| AlexiaIoana a întrebat:

cine imi poate oferi sfaturi pentru combaterea tulburării obsesiv compulsiva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Akira88 a răspuns:

Tulburarea obsesiv-compulsiva este o tulburare anxioasa deci trebuie sa incerci sa iti stapanesti emotiile, sa nu manifesti frica fata de persoane, lucruri sau actiuni si sa nu iti creezi bariere. e important sa te accepti asa cum esti.cel mai bine e sa apelezi la ajutor de specialitate: psiholog (pentru consiliere, suport) si psihiatru pentru un diagnostic corect si un tratament adecvat. mult succes!