| ThePokemon a întrebat:

Hei, TPU scuzaţi categoria dar nu am ştiut la ce gategorie să o pun. Deci am o veste proastă,chiar foarte proastă. Un amic de al meu a decedat,sad Am nevoie de sfaturi ca să pot uita de moarte lui, adică un sfat să nu mă mai gândesc la el. Deci ce sfat îmi puteţi oferi să nu mă mai gândesc la el?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
8 răspunsuri:
| Zenicide a răspuns:

O sa treaca incet cu timpul, pana te adaptezi situatiei. De ce sa nu te gandesti la el? Ziceai ca ti-a fost amic, e normal sa te gandesti la el, asa e si normal.

| danay72 a răspuns:

Imi pare foarte rau de pierderea suferita.De uitat probabil ca nu-l vei uita niciodata, dar cu timpul nu te va mai durea atat de tare.Cat despre cei dragi care au murit Dumnezeu spune ca la momentul potrivit, intr-o lume mai buna, ii va invia.Ioan5:28,29; Psalmi37:9-11

| Mădă0611 a răspuns:

Moartea e trista doar pentru cei care raman.
Ce are daca te gandesti la el? Oricum, cu timpul o sa te gandesti tot mai putin, daca incerci sa uiti, mai mult rau iti faci pentru ca n-o sa reusesti, timpul o sa reuseasca.

| mentholinks a răspuns:

Gandeste-te la altcineva. depinde cat de apropiat era amicul asta de tine.

| M25M a răspuns:

In primul rand condoleante!
In al doilea rand nu cred ca este bine sa il elimini din memoria ta, sau sa stergi amintirile cu el pe langa faptul ca nu poti dar nici nu trebuie. Tine-l in viata in amintirile tale.
Daca intr-adevar ai tinut la el te anunt cu regret ca nici de moartea lui nu poti uita fizic, pentru ca a insemnat ceva pentru tine atat el cat si evenimentul in sine, insa poti sa treci peste, in timp usor usor, tinandu-te ocupata de alte activitati, ai sa reusesti. Nu este o reteta/schita a acestei continuari dupa o astfel de intamplare.

| Zenit313 a răspuns:

Nu poti sa uiti asa ceva,trebuie sa fii ignoranta sau indiferenta.
Trebuie sa accepti situatia indiferent cat este de grea.
Suferinta, sentimentele, nimeni si nimic nu mai poate schimba ordinea lucrurilor, dar aceste lucruri ne maturizeaza.
O sa te obisnuiesti, este doar o chestiune de timp si depinde de tine cat esti de puternica.
Imi pare rau pentru pierderea suferita!

Răspuns utilizator avertizat
| alin_9439 a răspuns:

Condoleante!
Pai normal ca te gandesti si in nici un caz nu trebuie sa il uiti cumva vei trece peste aceasta situatie chiar daca nu va fi usor totusi eu zic ca un site sau orcare altul nu e potrivit pentru asa ceva cei care te ajuta sunt prieteni baftabig grin