NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Un reportaj interesant: "Dom, Dom să-nălţăm!"
http://inpremiera.antena3.ro/reportaje/dom-dom-sa-naltam -349.html
Păreri?

62 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Da. Intr-adevar, un reportaj nu interesant ci exploziv.
Intrebarea me este: cui foloseste?
Sunt ani si ani de cand toata lumea vede aceste lucruri. Ani si ani de cand numarul bisericilor creste exponential, iar al spitalelor scade exponential.
In ultimii 26 de ani, s-au desfiintat spitale, scoli, dar s-au construit biserici in ritm ametitor.
De ce am impresia ca, daca facem comparatia in metri patrati, suprafata locuibila construita in ultimii ani e cu mult mai mica decat cea a bisericilor?
BOR nu accepta progresul umanitatii decat atunci cand e vorba de masini de ultima generatie, cu care se plimba prelatii rupti de realitate. Prelati care nu par sa aiba habar de saracia in care se zbate majoritatea enoriasilor.
Faptul ca increderea in institutia mancatoare de bani de peste tot scade vertiginos, nu face decat sa confirme faptul ca unii romani au inceput sa gandeasca.
Iar daca stau sa ma gandesc, scandaluri rasunatoare zguduie cam toata lumea crestina.
Catolicii se confrunta cu scandalul preotilor pedofili. De ce ar ramane BOR mai prejos?
Eu am observat toate aceste misculatii cu multi ani in urma. E unul dintre motivele pentru care am ales sa nu ma numar printre credinciosi.
O mana de oameni reuseste, in numele unui zeu suprem, sa prosteasca milioane de alti oameni. E clar ca ceva, undeva, e al dracului de putred.

| immortalfaith a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Esti cam indoctrinat, vezi ca se construiesc bisericile, dar nu vezi faptul ca adevarata avere a Romaniei este furata de hoti in mod legal (vorbim de milioane de euro, nu de mii de euro)
Nu iau apararea Bisericii, dar statul cand le a secularizat averile in 1863 a fost de acord sa ofere la schimb un salariu
Sa stii ca statul nu plateste salariul acela promis preotilor
Nu e vina BOR pentru faptul ca nu avem spitale, este vina statului pentru ca nu restituie averile furate de barosanii Romaniei
Se pare ca nu vezi unde ajung fondurile europene (in niciun caz in autostrazi) si banii cetatenilor (stai linistit ca nu ajung 100% pe mana Bisericii si astia isi cumpara masini de lux, ce vezi tu masini au din donatii, iar pentru cateva poame stricate nu trebuie sa judeci o institutie)
Nimic pe lumea asta nu e infailibil, de ce ar fi o institutie condusa de oameni?
Si inainte sa dai vina pe Biserica pentru toate neajunsurile poti citi o carte de istorie ca sa vezi unde s au dus banii (sa citesti perioada comunista in special)

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru immortalfaith):

Cred ca sunt realista, nu indoctrinata.
Biserica "traieste" din bani mulsi de la buget. Bugetul traieste din impozitele pe care le platim cu totii.
Scuza-ma daca vreau ca, din banii MEI, statul sa construiasca scoli si spitale, iar nu biserici.
Cam toate perioadele "negre" din istoria omenirii au fost legate, intr-un fel sau altul, de biserica.
Eu nu ma pot multumi cu celebrul "crede si nu cerceta". Ma bucur ca nici Pasteur n-a putut. Si nici Fleming. Altfel, am fi crapat toti din cauza abceselor la masele.
Cat despre perioada comunista...am trait 29 de ani in "raiul" comunist; crede-ma ca stiu cu ce se mananca.

| immortalfaith a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Bine dragalaso, am inteles ideea : esti pornita pe Biserica din cauza neajunsurilor tale
Dar faza e ca Biserica consuma foarte putini bani in comparatie cu altii
De ce nu le ceri lor socoteala? De ce un primar obtine 2 milioane de euro pentru un utilaj care zace prin santuri? De ce obtine fonduri pentru asfaltarea unei sosele, sosea care este asfaltata pe jumatate si fara stratul de finisare? (Dar e vina Bisericii, eu platesc nenorocitilor alora si ei fac biserici.)
E mai usor sa acuzi Biserica sau ce?
Sa stii ca multi calugari practica si meseria de dentist, sunt platiti de Biserica sa faca studii ca sa ajute oamenii care nu au doctor sau care nu au bani de doctor (ce treaba are Biserica sau credinta cu "a nu te trata"?)
Primul razboi mondial n a fost legat de Biserica, nici al doilea..care perioada neagra?
Daca stii asa bine raiul comunist atunci stii si despre Sovromuri, pactul romano-german, tezaur si altele legate de averea tarii
Pur si simplu, nu e vina Bisericii ca statul nu construieste scoli si spitale
Cand o sa intelegeti asta? Banii TAI se duc pe plimbari in strainatate, salarii mai mari in Parlament, masini pentru barosani si altele. Pentru ca o patura de oameni (relativ mica) sa traiasca bine si restul nu

| regis a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Fara a scuza in vreun fel persecutiile din Evul Mediu (desi in mare parte este vorba de Inchizitia catolica), trebuie precizat ca dictonul "crede si nu cerceta" nu este un indemn al bisericii, ci al unui filosof grec.
Dimpotriva, as spune ca Biserica Ortodoxa s-a implicat activ in "deschiderea ochilor" a generatii intregi de romani. Asa cum am spus si mai sus, preotii fiind printre putinii cunoscatori de carte au tinut loc de dascali infiintand primele scoli romanesti.

| Nitunitu a răspuns (pentru immortalfaith):

Majoritatea războaielor sau dat si se vor dă pentru resurse si pământ.

| immortalfaith a răspuns (pentru Nitunitu):

Sunt prea multe motive pentru a le enumera

| NyctophobicGhost a răspuns (pentru immortalfaith):

Da-mi voie sa-ti raspund acum in Post.

"Dar faza e ca Biserica consuma foarte putini bani in comparatie cu altii.
De ce un primar obtine 2 milioane de euro pentru un utilaj care zace prin santuri?"
Doar pentru ca cineva fura MAI MULT, asta nu da dreptul nimanui sa fure nici macar firimituri.

Apoi incepem cu spitale construite din "banii bisericii" dar unde nu te poti opera caci functioneaza ca un sistem privat.Asigurat, neasigurat, interventiile costa.
Azile de batrani, unde o duci pe mama ta si te trezesti ca muistii vor pe langa pensia ei, imobile, terenuri si tot ce mai are de valoare.
Lucrurile astea se intampla.Cei care apara orbeste biserica, ori mananca de pe urma ei si au preoti prin familie, ori sunt retarzi sau indoctrinati.
Cand iti lipeste popa usa de perete cu piciorul si iti bate in masa cu pumnul cerand fondul bisericii, iar tu te gandesti cat de milostiv este Dumnezeu.bitch, we got a foocking problem.
Si nu, nu mai respect credintele nimanui, atata timp cat zeii vor bani pe care nu-i pot produce.

| LostInPark a răspuns (pentru NyctophobicGhost):

Am crezut ca esti un om inteligent.
N-ai facut altceva decat sa refulezi propriile tale neputinte...

| NOname explică (pentru NyctophobicGhost):

laughing Mai zi-le, părinte, mai zi-le! Poate se prinde ceva.

| NyctophobicGhost a răspuns (pentru immortalfaith):

Da-mi voie sa-ti raspund acum in Post.

"Dar faza e ca Biserica consuma foarte putini bani in comparatie cu altii.
De ce un primar obtine 2 milioane de euro pentru un utilaj care zace prin santuri?"
Doar pentru ca cineva fura MAI MULT, asta nu da dreptul nimanui sa fure nici macar firimituri.

Apoi incepem cu spitale construite din "banii bisericii" dar unde nu te poti opera caci functioneaza ca un sistem privat.Asigurat, neasigurat, interventiile costa.
Azile de batrani, unde o duci pe mama ta si te trezesti ca vor pe langa pensia ei, imobile, terenuri si tot ce mai are de valoare.
Lucrurile astea se intampla.Cei care apara orbeste biserica, ori mananca de pe urma ei si au preoti prin familie, ori sunt retarzi sau indoctrinati.
Cand iti lipeste popa usa de perete cu piciorul si iti bate in masa cu pumnul cerand fondul bisericii, iar tu te gandesti cat de milostiv este Dumnezeu.we got a problem.
Si nu, nu mai respect credintele nimanui, atata timp cat zeii vor bani pe care nu-i pot produce.

| NyctophobicGhost a răspuns (pentru NyctophobicGhost):

Nu stiu care m-a raportat.

| LostInPark a răspuns (pentru NyctophobicGhost):

Asa iti trebuie, nu distrugi credinta unei persoane, distrugi credinta unui popor ortodox.

| immortalfaith a răspuns (pentru NyctophobicGhost):

Nu inteleg de ce te obosesti sa scrii...eu scriu din punct de vedere neutru, daca tu ai o problema cu Biserica nu ar trebui sa mi raspunzi mie, poti vorbi cu un purtator de cuvant al lor (din prezentarea ta se vede ca nu i ai la suflet, problema ta, tine o pentru tine)
In primul rand, spitalele de stat (majoritatea) sunt o mizerie (la propriu), mai intreaba oamenii de ce se imbolnavesc in spitale (si spitalele de stat costa, tu platesti asigurari, spitalele Bisericii de ce nu ar costa? le platesti tu?)
Daca nu le platesti si nici statul nu le plateste, eu sunt foarte curios de unde vrei ca Biserica sa aiba bani. vrei sa apara bani din cer, iar Biserica sa opereze oameni gratis?
Sa nu mai vorbim de faptul ca daca nu dai 10 milioane pentru operatie la spitalul de stat, nici nu se uita la tine
Eu nu o duc pe mama mea la azil, poti sa ne povestesti unde o duci pe mama ta, daca o duci
Nu esti obligat sa dai bani de fiecare data cand vine popa, iar aici nu vad legatura dintre Dumnezeu si popa care ti cere bani
Ce zeu vrea banii tai? Poate esti vreun profet care vorbeste cu zeii, mie nu mi a cerut niciun zeu bani
Si nu inteleg aluzia ta cu postul, eu n am tinut post o zi (poate ma inveti tu ce i cu ea)

| NyctophobicGhost a răspuns (pentru immortalfaith):

"Daca nu le platesti si nici statul nu le plateste, eu sunt foarte curios de unde vrei ca Biserica sa aiba bani."
Pai tocmai de asta, ca biserica a primit deja bani.Tu vezi foarte usor problema, apoi o ocolesti spunad ca esti neutru.Se numeste indiferenta si lipsa de empatie fata de cei care sunt storsi de bani in biserici.
Banuiesc ca tot asa "neutru" i-ai zis unui user ca este indoctrinat.
" vrei sa apara bani din cer, iar Biserica sa opereze oameni gratis?" Opa, pai cum, acum il faci pe God incapabil sau mai rau, zeu de afaceri?! straight face

| immortalfaith a răspuns (pentru NyctophobicGhost):

Toti primesc bani, din pacate Biserica mai construieste si biserici in loc sa bage tot bugetul in buzunar (plus ca nu costa nimic sa mergi intr o biserica)
Scrii de parca ai fi obligat sa platesti mii de taxe la Biserica, te crezi jupuit (nu luam in calcul impozitele, TVA ul si multe altele pe care le platesti
Statului, te inteleg. ai ceva strict cu Biserica, statul poate sa ne fure banii, poate sa faca orice cu ei, Biserica e de vina)
Pur si simplu Dumnezeu nu are vreo treaba cu banii, cu institutia Bisericii, de aia ti a dat liber arbitru, sa faci ce biscuiti vrei cu viata ta
Eu chiar nu inteleg de ce l bagi pe Dumnezeu in treburile astea, plus ca e grav daca nu intelegi limba romana, iti sugerez un abecedar

| Inferno a răspuns (pentru immortalfaith):

"Toti primesc bani, din pacate Biserica mai construieste si biserici in loc sa bage tot bugetul in buzunar (plus ca nu costa nimic sa mergi intr o biserica)"

laughing
Adica ii spala... rolling on the floor rolling on the floor

Fraza ta suna cam asa:
"Toti primesc bani, biserica insa mai ii si spala inainte sa ii bage in buzunar."

| NyctophobicGhost a răspuns (pentru immortalfaith):

Cand o sa vrei sa-ti faci o afacere, tu doar sa cauti un preot, ca se ocupa el de taxe.Bani de constructie nu vor fi nevoie ca iti face el rost de la stat.Un hotel, o pensiune, un azil de batranei, spune din ce vrei tu sa scoti bani ca parintele te rezolva.Toate astea sub protectia lui God, precum in cer asa si pe pamant.

| immortalfaith a răspuns (pentru Inferno):

E o discutie intre oameni, animalele nu au ce cauta aici

| immortalfaith a răspuns (pentru NyctophobicGhost):

Nu vreau sa mi fac afacere.
Inca o data, ce treaba are "God" cu astea?
Trebuia sa mi raspunzi la ce te am intrebat

| Inferno a răspuns (pentru immortalfaith):

A,tu erai. E bine ca nu sunteti doi.

| NyctophobicGhost a răspuns (pentru immortalfaith):

Zeii stau la baza cersetoriei, fara ei bisericile n-ar avea motive sa primeasca bani.Chiar daca s-ar demonstra existenta unui zeu, moralitatea lui ar fi calcata in picioare prin simplul fapt ca a fost absent acolo unde era nevoie. Oricum, e amuzant sa ma desprind de realitate si sa dau exemplul asta.
Religia ar trebui sa fie personala. Daca intr-adevar suferi si vrei sa alterezi un pic realitatea consolandu-te cu spiridusi, fa-o la tine acasa.Am mai zis ca religia e precum onania, nu o faci in public, n-o scoti la iveala pe langa copii, e o chestie bun simt.
Acum intelegi ce treaba are God in toata povestea asta.No God=No Money!

| immortalfaith a răspuns (pentru NyctophobicGhost):

Tu realizezi ca n au niciun sens afirmatiile tale, nu?
Anyway, statul nu vrea spitale, nu avem destui doctori (recent am fost la un spital de stat unde era un doctor pe 5 sectii), iar daca se construieste o biserica e de ajuns un preot care sa slujeasca, dar cand construiesti un spital ai nevoie de doctori, echipament, foarte multi bani, multe lucruri care nu se gasesc
S a spus faptul ca lumea asta nu e importanta, ci urmatoarea
De ce sa fie prezent unde nu i nevoie? chiar tu o spui
Tot nu ai raspuns ce treaba are, dar te las, bafta

| LostInPark a răspuns (pentru immortalfaith):

Lasa-l ca nu il duce prea mult...

NOname
| NOname explică:

...şi cu ce tupeu mint!
http://www.facebook.com/......926921191/

NOname
| NOname explică:

Parlamentul format din imbecili în proporţie de 99%.
http://www.facebook.com/remus.cernea/posts/10153411399566175
Cu aşa cretini departe ajungem...

NOname
| NOname explică:

Http://www.facebook.com/......614235343/ :))

regis
| regis a răspuns:

Nu cred ca e un lucru rau ca se construiesc biserici si e putin necinstit sa comparam numarul de biserici cu numarul de scoli si spitale. De ce nu cu numarul de baruri de noapte, de exemplu?
Partea proasta este intr-adevar ca se inchid scoli si spitale, dar nu cred ca e cinstit sa imputam bisericii asta. De-a lungul secolelor, biserica s-a implicat intr-adevar in a acorda ajutor bolnavilor sau in a infiinta scoli romanesti prin sate, dar totusi avem alte organisme care sunt insarcinate cu ingrijirea sanatatii si cu scolarizarea.

Răspuns utilizator avertizat
| KodrutZ a răspuns (pentru regis):

Cap ai, minte iti mai trebuie. Cand bor vrea sa cace o biserica pe undeva, se duce si strange cu usa ceva politicieni sa le dea teren din proprietatea statului. Daca eu vreau sa imi fac o crasma, atunci o fac din banii mei 100%, statul nu imi da nici macar un bec. E foarte cinstit sa imputam bisericii inchiderea de scoli si spitale, atata vreme cat nu vine nici un mare shaf sa zica "bor a decis sa renunte in totalitate la sustinerea statului, cu conditia expresa ca banii sa fie redirectionati catre spitale si scoli".

| regis a răspuns (pentru KodrutZ):

Si cine ma rog e de vina in cazul asta? Cel ce primeste, sau cel care da?

| KodrutZ a răspuns (pentru regis):

Cand cel care "primeste" iti pune cutitul la gat, tu esti de vina ca dai?

| regis a răspuns (pentru KodrutZ):

N-am vazut (din pacate) nici un guvernant cu cutitul la gat. Ceea ce spui tu nu e un cutit la gatul nimanui, sunt bani publici alocati pentru interese personale. Motivul alocarii acestor bani nu este o amenintare, ci un beneficiu personal, in acest caz tradus in voturi.

| KodrutZ a răspuns (pentru regis):

Hai ca intelegi ce zic. Amenintarea de a ramane fara voturi, pentru nevertebratele astea nenorocite de la putere, e mai grava decat daca le rapesti familia si le trimiti cate un deget in pachet ca sa nu cumva sa faca altceva decat ce zici tu.winking

| regis a răspuns (pentru KodrutZ):

Asa. Si revenind, pana la urma cine e de vina? BOR si enoriasii sai, care ii sprijina in alegeri pe cei la care gasesc intelegere, sau cei care folosesc banii publici pentru interese personale, chiar in conditiile in care se simt amenintati?

| KodrutZ a răspuns (pentru regis):

BOR si enoriasii, pentru inconstienta, egoism, si ignoranta. E ca si cum ar face baie in sangele pentru transfuzii ca sa isi intretina tenul.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca e pe Antena 3, e clar...

| NOname explică (pentru DoarBogdan):

Lasă prejudecăţile la o parte, căci până şi anteniştii spun adevărul din când în când!
Important e mesajul.

| Fatamuntilor a răspuns:

,,Quod erat demonstrandum''
NU stiu daca acest reportaj a folosit cuiva!
Se vor construi in contiuare biserici asta in condiile in care tara se depopuleza,scade natalitatea!
Si sunt mai multi atei,care nu merg la biserica, corect? Si atunci, ce facem?
Ca orice crestin merg la biserica unde este duhovnicul meu, cand trebuie sa port randuilele mamei.Sau cand merg la biserica la catredrala, mai aprind o lumanare sau ma reculeg!

| KodrutZ a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu e vorba de atei sau crestini care nu frecventeaza rahaturile de biserici care apar ca dupa ploaie, ci faptul ca foarte putini se impotrivesc. Terenurile se dau in adunari de consiliu local, se fac dezbateri publice, se pot face liste de semnaturi si se poate sesiza mai sus despre ce si cum se intampla, fiindca MULTE biserici se construiesc ilegal.

| milan9 a răspuns:

Cunosti deja punctul meu de vedere cu privire la faptul ca cele mai frumoase biserici sunt cele simple si mai modeste. Sfintii Bisericii spun si ei acelasi lucru. Pacat ca unii preoti vin cu proiecte asa grandioase...

Referitor la faptul in sine de a construi, se poate constata ca mai exista inca si comunitati care nu au construita o Biserica. Construim o biserică la 3 zile… și nu un spital la 3 zile, sau o școală la 3 zile, sau măcar, nu știu, o groapă de gunoi la trei zile?

Românii construiesc o biserică la 3 zile pentru că, spre deosebire de celelalte organisme (de stat), BOR este mai puțin coruptă și chiar face cu banii ceea ce zice că vrea să facă. Așa ajung să se construiască 112 biserici într-un an. Sunt multe? Sunt puține? Nu știu. Dar ce știu este că nimeni nu s-ar supăra dacă statul român ar lucra la fel de eficient ca și BOR.

| sublime89 a răspuns:

E clar ca biserica ortodoxa isi pierde din popularitate in randul romanilor, si motivele sunt clare. Mie insa mi-ar placea ca unul dintre motivele alea sa fie si pierderea credintei, ceea ce deocamdata nu se prea intampla, sau abia incepe sa se intample. Romanul suparat pe biserica se multumeste momentan sa spuna ca nu are nevoie de preoti ca sa creada in D-zeu. Deci credinta trebuie sa ramana. Sper totusi ca asta sa fie primul pas spre o deschidere mai mare a mintii. Cine stie cat va mai dura? Pana atunci, e clar ca biserica va face tot ce poate sa indoctrineze cat de multi oameni, mai ales copii, pentru a pastra cat se poate de mult din populartiatea care i-a mai ramas, sperand sa evite pe viitor soarta altor biserici din tarile Europei, care sunt pe cale sa ajunga istorie. Dar eu cred ca e doar o chestiune de timp. Romaniei ii va lua mai mult, dar pana la urma va scapa din ghearele religiei, si nu datorita noua, ci datorita lumii. Nu ne mai putem izola atat de mult de restul tarilor civilizate incat sa ramanem prinsi in basmele astea religioase la nesfarsit.

| NOname explică (pentru sublime89):

Şi eu sper că lumea va lăsa în urmă superstiţiile medievale.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Oitele incep sa se trezeasca.
Este de bine.

| Jardelin a răspuns:

Lasa ca sunt ateii buni, toleranti si iubitori...

https://www.youtube.com/watch?v=zN1vg_UX9YE&feature=youtu.be

| VelaJohnny a răspuns:

Foarte bine facut. Cam zgarie urechile unora...dar adevarul poate durea uneori. Oricum, ma astept sa scada si mai mult „popularitatea" ei, si pe viitor sa isi piarda din influenta si putere, sunt ferm convins de asta. Din moment ce principalul obiectiv sunt banii pentru care se lacomesc cu egoism, clar ii vor veni de hac. Nu mai suntem in perioada inchizitiei catolice, cand oamenii puteau fi manipulati usor pentru ca nu aveau acces la informatie.

| Nitunitu a răspuns (pentru VelaJohnny):

Din cate vezi johnny apar legi noi la 30 de zile in era noastra.

In curand o sa avem nevoie de licență pentru a face copii,

De examen psihologic pentru a sta in capitala,

Violatori, tâlhării, criminalii vor fi spânzurat in piata unirii de fata cu populația,

Tv obligatoriu,

Program de munca 12 ore obligatoriu si 14 optional,

Cipuri de identificare in mana sau in frunte,

Armata obligatorie 5 ani,

Scoala obligatorie pana la facultate,

Accesul la mers cu masina restricționat in week-end.

Centre de reabilitare pentru cei ce nu au un drum drept in viata,

Interzicerea la distracție in spațiul public,

Risc de îmbolnăvire ridicat de la alimente si apa,

Vaccinuri minune care vindeca cancerul si provoacă in timp stop cadiac

Unele sf, altele pot deveni realitate.

Ce e adevarat si trist este ca nimeni nu mai e ca Stefan Cel Mare Sau Mihai Viteazul sau Chiajna (nepoata lui stefan cel mare)

Acum barbatii vor bani mulți, masini, femei multe...

Femeile vor Bani mulți, sex mult, distractie, haine...

Nicidecum căsătorie si loialitate...

Daca toți si-ar vedea de familile lor nu ar mai exista violuri si despărțiri...

| VelaJohnny a răspuns (pentru Nitunitu):

Nu stiam de legile astea, mi se par absurde, sigur sunt surse corecte? Legat de Stefan cel „mare", cei ce au trait in vremea lui il caracterizau ca fiind betiv si cica omora oameni nevinovati. Nu vad cu ce il face sfant construirea de biserici. Matei 7:21 „Nu oricine îmi zice: «Doamne, Doamne» va intra în regatul cerurilor, ci acela care face voinţa Tatălui meu care este în ceruri." https://ro.wikipedia.org/wiki/%C8%98tefan_cel_Mare#Prezentare_general.C4.83

happy

| alexandrualind a răspuns:

Asa si asa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se trezesc oile? Nu-i bine. Trebuie facut ceva rapid.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Ei, e discutabil. Unele încă dorm buştean.
http://www.facebook.com/eusuntdumnezeu/posts/976065155811304

| YouDieAsYouLived a răspuns (pentru anonim_4396):

Cei mai piosi si mai retarzi vor mosteni imparatia cerului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

WTF?!?

| DarkAndDreary a răspuns:

Oh, nu. Și-au dat seama.

| PublicName330 a răspuns:

Acest cantec este de iarna.

| Monika12 a răspuns:

Foarte interesant big grin

| AndreiTPU2007 a răspuns:

Ne interesant

| Solaria4444 a răspuns:

Oh, nu

| AndreeaBimbi a răspuns:

Este foarte frumoasa colinda!