| lolosaurus a întrebat:

I Timotei 2:

"11. Femeia să se înveţe în linişte, cu toată ascultarea.
12. Nu îngăduiesc femeii nici să înveţe pe altul, nici să stăpânească pe bărbat, ci să stea liniştită.
13. Căci Adam a fost zidit întâi, apoi Eva.
14. Şi nu Adam a fost amăgit, ci femeia, amăgită fiind, s-a făcut călcătoare de poruncă."

Cati dintre voi crestinelor respectati porunca asta? Cati dintre voi, baieti, le deschideti cartea femeilor voastre la Timotei 2 cand ele au ceva de comentat sau de poruncit? happy

80 răspunsuri:
| KaRa23S a răspuns:

Tot ce zici dovedeste inca o data ca nu oricine poate sa interpreteze biblia, ci doar oamenii bine pregatiti cu ajutorul Duhului Sf etc etc. Nu interpreta tu in favoarea ta ca tu vei arde in iad nu emas. :d e un sfat, nu neaparat o observatie.

Răspuns utilizator avertizat
| KaRa23S a răspuns:

Negru pe alb, negru pe alb. Sunt facute pentru minti luminate nu doate dovleacurile seci. Eu nu stau acum sa port conversatii cu persoane care nu vad mai departe de litere, ca sa nu zic alt ceva.

| missoriginal a răspuns:

Auzi sfantule,
Pariu k esti pocait nu?
Adica femeia trebuie sa-i slugareasca la barbat nu?
Si sa stii ca femeile au o importanta oarecum mai mare decat barbatii chiar daca ei tin mortis sa creada ca ne sunt superiori
Cand voi veti gati, spala, face curat si veti naste copii atunci sa vii la mine personal si imi poti tine predici cat vrei ok?
Pan atunci stai in bancuta ta si vezi-ti de viata.

Răspuns utilizator avertizat
| KaRa23S a răspuns:

Femeia a fost pedepsita pentru ce a facut prin alungarea din rai si prin nasterea de copii. Tu daca ai un copil si iti creseste il pedepsesti o data, iar apoi va impacati etc etc, nu-i reamintesti toata viata de acea fapta. Iar cat despre alungarea din iad au avut vina egala, chiar D-zeu a judecat asa din moment ce i-a pedepsit egal, nu crezi? Eva a fost mai ispitita pentru ca a avut contact direct cu diavolul, si adam ar fi fost foarte simplu ispitit de diavol, el nu a fost obligat sa faca cum a spus Eva, da? mai ai ceva de comentat?

| Paulla a răspuns (pentru KaRa23S):

Zeul iudeo-creştin e atotştiutor, ştia că Eva avea să fie ispitită. Tu ţi-ai pedepsi copilul pentru ceva ce ştiai că avea să facă oricum(plus că tu nici n-ai intervenit)?
Şi tot există discriminare, pentru că nu poţi discrimina toată femeile pentru fapta uneia singure, cum nu poţi discrimina tot poporul german pentru faptele lui Adolf Hitler.
Plus că din start Eva a fost făcută dintr-o coastă amărâtă. '13. Căci Adam a fost zidit întâi, apoi Eva.' Nu-i misioginism din start?

Răspuns utilizator avertizat
| KaRa23S a răspuns:

Eu cred ca tu incerci sa largesti camasa in favoarea ta. Mai rasfoieste biblia aia si vezi ca tot acolo scrie ca femeia este egala barbatului. Si cu adevarat D-zeu stie ce se va intampla in viitor, caci e atotstiutor, nu?

| soimos a răspuns:

Poi Ema are un loc asigurat in Iad mai ales pentru ca Minte ca o gazeta americana!(adica Pravda!)

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns:

Atunci cand Il cunosti cu adevarat pe Dumnezeu cand ai gustat din bunatatea Lui, cand ai primit iertarea de pacate, cand vezi ca zilnic mor milioane de oameni despartiti de Dumnezeu iti pasa stiind ca vesnicia le este pecetluita.Domnul Isus a spus sa ducem vestea cea buna a iertarii Lui.Cum crezi ca s-au inmultit crestinii, daca nu propovaduind?

Si daca citesti atent o sa observi ca femeia nu are voie sa invete in Biserica.Ce zici seamana aceasta categorie cu o biserica?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Stii ca prima care a dus vestea ca Isus a inviat a fost o femeie? Se vede ca tu citesti Biblia doar ca sa te contrazici.Iti trimit un articol scris de mine:Matei 28:19-20:,, Duceti-va si faceti ucenici din toate neamurile, botezandu-i in numele Tatalui si al Fiului si al Duhului Sfant. Si invatati-i sa pazeasca tot ce v-am poruncit. Si iata ca Eu sunt cu voi in toate zilele, pana la sfarsitul veacului.,,
El doreste ca fiecare dintre noi sa ducem vestea cea buna a Evangheliei mai departe. Odata ce am fost nascuti din nou, din Duhul lui Dumnezeu, noi am primit o putere de marturie mai mare. Cand ai gustat ce bun este Domnul, nu mai poti sa taci. Incepi sa spui celor din jurul tau despre mantuirea pe care ai primit-o in dar prin jertfa Domnului Isus. O parte din Dumnezeire locuieste acum in inima ta. Fiecare crestin trebuie sa impartaseasca vestea cea buna mergand prin credinta, insotita de fapte. Nu toti putem sa mergem sa misionam in alte tari, in alte orase ca sa lucram pentru Dumnezeu. Dar, fiecare dintre noi putem sa fim o marturie vie pentru vecinii nostri, pentru colegii nostri de scoala sau la locul de munca. Putem sa contribuim daruind pentru lucrarea de misiune, putem sa mijlocim pentru cei ce pleaca in misiune. Ma doare inima in mine cand vad cum milioane de oameni pleaca in vesnicie despartiti de Dumnezeu. Scopul nostru pe acest pamant este sa spunem si altora despre vestea cea buna a Evangheliei. Cel mai frumos lucru este atunci cand vezi ca, prin marturia ta, prin faptele tale, oameni care sunt robiti de pacate, slabi, fara putere, isi indreapta privirea in sus, si incep sa il caute pe Dumnezeu.Nu este fericire mai mare decat atunci cand un pacatos se intoarce la Dumnezeu. Haideti sa fim oameni care stau in spartura pentru cei nemantuiti din casa noastra, din orasul nostru, din tara noastra. Ezechiel 22:30,, Caut printre ei un om care sa inalte un zid, si sa stea in mijlocul sparturii inaintea Mea pentru tara, ca sa nu o nimicesc; dar nu gasesc niciunul!,,
Emanuela

| EmaS a răspuns:

Pentru Soimos
Sa stii ca Domnul Isus s-a dus ca sa imi pregateasca un loc in cer.Tu o sa fii talpa iadului.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Afla ca pentru faptul ca nu ma rusinez sa vorbesc despre credinta mea voi primi o mare rasplata.Ca o buna crestina trebuie sa cunosc bine Cuvantul lui Dumnezeu sa il traiesc sa spun si altora.Romani10:10,,Căci prin credinţa din inimă se capătă neprihănirea, şi prin mărturisirea cu gura se ajunge la mântuire,,.
http://www.youtube.com/watch?v=6_V6cDhwlX8

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Asta sa fie singurul meu pacat ca am dorinta sa marturisesc credinta mea si altora! O femeie trebuie sa cunoasca Cuvantul lui Dumnezeu ca sa fie un exemplu de urmat pentru toti cei cu care interactioneaza.Sa isi educe copiii in spiritul crestin sa foloseasca puterea exemplului.Intotdeauna in spatele unui barbat puternic se afla o femeie puternica fie mama sau sotia acestuia.

| Raniia a răspuns (pentru lolosaurus):

Unul dintre cele mai importante concepte aduse de crestinism a fost egalitatea. Potrivit principiului egalitatii, sotul si sotia sunt egali. avand roluri diferite.Numai ca, in conditiile noi ale caderii in pacat,era nevoie ca Dumnezeu insusi sa stabileasca rolurile,nu Adam sau Eva. In intelepciunea Lui,Dumnezeu a hotarat ca rolul de conducator,de responsabil,de protector,de preot al casei, sa-i revina barbatului, nu femeii.Aceasta nu inseamna,absolut de loc ca femeia este inferioara sotului. Dumnezeu a dat femeii alte roluri, pe care nu i le-a dat barbatului. De pilda rolul nasterii de prunci nu l-a dat barbatului, ci femeii.Dar faptul ca barbatul nu poate sa aduca prunci pe lume nu presupune ca este inferior femeii.Este doar o diferenta de roluri.Supunerea impusa sotiei este de felul aceleia care se poate dape fata numai intre egali, nu o acultare servila, ci o supunere de bunavoie in privintele in care barbatul a fost calificat de Facatorul lui sa fie cap.Fiecare comunitate trebuie sa aiba o capetenie.Chiar si in vremea noastra de insistenta asupra egalitatii dintre barbati si femei, barbatul care nu-si asuma conducerea familiei sale cu iubire este privit cu un oarecare sentiment de dispret atat de barbati cat si de femei.Prin recomandarea,,fiti supuse barbatilor'', apostolul Pavel nu intentiona nicidecum sa sugereze inferioritatea femeii sausuperioritatea barbatului, ci pur si simplu sa le constientizeze pe femei ca trebuie sa recunoasca rolul de conducator pe care i l-a dat Dumnezeu barbatului.Nici sotul nici sotia nu trebuie sa incerce sa exercite asupra celuilalt o stapanire arbitrara.

| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Fapte9:36,,În Iope, era o ucenică numită Tabita, nume care în tălmăcire se zice Dorca. Ea făcea o mulţime de fapte bune şi milostenii.,,
,, Vă dau în grijă pe Fivi, sora noastră, care este diaconiţa Bisericii din Chencrea;,
,, Şi pe tine, adevărat tovarăş de jug, te rog să vii în ajutorul femeilor acestora, care au lucrat împreună cu mine pentru Evanghelie, cu Clement şi cu ceilalţi tovarăşi de lucru ai mei, ale căror nume sunt scrise în Cartea vieţii.,,

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Ai vrea tu. Tot nu ai inteles ca este scris ca femeia sa taca in adunare, nu in afara ei. Si daca nu iti place de ce nu imi dai ignore? Nu esti obligat sa ma suporti! Vesnicia mea este pecetluita. Domnul Isus mi-a pregatit un loc minunat.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru Raniia):

Ai dreptate Tea. Diavolul vrea sa ne reduca la tacere.Dar noi suntem datori sa spunem si altora despre vestea cea buna a Evangheliei.Este cea mai nobila chemare a unui crestin.Am citit cartea,, Viata condusa de scopuri,, de Rick Warren si am inteles care este scopul pentru care m-a creat Dumnezeu si ce trebuie sa fac eu daca imi pasa de mantuirea oamenilor.Cuvintele noastre le vor fi de marturie in ziua aceea, nu vor putea sa spuna ca nu au stiut.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Daca vrei sa stii Dumnezeu mi-a vorbit in mod personal sa scriu pe acest site.Pana atunci nu intram decat pe site-uri crestine pentru care scriam articole.Asa ca nu o sa reusesti tu sa ma convingi ca nu fac bine.Eu ascult numai de Dumnezeu.Au luptat multi impotriva mea ca sa nu mai scriu pe acest site,au facut tot posibilul sa ma scoata au incercat tot felul de tertipuri, dar eu le-am spus ca nu lupta cu mine, ci cu Cel pe care Il reprezint.Deci,atata timp cat Dumnezeu nu imi spune sa ma opresc, nu o voi face. (Cred ca constientizezi ca atunci cand arati cu un deget spre mine si spui ca sunt pacatoasa, celelalte patru se indreapta inspre tine)Caci cu ce masura judecati cu aceea veti fi judecati.Deci ai grija!