| anonim_4396 a întrebat:

Http://gandeste.org/......a/28286.io zic ca iaste on articol bun referitor la biserica si noi. ortodocsii de duminica.si parere aveti? cei teligenti si realisti si ganditori? da sa nu va aruncati la cetit tot, ca sa nu va doara head-ul.ok?

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

De ce e atacata biserica din toate partile? Simplu, pentru ca nu se mai ocupa de cele bisericesti ci de afaceri, saracia ne bate la fund iar staiful popilor BOR isi numara ouale si le arde de catedrala neamului, o afacere frumusica care v-a ajunge pe putin la o jumatate de miliard de euro. Cine crede ca "pagoda" neamului are vreo treba cu cele sfinte e un mare naiv, acolo e business curat si jmecherii pe care ii stim (aceia cu tiribombe, terenuri de fotbal in panta, gondole, patinuare, borduri si cacaturi parfumate pentru prosti) impreuna cu popii lacomi la euroi, vor toca multi bani din buzunarul prostilor ca sa mai avem inca un mare căcat dupa casa poporului consumatoare din banul public, iar boborul tembelizat v-a radia de fericire ca in sfarsit avem si noi un loc unde ne putem trage pârţurile 5 mii de visatori la viata vesnica cu totii la un loc.

30 răspunsuri:
| CristiB93 a răspuns:

Este normal sa fie atacat biserica ortodoxa din toate partile, deoarece este singura credinta dreapta, logic ca ateii si diavolul ataca cat pot de mult.

| BlackSulphur a răspuns (pentru CristiB93):

Are you f***ing kidding me? Stii ce inseamna sa ataci o religie? Sa omori pe cei care o urmeaza. Sa inteleg ca toti paganii care i-ati omorat (voi crestinii) de-a lungul istoriei detineau religia dreapta? Interesant...

| CristiB93 a răspuns (pentru BlackSulphur):

laughing Ca de obicei voi ateii intelegeti totul gresit, exista mai multe forme de atac, nu doar cu razboi.

| BlackSulphur a răspuns (pentru CristiB93):

Ca de obicei? Pare sorry ca sunt exemplarul retardat, dar chiar si asa, de ce crestinismul ortodox ar fi cel corect? De ce crestinismul? Ca asa cred cei mai multi? Ei bine, si la un moment dat, MUUUULTA lume considera cannabisul ca fiind foarte daunator, dar se pare ca este chiar folositor! Cam la fel merge si cu religia, numai ca statutul de "bun"/"rau" sta fix invers

| CristiB93 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Ce rost are sa iti mai spun, oricum nu se ajunge nici unde, nu te-ai lasa convins nici daca ai vedea cu ochii tai, asa ca mai bine bye bye.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Ti-am mai zis ca cei care ataca sunt teistii, crestinii in Romania, pana si cuvantul "ateu" e inventia lor, si astfel cei naturali, sa zicem, devin ceva nenatural, nefiresc. E ca si cum toti venim pe lume fara bicicleta [rolling on the floor))] si unii ajung sa aiba una, mai tarziu, cei care nu au sunt numiti "fara-bicicleta", deci daca sunt fara, trebuie ca cei cu sa se simta superiori, sa le spuna celorlati ca fara bicicleta nu sunt intregi, ca sunt tristi si vai de ei, cand ei pot merge unde cei cu biţă nu pot.

Răspuns utilizator avertizat
| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

laughing Toti venim pe lume cu bicicleta, dar din pacate unii o arunca la gunoi, spunad ca nu au nevoie de ea, ca bicicleta nu exista, ca vor dovezi ale existentei bicicletei aceea si se mint singuri ca ea nu exista si le spun si celorlalti ca este bine asa, sa mergi pe jos cand de fapt daca ar cauta bicicleta, aceasta s-ar arata lor si le-ar fi mult mai bine si mai fericiti sa mearga pe ea decat sa mearga pe jos laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Venim fara bicicleta. Tu si multi altii va simtiti goi fara dumnezeu, ca asa vi s-a spus, dar daca te nasti undeva in munti, sa zicem, si parintii tai habar n-au de dumnezeu ca sa te indoctrineze, n-o sa simti nici un gol daca nu ai un zeu.winking La fel e cu invatatul, si cu tot ce ne deosebeste de animale. Imediat dupa nastere oamenii incep sa ne umple capul cu tot felul de informatii, natural inseamna stare pura, pur esti fara zei sau cunostinte.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Deci sa inteleg ca tu esti fericita sa mergi pe jos?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Daca bibicleta e imaginara, da. Oricum, pe jos poti merge in locuri unde cu biţa numai visezi sa ajungi, mergand incet dar sigur, te bucuri de priveliste, nu te grabesti sa ajungi la destinatia spus de altii, care numai sigura nu e.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ai bicicleta acasa, stai la sat sau oras?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

In varful dealului b-), singura casa de acolo, deci nici sat, nici oras.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu inteleg, cum adica singura casa, inseamna ca e sat nu? o localitate un nume trebuie sa aiba nu-i asa?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

laughing ziceam la misto. Ce serios esti laughing

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai credeam ca stau de vorba cu o fata serioasa, iar tu ma iei la misto.
Imi pareai de treaba si inteligenta, voiam sa stiu mai multe ca sa imi fac o idee asa despre tine, voiam sa vorbim mai multe, imi parea ca sti multe si ma gandeam ca imi va face placere sa vorbesc cu tine, de asta ti-am cerut si id de mess, dar in schimb tu ma iei la misto, ce pot sa spun... Multumesc!

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Pai in afara de adresa sau zona unde stau si o poza cu mine ne modificata in vreun fel, pot sa dau orice informatie, ca oricum nimeni n-o sa ajunga vreodata la mine. Siguranta e pe primul loc, daca pentru tine nu, pentru mine da. Tuturor le spun ca stau in varful dealului laughing

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Dar de ce te temi?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Ne injura nenea baubaulica pentru deranj laughing
Ma tem de multe, pe net sunt tot felul de psihopati si cum intrebarea si raspunsurile sunt publice, e suficient ca o pitzi sau un coca sa inceapa sa iti urmareasca raspunsurile. Teme-te de psihopati. Cearta sau bataia sunt josnice, n-as vrea sa fiu nevoita sa particip la asa ceva + ca, poti sa razi, dar daca aparandu-ma lovesc suficient de tare pe cineva cat sa cada destul de bine si apoi sa am probleme cu legea. Drobul de sare laughing, prefer sa ma fereresc de tot ce imi poate lua linistea in vreun fel.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Uite, nu te mai teme atat, nu se intampla nimic si in nici un caz sa se ajunga la batai sau sa lovesti pe cineva incat sa cada. Iti par eu un psihopat sau cineva care sa iti faca rau? Ar trebuii sa te gandesti ca sunt crestin, nu as putea face rau, mi-ar fi frica de Dumnezeu, de unii atei ar trebui sa te temi.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Eu sunt atee si n-as face rau. Oamenii sunt buni sau rai, indiferent de credinte. In fine, siguranta/linistea pe primul loc. love struck

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Stiu ca nu ai face rau, nu toti ateii fac rau cum nici toti crestinii nu fac bine, dar spune-mi pe mine cum ma vezi? ca un bau bau sau ca balaurul cel rau care vrea sa fure printesa sau cum laughing?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

O persoana care isi apara credinta, pentru ca pentru tine credinta inseamna viata, si tu vrei siguranta.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Asa e. Uite te mai intreb odata si ultima oara. Vrei sa vobim si sa ne cunoastem mai bine pe mess sau facebook sau skype unde iti place tie?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Nu, fara suparare, mess-ul nu-l folosesc, skype nu stiu cu ce se mananca. Locul pe care probabil il vrei, e ocupat, oricum, ne-am certa destul de repede laughing, inevitabil o sa ajungem la ceva legat de religie.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

laughing Religia ar fi cea mai mica problema, oricum ma bucur ca ai refuzat frumos si fara mistouriwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bravo hombrelica.un adevarat rivolutionar cu comportament limbaj si educatie ezact potrivite.inca o data bravo.da ai shetit chiar tot? miram-as?

| nogomani a răspuns:

Http://gandeste.org/......mana/28286
Data viitoare apasa un eneter sau nu pune punct imediat ce ai copiat si lipit un link.

Biserica ia bani abuziv din bugetul statului ajutati de politicienii nesimtiti. Acum ca si politicienii fac la fel cu clientela lor politica nu scuza biserica pentru faptele ei, mai ales ca ea spune despre sine ca il reprezinta pe Dumnezeu creatorul universului, tu nu iti dai seama ce absurd suna?

Ce mai face biserica ortodoxa?
Indoctrinare religioasa la scoala tot be banii statului.

Primeste de la stat terenuri cu paduri sau terenuri agricole pe care le distrug fara nici o jena.

Ineaca si aproape ineaca cativa copii la botezuri.

Indobitoceste in masa populatia acestei tari, este o institutie fara nici o utilitate reala. Dupa cum vezi si autorul articolului este tot un indoctrinat care merge la biserica o data pe an pentru ca asa l-au invatat parintii, dar nu are habar despre Dumnezeul in care crede.

Dar cel mai rau este ca sunt o instituite enorma de ipocrizie si prostie care au pretentia sa dea lectii de moralitate acestei tari, cand ei nu sunt in stare sa isi aplice lectiile date pentru ei.
Sunt niste escroci care profita de naivitatea oamenilor, indoctrinandu-i de la varste fragede in mizeria lor de idologie bolnava.

Ca orice alti escroci ar trebui sa raspunda in fata legii pentru faptele lor.