| Geass a întrebat:

Hitler spunea "Spune şi susţine o minciună atât de mult încât toţi să creadă că este adevărat" asta putem spune şi despre religie.

50 răspunsuri:
| Esperança a răspuns (pentru ateu123):

In primul rand s-au tot adus anumite argumente si dovezi atat logice cat si religioase ca Dumnezeu exista, insa tot degeaba ca tot nu credeati si spuneati ca nu sunt adevarate.
Un om cu inima impietrita nici daca ar invia cineva din morti nu ar crede asa ca scuteste-ma cu scuzele astea de doi bani.

| Esperança a răspuns (pentru ateu123):

"Un ateu nu crede in nimic" te contrazici singur, baiete.
Un ateu CREDE in el insusi, CREDE in puterea banului, CREDE in asa zisa "stiinta" si "evolutie"

| ateu123 a răspuns (pentru Esperança):

Sunt doua feluri de ateism slab si puternic eu unu ma regasesc in cel slab nu cred in puterea banului ce folos ca am banii si am leucemie? nu cred in mine sunt imperfect, nu cred in stiinta obsev dovezile oferite de stiinta si ratiunea ei cand se va dovedi existenta lui dumnezeu voi deist pana atunci raman ateu

| ateu123 a răspuns (pentru Esperança):

Ce dovada ca eu nu am vazut vreuna? ma daca ar invia cineva din morti mas intreba cum a fost posibil si as cerceta in detaliu nu as fi ignorant cum esti cu stiinta tu ignori absolut tot chiar si tehnologia pe care tot stiiinta o facut-o

| Thunder a răspuns (pentru Esperança):

Pff, cum ai ajuns tu la concluzia asta? Fiecare om crede in el insusi, toti suntem individualisti. Iar incepem cu banii? Ateul nu e sinonim cu stiinta sau evolutie. Ateul pur si simplu nu crede in zei.

| Esperança a răspuns (pentru Thunder):

Pff,daca asa au zis ateii pe aici. Ca ei cred in ei insisi. Ar trebui sa te legi de ei nu de mine.
Iar cat despre bani vorbeam din perspectiva lui Ray,chiar el zicea ca pentru el banul este Dumnezeu.
Oricum raymusic azi e ateu,maine e agnostic, apoi e ortodox, apoi zice ca e botezat la catolici.

| Birjaru a răspuns:

N-a spus-o Hitler, a spus-o Goebbels.

| Thunder a răspuns (pentru Esperança):

Banul nu este dumnezeu, este o povara din zilele noastre, il vrei sa nu trebuie sa tragi cu dintii sa-l ai pentru a trai decent. Probabil ca pe lista de rugaciuni a lui Dumnezeu pe primul loc e banul si apoi urmeaza sanatatea, capra vecinului. Cat despre credinta in sine, asta nu e o chestie pe care o ridici la rang de habotnicie. E o iau ca pe un fel de incurajare.

| EmaS a răspuns (pentru ateu123):

Pentru ca daca ma rog lui nu imi raspunde, dar daca ma rog lui Dumnezeu, El imi raspunde.

| Rapplex a răspuns (pentru Geass):

Imi place cum gandesti, si eu gandesc la fel, cu exceptia faptului ca eu nu concep deloc existenta vreunei forte divine, ci doar consider ca nu suntem destul de evoluati mental incat sa intelegem unele lucruri.Degeaba incerci sa aduci dovezi si sa incerci sa explici logic unui crestin ca este posibil ca un D-zeu sa nu existe, fiindca exista crestini de doua feluri:fanatici(care nu lasa nimic sa le fie explicat) si needucati la anumite capitole(care nu inteleg dovezile, deoarece nu au capacitatea).

| Rapplex a răspuns (pentru Geass):

In plus, crestinii de azi nu inteleg cum gandeau predecesorii lor.Nu inteleg ca ei habar nu aveau de Univers, si ca pentru ei exista doar Pamantul, Soarele, Luna, Stele, iar cerul era interpretat ca fiind solid.Astazi e usor sa interpretam Biblia ca pe o metafora, stiind toate lucrurile care ne-au fost oferite de stiinta. Exista o ignoranta enorma, pe care eu nu o pot suporta deloc. Vreau sa le spun crestinilor ca la un moment dat, se credea ca galaxia noastra reprezenta intregul Univers.

| Rapplex a răspuns (pentru Esperança):

Nu crede, ci stie.Stiinta se bazeaza pe fapte concrete, dovezi, explicatii logice.Sunt ateu, si nu sustin puterea banului, sunt altii care il sustin(sunt crestini cati vrei), deoarece au fost educati ca fara el nu poti trai.

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

Chiar isi vorbeste?

| Rapplex a răspuns:

Am ajuns la o concluzie, ca tari ca Romania nu o sa aiba niciodata cetateni capabili sa inteleaga ceva, deoarece nu exista educatie.Producem doar corupti, cu*ve, manelisti etc.Se poate observa ca tarile cu dezvoltate, unde sunt oameni civilizati, educati, se pot intelege mai multe, dar chiar si tarile mai dezvoltate au oameni ca ai nostri, dar mai rar.Ce stie un pusti din zilele noastre in afara de club, fete, tigari? Daca ii intrebi cand a avut loc Unirea, cand este Ziua Nationala a Romaniei sau sa-ti spuna cativa domnitori marcanti, habar nu au. Cat timp avem aproape jumate din populatia tarii in mediul rural, care, daca le dai o plasa cu ulei si zahar iti spun orice vrei, nu putem avea vreo tangenta cu stiinta.Cat timp exista oameni care nu stiu nici macar cum apare ploaia(poate mai inghit inca povestea lui Zamolxe), nu ai cum sa le explici despre biologie, chimie, cu atat mai putin de fizica cuantica.

| EmaS a răspuns (pentru ateu123):

Da,Dumnezeu vorbeste in multe feluri, dar oamenii nu iau seama.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Polaris):

Sa fii fost pentru Imagine big grin, multi zic ca is crestini, putini is cu adevarat

| Geass explică (pentru OOOLEOOO):

El spunea că e creştin ca în caz că îi reuşea planul unei rase pure toţi să fie creştini ca să fie uşori de manipulaţi.

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

Esti?

| EmaS a răspuns (pentru Geass):

Asta este harul lui Dumnezeu. El ofera fiecarui om posibilitatea de a se intoarce la El. El mai ofera o sansa.Intocmai ca si talharul de pe cruce.

| AliveOne a răspuns (pentru OOOLEOOO):

In primul voi nu va dati seama ca pur si simpu asa zisa ''religie este de fapt o arma prin care este controlata lumea''
voi nu va dati seama ca pur si simplu e ceva strategic as putea spune ca e chiar cea mai buna strategie la ora actuala pentru a se evita certurile conflctele sau chiar razboiul nu fiindca exista dumnezeu fiindca nu exista dar exista acea teama ca vai ''ne pedepseste d-zeu nu e bine sa omoram ca ne vede d-zeu cam asa e invatat fiecare om de mic strategia asta a functionat mi de ani si inca mai e functionala ce-i drept nimeni nu si-a dat seama de adevarata fata a religiei sau daca si-au dat seama a fost degeaba nu am avuzit vreodata sa se vb despre asa ceva Orcum pot sa-ti zic ca da Hitler cand a zis ce-a zis a grait numai adevar poate ca a mintit dar nimeni nu minte mai rau ca, credinciosi fiindca ei sunt invatati din generatie in generatie sa se teama de asa zisul ''tatal lor'' vai ce tragedie credeti ca daca sar da de gol ar mai exista religia?
EI bine da... deoarece deja lumea sa obisnuit cu aceasta minciuna de proportii care nu a iesit niciodata la iveala deci in afara de oamenii inteligenti toti vor cadea din nou in plasa asa zisilor credinciosi
Daca chiar sau rade religia ar porni ce-i drept un al 3-lea razboi mondial...dar cu toate astea ar iesi si ceva bun
Dupa cum spune hitler ''O rasa perfecta'' Doar o tara ar mai ramane pe pamant sau poate nimic cine stie dar poate ca e mai bine pentru toti adica omu e facut doar ca sa distruga natura omu o fi norocos sa se afle inconjurat de natura dar natura nu e ceea ce pare a fi cand se razbuna rade tot desi mai nou omu rade tot cu experimentele radioactive.
In concluzie daca ar porni al 3-lea razboi modial (nu va fi un razboi rece)rasa umana nu ar mai exista.
Funda?