| Inferno a răspuns:

Umorul divin, mai stupefiant ca niciodata.

NOname
| NOname a răspuns:

Http://i.imgur.com/8X8nFRa.jpg

Răspuns utilizator avertizat
| robby212 a răspuns:

Sa te implore Dumnezeu? Auzi ce prostii spui...
O intrebare am, tu ai miscat un deget sa ii ajuti pe copii de acolo? Ai facut ceva? Suntem o PLANETA DEZVOLTATA (mintal din ce in ce mai putini), daca voi va credeti mai presus decat orice, de ce nu faceti ceva? Asteptati sa cada din cer.
De exemplubig grinaca eu vreau sa cumpar ceva pentru un copil sarman, astept sa pice acel lucru din cer sau ma duc si chiar il iau?
Crestinii ajuta pe cei sarmani, dar ateii? Ateii isi racesc gura si uzeaza tastatura degeaba tinand una si buna, de fapt voi tineti cu o prostie foarte mare.
Abia astept sa vad cu ce ai ajutat tu.
Numai bine, Doamne ajuta!

| BlackSulphur a răspuns (pentru robby212):

"Crestinii ajuta pe cei sarmani, dar ateii?"

Sa vedem... Cat a donat Bill Gates in comparatie cu majoritatea crestinilor (LA UN LOC)? Nu stiu de ce, dar cred ca el i-a cam batut la scor. Si el este numai un exemplu. Sa nu mai zic de cei ce investesc bani in adaposturi, spitale, STIINTA. Da, o lumea foarte trista...

| NGheorghe a răspuns (pentru BlackSulphur):

http://www.antena3.ro/......42596.html

vaccinurile... sunt pentru a te castra pe tine. Mai informeaza-te inainte sa pupi pe cineva in fund.

| Crâstoşelul explică (pentru robby212):

Huh? Prietene, eu am 16 ani.

Poate când o să mai cresc o să fac ceva pentru binele acelor copii. Şi chiar mă gândesc să fac.

| BlackSulphur a răspuns (pentru NGheorghe):

Pentru ca suntem prea putini pe Pamant si mai trebuie cativa... Desigur, si apoi va mirati ca "vine apocalipsa"! Cum sa nu ne auto-distrugem daca suntem PREA MULTI!
Oricum, alea-s vaccinuri de castrare "temporara", deci nu te teme, nu-ti ia nimeni bilutele...

| robby212 a răspuns (pentru Crâstoşelul):

Vezi?
Inteleg ca ai 16 ani, dar, de ce vorbesti de altii cand tu nu faci nimic? Cand o sa ajuti si tu, atunci mai putem vorbi, pana atunci...succes!
Numai bine, Doamne ajuta!

| NGheorghe a răspuns (pentru BlackSulphur):

Tu ce intelegi prin "PREA MULTI"?
Actual suntem 7 miliarde si pe Terra poate sa traiasca lejer 35 de miliarde,
Lejer inseamna:
-agricultura fara ingrasaminte chimice si doar folosind sisteme de irigatii;
-renuntarea la transportul de marfa ultrarapid al tirurilor (50% din transportul mondial, iar cat polueaza te las sa descoperi singur.)

Te referi la "prea multi speriati ca tine"? Ca mancare este destula de vreme ce 65% din productia de babane si portocale a Braziliei este transportata la magazine si apoi aruncata la gunoi doar ca sa nu scada pretul! si asa se face cu toate alimentele din lume vandute la bursa.

Cine se miră mă de apocalipsă? Eu vorbeam de minciunile care se pot ascunde in spatele acelor poze iar tu tragi concluzia ca eu "mă mir"? Tu esti un geniu care stie sa abordeze zeci de subiecte deodata? sau dincontra: ai inceput deja sa iti fie jena de concluzile pripite pe care le-ai simpatizat de la inceput?
Ne "auto-distrugem"? Mai clar nu stii sa te exprimi? Ca noi nu ne sinucidem si nici nu ne impuscam sau otravim semenii, adevarul este ca tu esti o persoana usor de prostit si foarte credula ca incepi instantaneu sa faci "reclama pozitiva" unor lucruri despre care habarnai daca sunt sau nu minciuni.
- fotografiile alea... facute sa te convinga sa faci donatii
- vaccinuri de castrare "temporara"... produse de catre un negustor de software care nu stie cum sa cheltuie banii (la fel ca hotii ca nici ei nu stiu sa cheltuie banii), macar daca era un doctor. Oricum si daca nu as tii deloc medicina, numai cand as auzii de "organ temporar" m-ar bufnii râsul: ai tu inima temporara? sau creier temporar? sau mână temporara? cum poti sa vorbesti asa tampenii? chiar nu iti dai seama ca aia primesc mbani ca sa ii faca reclama, aia primesc bani ca sa il aplaude, aia primesc bani ca sa isi tina gura inchisa si sa nu dea explicatii pentru ca "poeziile" astea sa fie considerate adevaruri: bineinteles ca tu nu iti vei pune niciodata ******* in frigider dar vei fi capabil sa iei hotarari in locul lui fiu-tu si sa i le pui pe ale pui acolo (oricum fiu-tu ce pricepe?)
Iar faza cu "nu te teme" a pus capac la toate: esti o catastrofă!
- orisicat de bine ai vedea( dar tu sigur ai dioprii) si orisicart de multe ai stii (dar tu nu stii nimic si singurul lucru cu care te poti lauda este copy/paste ) sa nu ai impresia ca esti mare ca tu te termini acolo unde ti se termina si nasul. Adica nu ai ce sa imi ceri mie " sa ma tem" sau "sa nu ma tem" pentru ca sunt matur si deci starea mea de spirit demult nu a mai depins de ce vorbeste lumea.
Tu ar trebui sa iti bagi in cap ca toti cei care vor sa imputineze populatia pamantului sunt niste bolnavi rahitici si fricosi care niciodata nu vor actiona ci vor incerca sa te prosteasca pe tine sa actionezi in locul lor, iar dupa ce se va afla ca cei otraviti nu au stiut nimic si nici nu au vreo vina, atunci tu vei primi niste bani si iti vor spune pe nume: "criminalule", "credulule" du-te si cheltuie-ti banii...
PS: Ca suntem 1 miliard, sau 7 miliarde, sau 20 de miliarde nu inseamna ca greutatea planetei noastre va creste. Nimic nu se schimba ci totul se transforma.

| robby212 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Bill Gates este ateu?

| BlackSulphur a răspuns (pentru robby212):

Da.

| Exilee a răspuns:

Mie mi-ar fi rusine sa vorbesc in locul tau de cata prostie si ignoranta s-ar afla. Dumnezeu chiar ii ajuta pe acei copii africani. Tu la ce esti bun? Iti spun eu, lumea aceasta penibila se pricepe de minune in a-L trage la raspundere pe Dumnezeu, dar nu seuita la golurile si la imperfectiunile ce le prezinta.
Ai facut un efort? Chiar daca nici biserica nu-i ajuta ( biserica care lucreaza pentru afaceri), DUmnezeu in nenumarata Sa iubire tot ii ajuta.

"ferice de cei flamanzi ca aceia se vor satura!" Daca tu crezi ca esti mai intelept decat Dumnezeu, de ce nu te oferi tu sa vii cu solutiile necesare pentru nimicirea foametei?

| Crâstoşelul explică (pentru Exilee):

rolling on the floor). Sper că ai spus-o la mişto, că dacă nu, eşti cam prost.

Fără supărare, dar cam ăsta e adevărul.

| Exilee a răspuns (pentru Crâstoşelul):

EU nu sunt ironic.Si cred c-ar trebui sa mai inveti pentru ca sa-ti dezvolti ratiunea la un nivel ceva mai superior unui urangutan. Vino la lumina si gaseste-ti o viata frumoasa!

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Exilee):

Pe cand o vizita la psihiatru? big grin

| Inferno a răspuns (pentru Exilee):

Cu cat spuneai ca ai luat bacul?
Stiu ca nu are legatura, dar as fi fericit daca mi-ai da un raspuns. Cine stie, poate-mi confirmi parerea pe care o am despre invatamntul romanesc.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Exilee):

" Dumnezeu chiar ii ajuta pe acei copii africani."

Wait, whaaaa'? Are you *** kidding me?

| Exilee a răspuns (pentru Inferno):

Pe privat.

| Inferno a răspuns (pentru Exilee):

Astept pe privat.

| Crâstoşelul explică (pentru Exilee):

Oh, şmecher. Deci dacă mi-am dat seama că ai spus o prostie, am iq-ul unui un urangutan?

Ce deştept eşti, băiete.

| Crâstoşelul explică (pentru Exilee):

Soluţii necesare pentru nimicirea foametei? Ok.

Tu ce ai face cu 300 de milioane de euro?

a) Construieşti catedrala mântuirii neamului.

b) Construieşti spitale, şcoli, şi ce-ţi rămâne dai la cei săraci.

| Exilee a răspuns (pentru Crâstoşelul):

Retardat trebuie sa fiu sa acept punctul a). Bineinteles ca b)

Scoli, universitati, DAR IN PRIMUL SI IN PRIMUL RAND I-AS SCOATE PE ESCROCII SI IPOCRITII de la conducere si i-as nimici dupa acesta planeta pe niste asemenea gunoaie. Dupa care universitati, SPITALE si scoli nu in ultimul rand.

| Paraschiv_Gheorghe_1947 a răspuns (pentru Exilee):

Stimate Robin, nu trebuie sa te superi asa repede. Ceea ce ai citit nu este decat un citat, oredare a unui mesaj ramas scrilelit pe unul din peretii unui lagar de exterminare ale Germaniei naziste. Nu era probabil al unui ateu ci al unui prizonier ca urma sa intre in camera de gazare si care pana atunci vazuse nenumarate orori. Pana sa judeci un om care nu mai este in viata de mult, trebuie sa incerci sa te pui in locul lui. Unii desi ajunsi la disperare, cu familia ucisa sub ochii lor, totusi nu au scris chiar asa, sau au mai facut o rugaciune, si tot n-au scapat n-au scapat

| Grimmjow69 a răspuns:

A tuturor.

| Maxim96 a răspuns:

Dumnezeu are grija de toti!happy

Răspuns utilizator avertizat
| Crâstoşelul explică (pentru Maxim96):

Tu te-ai uitat la poze?

Cum poţi să spui asta, că pretenu' tău are grijă de ei?

| Maxim96 a răspuns (pentru Crâstoşelul):

Nu putem noi sa pricepem judecatile lui Dumnezeu!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Maxim96):

Tocmai de aia noi oamenii avem o limita si vom ramane acolo pana evoluam.
Dumnezeu cu ale lui, noi cu ale noastre.
Dar cum sa ii pricepi judecata cuiva care nu judeca pentru ca nu exista?laughing

| NGheorghe a răspuns:

Minutul 3:00
Religia si IIsus sunt doua lucruri diferite:
Religia inseamna omul in cautarea lui D-zeu
Crestinismul inseamna D-zeu in cautarea omului.

https://www.youtube.com/watch?v=RjQD8VkoKSg

nu fi naiv, te-ai gandit vreodata ca pozele acelea au fost facute special ca sa ii faca pe altii si pe tine sa donezi bani?
Prin simplu fapt ca gandesti impotriva lui D-zeu inseamna ca nu esti forțat de EL ci dincontră, EȘTI LIBER. Or fi multe nedreptati pe pamant dar tu nu ai cum sa pedepsesti pe cineva pentru ca ai atat de multa libertate de opinie... fata limite. Ca inca nu am auzit pe nimeni care sa zica ca ar vrea sa-L critice pe D-zeu si mai mult dar i-a obosit mintea sau ca nu-l mai duce mintea :) ). Si in libertatea ta, te mai poti gandi si la faptul ca intotdeauna oamenii ca sa ia decizii gresite trebuie sa cunoasca doar o parte din adevar. Adevarul este ca tu nu stii cati bani "se scot" cu aceste poze de tătă trista... iar in cazul acesta tu nu ai cum sa judeci corect! cum de ti-a scapat asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In iad cu ei pentru ca nu l-au cunoscut pe Dumnezeu. asta este justitie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea e ca cel/cei care l-au creat pe dumnezeu au fost bolnavi psihici.
Au creat un zeu care:
Indeamna ura, ucidere, prunucidere, viol, razboi, etc.
Acel zeu a zis:
"Cine imie scav il voi duce in rai, cine nu in iad.
Bonus acel este sado-masochist spunand:
Eu vreau sa ma sinucid pentru "pacatele" oamenilor si apoi sa inviu.
Acel zeu are emotii sentimente contradictorii: ura, iubire
Deci e psihopat zeul iudeo-crestin?

| sabrina103 a răspuns:

Nu, Dumnezeu nu datoreaza nimanui nimic. Dimpotriva astea sunt consecintele pacatului. La unii sunt direct la altii indirecte. Mesajul Lui Dumnezeu la lucrurile pe care le-ai pus este ca te astept sa recunosti ca asta face pacutul, insa eu te pot scapa de el. In plus este un mesaj ca asta e doar inceputul la ce te asteapta in eternitate. Insa El este atat drept cat si Bun, Milos asa ca pe cei care vin la El nu-i izgoneste.

| Crâstoşelul explică (pentru sabrina103):

Stai jos, ai adus numai argumente aiurea.

| sabrina103 a răspuns (pentru Crâstoşelul):

Asta e replica copiata de la vreun profesor. Daca nu esti capabil sa intelegi gandire abstracta simpla n-ar trebui sa incepi cu o intrebare abstracta complexa.

| Crâstoşelul explică (pentru sabrina103):

N-am copiat nimic.

Oh, deci nu sunt capabil să înţeleg o gândire abstractă dacă-mi dau seama că ai adus argumente aiurite?

| sabrina103 a răspuns (pentru Crâstoşelul):

Sa inteleg ca nu ai habar ce inseamna pacat. Si natura este afectata de pacat. Omul este sub pacat. Pana si gandirea este afectata de pacat. Totul Daca poti sa dai contrargumente normale te-as crede. Modul cum raspunzi arata ca ai lacune mari. Si ma refer si la celelalte raspunsuri.