ghicit ei ca se va naste?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista astfel de chestii doar ca e pacat sa le practici sau sa apelezi la persoanele care se ocupa cu ele.Magie alba nu exista, vrajitoarele spun k ele practik magie alba doar pentru a face lumea lumea sa creada k nu e pacat daca apeleaza la magia alba. dar orice magie e neagra, orice blestem, farmec, vraja e pacat de moarte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur eu cred

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mihaella:
Eu nu cred in magie rea, ci doar in magie buna.Doar in Dumnezeu si in magia buna e ce cred chiar daca nu vad...in rest nu cred pana nu vad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ghicesc in carti...si am doar 18 ani...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA, dar nu este bine sa practici magia neagra si nici restul, dar sunt oameni nascuti pentru asa practici cred caci este un mare pacat,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Blestemele, carti de tarot, rune, chiromantie, datul in bobi, ghicit in cafea, vraji de dragoste, vraji de legare, magie alba, magie neagra, totul este posibil; sa ne gandim ca purtam in buzunar, permanent un trifoi cu 4 foi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cred sti de ce? acum acum 20 ani an urma am lucrat an tara sfanta israel m-am amprietenit cu o femeie cre avea multi prieteni buni unul mi-a ghicit an poza mea si mi-a sus ca am sa am o mare pierdere din familie peste 4 ani si as a fost nu am luat an consideratie dar as sa antamplat miea murit copilul fata mea la varstA DE 13 ANI CUM A STIUT ACEA PER? SI DECE CAN MA DUC LA UNELE PERSOANE DI FAM MA UNGE CU CEVA CESA FAC EU CUM POT SA ANVING ACESTE PER RELE?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cred dar tu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, eu cred in magia alba dar nu stiu nicio vraja care sa fii mers

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daaaaaa