| sanboss a întrebat:

Hula impotriva Duhului Sfant nu se va ierta nici in veacul acesta nici in cel viitor! INTREB : In ce consta acest pacat? Versete si explicatie va rog. MULTUMESC ANTICIPAT

Răspuns Câştigător
| roty78 a răspuns:

„De ce nu poate fi iertat acest păcat", întrebi, „în vreme ce orice alt păcat poate fi iertat? Iată, lui Zaheu i s-a iertat iubirea de averi, femeii păcătoase i s-au iertat păcatele trupeşti, tâlharului de pe cruce i s-au iertat tâlhăriile şi multor altora li s-au iertat multe alte păcate. Şi atunci, de ce să nu fie iertată şi tăgăduirea adevărului, necredinţa, batjocorirea lui Dumnezeu Duhul?".
Fiindcă la cei ca primii pomeniţi este ruşine şi pocăinţă, pe când la ceilalţi, nu. Cei dintâi, chiar dacă păcătuiesc, reînnoadă legătura cu Dumnezeu prin ruşine şi pocăinţă, dar la cei din urmă toate legăturile cu Dumnezeu sunt rupte, şi omul necredincios s-a depărtat nemărginit şi deplin de Dumnezeu. La cei dintâi este slăbiciune, la cei din urmă, îndărătnicie. La cei dintâi, sufletul călătoreşte prin întuneric, însă măcar doreşte lumina. La cei din urmă, sufletul călătoreşte prin întuneric şi numeşte întunericul lumină. Când omul nu are nici cea mai mică voinţă să se mântuiască, Dumnezeu nu vrea să-l mântuiască cu de-a sila." (Sf. Nicolae Velimirovici)
„Pentru a înţelege acest lucru trebuie să înţelegem mai întâi ce înseamnă a ierta. A ierta pe păcătos înseamnă a-i reda viaţa deplină, a-i dărui din nou viaţa: însă când cineva nu doreşte viaţa, ba o mai şi urăşte şi o dispreţuieşte, Dumnezeu nu are altceva să-i dea. De asta un astfel de om este şters din Cartea celor vii.
Roagă-te lui Dumnezeu să te păzească pe tine şi pe ai tăi de aceste păcate de neiertat, care înseamnă o nebunească răzvrătire a făpturii împotriva Făcătorului.
Păcatul împotriva Duhului Sfânt este hula împotriva adevărului şi vieţii care este de la Dumnezeu Duhul Sfânt.
Necredinciosul, care urăşte şi prigoneşte adevărul lui Dumnezeu, huleşte împotriva Duhului. Sinucigaşul, care urăşte şi ucide viaţa din sine, huleşte împotriva Duhului. Fiindcă Duhul este numit Duhul adevărului şi Dătătorul de viaţă, în Evanghelia după Ioan scrie că Domnul Hristos l-a numit de trei ori pe Duhul Sfânt Duhul Adevărului (14, 26; 15, 26; 16, 13). Deci, cine tăgăduieşte şi batjocoreşte adevărul tăgăduieşte şi batjocoreşte pe Duhul Sfânt, tăgăduieşte şi batjocoreşte pe Dumnezeu, Care e duh şi adevăr." (Sf. Nicolae Velimirovici)

44 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Am mai scris asta dar intra greu la cap sau nu corespund cu asteptarile noastre. Rolul Duhului Sfant caruia nu-i cunoastem natura, pe langa altele este acela de a ne mustra constiinta in cazul unui pacat anume pe care il facem, ne place de el si NU vrem sa renuntam la acel pacat, exemplu fumat, baut, jocuri de noroc samd. Duhul Sfant ne aduce aminte de fiecare data PRIN CONSTIINTA ca am pacatuit, fiind un pacat placut, omul il repeta si iar il repeta ASTFEL actiunea Duhului Sfant devine inutila si asta IL face sa se indeparteze de acel om. Duhul Sfant este singura FIINTA din Univers care poate patrunde si intelege GANDURILE TUTUROR fiintelor din UNIVERS, daca Duhul Sfant se indeparteaza de un pacatos acesta chiar daca isi cere iertare de la Dumnezeu, NU MAI ARE CINE sa preia rugaciunea si sa o transmita lui Dumnezeu ASA ca acel om RAMANE cu pacatele NEIERTATE pe vecie. Tot ce am scris eu se poate intelege dintr-un studiu Biblic foarte avansat privind Duhul Sfant. Pentru stiinta celor cu alte religii, RUGACIUNILE luate in considerare de Dumnezeu sunt cele facute DOAR LUI, si nu prin intermediul unor Popi, icoane, morminte, catafalce, moaste si alte chesti de genul asta. Studiati Biblia si nu ascultati pe tot felul de oameni.

| Whateverrr a răspuns (pentru danut):

Ce ai spus tu la un moment dat, ca desi isi cere iertare, tot nu va fi iertat nu are baza biblica. Cel nascut din nou, daca are o perioada de pacat in care isi adoarme constiinta, la un moment dat se ridica iar partasia cu Dumnezeu se reface.
Hula impotriva Duhului Sfant e cu totul altceva, se intelege si din context despre ce e vorba.

| sanboss explică (pentru danut):

Deci hula dupa cate am inteles din ce ai scris ar fi :
1# Continuitatea in pacat?

| danut a răspuns (pentru sanboss):

Exact, continuitatea in a pacatui cu toate ca ai mustrari de constiinta fac ca Duhul Sfant sa se indeparteze de tine FARA ca sa mai revina vreodata. Acesta ESTE pacatul contra Duhului Sfant.

| danut a răspuns (pentru Whateverrr):

NU mai exista nastere din nou dupa Pacatul contra Duhului Sfant, este doar o PACALEALA sub influenta Satanei. NUMAI Duhul Sfant face legatura DINTRE Dumnezeu si om, te amagesti inutil. Care si de unde context, va amagiti singuri. Un studiu privind Duhul Sfant se face la noi zilnic cel putin un trimestru si se abordeaza DOAR o latura a misiunii Acestuia, k nu "intelegi" din trei texte in context ci cateva trimestre de studiu intens ca sa te apropi doar de ceva intelegere.

| sanboss explică (pentru danut):

Sa presupunem ca o persoana primi 5 ani merge bine pe calea DL, dupa acesti 5 ani rataceste si ajunge sa umble 20ani in lume, vrea sa se intoarca inapoi mai poate fi iertat?

| ania a răspuns (pentru sanboss):

Da, e ca în parabola Fiului Rătăcitor. Dumnezeu are mulți fii și fiice rătăcitoare pe care continuă să îi aștepte, inclusiv dintre cei de pe TPU și eu mă rog pentru ei, folosind pseudonimele lor literare de pe TPU, oricum Tatăl copiilor rătăcitori ne cunoaște pe fiecare pe nume.

Răspuns utilizator avertizat
| Panamax a răspuns (pentru sanboss):

Asta este si oferta crestinismului.Iti faci de cap cat vrei si cum vrei iar pe patul de moarte te caiesti si totul iti va fi iertat. Avem si cazuri de pacatosi celebri.
Imparatul Constantin care si-a fiert sotia si fiul vitreg de vii, pe patul de moarte s-a facut crestin cica si i-au fost "iertate" toate crimele.

| danut a răspuns (pentru sanboss):

DA, se poate intoarce, pacatul contra Duhului Sfant se face atunci cand ESTI CONSTIENT de mustrarile LUI, cand umbli prin lume nu prea esti tu atent la Glasul Duhului Sfant. Pacatul contra Duhului Sfant este un pacat al incapatanarii umane contra LUI Dumnezeu, al staruirii CONSTIENTE in a face ce NU trebuie si a te IMPOTRIVI Acestuia,. Nu este un pacat facut instantaneu ci un pacat de DURATA. Un om se poate REANTOARCE la Dumnezeu si dupa zeci de ani NUMAI datorita lucrarii Duhului Sfant.

| sanboss explică (pentru danut):

Vorbim despre cei care sunt pe calea mantuiri. Deci orice om care pacatuieste este constient de pacat pentru ca a fost odata luminat si poate face deosebire.
Daca omul alege sa traiasca in pacat logic ca constient apoi hotaraste sa se intoarca Dzeu il va primi. vezi pilda fiului a plecat constient de la tatal?
A continuat in pacat pana la o vreme a pai si-a revenit si s-a intors tatal la primit.
Deci dupa parerea mea hula impotriva DS nu poate fi persistenta in pacat...
Ai si versetul care spune Copilaşilor, vă scriu aceste lucruri ca să nu păcătuiţi. Dar, dacă cineva a păcătuit, avem* la Tatăl un Mijlocitor1, pe Isus Hristos, Cel neprihănit.

Copilasilor se adreseaza celor convertiti adica celor ce au pacatuit impotriva constiintei, DUHULUI. Deci chiar daca persista in pacat si este constient ca nu e bine si se intoarce poate fi iertat

Nu cred ca perseverenta in pacat este hula impotriva Duhului, deorece avem cazuri pe paginile Scripturi care au fost iertate

| sanboss explică (pentru Panamax):

Totusi daca intoarcerea lui a fost sincera, adica nu doar asa de frica ca ajunge in iad, ci intr-adevar eu parut rau de ce a facut si si-a cerut iertare. Dzeu il poate ierta, nu sunt pacate pe care Dl Isus sa nu le poata sterge prin jertfa lui.

| danut a răspuns (pentru sanboss):

"Daca omul alege sa traiasca in pacat logic ca constient apoi hotaraste sa se intoarca Dzeu il va primi"
Poate da, poate ba, Dumnezeu hotaraste dar daca Dumnezeu l-a tot indemnat sa se intoarca si el, ba, exista o vreme cand Dumnmezeu spune pentru acel individ, GATA.
Fiul risdipitor NU se afla in situatia pacatului contra Duhului Sfant ci el s-a indepartat de Dumnezeu, sunt situatii total diferite. Domnul Hristos este Mijlocitor DAR daca rugaciunile noastre NU MAI AJUNG la EL atunci mijlocirea nu mai are loc. Aici intervine Duhul Sfant care daca s-a RETRAS de la om, NICI O RUGACIUNE nu mai ajunge la Dumnezeu Tatal sau Dumnezeu Fiul. Asa ca ceea ce crezi tu este gresit si irelevant privind perseverenta in pacat.

| sanboss explică (pentru danut):

Tu spuneai ca un om care are o continuitate in pacat, huleste si nu mai poate fi iertat.
Eu iti spun ca omul care are continuitate in pacat si intr-o zi se pocaieste poate fi iertat.

Deci daca hula impotriva duhului ar fi continuitatea in pacat nu ar mai fi de fel iertare nu e logic... dar scriptura arata cu totul altceva referitor la vs ce ti l-am dat

| danut a răspuns (pentru sanboss):

"Deci daca hula impotriva duhului ar fi continuitatea in pacat "
Continuitate CONSTIENTA si IMPOTRIVITOARE mustrarilor facute de Duhul Sfant sunt Pacatul contra Duhului Sfant. Nu te poti BALACI in PACAT pana te saturi de el si apoi sa te intorci spasit la Dumnezeu. Fa tu asa si vom vedea rezultatul.

| sanboss explică (pentru danut):

NU categoric nu, dar eu cunosc caz real, eu murit sotia o ramas cu 2 copii mici. din nefericire o cazut, deci frt respectiv e constient ca nu face bine ( doar cunoaste adevarul ) daca intr-o zi se va intoarce Dzeu il va re-primi.
Deci nu poate fi hula pentru ca hula este de ne-iertat in veacul acesta si cel viitor. Dar pacatul fie de curvie si altele inca mai pot fi iertate ( bineinteles ai cazul lui David, sinceritate, parere de rau etc. nu intru in detalii )

Pe cealalta parte daca omul moare in pacat nu mai are sansa de a se reabilita.

Sa nu te gandesti ca as lua cu usurinta pacatul ( gen sa se inmulteasca harul ) In Nlegamant pacatul este pedepsit mult mai aspru decat dupa lege de ce? pentru ca a murit HRISTOS si nu putem sa calcam jertfa lui in picioare.

| danut a răspuns (pentru sanboss):

"Deci nu poate fi hula pentru ca hula este de ne-iertat in veacul acesta si cel viitor"
Hula este RESPINGEREA, nu staruirea in pacat, poate nu ai inteles. Poti pacatui dar DACA esti ATASAT de un pacat si nu vrei sa renunti la el atunci Duhul Sfant, Dumnezeu se indeparteaza de pacatos. Dumnezeu nu asteapta la nesfarsait ca noi sa renuntam la pacat, pana pe patul de moarte, este o amagire omeneasca.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Foarte narcisista religia asta nu?
adica iarta pacate precum viol, pedofilie, crima dar nu cumva sa zici ceva de rau de personajele principale, alea iubitoare neconditionat

| anonimg a răspuns:

Calcarea continuu a constiintei distruge perceptiile fine ale acesteia (in termeni biblici, glasul lui Dumnezeu). Dumnezeu ne invata, ne indeamna si ne mustra prin Duhul Sfant. Daca II inchidem vocea -pentru ca putem sa o facem- asta inseamna ca Duhul Sfant nu ne mai poate mustra. Nu va mai exista parere rau pentru relele care le facem, si deci pacatele noastre nu vor putea fi nici marturisite (ca nu ne mai pare rau), si deci nici iertate.
Constiintele noastre trebuiesc educate de Dumnezeu; pentru ca fara El ratacim in educarea constiintei. Trebuie sa ne autoeducam, ca atunci cand gresim sa ne asumam greselile -adica sa le marturisim, si sa nu traim continuu in ele.
Constinta se sensibilizeaza atunci cand ne facem un obicei sa citim Biblia in fiecare zi. Dar calcam peste altii fara parere rau cand stam departe de Biblie, adica de Dumnezeu. Obiceiurile zilnice formeaza caractere pentru vesnicie.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns:

A atribui lucrările Duhului Sfânt ca fiind de la Satan. Sau a atribui scrierea Bibliei ca fiind de la oameni si nu inspirata de Duhul Sfânt.

| sanboss explică (pentru TamplaruAnisoara):

Pentru prima parte a ceea ce ati scris da aveti suport biblic pentru cea dea doua parte daca avet verset va rog sa mi-l aratati poate nul stiu

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru sanboss):

"Cum puteți voi sa ziceți :'Suntem înțelepți, si Legea Domnului este cu noi?' 'Cu adevarat, degeaba s-a pus la lucru pana mincinoasa a carturarilor'."
Înțelepții sunt dați de rușine, sunt uimiți, sunt prinși; caci au nesocotit Cuvântul Domnului, si ce înțelepciune su ei?" Ieremia cap.8/8, 9

| Whateverrr a răspuns:

Pai trebuie sa ne uităm in context, in Marcu 3, ca era o situatie specifica deoarecere carturarii fusesera martori oculari la tot ce facuse Iisus, nu erau in necunostinta de cauza, insa ei au ales sa spuna ca Domnul Iisus era condus de 'domnul dracilor'. Prin asta au aratat ca isi impietrisera inimile. Noi in ziua de azi nu avem cum sa facem acest pacat. Uite un articol care explica mai de indelete, sper ca nu e o problema ca e in engleza
https://www.gotquestions.org/blasphemy-Holy-Spirit.html

Răspuns utilizator avertizat
| Whateverrr a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asta n-are nicio legătură cu ce ziceam

Răspuns utilizator avertizat
| Whateverrr a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dădusei reply la mesajul meu, dar ok

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss explică (pentru OctavianDanielMaria):

Ai si tu rabdare, crezi ca Dzeu sta sa vada care cum cere pedepse... Are alte preocupari mai bune

| sanboss explică (pentru Whateverrr):

Ai dreptate avand in vedere privitul in context.
Engleza nu stiu din pacate...

Dar ma gandeam de ex: Curvia este savarsita in trup, si trupul este templul Duhului sfant... deci e clar ca el pleaca...

Dar pe alta parte am gasit si in VT si in NT oameni care au curvit si au fost iertati ceea ce ma duce cu gandul ca curvia nu poate fi HULA i dont now... asa cu putina engleza sa par mai inteligent big grin

| Whateverrr a răspuns (pentru sanboss):

Legat de exemplul tau, aici e vorba de altceva. Pe cel cu adevarat credincios (intors la Dumnezeu) nu il paraseste niciodata Duhul Sfant (Ioan 14:16 si Efeseni 1:13, 24), insa, intr-adevar, pacatul opreste temporar partasia cu Dumnezeu, avem in Biblie expresia "intristarea Duhului Sfant". Iar asta nu afecteaza mantuirea.
Uite, am gasit si o varianta in romana pentru acelasi articol
https://www.gotquestions.org/Romana/blasfemie-Duhul-Sfant.html

| sanboss explică (pentru Whateverrr):

O sa citesc, revin cu msj

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss explică (pentru OctavianDanielMaria):

Eu ti-am zis ca are alte treburi prostiile multora le lasa la urma

| sanboss explică (pentru OctavianDanielMaria):

Explicate? care e faza tare

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss explică (pentru OctavianDanielMaria):

Asa scrie DA

| ania a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Doamne, iartă că nu știe ce cere!

| alex598 a răspuns:

Contextul în care Isus a spus asta este atunci când El a scos niște draci din cineva iar fariseii au spus că Isus a scos dracii cu puterea Belzeebului (comandantul dracilor). Dar Isus a făcut asta de fapt prin puterea Duhului Sfânt. Deci, practic, acei farisei l-au făcut pe Duhul Sfânt comandantul dracilor. Asta este hula împotriva Duhului Sfânt. Să îl acuzi de ceva ce nu este sau nu a făcut.