| gogman a întrebat:

Hello there.
Unii crestini folosesc ca motiv al existentei lui Dumnezeu faptul ca universal,planeta e special creat pentru noi. Ei bine nu vreau sa fiu rau,dar cred ca la ceea ce urmeaza sa zic e ca nici ateii nu s-au gandit la asta.
Cine zice ca universul a fost creat pentru om?
Nu putem spune ca omul a fost creat in asa natura sa reziste universului?
De exemplu : O masina poate merge pe pamant,dar nu pe apa. Astfel,noi oamenii cream vaopare sau submarine,in functie de locul in care trebuie sa se deplaseze. E posibil ca noi sa fi aparut random in functie de univers,nu universal in functie de noi. La careva,oamenii noi oamenii murim la polul sud de frig dar ursii polari o duc bine,ca atare,e posibil sa existe si gandaci pe soare care sunt rezistenti la foc si radiatii.
Cum comentati acest lucru?
De asemenea nu comentez in nici un fel faptul ca Dumnezeu sau alte afirmatii sunt eronate, sunt agnostic.

6 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Daca Dumnezeu a creat Universul doar pentru oameni atunci trebuie sa sufere de retard mintal sau ceva.
https://www.tpu.ro/......l-in-care/

| xerxes1 a răspuns:

Ti-ai creat cont special sa postezi intrebarea asta?

| Mircea08 a răspuns:

Nu avem ce raspunde la o astfel de afirmatie din lipsa de informatii.

| gogman explică (pentru Mircea08):

Ba cred ca da.

| Uvox a răspuns:

Gândaci pe soare? Glumești? Pe soare nu este foc. Este o reacție de fuziune. Daca ar exista gândaci acolo...ar fuziona. big grin
La polul Sud exista pinguini si nu sunt urși, la polul Nord, invers.
Agnostic, agnostic dar nici chiar așa big grin
Nu, nu accept ca a fost creat pentru noi si nici ca l-a creat un cineva anume.

| gogman explică:

Si tu sa-mi pupi PÜLA
adica s-o sugi