| Meme10Memu a întrebat:

Hristos dialoga cu Dumnezeu, mai aparea cate un inger. Rugaciunea este considerata compulsie dpdv medical si apartine de tulburarea obsesiv compulsiva. Dar ce se poate spune despre cei care se roaga fara sa dialogheze cu vreo divinitate? Nu este aceasta o boala psihica sau o compulsie in cadrul tulburarii obsesiv compulsive?

https://www.medlife.ro/......ament.html

36 răspunsuri:
| Meme10Memu explică (pentru danut):

Nu ai vorbit cu niciun Hristos.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ti-am mai pus intrebarea asta (parca) esti cumva mama omida de sti tu cu cine vorbesc?

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Din felul cum raspunzi imi dau seama ca nu ti-a vorbit niciun Hristos.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Este evident ca nu esti decat un Gica contra, Habar nu ai cum vorbeste Hristos sau cum se vorbeste cu Hristos dar nici nu merita sa-ti spun. Da, sunt multi care comunica cu Dumnezeu, inclusiv eu dar tu nu poti intelege asta. Afla singur copilasule dar in starea ta mi-e greu sa cred ca vei reusi ceva, sa te ajute Dumnezeu.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Tu ai citit vreodata biblia? Acolo se spune despre comunicare verbala intre divinitate si oameni. Ai comunicat tu verbal cu Hristos? Ti-a raspuns verbal Hristos?

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Dar tu ai citit-o, evvident ca NU. Daca ai fi citit-o nu ai fi pus asemenea intrebare, cum poti vorbi cu cineva "gura catre gura" aflat la sute de milioane de ani lumina. Discutia cu Hristos se face prin intermediul Duhului Sfant.
Ioan 14, 16. Si Eu voi ruga pe Tatãl, si El vã va da un alt Mângâietor, care sã rãmânã cu voi în veac;
17. si anume, Duhul adevãrului, pe care lumea nu-L poate primi, pentru cã nu-L vede si nu-L cunoaste, dar voi Îl cunoasteti, cãci rãmâne cu voi, si va fi în voi.
Duhul Sfant este cel care face legatura sau intermediarul cu Domnul Hristos, citeste Biblia.