| the2k a întrebat:

Http://www.gandul.info/......e-10226031

Ar trebui sa ne traim viata dupa cum e scris in Biblie? sau ar trebui sa respectam egalitatea intre sexe? P.S. Sper sa nu se mai trezeasca careva destept sa raporteze intrebarea ca si pe cea de aseara...

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Ar trebui să respectăm egalitatea între sexe.

32 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

"Nimic sa nu fie mai de cinste pentru o femeie decat barbatul ei; nimic sa nu fie mai vrednic de iubit pentru barbat decat femeia lui." - Sfantul Ioan gura de Aur - Omilia despre deznadejde

| strawberry03 a răspuns:

Da, pentru ca Biblia aduce multe foloase si daca traiesti conform principiilor biblice, te simti...cum sa zic...satisfacut pe plan spiritual!happy

Răspuns utilizator avertizat
| TrentonChase a răspuns (pentru the2k):

Ce dovada in plus mai trebuie adusa cand spun ca unii crestini au deja formulate in cap raspunsuri inainte sa apara o intrebare.

Răspuns utilizator avertizat
| Increatul a răspuns (pentru TrentonChase):

Reacţia majoritatii ''Crestinilor,, este întotdeauna rigidă: ai o idee fixă, reacţionezi pe baza ei; înainte să se ridice întrebarea, răspunsul este gata. Răspunsul este total diferit: tu asculţi întrebarea, absorbi întrebarea, vezi situaţia, simţi situaţia, trăieşti situaţia şi din însăşi acea trăire apare răspunsul.Ai punctat binehappy.

| strawberry03 a răspuns (pentru the2k):

Da, am citit articolul. Si nu, nu e normal comportamentul femeii. A exagerat. Dar traind intr-adevar conform principiilor biblice, devii echilibrat. Eu nu ma refeream ca aprob felul ei de a trai.

Răspuns utilizator avertizat
| strawberry03 a răspuns (pentru the2k):

Da, asa-i. Dar cine ar putea trai intr-un asemenea mod mereu? Biblia a fost scrisa cu mii de ani in urma. Vremurile-s altfel. De ce si-ar face singura haine, daca acum exista tot felul de magazine si asa mai departe? E un exemplu. Bine, e probabil o experienta ciudata, dar traind conform Bibliei inseamna sa ai un oarecare echilibruhappy. Femeia probabil ca a vrut doar sa incerce ceva nou, dar e dificil sa traiesti cum a facut-o ea timp de un an!winking

| Mădă0611 a răspuns:

Https://www.facebook.com/....../photo.php
Mie mi se pare amuzant, desi aim ă leidi;;), dar daca unele sunt proaste, ce sa le ceri? Pentru astea intelegere reciproca e, tu-i pupi talpa, el nu te bate. Astia merita sa descarci niste mitraliere in ei (ei si ele) :x

| M25M a răspuns:

Cu riscul de a supara pe altii voi afirma ca daca am trai dupa regulile Bibliei, desigur, ar fi si parti bune dar si parti negative una la care mi se duce gandul este nimicirea celor care nu cred in Domnul Dumnezeu, sau care se roaga altor Zei, ceea ce ar insemna crime peste crime.

| Narfundo a răspuns:

Caterinca si bataie de joc.

| pisicutzamik a răspuns:

Buna,fiecare traieste cum vrea! nu te obliga nimeni sa crezi in cele sfinte, in ziua de azi nu mai sunt crestinii ca inainte sa respecte cu sfintenie Biblia, eu sunt de parere ca femeia trebuie sa isi respecte barbatul asa cum spune preotul in slujba atunci cand faci nunta, si sunt pe principiul ca daca exista intelegere si respect din ambele parti este ok!

Răspuns utilizator avertizat
| vitbsk a răspuns:

Dacă-şi trăia conform principiilor biblice, noi n-am fi auzit de viaţa ei...

E bine ca mai întâi să fie înţelese principiile biblice la nivelul lor profund.
Şi pentru asta trebuie discernământ şi dreaptă socoteală, iar drumul acesta durează o viaţă de om.

Răspuns utilizator avertizat
| vitbsk a răspuns (pentru Bosorogul):

Ştii cum e discreţia e principiu de bază în viaţa creştinilor, iar duhovnicia durează toată viaţa nu doar un an şi nu în scop mercantil.
Tare îmi e că asta e o nouă campanie New Age, pentru a hirotoni femeile.

Răspuns utilizator avertizat
| vitbsk a răspuns (pentru Bosorogul):

Printre ecumenişti este şi biserica anglicană care hirotoneşte femei episcopi.
New Agisti sunt în toate bisericile, din păcate.
În momentul în care te aşezi să discuţi la masă cu ecumeniştii discuţi şi cu anglicanii şi cu pretenţiile lor.
Mulţi duhovnici contemporani, ne avertizează că nu vom scăpa de umbrela ecumenismului.
De aceea se pregăteşte terenul atât de meticulos.

Răspuns utilizator avertizat
| Dandanache a răspuns (pentru Bosorogul):

Te-ai bosorogit rau, draga prietene. Acum cateva zile dadeai citate gresite din Biblie, acum bati campii in problema ortodoxiei. Noroc ca pe TPU oricine poate sa zica orice, e ca la piata. Hai noroc si la mai multe medicamente.

Răspuns utilizator avertizat
| Dandanache a răspuns (pentru Bosorogul):

Ai si uitat ca te-am mai intrebat asta deja, la un alt raspuns al tau. Ziceai ca Iisus a zis: Lege noua va aduc voua. Te-am rugat sa ne zici de unde ai luat citatul.

Răspuns utilizator avertizat
| Dandanache a răspuns (pentru Bosorogul):

O fi legea si porunca sinonime, dar cand intrebarea era"De ce se spune ca ortodoxia este cea mai aproape de adevar din moment ce Iisus Hristos avea religia iudaica si s-a nascut in poporul evreu?", si tu dai un raspuns trunchiat si scos din context, ai dat un raspuns gresit. Cu atat mai mult cu cat tot Iisus spune ca nu a venit sa schimbe Legea.

Răspuns utilizator avertizat
| Dandanache a răspuns (pentru Bosorogul):

Iubitule, tocmai asta e problema, am citit foarte mult, lucru pe care nu pot sa il spun despre tine. Istoria religiilor e unanima in a-l desemna pe Sfantul Pavel ca fondator al crestinismului, nu pe Hristos. Doar ageamii inca cred ca Hristos e fondatorul propriei sale religii. Revendicarea Duhului Sfant e o asumare (neverificata si imposibil de verificat) pe care o face si Biserica Ortodoxa, si cea Catolica, si cultele protestante. Adevarata Biserica e cea APOSTOLICA. Sau tu inca crezi ca Biserica actuala si patrarhia, care promite viata vesnica daca donezi bani pentru Catedrala neamului, interzice serviciul religios in cimitirele private si canonizeaza cu usurinta pe toti intemeietorii de manastiri e vechea biserica apostolica, doar fiindca asa zice in Crez? Pastreaza-ti invitatiile de lectura pentru tine insuti, incepe cu scrierile patristice si termina cu istoria recenta a Bisericii.

Răspuns utilizator avertizat
| Increatul a răspuns:

Lume a rămas fără individualitate.Îi plăceau doar oile, mulţimile – oameni purtându-se în acelaşi fel şi fiecare urmând aceeaşi rutină şi aceeaşi structură. Nimeni nu poate spune: „Ţi-am spus eu, deci trebuie să crezi fiindcă noi am crezut întotdeauna, deci tu trebuie să crezi fiindcă strămoşii noştri au crezut, deci tu trebuie să crezi fiindcă este scris şi în ''Biblie,, tu trebuie să crezi.''Autenticitatea,, omului ii adevarata ''Religie,, in care cred.Nu trebuie sa te mulezi dupa o ''Religie,, implementata.Omul trebuie sa se increada in ceva doar daca el cunoaste.Adevarata incredere, este increderea in proprile posibilitati si in potentialul tau.A incepe cu o credinta ii ca si a nu incepe deloc.Ii ca si cum ai juca un joc cu tine insuti. Daca deja crezi? Cum poti explora si investiga.Nu stiu da sunt interesat sa aflu ar trebui sa fie raspunsul oamenilor.Nu pot sa te increzi orbeste in ceva ce nu cunosti cu adevarat.Numai bine!