| KiszMy a răspuns:

Credința de dreapta este cea capitalistăwinking

| BogdantheDreamer a răspuns:

Daca un doctor iti cere spaga pentru operatie sau daca administreaza gresit un tratament asta inseamna ca MEDICINA este o porcarie si nu avem nevoie de ea? Sau practicantul, dat fiind faptul ca este om greseste?

| reihiuke explică (pentru BogdantheDreamer):

Aici nu e vorba de medicina

| milan9 a răspuns:

DA. Dreapta credinta. In randul apostolilor chiar si Iuda a avut dreapta credinta. DAR nu Iuda este reprezentativ pentru dreapta credinta.
Iuda a avut,, dreapta credinta" dar a calcat-o in picioare. Cu ce era vinovata "dreapta credinta" pentru tradarea lui Iuda? Daca tu esti "Iuda" si lucrezi in sistemul juridic ar tebui oare desfiintata constitutia sau codul penal doar pentru ca tu esti uscatura? thinking thinking
Care este logica dupa care ai pus intrebarea? Nu ai intrebat nimic de impostura celor vinovati sau de abaterea celor vinovati de la credinta pe care AU TRADAT-O... Daca ai fi intrebat de persoanele vinovate eu personal ti-as fi spus ca le doresc La multi ani, dupa gratii, daca au facut rau Bisericii prin lipsa lor de scrupule...

| reihiuke explică (pentru milan9):

O sa incerc sa raspund:

In exemplul tau spui de 11 apostoli + Isus care erau pe calea buna, vs Iuda.
Iuda nu a apucat sa faca vreo biserica.

2. In religia ezoterica se cunosc niste legi ale lumii acesteia. Una din ele este ca pentru anumite intelegeri sunt necesare anumite feluri de a fi. Nu poti intelege un lucru daca nu esti intr.un anumit fel. Asta se vede foarte clar cand urci putin. Prin urmare, ca sa intelegi 100% ce a spus Isus, trebuie sa fii ca Isus. etc.

Ceea ce nu cunoaste/intelege/constientizeaza lumea e ca informatia nu aduce cunoastere. Orice ajunge de la o constiinta superioara la una inferioara, e deformat de cea din urma. Prin urmare, niste capi ai bisericii care sunt asa, nu pot conduce o biserica corecta, pentru ca au deformat tot

| milan9 a răspuns (pentru reihiuke):

Te inseli cu aceasta afirmatie... "pentru ca au deformat tot" sad Daca unii se intampla sa incalce ceva atunci instantaneu intra in contradictie cu invatatura Bisericii, devenind ei insisi OSTILI acesteia.
Ei nu se identifica cu Biserica. Ci doar cu propria lor LIBERTATE UMANA. In cazul fericit ei devin implinitori ai cuvantului lui Dumnezeu si chiar sfinti, dar nici atunci nu se confunda cu insasi Biserica.

Nici chiar Fiul lui Dumnezeu nu S-a identificat cu insasi Biserica, El afirmand insa ca este CAPUL BISERICII...

| reihiuke explică (pentru milan9):

Invatatura bisericii nu pluteste in eter. Ea e transmisa de oamenii bisericii

| Idris a răspuns:

"O, voi cei care credeți! Mulți dintre rabini și călugări [preoți] mãnâncã averile oamenilor pe nedrept și [îi] împiedicã de la calea lui Allah! Iar acelora, care strâng aur și argint și nu le cheltuiesc pe calea lui Allah, vestește-le osândã dureroasã," [Surah At-Tawba 9:34]